obletnice

Pred dnevom reformacije
29. 10. 2000 00.00
V samostojni Sloveniji dan reformacije, 31. oktober, praznujemo kot državni praznik. Praznik reformacije je posvečen Martinu Luthru, ki je na 31. oktobra leta 1517 v Wittenbergu v Nemčiji s 95 tezami o potrebni prenovi cerkve nastopil proti ravnanju katoliške cerkve. Njegovo izobčenje je povzročilo nastanek evangeličanske cerkve, njegove ideje pa so v Slovenijo prinesli študentje nemških univerz, med njimi Primož Trubar, Jurij Dalmatin ter Adam Bohorič, ki so s svojimi deli odločilno prispevali k razvoju slovenskega jezika. Osrednja prireditev ob dnevu reformacije in 450. obletnice izida prve slovenske knjige bo v ponedeljek, 30. oktobra, v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa bo predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar dr. Oto Norčič. V torek pa bodo praznična bogoslužja v vseh evangeličanskih cerkvah. Protireformacija se je na slovenskem začela v 80. letih 16. stoletja, protestante, ki jih je bilo prej v okolici Ljubljane in v Kranjski deželi več kot 90 odstotkov, so prisilili k prestopu v katoliško vero, ostale pa izgnali. Protestantizem se je v Sloveniji ohranil le v Prekmurju, ki je bilo takrat pod Ogrsko. Slovenska protestantska cerkev, organizirana v 13 cerkvenih občinah, danes šteje 19.000 članov, večinoma v Pomurju.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong
26. 10. 2000 00.00
Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

Haider ob 80. obletnici plebiscita
08. 10. 2000 00.00
Na avstrijskem Koroškem se te dni s številnimi prireditvami spominjajo 80. obletnice plebiscita, na katerem se je večina prebivalcev južnega dela pokrajine, tako imenovane cone A, odločila za priključitev Avstriji. Približno 80 tisoč Slovencev je takrat postalo narodnostna manjšina.

Kmalu znani Nobelovi nagrajenci za leto 2000
08. 10. 2000 00.00
V Stockholmu se bo jutri s podelitvijo Nobelove nagrade za medicino odprla "sezona" Nobelovih nagrad 2000, ki se bo prihodnji petek v Oslu sklenila s podelitvijo nagrade za mir, najprestižnejše med Nobelovimi nagradami.

Mineva 80 let od koroškega plebiscita
07. 10. 2000 00.00
Na avstrijskem Koroškem se te dni spominjajo 80. obletnice koroškega plebiscita. Predstavniki slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem so se odločili, da bodo sodelovali na ponedeljkovi slavnostni seji deželnega zbora avstrijske Koroške, osrednje slovesnosti, povorke skozi Celovec, ki bo 10. oktobra, pa se ne bodo udeležili. Na slavnostni seji deželnega zbora v veliki dvorani grbov deželne hiše bo med drugim spregovoril predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSkS) Bernard Sadovnik.

Haider ponovno o avnojskih sklepih
07. 10. 2000 00.00
Pred praznovanjem 80. obletnice koroškega plebiscita je koroški deželni glavar Jörg Haider ponovno načel vprašanje Avnojskih sklepov. Dejal je, da za Slovenijo ne bo prostora v Evropski uniji, dokler ta ne bo odpravila sklepov o razlastitvi. Od Slovenije je tudi ponovno zahteval, da Staroavstrijcem prizna status manjšine.

Krstna uprizoritev Kosmačeve novele
26. 09. 2000 00.00
Primorsko dramsko gledališče iz Nove Gorice bo v četrtek, 28. septembra, na dan 90. obletnice rojstva Cirila Kosmača (1910-1980), kot prvo predstavo nove sezone uprizorilo priredbo komedije Tistega lepega dne, po kateri je bil posnet eden najlepših slovenskih filmov. Tistega lepega dne velja med vsemi Kosmačevimi novelami za najbolj razposajeno besedilo. Kljub temu, da se zgodba dogaja v času fašističnega nasilja in raznorodovanja, se v Kosmačevi pripovedi oblikuje zanj značilno ravnovesje med trpkostjo in humorjem.

Haider vabljen na ogled fojb
21. 09. 2000 00.00
Italijansko gibanje za neodvisnost Julijska fronta je včeraj na zasebni obisk v Trst povabilo koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja, kjer naj bi ta obiskal nekdanje koncentracijsko taborišče Rižarna in bazoviško fojbo. Gibanje je izrazilo zadovoljstvo, ko so minuli teden na italijanskih Opčinah Haiderja povabili na praznovanje 170. obletnice izgradnje cestne povezave Trst-Ljubljana-Dunaj, hkrati pa kritiziralo tržaške oblasti, ker po njihovem mnenju obiska niso prav izkoristile. Po besedah gibanja, ki je februarja ustanovilo Odbor za Haiderja, bi moral koroški deželni glavar obiskati bazoviško fojbo, kjer so posmrtni ostanki "italijanskih vojakov in slovenskih antikomunistov, ki so jih ustrelili Titovi partizani".

