nosečnice

Zobozdravniki: Znesek, ki ga ZZZS plača za belo plombo, ne krije niti stroškov
15. 10. 2024 10.50
Evropska uredba države članice zavezuje, da s 1. januarjem prihodnje leto povsem opustijo uporabo amalgama v zobozdravstvu. Slovenska vlada ga bo sicer opuščala postopoma, v celoti pa do 1. julija 2026. A zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga ZZZS plača za plombe, ne pokrije niti stroškov izdelave.

Noseča žena Petra Graša pred porodom še v studio
11. 10. 2024 07.00
Hana Huljić Grašo je po dolgem času neodzivnosti na družbenih omrežjih objavila fotografijo iz studia, na kateri igra klavir, ob njej pa pripisala, da še vedno dela. Pevka, ki je poročena s Petrom Grašom, je na fotografiji označila tudi glasbenega producenta Hrvoja Domazeta, oboževalcem pa z njo pokazala nosečniški trebušček.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju
04. 10. 2024 13.33
Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

Ribe in omega 3: Ključ do uravnotežene prehrane
01. 10. 2024 00.15
Poleti radi posegamo po svežem sadju in zelenjavi, na morju pa seveda ne moremo mimo dišečih rib in morskih sadežev. Ko pa se z jesenjo vrnemo v vsakodnevni ritem, poln obveznosti, naša prehrana pogosto postane manj pestra in uravnotežena. Trenutne smernice priporočajo uživanje mastnih morskih rib dvakrat na teden. Pa ste se morda že kdaj vprašali, zakaj? Ribe so namreč bogat vir maščobnih kislin omega 3, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja.

Odslej brezplačne bele zalivke, a menjava večinoma še vedno plačljiva
30. 09. 2024 14.13
S 1. oktobrom se bosta uveljavila novela pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja in spremembe sklepa o medicinskih pripomočkih. Tokratne spremembe največ novosti prinašajo na področju zobozdravstva, med drugim postopno širitev pravic do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki ZZZS.

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43
Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

NIJZ pred začetkom sezone svetuje cepljenje proti gripi
26. 09. 2024 07.41
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom letošnje sezone gripe svetujejo cepljenje proti tej bolezni. Cepilnim centrom po državi v tem tednu dostavljajo cepivo, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.

Začetek cepljenja proti RSV za nosečnice in starejše
13. 09. 2024 12.48
Na cepilni točki UKC Ljubljana bodo v prihodnjem tednu začeli cepiti proti respiratornemu sincicijskemu virusu. Cepivo je namenjeno nosečnicam za preprečevanje okužbe pri njihovih novorojenčkih v prvih mesecih življenja in starejšim od 60 let s pridruženimi boleznimi. Zaloga odmerkov je sicer omejena, zato se je treba na cepljenje naročiti.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec
07. 09. 2024 07.00
Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Obraz zdravništva ginekolog in porodničar Miha Lučovnik
06. 09. 2024 18.23
Pokličejo ga pri najbolj zahtevnih porodih, ko so zapleti, ko se je treba odločati, reševati. "Največja nagrada je, ko na svet prijoka zdrav otrok in ko je dobro tudi mama," pravi. Žene ga želja biti vedno boljši, ponosen je, ko lahko dela v timih z veliko znanja in izkušenj. Že skoraj 30 let se ukvarja z jogo, malce po naključju jo je začel voditi tudi za nosečnice. Pred svetovnim dnevom ginekologije je tokratni obraz zdravništva projekta Zdravniške zbornice porodničar Miha Lučovnik.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS
04. 09. 2024 08.12
Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju
04. 09. 2024 13.06
Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

NIJZ: Cepljenje prebivalstva proti opičjim kozam ni potrebno
21. 08. 2024 14.24
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje na osnovi razpoložljivih podatkov ter ocenjenih tveganj in koristi ocenjujejo, da cepljenje splošnega prebivalstva proti opičjim kozam trenutno ni niti potrebno niti priporočljivo. V Sloveniji je sicer proti tej bolezni za odrasle na voljo cepivo Jynneos, sporočajo.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike
15. 08. 2024 19.47
Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj
13. 08. 2024 14.09
Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči
30. 07. 2024 18.57
Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

