obvladovanje

Koronaspoznanje, da nismo omnipotentni: Običajne razbremenitve so odpovedale
31. 10. 2020 10.24
Dom je postal zapor, te dni, ko so znova zaostreni ukrepi za obvladovanje novega koronavirusa, pravijo številni, ki so se spet znašli med štirimi stenami. Ob ustavitvi javnega življenja in delu od doma namreč odpade možnost bega pred odnosi, pred samim seboj, lastnimi dvomi in strahovi. Nekatere posledice te stiske so že vidne v obliki več družinskega nasilja, številne bodo vidne šele v prihodnosti, predvsem ko gre za otroke in mladostnike. Njihova socializacija je zaradi pojava novega koronavirusa drugačna, pravi psihologinja Barbara Čibej Žagar. Z njo smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj se z grožnjo virusa še posebej težko sooča zahodna družba in zakaj številni odgovore iščejo v teorijah zarote.

Zapira se tudi Belgija, v ZDA presegli devet milijonov primerov
30. 10. 2020 11.46
Belgija zaostruje ukrepe in delno zapira javno življenje, je oznanil belgijski premier ter dejal, da gre za zadnjo priložnost za upočasnitev epidemije. S tem se Belgija pridružuje Franciji in Nemčiji, kjer se javno življenje prav tako zapira. V Nemčiji so prvič od začetka pandemije potrdili več kot 18.000 okužb v enem dnevu, tamkajšnja vlada pa je posodobila seznam tveganih območji in nanj uvrstila tudi Slovenijo.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni
29. 10. 2020 06.07
Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika
29. 10. 2020 10.44
Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Od kolesarjev do Zavezništva civilne družbe: pozivajo DZ naj 'zaustavi vlado'
28. 10. 2020 14.11
Iz petkovih kolesarskih protestnikov, ki so več mesecev vztrajali na ulicah prestolnice, se je oblikovalo Zavezništvo civilne družbe. To je na Državni zbor naslovilo javni poziv, naj zaustavi vlado, ki po njihovih besedah zlorablja trenutno epidemijo za "pospešeno uvajanje avtoritarne oblasti".

Večina v DZ proti posvetovalnemu referendumu o investicijah v vojsko
27. 10. 2020 21.35
Poslanke in poslanci so danes s 35 glasovi za in 47 proti zavrnili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o sredstvih za investicije v Slovensko vojsko v letih od 2021 do 2026. Predlog za posvetovalni referendum so podprli v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB, nasprotovali pa so mu v koaliciji in opozicijski SNS.

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo
27. 10. 2020 15.25
V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

Še eno lažno sporočilo. UKC Maribor: Medicinske sestre z odvozom brisov niso povezane
26. 10. 2020 16.52
Očitno si je še nekdo vzel čas in sestavil sporočilo, polno lažnih informacij, ki bi naj podkrepile prepričanje ljubiteljev teorij zarote, da obstajajo namerna zavajanja v zvezi s številom testov za novi koronavirus. V UKC Maribor, kjer so izjemno obremenjeni zaradi vse večjega števila bolnikov s covidom-19, so morali tako nekaj časa posvetiti še zanikanju sporočila, da lažejo o številu testov. Kot poudarjajo – UKC Maribor sploh nima laboratorija za brise.

Trenutne razmere v zdravstvu? 'Z eno besedo: katastrofa'
26. 10. 2020 15.23
Direktor Klinike Golnik in predsednik Zdravstvenega sveta Aleš Rozman je v odprtem pismu državljanom in zdravstvenemu ministru Gantarju izrazil podporo v vseh prizadevanjih in naporih v času soočanja z epidemijo covida-19. Medtem pa je val odobravanja, pa tudi ogorčenja sprožil zapis na Facebooku zaposlenega v UKC Ljubljana, ki dela na oddelku, kjer zdravijo bolnike s covidom-19. "Po eni uri ti pod plaščem ter vso zaščito, ki ne diha, postane že peklensko vroče. Rad bi naredil požirek vode, pa ne moreš," opisuje razmere. Podobno navaja tudi mariborska zdravnica: "Bolnišnica se z vso resnostjo pripravlja na najbolj 'črn' scenarij. Srčno upam, da se ne uresniči."

