obresti

Kaj se bo zgodilo s krediti tistih, ki so v poplavah izgubili vse?
31. 08. 2023 06.00
Med prizadetimi so državljani, ki so za svoje hiše in avtomobile najeli kredit, voda pa jim je premoženje odnesla in ostali so dolgovi bankam. V interventni zakon, ki ga bodo sprejemali poslanci v državnem zboru, je že vključen dogovor, da lahko podjetja in državljani brez dodatnih stroškov dobijo moratorij na kredite za največ 12 mesecev.

Solidarnostna sobota in obvezni prispevek. Kaj pomenita in kako bosta izvedena?
25. 08. 2023 14.09
Poslanci se bodo še pred iztekom parlamentarnih počitnic prihodnji teden, predvidoma v četrtek, sestali na izredni seji. Čaka jih obravnava predloga interventnega zakona o ukrepih za pomoč in sanacijo po nedavni ujmi. Na dnevnem redu bo tudi rebalans letošnjega proračuna, s katerim vlada namenja pol milijarde evrov za odpravo posledic poplav. Obsežen predlog zakona o interventnih ukrepih vsebuje 140 členov, med ukrepi, ki so pritegnili največ pozornosti, pa sta solidarnostna delovna sobota in solidarnostni prispevek. Sredstva s tega naslova bodo šla po predlogu v sklad za obnovo Slovenije.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig
24. 08. 2023 13.32
Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Janša in Golob enotna: Zdaj je treba pomagati ljudem
21. 08. 2023 17.24
Predsednik vlade Robert Golob in šef opozicijske stranke SDS Janez Janša sta spregovorila o tem, kako si predstavljata obnovo Slovenije po poplavah in o tem, kaj najbolj prizadetim v ujmi prinaša interventni zakon. V oddaji sta bila enotna, da je treba na prvo mesto postaviti ljudi, češ da bo časa za politično obračunavanje še dovolj.

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni
21. 08. 2023 15.27
Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov
21. 08. 2023 06.23
Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.

Prostovoljcev na prizadetih območjih dovolj, na vrsti ureditev vodotokov
19. 08. 2023 07.05
Solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme so najnovejši ukrepi napovedanega interventnega zakona, ki ga je koalicija pretresala skupaj z opozicijo. Enotni glede večine ukrepov, dobro usklajeni in konstruktivni – redko videna složnost, s ciljem, da se prizadeta območja in ljudje čim prej postavijo nazaj na noge. Katere sile so zdaj na terenu, koga še potrebujejo, kako naj ravnajo tisti, ki gredo pomagat čez vikend, in kaj je poleg odstranjevanja smeti trenutno največji problem na terenu?

Vlada in opozicija na istih bregovih: Glede večine ukrepov smo enotni
18. 08. 2023 06.49
Predsedniki parlamentarnih strank so na srečanju, ki so ga ocenili kot konstruktivnega, izmenjali poglede o predlogih ukrepov, ki bi jih uvrstili v interventni zakon za sanacijo poplav. Med omenjenimi ukrepi so solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme.

Banke v šestih mesecih več kot podvojile dobiček
17. 08. 2023 20.21
Banke v Sloveniji so v prvih šestih mesecih letos ustvarile 533,1 milijona evrov dobička pred davki, kar je 150,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je bil s 466,8 milijona evrov višji za 144,8 odstotka, je objavila Banka Slovenije. Denarne vloge gospodinjstev so se junija v primerjavi z junijem lani povečale na skoraj 26,4 milijarde evrov. Sindikati medtem vlado spodbujajo, naj uvede davek na dobičke bank.

Sindikati proti dvigu cen: 'Zdaj ni čas za vojno dobičkarstvo'
16. 08. 2023 11.27
Reprezentativne sindikalne centrale so delodajalska združenja pozvale, naj njihovi člani v času obnove po strahoviti vremenski ujmi ne dvigujejo cen blaga in storitev. V ZPS pa so pripravili nabor ukrepov, ki bi po njihovem mnenju prizadetim v poplavah in plazovih pomagali prebroditi finančne težave. To so odlog odplačevanja posojil, daljše obdobje odplačevanja, brezplačna razvezava depozitov ...