V Iowi začela veljati skoraj popolna prepoved splava
30. 07. 2024 08.13
V ameriški zvezni državi Iowa je v ponedeljek začel veljati zakon o prepovedi splava po šestem tednu nosečnosti, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Poljski parlament zavrnil zakon o dekriminalizaciji splava
12. 07. 2024 17.36
Poslanci poljskega parlamenta so danes z 218 glasovi proti 215 zavrnili zakonske predloge, ki bi omogočili delno dekriminalizacijo splava. Predsednik države Andrzej Duda je sicer že pred dnevi napovedal, da ne bo podpisal nobenega zakona na tem področju, tudi če bi ga parlament potrdil.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME
10. 07. 2024 21.56
Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Sindikati: Zaradi vročine ogrožena več kot polovica delavcev
09. 07. 2024 15.04
Konfederacija sindikatov 90 v času vročinskega vala delodajalce znova poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delavcev. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?
03. 07. 2024 15.09
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

Na hrbtu imela privezanega dojenčka in se razstrelila
30. 06. 2024 09.36
V državi Borno na severovzhodu Nigerije se je zgodilo več samomorilskih napadov, ubitih je bilo najmanj 18 ljudi, več drugih pa ranjenih. V enem od treh napadov se je ženska z dojenčkom, privezanim na hrbtu, razstrelila na poroki.

Hana Huljić razkrila podrobnosti druge nosečnosti: Imava ime za sina
20. 06. 2024 06.00
Hana Huljić, žena hrvaškega pevca Petra Graša, je nedavno stopila na oder, kjer druge nosečnosti ni več skrivala. Čeprav sta zakonca v začetku leta še vztrajno zanikala, da pričakujeta drugega otroka, sedaj vesele novice ne skrivata več. Hrvaški zvezdnik je pred dnevi razkril celo, da pričakujeta sina.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti
19. 06. 2024 08.36
Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

BLOG: Sedem poletnih zelišč
02. 06. 2024 07.00
Vsi, ki me poznajo in so me kdaj obiskali, vedo, koliko knjig o zdravilnih zeliščih se nahaja na mojih knjižnih policah. Da ne govorimo o čajih in drugih oblikah zelišč. To zbirko vsakodnevno dopolnjujem in raziskujem. Enostavno sem fasciniran nad zdravilno močjo plodov narave. Danes bi z vami rad delil koristne in pozitivne učinke zelišč, ker je pa teh zares veliko, se bom osredotočil na sedem nekako najbolj znanih, ki uspevajo v poletnih mesecih.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?
30. 05. 2024 00.15
Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

60-letna Miss Buenos Aires kljub porazu zadovoljna: To je korak k spremembam
27. 05. 2024 13.14
Alejandra Rodriguez se je aprila odločila, da se bo potegovala za naziv najlepše v svoji okolici. In ji je uspelo, na tekmovanju za Miss Buenos Aires je zmagala. To sicer ni nič nenavadnega, če ne bi bila stara 60 let. Postavna gospa se je nedavno borila tudi za naziv Miss Argentine, in čeprav ni zmagala, je vesela, da je s svojim pogumom poskrbela za prvi korak k spremembam.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?
10. 05. 2024 10.31
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

V Arizoni preklicali zakon o prepovedi splava iz 19. stoletja
03. 05. 2024 09.41
Demokratska guvernerka ameriške zvezne države Arizone Katie Hobbs je podpisala zakonodajni predlog za preklic zakona o prepovedi splava iz leta 1864, ki je bil sprejet, še preden so ženske v ZDA dobilo volilno pravico. Predlog zakona o preklicu sta potrdila oba domova državnega kongresa, kjer imajo večino republikanci. Nazadnje je to v sredo storil senat s 16 glasovi proti 14.