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih
25. 10. 2020 10.15
V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve
24. 10. 2020 20.17
Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

ECDC: Epidemiološke razmere zelo zaskrbljujoče v skoraj vsej EU
23. 10. 2020 08.00
Epidemiološke razmere v 23 članicah Evropske unije, vključno s Slovenijo, in Združenem kraljestvu so "zelo zaskrbljujoče", je opozoril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Ob tem je pozval k takojšnjemu in usmerjenemu ukrepanju. Število okuženih z novim koronavirusom je v Franciji danes preseglo milijon. Razmere pa se še poslabšujejo, saj so v zadnjem dnevu z več kot 42.000 novimi okužbami znova podrli rekord

1656 novih okužb s koronavirusom, na rdečem seznamu vse regije
23. 10. 2020 06.26
V Sloveniji so v četrtek potrdili 1656 novih okužb s koronavirusom, umrlo je pet oseb. Število bolnikov s covid-19 v bolnišnicah se je povečalo za 69, na intenzivni negi za pet pacientov. Odpustili so 28 bolnikov. Delež pozitivnih testov je znašal 24,55 odstotkov. Odslej je na rdečem seznamu tudi obalno-kraška regija.

Bolniki s covidom-19 kmalu nameščeni v hotele
23. 10. 2020 12.18
Število okuženih starostnikov iz dneva v dan narašča, zato domovi za starostnike že uvajajo nekatere spremembe oziroma selitve. Vlada je sicer v zaključni fazi pogovorov s hoteli za namestitev bolnikov s covidom-19. Na voljo naj bi bilo več sto postelj. Medtem bodo stanovalce slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, preselili v Terme Topolšica. V radovljiškem domu starejših pa so se odločili, da osebje, ki izvaja dejavnost pomoči na domu, preventivno preselijo v gasilski dom v Mošnje.

Predsednik, ki se je primerjal z Rockyjem Balboo in ameriško gospodarstvo ohranil v ravnotežju
21. 10. 2020 10.51
Ko se bliža čas ameriških predsedniških volitev, se pojavlja vedno več povzetkov in analiz prvega Trumpovega cikla. Tako se predsednik spoprijema s svojimi obljubami, ki jih je dal pred štirimi leti, od katerih se mnoge niso uresničile. Analitiki menijo, da bo, če bo Donald Trump znova zmagal na predsedniških volitvah, svojo dozdajšnjo politiko nadaljeval tudi v drugem mandatu, le še bolj ostro in z močnejšo roko.

'Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi'
21. 10. 2020 10.38
Poslanske skupine LMŠ, Levica, SD in SAB so v ponedeljek na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Na današnji novinarski konferenci so poudarile, da je ta potrebna zlasti zaradi spornega kadrovanja v državnih institucijah in gospodarskih družbah, in vlado pozvale, naj preneha "z vsem, kar dolgoročno škoduje državi". "Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi," pravijo v Levici.

Evropski milijoni naj bodo vezani na spoštovanje načel pravne države
20. 10. 2020 15.44
Kar 77 odstotkov Evropejcev pričakuje, da bodo evropska sredstva odvisna od spoštovanja načel pravne države, ugotavlja raziskava, ki jo je naročil Evropski parlament. Sicer pa večina državljanov EU podpira večji proračun povezave za premagovanje pandemije. Kot prednostno nalogo vidijo javno zdravje, sledijo pa mu gospodarsko okrevanje in podnebne spremembe.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00
Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?
19. 10. 2020 12.17
Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Kaj pomeni razglasitev epidemije za Slovenijo?
18. 10. 2020 20.48
Po današnji razglasitvi epidemije se večina sprašuje, kaj to pomeni? Kot je bilo videti že marca, razglasitev epidemije omogoča tudi aktivacijo posebnega načrta, ki je pripravljen vnaprej in uvaja boljšo koordinacijo med posameznimi ministrstvi, upravami, občinami in drugimi, ki sodelujejo pri zmanjševanju posledic epidemije. Zadnji veljavni načrt je bil posodobljen julija 2020, za osnovo pa je jemal načrt, ki je bil narejen leta 2016 in je bil aktiviran že marca letos. To v praksi pomeni, da Civilna zaščita Republike Slovenije vodi aktivnosti za izvajanje ukrepov, ministrstvo za zdravje pa jih usklajuje in usmerja. Kot so že povedali, gre za formalno razglasitev, ukrepi pa zaenkrat veljajo kot do zdaj.

Nagovor Janše: Najprej so življenja, potem je zdravje in nato gospodarstvo
18. 10. 2020 07.40
Premier Janez Janša je v video nagovoru državljanov in državljank opozoril, da je pred nami zahtevno, hladno obdobje pandemije. Pozval je, da z odgovornim obnašanjem pomagamo zdravstvu v bitki za življenja. "Vse, čemur se moramo začasno odreči, bo še vedno tu," je spomnil. V soboto smo v Sloveniji sicer opravili 3765 testiranj in potrdili 726 okužb z novim koronavirusom. Na intenzivnem oddelku bolnišnic je 49 bolnikov.

