oblikovanje cene

Po Jevškovem pozivu vodstvo Petrola odgovarja: Trenutna regulacija cen povzroča poslovno škodo
26. 06. 2025 21.33
"Skupaj obiščiva župane v okoljih, kjer je Petrol zaradi neprofitabilnega poslovanja zaprl prodajna mesta," predsednik uprave Petrola Berger predlaga ministru Jevšku. Ta je namreč v sredo vodstvo Petrola pozval k odpravi ukrepov, ki jih je sprejelo zaradi nasprotovanja novi regulaciji cen pogonskih goriv. Ob tem je Berger poudaril, da trenutni model regulacije cen povzroča poslovno škodo. Izpostavil je še, da so maloprodajne cene dizelskega goriva zaradi visokih dajatev države občutno višje kot v sosednji Hrvaški.

Starši in vzgojitelji proti povečanju števila otrok v vrtčevskih skupinah
19. 06. 2025 15.18
Sindikat Sviz je popoldne pred DZ pripravil shod zaposlenih v vrtcih proti zakonski možnosti povečanja števila otrok v skupinah. S tem povečanim normativom, za katerega ni več razlogov, se varčuje na račun kakovosti predšolske vzgoje, je na shodu poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Poslance pozivajo, naj to možnost odpravijo. Medtem se je za pomoč na urad predsednice republike Nataše Pirc Musar obrnilo Združenje zasebnih vrtcev, ki želi ohraniti veljavni način financiranja zasebnih vrtcev, tudi tistih z javnim programom.

Omejitev marž tudi na avtocestah? Petrol napoveduje 'neljube ukrepe'
10. 06. 2025 16.54
Naftni trgovci so nezadovoljni s predvidenimi spremembami uredbe o regulaciji cen pogonskih goriv, s katerimi naj bi vlada znižala najvišje dovoljene marže pri že reguliranih cenah in regulacijo razširila tudi na avtocestne servise. V Petrolu napovedujejo, da se bodo morali v tem primeru zateči k neljubim ukrepom, tudi zapiranju prodajnih mest.

Nove cene elektrike Petrola in E3 za polovico višje od zadnje regulirane
06. 03. 2025 17.23
Nove redne cene elektrike, ki po koncu vladne regulacije veljajo s 1. marcem, sta skladno z napovedmi objavila še Petrol kot tretji največji trgovec z elektriko v državi in družba E3, ki je v njegovi lasti. Nove redne cene so za okoli polovico višje od zadnje regulirane cene in do četrtino nižje od prejšnjih rednih cen.

NSi za sklic komisije glede nakupa patrij: 'Kaj bo Slovenija dobila za 700 milijonov evrov?'
06. 02. 2025 15.07
V NSi "zaradi mnogih nejasnosti v postopku in strahu, ki ga v javnosti povzroča že beseda patria", zahtevajo sklic parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, na kateri želijo dobiti odgovore o načrtovanem nakupu oklepnikov patria. V NSi ob tem menijo, da "bomo za več denarja dobili manj", je v izjavi dejal poslanec Janez Žakelj.

S 1. marcem v Ljubljani višje cene grobnine
03. 02. 2025 21.47
Ljubljanski mestni svet je na seji potrdil 15-odstotno podražitev grobnin in 10-odstotno podražitev 24-urne dežurne službe, ki jo opravlja javno podjetje Žale. Višje cene bodo veljale z marcem. Opozicijski svetniki so menili, da bi občina morala višje stroške pokopališke dejavnosti vsaj deloma kriti sama, ne pa jih prevaliti na prebivalce.

Odstranjevanje dlak: kaj je najbolj varno, učinkovito, kaj se najbolj splača?
23. 11. 2024 13.03
Naše telo je z izjemno ustnic, dlani in podplatov v celoti poraščeno z dlakami. Ljudje imamo na telesu približno 5 milijonov foliklov, iz katerih rastejo dlake. Različne vrste dlak pa pokrivajo različne predele telesa. Dlake imajo svojo funkcijo. V pradavnih časih je bila ta predvsem termalna, dlake so torej ljudi grele, medtem, ko nas danes v sodobnem svetu predvsem varujejo pred denimo prašnimi delci in umazanijo. Kljub temu je fiziološki pomen dlak v ozadju, v ospredju pa vse bolj in predvsem estetika.