Svetovni dan zaščite ozonske plasti
16. 09. 2000 00.00
16. septembra je mednarodni dan zaščite ozonske plasti, ki ga je leta 1987 izbrala Generalna skupščina OZN za počastitev obletnice podpisa Montrealske konvencije, s katero je predpisana stopnja omejevanja proizvodnje in uporabe ozonu nevarnih snovi. Konvencija je bila kasneje dopolnjena z amandmaji, ki so ukrepe še poostrili.

Milenijska konferenca ZN
31. 08. 2000 00.00
Več kot 160 kraljev, predsednikov in premierov se bo srečalo, pogovarjalo v treh zgoščenih dneh prihodnji teden, da bi zarisalo pot Združenih narodov v 21. stoletje. Načrtovanje Milenijskega Vrha ZN je trajalo kar dve leti. Srečanje, ki bo med 6. in 8. septembrom lahko štejemo za največje zborovanje svetovnih voditeljev, večje celo od proslave 50. obletnice OZN pred petimi leti. Letos je program izjemno ambiciozno zastavljen, mnogi pa se sprašujejo ali lahko zato sploh pričakujemo kaj več, kot le meglene izjave –

Prireditve ob obletnici smrti Nietzscheja
19. 08. 2000 00.00
V počastitev 100. obletnice smrti nemškega filozofa Friedricha Nietzscheja bodo v Naumburgu priredili številne literarne večere, gledališke predstave in razstave. Nekaj razstav bo tudi v Nietzschejevi hiši, kjer je filozof preživel velik del svojega življenja. V okviru omenjene obletnice bo potekala tudi podelitev Nietzschejeve nagrade v vrednosti 30.000 mark, ki jo bo letos prejel berlinski pisatelj in esejist Ruediger Safranski.

Shania Twain na obletnici mature
08. 08. 2000 00.00
Zvezda country glasbe Shania Twain, ki trenutno živi v Švici, je presenetila 2000 udeležencev, ki so se udeležili obletnice mature na glasbeni srednji šoli v mestu Timmins v Kanadi. 34-letna pevka, ki jo sošolci poznajo pod imenom Eilleen, je skušala biti čimbolj neopazna, saj ni želela vzbujati pozornosti. Kljub temu da se je zelo malo naličila in se preprosto oblekla, so jo sošolci prepoznali. Lokalnemu radiu je povedala, da se je obletnice udeležila brez varnostnika, saj ni želela, da bi jo kdo prepoznal. To ji ni uspelo, saj je Twainova, ki je maturirala leta 1983, zelo znana. Njen tretji album Come On Over je bil najbolje prodajan album country glasbe vseh časov. Na letošnjem izboru Academy of Country Music Awards so jo izbrali za najboljšo izvajalko, na American Music Awards pa so jo nagradili za najbolj priljubljeno pop in country pevko. Pretekli teden so jo nominirali za pet največjih nagrad na Canadian Country Music Awards, vključno z nagrado za najboljšo skladbo leta.

Zaključek Forme vive v Kostanjevici
29. 07. 2000 10.05
Letošnja Forma viva se je sinoči zaključila v Kostanjevici na Krki, mestece sredi Krke pa je dobilo šest novih skulptur. Na 18. mednarodnem simpoziju so jih v hrastov les izdolbli kiparji iz ZDA, Avstrije in Slovenije. Plastike velikih dimenzij od danes zaznamujejo tudi vstop v mesto in kostanjeviški grad, najznačilnejša pa obvladuje glavni mestni trg.

Molitev ob obletnici zasedbe Cipra
21. 07. 2000 08.05
Ciprski Grki so včeraj 26. obletnico turškega posredovanja na otoku obeležili s posebnimi molitvami, medtem ko so se je na severnem delu otoka pod turško zasedbo spomnili z vojaško parado.

Predstavniki latinskega notariata v Sloveniji
18. 07. 2000 13.32
V počastitev pete obletnice notariata v Republiki Sloveniji se na obisku pri Notarski zbornici Slovenije mudi visoka delegacija Mednarodne unije latinskega notariata (UINL), ki jo vodi njen predsednik Helmut Fessler. Delegacijo slovenske notarske zbornice vodi njen predsednik Bojan Podgoršek, spremljajo pa ga njen prvi predsednik Andrej Škrk ter članici izvršilnega odbora zbornice Erika Braniselj in Katja Terčelj Verovšek. Delegaciji bosta sprejela predsednik DZ Janez Podobnik in ministrica za pravosodje Barbara Brezigar.