'Visoke obrestne mere bodo namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo'
31. 07. 2023 18.46
Ponovno se dražijo tudi krediti. Evropska centralna banka je v boju proti inflaciji osrednjo mero zvišala na 4,25 odstotka, kar pomeni še dražja posojila. Višje obresti so rast stanovanjskih posojil že ustavile, je pa nekoliko več zanimanja za hitre potrošniške kredite. Evropska centralna banka je predolgo "spala", je prepričan ekonomist Maks Tajnikar, ki napoveduje, da bodo visoke obrestne mere namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo.

Svet ECB dvignil obrestne mere
27. 07. 2023 07.14
Svet Evropske centralne banke (ECB) je devetič zapored zvišal obrestne mere za območje evra. Tretjič v nizu je dvig znašal 0,25 odstotne točke. S tem je osrednji organ evrske denarne politike nadaljeval rekordni niz zaostrovanja denarne politike, ki se je začel julija lani.

Federal Reserve obrestno mero dvignil na najvišjo raven v zadnjih 22 letih
26. 07. 2023 20.27
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je v skladu s pričakovanji dvignil osrednjo obrestno mero za 0,25 odstotne točke na raven med 5,25 in 5,50 odstotka. To je najvišja raven v zadnjih 22 letih, poročajo tuje tiskovne agencije.

Slovenske banke do konca maja ustvarile več kot 540 milijonov evrov čistih prihodkov
20. 07. 2023 17.47
Slovenske banke in pa tudi večina svetovnih so se pohvalile, da je za njimi odlično obdobje in da opažajo vrhunske rezultate in dobičke. Slovenske celo enkrat več kot lani, na primer. Po drugi strani pa so obrestne mere za kredite zgodovinsko hitro rasle, vsi, ki so v zadnjem času zaprosili za kredit, pa vedo, koliko bodo plačali. Če imate denar na bančnem računu, pa tudi veste, da so obresti na to praktično nične.

Slovenski energetiki zaradi Ugljevika večdesetmilijonska odškodnina
18. 07. 2023 08.25
Rudnik in termoelektrarna Ugljevik iz BiH mora Elektrogospodarstvu Slovenije, ki je pravni predhodnik Holdinga slovenske elektrarne (HSE), zaradi nedobavljene elektrike od junija 2011 plačati 67 milijonov evrov z zamudnimi obrestmi, je odločilo arbitražno sodišče v Beogradu. Del odškodnine bo prejela država v proračun, del pa HSE.

Banke v prvih petih mesecih letos več kot podvojile dobiček
18. 07. 2023 15.49
Banke v Sloveniji so v prvih petih mesecih letos ustvarile 437,7 milijona evrov dobička pred davki, kar je 151,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je bil s 384,4 milijona evrov višji za 149,8 odstotka, je objavila Banka Slovenije. Medletna rast dobičkonosnosti se je tako ob ugodnih obrestnih gibanjih še okrepila.

Ali res ni pravne podlage za izplačilo denarnega dela Svetlani Makarovič?
14. 07. 2023 14.59
Komisija DZ za nadzor javnih financ je na nujni seji, sklicani za zahtevo poslanske skupine NSi, obravnavala izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič. Ministrstvo za kulturo je umetnici denarni del nagrade nakazalo junija, a po mnenju NSi obstaja sum, da za to ni pravne podlage.

Svetlani Makarovič nakazali denarni del Prešernove nagrade
11. 07. 2023 10.45
Pesnici in pisateljici Svetlani Makarovič je bila denarna nagrada, ki jo je prejela leta 2000 kot del Prešernove nagrade za življenjsko delo in jo je umetnica zavrnila, nakazana 16. junija – v višini 8346 evrov. Znesek, ki ji je bil nakazan, je preračunan iz takratnih tolarjev v evre, obresti niso prištete, so pojasnili na ministrstvu za kulturo.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS
22. 06. 2023 15.11
Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Kako do hitrega kredita preko spleta?
22. 06. 2023 08.23
Življenje je polno presenečenj, med katerimi pa so žal tudi neprijetna. Nujni zdravstveni stroški, nepričakovana popravila ali druge nenadne finančne obremenitve se običajno pojavijo ravno takrat, ko so najmanj dobrodošle.