Bitcoin nad 81.000 evrov: za ene 'politična nuja', za druge vir hudih izgub
11. 11. 2024 20.55
Bitcoin je dosegel novo najvišjo vrednost, pri čemer so se cene povzpele nad 86.000 ameriških dolarjev oziroma nekaj več kot 81.000 evrov. Po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA so se na trgu okrepile pričakovanja o ugodnejših regulativnih politikah za kriptovalute. Po poročanju podjetja NYDIG, ki se ukvarja s finančnimi storitvami v svetu digitalnih valut, postaja Bitcoin vse bolj politično pomemben.

Bojkot navijačev Bayerna zaradi napihnjenih cen vstopnic
04. 11. 2024 21.22
Navijači münchenskega Bayerna množično odpovedujejo vstopnice za tekmo Lige prvakov naslednji mesec proti Šahtarju iz Donecka v znak protesta proti prenapihnjenim cenam. Šahtar domače tekme zaradi vojne v Ukrajini igra v nemškem mestu Gelsenkirchen.

Najdražja smuka bo v Kranjski Gori, kilometer proge najcenejši v Dolomitih
28. 10. 2024 21.43
Še dober mesec nas loči do začetka nove smučarske sezone, in zdaj je že jasno, smučanje bo letos še dražje. Ne le v tujini, cene smučarskih vozovnic so letos poskočile tudi v Sloveniji. Na enem od naših smučišč se je cena dnevne vozovnice za odraslo osebo letos denimo približala že petdesetim evrom. Za večino domačih in tujih smučišč je vozovnice za nekaj evrov manj sicer možno kupiti tudi v predprodaji. Kje pa bodo smučarji za svoj denar letos dobili največ?

Bo smučanje v Avstriji postalo rezervirano samo za premožne?
21. 10. 2024 19.04
V Avstriji smučarje skrbi, da bodo njihove bele strmine postale rezervirane le za premožne. Cene smučarskih kart so letos v povprečju dvignili za sedem odstotkov, ob bolj obremenjenih dnevih pa bodo še dražje. Na veliko smučiščih boste tako za dan smučanja morali odšteti skoraj 80 evrov, kar se tudi našim severnim sosedom zdi preveč.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'
19. 09. 2024 16.56
Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00
Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku
10. 09. 2024 15.48
V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

'Vse bolj se poslavljamo od avtomobilske industrije v Evropi'
14. 08. 2024 12.14
Ne glede na to, kako ostrih protekcionističnih ukrepov se bo lotila Evropa, pri čemer je glede na dosedanje mile poteze malo verjetno, da bo šlo za zelo konkretne korake, je le malo verjetno, da bo zmagala v boju s kitajsko konkurenco. Zdaj nemški strokovnjak svari celo pred koncem industrije motornih vozil v Evropi. Krivi pa so politiki, pravi.

Hrvaški kampi kljub višjim cenam v pričakovanju dobre sezone
30. 03. 2024 15.26
Hrvaška lahko v okoli 835 kampih po državi, večinoma na obali, naenkrat sprejme 255.000 gostov. Ker nekateri kampi vse več vlagajo v kakovost, to pomeni višje cene in večje parcele, s tem pa manj razpoložljivih mest, je pojasnil direktor Kamping združenja Hrvaške Adriano Palman. V združenju letos pričakujejo podobno sezono kot lani.

Cene storitev v domovih za starejše bodo v povprečju višje za 2,8 odstotka
16. 02. 2024 16.33
Izvajalci institucionalnega varstva bodo s 1. marcem izvedli redno letno uskladitev cen storitev. Povprečne cene storitev se bodo zvišale za 2,8 odstotka, ocenjuje ministrstvo za solidarno prihodnost. Cene se bodo po njihovih navedbah zvišale tako v javnih zavodih kot pri koncesionarjih, pri čemer bo uskladitev pri drugih po oceni ministrstva nekoliko višja deloma tudi zaradi stroškov financiranja, ki so vezani na višje obrestne mere.

Nekateri domovi za 1. marec že napovedujejo višje oskrbnine
16. 01. 2024 09.03
Nekateri domovi za starejše že zdaj vedo, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca, ko jih bo mogoče redno uskladiti, zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, opozarjajo.

'Stališča med UKC in fakulteto smo zbližali, a končnega dogovora še ni'
06. 12. 2023 15.43
Na sestanku med vodstvom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana o dolgu kliničnega centra do fakultete so stališča "kar precej zbližali", do končnega dogovora pa še ni prišlo, je po sestanku povedal dekan fakultete Igor Švab. Ponovno se bodo sestali v petek zjutraj.