Več eksplozij v Teheranu
16. 07. 2000 09.56
Na severovzhodu Teherana v četrti Pasdaran, kjer je tudi iransko ministrstvo za informiranje, je ponoči odjeknilo približno 19 eksplozij, ki so povzročile veliko gmotno škodo, je poročal iranski radio. Za zdaj še ni pojasnil niti o vzroku za eksplozije niti o smrtnih žrtvah. Iz francoske tiskovne agencije so sporočili, da so jih mudžahidi sinoči obvestili, da so njihovi pripadniki napadli ministrstvo in pri tem ubili več uslužbencev. Napad naj bi izvedli zato, ker so lokalne oblasti minuli teden skupini študentom preprečili praznovanje prve obletnice protestov na teheranski univerzi.

Tridnevno praznovanje na Grenlandiji
15. 07. 2000 20.12
V grenlandski vasici Brattahlid se začenja tridnevno praznovanje v počastitev tisoče obletnice potovanja vikinga Leifa Erikssona v severno Ameriko in razširitve krščanstva med inuite, ljudstvo na Grenlandiji. V Brattahlidu, 400 kilometrov južno od glavnega mesta Nuuk, se bodo več sto inuitom pridružili tudi danski kraljevi par in več vodij skandinavskih držav, da bi si ogledali pristanek replike tisoč let stare vikinške ladje, ki bo v naslednjih štirih mesecih znova prikazala Leifovo pot v novi svet. 20. julija se bo posadka ladje Islendingur podala na štirimesečno zgodovinsko popotovanje proti Severni Ameriki, do takrat pa si bodo nabirali moči in zaloge za 4800 kilometrov dolgo pot, ki je pred njimi. Ladja Islendingur - Islandec - je natančen posnetek ohranjene ladje Gokstad iz 9. stoletja, ki so jo pred približno sto leti odkrili na Norveškem.

Tisoč let vikinškega odkritja Amerike
15. 07. 2000 12.00
V grenlandski vasici Brattahlid se danes začenja tridnevno praznovanje v počastitev tisoče obletnice potovanja vikinga Leifa Erikssona v severno Ameriko in razširitve krščanstva med inuite, ljudstvo na Grenlandiji. V Brattahlidu, 400 kilometrov južno od glavnega mesta Nuuk, se bodo danes več sto inuitom pridružili tudi danski kraljevi par in več vodij skandinavskih držav, da bi si ogledali pristanek replike tisoč let stare vikinške ladje, ki bo v naslednjih štirih mesecih znova prikazala Leifovo pot v novi svet.

Kraljevska rojstnodnevna zabava
22. 06. 2000 11.31
Na gradu Windsor pri Londonu je britanska kraljeva družina sinoči priredila veliko rojstnodnevno zabavo, s katero so praznovali okrogle obletnice kar štirih članov družine. V središču pozornosti je bila zlasti kraljica mati, ki bo 4. avgusta stara sto let, pridružili pa so se ji še princesi Margaret (70) in Anne (50) ter princ Andrew (40).

Srečanje okoljskih ministrov
19. 06. 2000 10.44
Danes bo v Szentendeju na Madžarskem v okviru Regionalnega okoljskega centra neformalno srečanje okoljskih ministrov držav srednje in vzhodne Evrope, katerega se bosta udeležila tudi minister za okolje in Prostor dr. Andrej Umek ter državni sekretar Marko Slokar.

AIS pripravila miroljubni shod
14. 06. 2000 16.56
Amnesty International Slovenije (AIS) je pred poslopjem državnega zbora pripravila miroljubni shod, s katerim je počastila spomin na žrtve nasilnega zatrtja mirnih protestov kitajskih študentov na Trgu nebeškega miru junija pred enajstimi leti. Gre za miroljubno demonstracijo, ki jo zaradi nadaljevanja grobih kršitev človekovih pravic na Kitajskem in nekaznovanosti odgovornih za omenjeni pokol AIS pripravlja vsakega junija že vrsto let. Za protest pred parlamentom so se v AIS odločili, ker je letos ravno v času te, kakor jo imenujejo neslavne obletnice, na obisku v Sloveniji predsednik stalnega odbora kitajskega nacionalnega ljudskega kongresa Li Peng.

