obvladovanje

Pod streho osmi protikoronski zakon z ukrepi za dodatnih 320 milijonov evrov

03. 02. 2021 05.51

DZ je potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov za ukrepe za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse

02. 02. 2021 07.09

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

IJS: Epidemija zelo počasi upada, v oranžni fazi šele čez nekaj mesecev?

01. 02. 2021 17.11

Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da nam je v Sloveniji uspelo reprodukcijsko število spustiti na približno 0,95, kar pomeni, da epidemija sicer upada, a zelo počasi. Medtem ko se pritisk na bolnišnice zaradi cepljenja rizičnih skupin zmanjšuje, pa se nakazuje, da bo "novi, bolj kužen sev postal dominanten že sredi marca". Po njihovih ocenah se vsakih pet dni prekuži približno en odstotek prebivalstva, ob takem trendu epidemije pa bi pogoje za oranžno fazo sproščanja ukrepov lahko dosegli šele čez nekaj mesecev.

Cepivo AstraZenece v Sloveniji predvidoma konec tedna

01. 02. 2021 10.33

Prva pošiljka cepiva AstraZenece proti covidu-19 bo v Slovenijo prišla konec tedna ali pa na začetku prihodnjega tedna – gre za 15.000 odmerkov. V ponedeljek je prispela nova pošiljka s približno 17.550 odmerki Pfizerjevega cepiva. V Evropski komisiji so zatrdili, da je bila dobava cepiv proizvajalcev BioNTech in Pfizer ter Moderne v prejšnjem tednu stoodstotna, torej v skladu s pogodbama. Medtem je evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) zagnal sledilnik cepljenja v Evropi na podlagi podatkov, ki so sicer še pomanjkljivi. Slovenija je po podatkih porabila 83,5 odstotka prejetih odmerkov cepiva.

Snežne plazove na Bovškem raziskujejo tudi z laserskim skenerjem

01. 02. 2021 14.28

Posledice snežnih plazov, ki so 22. in 23. januarja zaprli ceste na Bovškem, so raziskovali tudi s pomočjo laserskega skenerja, nameščenega na daljinsko vodeni letalnik, je povedal Milan Kobal z ljubljanske Biotehniške fakultete. Tokrat so ga za določanje višine snežne odeje ter akumulacije snega na čelu plazu uporabili prvič.

Zmagovit začetek Serene, v karanteni želja tudi po muckih in kužkih

01. 02. 2021 10.01

Ameriška teniška zvezdnica Serena Williams se je uspešno vrnila na igrišča na turnirjih WTA in v drugem krogu turnirja Yarra Valley Classic v Melbournu premagala Avstralko Dario Gavrilovo s 6:1, 6:4. Devetintridesetletna Američanka ni igrala vse od lanskega odprtega prvenstva Francije, kjer je pred drugim krogom predala dvoboj zaradi poškodbe.

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic

31. 01. 2021 13.19

Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.

Članice EU podprle priporočila o strožjih omejitvah potovanj zaradi covida-19

29. 01. 2021 17.22

Države članice EU so na ravni veleposlanikov podprle priporočila o zaostritvi omejitev potovanj v EU zaradi pandemije covida-19, ki med drugim odsvetujejo vsa nenujna potovanja v uniji, ter odobrile nov zemljevid epidemiološko nevarnih območij.

'Pričakoval sem, da se bo vlada opogumila in odprla šole tudi v črnih regijah'

29. 01. 2021 08.15

"Šole bi se morale odpirati prve in zapirati zadnje," je izpostavil predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. Po njegovih besedah je glede na rezultate ponedeljkovega testiranja, ki so pokazali, da je "stopnja okuženosti med šolniki izjemno nizka", pričakoval, da se bo vlada opogumila in dodatno odpirala, ne pa zapirala šol. Kaj bo v ponedeljek – bo zaradi vnovičnega testiranja pouk potekal na daljavo ali se bo to organiziralo drugače? Pečan poudarja še, da bi si želeli več dialoga z vlado ter "da bi v ospredje stopila stroka, ne politika".

'Epidemiologi podpirajo odprtje': učenci prve triade v šole, vrtci popolnoma odprti

25. 01. 2021 07.11

Ob opravljenih 1293 PCR-testih in 1441 hitrih antigenskih testih so v nedeljo potrdili 293 novih primerov. V bolnišnici je 1173 oseb, na intenzivni negi 192. Epidemiologi NIJZ in svetovalna skupina MZ podpirajo odprtje 1. triade OŠ in polno delovanje vrtcev po veljavnem odloku v 9. regijah, je sporočil premier Janša, potem ko je dopoldan presenetil z izjavo, da "še ne vemo, ali se bo pouk jutri zares začel". "Če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, naj se najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužbe," dodajajo pri NIJZ.

Peticije, širjenje strahu med učitelji: zakaj je testiranje pomembno?