Kriterije za razglasitev epidemije bi lahko presegli že v soboto
16. 10. 2020 21.44
Epidemiološki podatki kažejo, da se v državi hitro približujemo t.i. rdeči fazi, ki pomeni ponovno razglasitev epidemije in prinaša dodatno zaostritev ukrepov. Pogoja, da se vlada za to odloči, sta tako rekoč že skoraj izpolnjena. Na Inštitutu Jožefa Stefana ocenjujejo, da bomo kriterije za rdečo fazo presegli že v soboto.

Število umrlih zaradi covida-19 po svetu preseglo 1,1 milijona
16. 10. 2020 11.34
Število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni je preseglo 1.100.000. O črnih statistikah poročajo domala z vseh koncev zemeljske oble. Na spletu je medtem po novem dostopen enoten zemljevid zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij v Evropski uniji, ki naj bi izboljšal preglednost in predvidljivost nacionalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ter čim bolj zavaroval svobodno gibanje oseb v schengenskem prostoru. Zelenih držav na njem skorajda ni.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?
16. 10. 2020 06.00
Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

Vlada bo pomanjkanje zdravstvenega kadra v času epidemije reševala s specializanti
15. 10. 2020 08.15
Po večkratnem pozivu zdravniške zbornice, naj pristojno ministrstvo uredi pravno podlago za premeščanje specializantov v bolnišnice in na oddelke, kjer se spopadajo s kadrovskimi primanjkljaji, je vlada včeraj le sprejela odločitev v zvezi s tem. Kot so sporočili z MZ, po spremembi odloka velja, da se specializante "kar najbolj vključi v izvajanje zdravstvenih storitev, potrebnih za obvladovanje in preprečevanje širjenja bolezni covid-19". Enako velja za sekundarij (pripravništvo ali izbirni del), so še sporočili z MZ.

707 novih okužb, 14,4-odstoten delež pozitivnih testov
14. 10. 2020 19.33
V Sloveniji smo v torek zabeležili 707 novih okužb. Opravljena sta bila 4902 testa, tako je delež pozitivnih testov 14,42-odstoten. V bolnišnicah je 210 ljudi, 35 na intenzivni negi. Dve osebi sta umrli. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 202,75. Po besedah vodje intenzivnega oddelka infekcijske klinike Matjaža Jereba je najmlajši bolnik na intenzivnem oddelku star 42 let in nima drugih bolezni.

Kaj je učinkovito krizno komuniciranje in zakaj pri nas ljudje ostajajo brez (jasnih) odgovorov?
14. 10. 2020 14.19
Ljudje že od marca, ko so pri nas potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom in hitro po tem razglasili epidemijo, želijo in potrebujejo informacije. Jasne informacije, kaj se dogaja in predvsem kaj se bo zgodilo. Seveda je bilo nejasnosti veliko, saj smo se vsi, tako vlada kot mi, državljani, spopadali s popolnoma novimi razmerami. Stvari so se spreminjale hitro, iz dneva v dan, včasih iz ure v uro. Ker smo bili (in smo) v krizi, je nastopil čas za krizno komuniciranje.

Enoten 'koronski zemljevid' za države članice EU in uskladitev omejitev
13. 10. 2020 13.01
Ministri EU za evropske zadeve so v Luksemburgu potrdili priporočilo za usklajevanje omejitev potovanj zaradi covida-19, ki ni zavezujoče. Članice so se dogovorile o enotnem zemljevidu zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij, a bistveno razvodenile osnovni predlog Evropske komisije. Veliko vprašanj ostaja odprtih.

'Zdaj postajajo vidne posledice pandemije na duševno zdravje ljudi'
10. 10. 2020 19.31
Skoraj milijarda ljudi po svetu ima duševno motnjo, vsakih 40 sekund nekdo umre zaradi samomora, depresija pa je vodilni vzrok za bolezen med otroki in mladimi. Vse bolj se kažejo posledice, ki jo t. i. nova realnost pušča na duševno zdravje ljudi, opozarjajo v združenju Ozara Slovenija. Svetovni dan duševnega zdravja poteka pod geslom Duševno zdravje za vse. Večje naložbe – večja dostopnost. Vsakomur, vsepovsod.

Izmikanje odgovorom, hvalospevi 'šefom' in zvezda – muha
08. 10. 2020 02.49
Drugo soočenje pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je prineslo soočenje podpredsedniških kandidatov Mika Pencea in Kamale Harris. Soočenje, ki bi mu domača in svetovna javnost običajno posvečali manj pozornosti, je tokrat odmevalo že pred dogodkom – tudi zaradi vloge, ki bi jo lahko odigral prihodnji podpredsednik, saj sta oba predsedniška kandidata že v precej visoki starosti. Oba kandidata sta se sicer izogibala odgovorom na najbolj pereča vprašanja, nekaj bolj šaljivih gledalcev pa je za zmagovalko debate razglasilo muho.