10 let delovanja ZPS
12. 06. 2000 18.27
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) bo konec junija praznovala deseto obletnico svojega delovanja. Ker ZPS aktivno sodeluje tudi v mednarodnem prostoru, kjer zastopa stališča potrošniških organizacij iz Srednje in Vzhodne Evrope, bo osrednji dogodek obletnice mednarodni seminar z naslovom Usmeritve za oblikovanje politike varstva potrošnikov na področju JV Evrope in mehanizmi za krepitev sodelovanja, ki bo 19. in 20. junija, je dejala predsednica ZPS Breda Kutin na današnji novinarski konferenci, na kateri je tudi pojasnila, zakaj ZPS ponovno zahteva revizijo začetega postopka oddaje javnega naročila za opravljanje svetovanja.

Proslava v Aleksincu
10. 06. 2000 18.25
Na proslavi Spomin in upanje, ki je danes v Aleksincu potekala v okviru praznovanja obletnice letalskih napadov zveze NATO na ZRJ in ki se je udeležilo kakih 2000 ljudi, so s svojimi govori nastopili številni vodilni politiki in vojaški predstavniki ZRJ.

Bolnišnica Franja simbol partizanskega zdravstva
28. 05. 2000 16.15
Območna organizacija Združenja borcev NOV občin Idrija in Cerkno je v počastitev 55. obletnice osvoboditve in 10. obletnice obnove <A HREF=http://www.cerkno.si/franja.html target=_blank> Partizanske bolnišnice Franja </A> in njenega vnovičnega odprtja po velikopotezni sanaciji pripravila slovesnost, na kateri so podprli prizadevanja za uvrstitev Franje na seznam kulturne in naravne dediščine pri UNESCO.

Liga Kolinska - Liga YUBA 62:69
23. 05. 2000 08.54
Selekcija košarkarjev Jugoslovanske lige (YUBA) je v prijateljski tekmi v Zagorju premagala selekcijo igralcev iz lige Kolinska z 69:62 (35:35).

Nagrade najboljšim mladim oblikovalcem
22. 05. 2000 19.35
Član uprave Gorenja Franjo Bobinac je danes slovesno podelil nagrade najboljšim mladim oblikovalcem Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, ki so se ves pretekli semester v okviru praznovanja 50. obletnice Gorenja posvetili projketu Gorenje Dom 2000.

Razstava o Žigi Herbersteinu<BR>
17. 05. 2000 18.11
Arhiv Slovenije bo v sodelovanju z rusko Federalno arhivsko službo in Ruskim državnim arhivom starih aktov danes v prostorih Narodne galerije odprl razstavo Žiga Herberstein - odkritelj Rusije, ki bo na ogled do 18. junija.

Slovesna seja DeSUSa
10. 05. 2000 16.42
V štajerski prestolnici je svet DeSUS z današnjo slovesno sejo, ki je sledila redni seji najvišjega strankinega organa, zaznamoval deseto obletnico ustanovitve stranke. Leta 1990 je namreč skupina upokojenskih funkcionarjev v takratni mariborski mestni zvezi društev upokojencev ustanovila zametek sedanje stranke, ki se je pred desetimi leti udeležila prvih demokratičnih volitev.

O slovenskem parlamentarizmu
09. 05. 2000 21.09
V državnem zboru so v poznih popoldanskih urah sklenili celodnevni kolokvij o razvoju slovenskega parlamentarizma, ki spada v okvir počastitev desete obletnice prvih demokratičnih volitev v Sloveniji in na katerem je nekaj prek 30 udeležencev opravilo strokovno razpravo o zgodovinskih okoliščinah prehoda v sistem parlamentarne demokracije in desetletnih izkušnjah na tem področju. V sklepnem delu kolokvija so se razpravljalci dotaknili tudi več aktualnih političnih tem in praktičnih problemov, s katerim se pri svojem delu srečuje zakonodajno telo.

Tortilja za Guinessovo knjigo rekordov
02. 05. 2000 07.36
V okviru praznovanja 468. obletnice ustanovitve mesta Ciudad de Mexico je skupina meščanov naredila ogromno tortiljo, s katero bi radi prišli v Guinessovo knjgo rekordov. Vendar pa si tega želijo tudi prebivalci mesta Oaxaca v osrednji Mehiki, ki so naredili tortiljo s premerom 4,4 metra. Prebrisani ''kuharji'' iz Oaxace so za vsak primer, če njihova tortilja ne bi bila največja, pripravili še 30 kilogramov sira, 30 kilogramov govedine, 20 kilogramov fižola in 20 litrov paradižnikove omake, da bodo hitro lahko iz ''mega tortilje'' naredili ''mega taco'' in tako prišli v Guinessovo knjigo rekordov vsaj z največjim tacom na svetu.