25. 01. 2021 10.44

Še preden se jutri v šolske klopi vrne več kot 53.000 učencev prvih treh razredov osnovne šole ter okoli 75.000 otrok, se teden tokrat začenja z množičnim testiranjem zaposlenih. Nekateri med njimi imajo ob tem številne pomisleke, po družbenih omrežjih pa so se še enkrat več razširile teorije zarote o nevarnostih testiranja.

Lahko Orban izgubi naslednje volitve?

25. 01. 2021 07.52

Madžarska pod Orbanom ni več demokracija, ima še demokratične institucije, ki pa ne delujejo. K Orbanovemu vzponu sta poleg njegove lastne avtoritarne osebnosti in politike prispevali predvsem gospodarska kriza 2008 ter razdrobljena in izgubljena, tudi arogantna opozicija. Naslednje leto bodo znova volitve in tokrat je opozicija združena. Že zdaj je jasno, da volitve ne bodo prav poštene, a kljub nadzoru, ki ga ima Orbanov režim nad praktično vsemi aspekti madžarske družbe, se lahko zgodi, da jih Fidesz ne bo dobil. In kot zdaj kaže, bo ključna prav korona. In njene posledice.

Angleški sev: slovenske bolnišnice v pripravljenosti na večji priliv bolnikov

24. 01. 2021 19.29

Novi sevi – angleški, škotski in južnoafriški – so nevarnejši predvsem zato, ker so bolj nalezljivi. Angleški sev se je doslej razširil že v več kot 60 državah sveta. V 23 državah Evropske unije je bilo v začetku tedna potrjenih 1300 primerov. Tudi v vseh državah, ki mejijo na našo, v Avstriji pa so potrdili še južnoafriški sev. Skrbi tudi argentinsko-brazilski sev, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Gabourey Sidibe spregovorila o težavah z bulimijo in depresijo

23. 01. 2021 13.43

Igralka, ki je leta 2009 blestela v filmu Življenje je dragoceno in bila celo nominirana za oskarja, je v pogovoru z igralsko kolegico spregovorila o preteklih težavah z motnjami hranjenja. Bulimijo je spremljala tudi depresija, Taraji P. Henson in oboževalcem pa je zaupala, da je pekel prestajala, dokler si ni poiskala pomoči terapevta.

Logarjeva: Britanski sev je bolj nalezljiv, posledično umre več ljudi

23. 01. 2021 07.00

Slovenija danes rahlja nekatere ukrepe v regijah, kjer je epidemiološka slika boljša. Naslednji teden se delno odpirajo šole in v celoti vrtci. Po Evropi pa ponekod ukrepe podaljšujejo in celo zaostrujejo. Bojijo se namreč novih sevov koronavirusa.

Število okužb v Nemčiji upada, umrl moški po ponovni okužbi

21. 01. 2021 11.01

V Nemčiji so v zadnjem dnevu potrdili skoraj 20.400 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je več kot tisoč covidnih bolnikov, med njimi moški, ki se je z novim koronavirusom okužil že drugič. Medtem pa cepljenje proti covidu-19 v ZDA poteka počasneje od načrtov, v zvezni državi New York naj bi zmanjkalo cepiva v treh dneh.

Tomičeva: Drži, državni hitri testi ne dosegajo strokovnega kriterija 90-odstotne občutljivosti

19. 01. 2021 17.07

Hitri testi kitajskega proizvajalca Shenzen Ultra – Diagnostics Biotec. Co., Ltd., ki jih je državi za slab milijon evrov dobavilo podjetje Majbert Pharm v lasti Alana Amadeja Eferla in Klemna Nicolettija, ne ustrezajo strokovnemu kriteriju, torej ne dosegajo 90-odstotne občutljivosti, kar potrdi tudi vodja strokovne skupine za hitre teste ministrstva za zdravje Viktorija Tomič. Testi tudi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost. V nacionalnem laboratoriju, kjer so potrdili 81,68-odstotno občutljivost, trdijo, da njihova naloga ni bila preverjati ustreznost izbora testa glede na razpisne pogoje, ministrstvo za zdravje pa navkljub temu vztraja, da testi izpolnjujejo zahteve, skladne s pogodbo.

Bruselj o potrdilu o cepljenju: Ključno preprečiti diskriminacijo

18. 01. 2021 12.09

Voditelji Evropske unije bodo v četrtek razpravljali o pandemiji covida-19 in poteku cepljenja. Med drugim naj bi obravnavali tudi možnost uvedbe potrdil za cepljenje za turiste. Medtem ko se Grčija zavzema za potrdila, pa temu ni naklonjena Hrvaška, ki se sicer namerava tudi letos predstaviti kot epidemiološko varna destinacija. V Evropski komisiji pa pravijo, da je ključno preprečiti diskriminacijo tistih, ki se ne morejo ali nočejo cepiti.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Vlada: Zadržanje odloka o zaprtju šol nevarno za javno zdravje

17. 01. 2021 18.18

Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje o pobudi za oceno ustavnosti odloka o začasni prepovedi zbiranja v šolah. Po mnenju vlade bi bilo začasno zadržanje odloka oz. sklepa ministrice Simone Kustec v nasprotju z vsemi ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa in bi predstavljalo neposredno škodo za javno zdravje in zdravje posameznika.