Zaradi pomanjkanja kadra grozi zapiranje bivalnih enot
05. 12. 2023 11.23
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije znova opozarjajo, da se težave s kadrom in financami v domovih za starejše in v posebnih zavodih za odrasle povečujejo. Številni domovi in zavodi zato napovedujejo nadaljnje zapiranje bivalnih enot in oddelkov, številni se soočajo tudi z vse večjimi težavami v poslovanju, opozarjajo v skupnosti.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP
05. 09. 2023 14.23
Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Od polnoči dražji bencin, dizel in kurilno olje
03. 07. 2023 21.16
Od polnoči se bodo po dveh tednih znova spremenile cene goriv izven avtocest in hitrih cest. Za liter bencina bodo vozniki po novem odšteli 1,444 evra, za liter dizelskega goriva 1,481 evra, za liter kurilnega olja pa 1,060 evra. Vlada je zvišala tudi trošarine za vsa tri goriva.

Vse dražje počitnice: kakšne so cene na Obali?
13. 06. 2023 18.20
Če se poleti odpravljate na počitnice na morje, boste na Hrvaškem in na domači Obali odšteli več kot v Črni gori ali Albaniji. Za teden dni bo štiričlanska družina samo pri namestitvi zapravila vsaj tisoč evrov, lahko celo osem ali več. Tako hotelirji kot stroka opozarjajo, da je dejavnikov, ki oblikujejo cene, več. Od inflacije do pomanjkanja delovne sile. Nenazadnje pa tudi sami stremijo k temu, da ob dobri zasedenosti dosegajo čim višjo ceno.

Črna gora – kam naprej?
01. 04. 2023 13.35
Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

Dovolj! Kreativci so že naveličani tega nepotrebnega problema
29. 03. 2023 08.15
Arhitekti, dizajnerji, inženirji. Vsi so žrtev istega problema. Vsi trpijo za isto frustracijo. Kot da bi nekdo namerno skrbel, da pri svojem delu niso uspešni in učinkoviti.Kot da kreativno delo ni že samo po sebi naporno.Saj je tudi prijetno, ampak definitivno ne takrat, ko se morajo ukvarjati s tem nepotrebnim problemom. Ta problem jih najbolj pesti ravno takrat, ko si najmanj želijo.

Mariboru se obetajo enormne podražitve: vrtci, komunala, mestni promet, gondola
03. 03. 2023 18.35
Pred Mariborčani je val enormnih podražitev. Če bodo mestni svetniki čez dva tedna podprli predlog župana Arsenoviča, se bodo vrtci podražili za 40 odstotkov, za 30 odstotkov bo višja položnica za odvajanje odpadnih voda, dražja bo vožnja z mestnimi avtobusi, rekordna podražitev pa bo za povratno vožnjo z gondolo. Mariborska občina se ukvarja z enakimi izzivi kot ostale slovenske občine, povezanimi z nepričakovanim dvigom cen energentov ter posledično ostalimi podražitvami, je dejal Arsenovič. Ob tem je bil kritičen do države, saj da ta vse bolj zajeda občinske proračune.

Boštjančič: Sprejeli smo strategijo, ki bo pripomogla k rasti gospodarstva
02. 03. 2023 12.27
Finančni minister Klemen Boštjančič je povedal, da so na seji vlade sprejeli strategijo razvoja trga kapitala, s katero želijo prispevati k rasti gospodarstva. Dejal je še, da se bo inflacija v Sloveniji postopoma umirila in da Evropo letos čakajo boljše gospodarske napovedi kot lani.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17
Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Oblikovanje prodajnih marž: podražitev učbenikov, ne pa RTV-prispevka
21. 02. 2023 08.41
Vlada načrtuje nov način oblikovanja prodajnih marž za pogonska goriva, tako da bi bile vezane tudi na letno inflacijo, izhaja iz osnutka načrta uravnavanja reguliranih cen za leti 2023 in 2024. V obeh letih je predvideno tudi zvišanje cen učbenikov, ne pa denimo RTV-prispevka, za kar si prizadeva vodstvo Radiotelevizije Slovenija.

'Nobeno zavetišče ne izpolnjuje pogojev za dolgotrajno oskrbo psov'
03. 02. 2023 06.00
"Humoristi eni, zaprli bomo zavetišča," ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko sporočajo slovenska zavetišča za zapuščene živali. Na podlagi novega pravilnika bi jim dnevno za hrano in vodo država namreč namenila največ 40 centov za mačke in največ dva evra za pse. "Zavetišče ni le en briket in deciliter vode," so ogorčeni skrbniki zapuščenih živali. A še večja težava so kapacitete. "Zavetišča so polna. Mi lahko dobimo 30 evrov na dan na psa, težava je, da ni prostora," je poudaril Dušan Hajdinjak, vodja zavetišča Meli Trebnje.