Vnovično sojenje Kristijanu Slodnjaku: kdo je umor izvršil, ni znano
21. 06. 2023 16.47
Na ptujskem okrožnem sodišču se je pred novim senatom znova začelo sojenje zavarovalničarju Kristijanu Slodnjaku, ki mu tožilstvo očita pomoč pri umoru 39-letnega Andreja Kirbiša februarja 2022 v naselju Mostje. Obtoženi še vedno vztraja pri molku oziroma zatrjuje, da se nima za kaj zagovarjati. "V nič od tega, kar se mi očita, nisem vpleten," je ponovil. Kdo točno je naročeni umor izvršil, sicer še naprej ostaja neznano.

Bruselj predlaga enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu
19. 06. 2023 12.14
Evropska komisija je predstavila predlog direktive, s katerim bi poenostavili postopke obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim predlaga vzpostavitev enotnega digitalnega potrdila o davčnem rezidentstvu. Bruselj predlaga, da bi spremembe začele veljati januarja 2027.

Novo zvišanje obrestnih mer
15. 06. 2023 14.16
Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osmič zapored zvišal osrednje obrestne mere za območje evra. Ob tem se je drugič zapored odločil za nekoliko nižji dvig, za 0,25 odstotne točke. Rekordni niz zaostrovanja evrske denarne politike se tako nadaljuje, od julija lani so obrestne mere porasle za 4,00 odstotne točke.

NSi zahteva sklic nujne seje: Zaradi napak davčnih inšpektorjev nastaja škoda
14. 06. 2023 11.34
V poslanski skupini NSi zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ v zvezi z gospodarsko škodo, ki nastaja zaradi napak davčnih inšpektorjev. Furs med drugim pozivajo, da predloži točne podatke o številu odločb, ki so bile pozneje razveljavljene, je povedal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'
09. 06. 2023 11.23
Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

V Mariboru dražja tudi parkiranje in pristojbina za čiščenje odpadnih voda
08. 06. 2023 20.44
Mariborski mestni svetniki so brez razprave potrdili predlagano podražitev parkirnin na občinskih parkiriščih. Nekaj več pripomb so imeli pri predlogu spremembe cene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na centralni čistilni napravi, a so ga na koncu prav tako podprli. Župan je na začetku seje podrobno pojasnil finančni položaj občine.

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji
30. 05. 2023 10.21
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

Obrestne mere za depozite zelo nizke, ne dosegajo desetine odstotka
29. 05. 2023 09.47
Nekoliko višje ponujajo predvsem manjše banke. Če se odločate za varčevanje z depozitom, primerjajte ponudbe bank in hranilnic, svetujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).

Slovenija Rusom zamrznila za šest milijonov evrov premoženja
26. 05. 2023 15.04
Slovenija je v okviru sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije proti Ukrajini zamrznila za nekaj več kot šest milijonov evrov premoženja, pri čemer za zdaj ni zasegla premičnin ali nepremičnin, so pojasnili na slovenskem zunanjem ministrstvu. Vse države članice EU so doslej zasegle za več kot 24 milijard evrov premoženja.

Kralj ima dve milijardi evrov, ljudje pa si sami pulijo zobe
14. 05. 2023 07.22
Koliko je kronanje Karla III. stalo, še ni znano, je pa znano, da bodo račun poravnali davkoplačevalci. In to kljub temu, da ima kralj osebnega premoženja kar za dve milijardi evrov, kot so ugotovili v Guardianu. In to kljub temu, da ljudje zelo težko živijo in da je javno zdravstvo praktično razpadlo. Razmere so tako hude, da si nekateri celo sami pulijo zobe, saj bodisi ne pridejo do zobozdravnika bodisi si ga ne morejo privoščiti. Res za to stanje ni kriva monarhija, pač pa vlada, ampak razkazovanje takšnega bogastva v težkih časih se zdi na trenutke neokusno. Navdušence nad kraljevo družino pa to prav nič ne moti.