Covid-19 Sloveniji povzročil že za skoraj tri milijarde evrov stroškov

17. 01. 2021 08.28

Država je imela z obvladovanjem epidemije covida-19 do zdaj za blizu tri milijarde evrov stroškov. To je sicer pol manj, kot je vlada predvidela z ukrepi, ki jih že od spomladi vgrajuje v t. i. protikoronske zakone, vseeno pa gre za ogromen znesek, ki je pomembno prispeval k poslabšanju stanja v slovenskih javnih financah.

Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili

12. 01. 2021 15.12

Predsednik vlade Janez Janša in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek sta predstavila načrt cepljenja proti covidu-19 v prvi polovici letošnjega leta. Najprej bodo do konca cepili rizične skupine starostnikov. Tisti, ki ne sodijo v katero od rizičnih skupin, naj vabila na cepljenje ne pričakujejo do pomladi. Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili. Načrt cepljenja bodo prilagajali, če bo EMA odobrila še cepivo AstraZenece, saj si ga količinsko lahko obetamo največ. Kritična infrastruktura tako prej kot februarja verjetno ne bo prišla na vrsto za cepljenje.

Ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje zakona o investicijah v Slovenski vojski

11. 01. 2021 13.55

Ustavno sodišče je do končne odločitve začasno zadržalo izvršitev zakona o zagotavljanju sredstev za investicije Slovenske vojske. Ta ureja njeno financiranje do leta 2026, končno odločitev pa bo Ustavno sodišče predvidoma podalo do konca januarja. Kot pa je možno razbrati iz odločitve sodišča, je vlada površno ocenjevala varnostne grožnje in nujnost investicij, sploh če upoštevamo, da bo zadrževanje izvajanja zakona kratko in da ima vojska že zdaj proračunska sredstva.

Prerazporeditev dela v šempetrski bolnišnici zaradi vdora okužb

11. 01. 2021 12.02

Zaradi vdora novega koronavirusa na internistični oddelek v šempetrski bolnišnici bo prišlo do nujne reorganizacije dela, je povedala strokovna direktorica bolnišnice Dunja Savnik Winkler. V bolnišnici je obolelih 11 zaposlenih iz zdravstvene nege in en zdravnik, zbolelo je tudi 11 bolnikov, ki so jih premestili na covidni oddelek.

V nedeljo opravili 2200 testiranj in potrdili 426 okužb z novim koronavirusom

11. 01. 2021 09.19

V nedeljo smo v Sloveniji skupno opravili 2200 testov na novi koronavirus in potrdili 426 novih primerov okužbe. Od tega je bilo 1720 PCR-testov, pri katerih je bilo potrjenih 368 okužb (21,4 odstotka). Od 480 hitrih antigenskih testov (HAT) pa jih je bilo pozitivnih 58 (12,1 odstotka). V nedeljo je bilo hospitaliziranih 1205 bolnikov s covidom-19, umrlo je 24 oseb s to boleznijo.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne

08. 01. 2021 07.07

Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo

06. 01. 2021 16.33

Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Kdo bo prevzel zdravstveni resor?

04. 01. 2021 10.50

Premier Janša, ki začasno opravlja tudi funkcijo zdravstvenega ministra, je napovedal, da bo ime novega ministra ali ministrice znano v začetku novega leta. Je pa zanikal, da bi se o prevzemu ministrstva pogovarjal z v. d. direktorjem šempetrske bolnišnice Ernestom Gortanom. Pojavlja pa se novo ime – Alenka Forte, nova državna sekretarka na ministrstvu.

Svet v maskah: kako je pandemija zaznamovala leto 2020?

01. 01. 2021 15.09

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa s Kitajske 30. 1. 2020 razglasila izredne zdravstvene razmere po svetu. 11. marca je izbruh novega koronavirusa v svetu dosegel razsežnosti pandemije, potem pa se je svet podal v boj z virusom, ki je spremenil naša življenja. Žarek upanja predstavlja začetek množičnega cepljenja, zaradi katerega svet upa, da bo v leto 2022 vstopil brez zaščitnih mask.

Jeseni naraslo nezadovoljstvo in nasprotovanje ukrepom, padla podpora vladi

30. 12. 2020 15.55

V raziskavi #Novanormalnost, ki jo je izvedel Valicon, so spremljali ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. Ugotovili so, da sta se v jesenskih mesecih krepko povečala pesimizem in nestrinjanje z ukrepi vlade, ki ji je tudi občutno padla podpora. Povečal se je tudi delež tistih, ki so ocenili, da se je njihovo finančno stanje poslabšalo v primerjavi s prejšnjo polovico leta.