ocenil

Haider upa na skorajšnjo normalizacijo odnosov z EU
12. 09. 2000 00.00
Koroški deželni glavar in nekdanji predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider je v ponedeljek v Zagrebu ocenil, da se napetosti med EU in Avstrijo počasi zmanjšujejo, ob tem pa je izrazil upanje, da naj bi kmalu odpravili sankcije proti Avstriji.

Vlada Gorenju 610 milijonov
07. 09. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji sklenila, da bo velenjskemu Gorenju, kateremu je v nedeljo pogorel obrat galvanizacije, do konca leta v več mesečnih obrokih zagotovila skupaj 610 milijonov tolarjev pomoči. Pretežni del zneska bo lahko zagotovilo ministrstvo za gospodarske dejavnosti, ostalo pa ministrstvi za delo ter za finance, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarske dejavnosti Jože Zagožen. O tem, kako zbrati potrebni denar, morajo vsa tri ministrstva vlado obvestiti do naslednje seje čez teden dni, ko bodo ministri preučili tudi možnost, da bi država od Gorenja odkupila delnice, ki jih je pred časom kupilo od Kapitalske družbe. Državna pomoč bo namenjena za pokritje osebnih dohodkov in drugih stroškov dela za 246 delavcev, ki so bili zaposleni v pogorelem objektu in za 15 odstotkov vseh zaposlenih do konca tega leta. Vodstvo namreč pričakuje, da bo po novem letu lahko poiskalo rešitev za prerazporeditev teh ljudi. O morebitni dodatni državni pomoči Gorenju pa se bodo pogovarjali potem, ko bo vodstvo podjetja vladi predstavilo program izgradnje nove tovarne. Vlada je za vodenje pogovorov z Gorenjem zadolžila ministrstvo za gospodarske dejavnosti, ki bo preučilo tudi potrebo po sprejemu posebnega interventnega zakona. V Gorenju po požaru pričakujejo približno 15-odstotni izpad celotne proizvodnje na vseh ostalih programih. Poleg 266 delavcev, ki so za najmanj leto dni izgubili delo, bo tako požar prizadel še 4900 delavcev, posredno, če prištejemo še trgovino in odvisne aktivnosti, pa 7200 ljudi. Prek dobaviteljev in kooperantov je na sistem Gorenja vezanih približno 35.000 ljudi po vsej Sloveniji, zato bi morebitna zaustavitev celotnega sistema lahko imela zelo hude posledice, je ocenil Zagožen.

Katanec spregovoril
07. 09. 2000 00.00
Na novinarski konferenci Nogometne zveze Slovenije je bil tokrat prisoten tudi selektor članske reprezentance Srečko Katanec. V enourni debati je zakopal bojno sekiro z novinarji, govoril pa je tudi o gostovanju na Ferskih otokih. Katanec je še posebej poudaril, da Slovenija v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo nikakor ne sodi med favorite v naši skupini.

Čuk pri vodstvu Gorenja
07. 09. 2000 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je danes obiskal velenjsko Gorenje. S člani uprave Gorenja se je pogovarjal o nastali škodi, ki jo je povzročil nedeljski požar. Čuk je ocenil, da je vodstvo Gorenja, pa tudi vsi zaposleni v podjetju, glede na nastali položaj odlično reagiralo.

Triglav vodilni delničar zavarovalnice v Črni gori
02. 09. 2000 00.00
Največja zavarovalniška družba v Sloveniji Zavarovalnica Triglav je po pisanju Pobjede vložila 5 milijonov nemških mark v Lovčen zavarovanje in tako postala lastnica 27,43 odstotka kapitala te črnogorske zavarovalniške družbe.

Življenje v oblakih
29. 08. 2000 00.00
Bakterije živijo in se razmnožujejo v oblakih, lahko pa tudi sprožijo dež in vplivajo na podnebje, so rezultati raziskave, ki so jo strokovnjaki univerze v Innsbrucku izvedli nad Alpami v bližini Salzburga. Kot je dejala Birgitt Sattler z omenjene univerze, je doslej veljalo prepričanje, da relativno čisto in hladno ozračje ni ravno ugodno za razvoj bakterij, vendar pa zadnje ugotovitve kažejo na to, da lahko bakterije preživijo tudi pri temperaturah, nižjih od nič stopinj Celzija, ob močnem ultravijoličnem sevanju in ob majhnih količinah hranljivih snovi. Avstrijski raziskovalci so opravili naslednji poskus: shranili so kaplje vode iz oblakov, jih zamrznili in jih nato stalili. Vsak milimeter staljene vode je vseboval približno 1500 bakterij, tako okroglih kot podolgovatih oblik. Sattlerjeva trdi, da se bakterije skoraj zagotovo množijo znotraj oblakov, ki so nekakšen habitat za mikroorganizme. Daniel Jacob s harvardske univerze je ocenil, da bi ta intenzivna aktivnost bakterij lahko bistveno vplivala na podnebje. Po ocenah strokovnjaka Tima Lentona iz Edimburgha pa mikroorganizmi lahko tudi spreminjajo podnebje.

Scheibner o vstopu Slovenije v EU
28. 08. 2000 00.00
Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner je v pogovoru za današnjo izdajo dunajskega političnega tednika Format znova potrdil, da Slovenija in Češka ne moreta vstopiti v EU, dokler ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibnerjeva izjava tako ni v skladu z uradno izjavo, v kateri je avstrijsko zunanje ministrstvo v sredo sporočilo, da članstva Slovenije in Češke v EU ne bodo povezovali z vprašanjem odprave Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibner je poudaril, da države kandidatke za vstop v EU ob vstopu v unijo ne bi smele imeti predpisov, ki so bili podlaga za izgon in pobijanje več sto tisoč ljudi. Pojasnil je, da ti predpisi niso v skladu z načelom EU, ki hoče biti skupnost humanističnih, demokratičnih držav. Avstrijski obrambni minister je še dodal, da v primeru, da Slovenija in Češka ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, ti dve državi nista zreli za sprejem v EU. Avstrijski svobodnjaki (FPOe) so pooblaščencu vlade za širitev EU (OeVP) Erhardu Buseku očitali, da ni primeren za položaj, ki ga opravlja. Pojasnili so, da pri državah kandidatkah zbuja napačna pričakovanja in tako dolgoročno otežuje realistično razpravo z njimi. Poslanec FPOe Matin Graf pa je Busekovo izjavo, da svobodnjaki povezujejo odpravo Beneševih dekretov z vstopom Češke v EU, kar ne ustreza vladnim smernicam, označil za napačno. Predstavnik narodnostnih skupin in nekdanji pravosodni minister Harald Offner je opozoril na manjšinske standarde in zaščito narodnostnih skupin v EU in ob tem dejal, da ni prav, da bi bodoče članice teptale te standarde. Ocenil je še, da zato ne gre zgolj za "dvostranski" problem, kot ga je označil Busek, temveč za problem celotne EU. Busek je v pogovoru za sredino izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung zavrnil Haiderjeve grožnje, da bo Avstrija preprečila vstop Češke in Slovenije v EU, če ne bosta odpravili Beneševih dekretov oz. Avnojskih sklepov.

Minister Smrkolj s predstavniki Poljske in Makedonije
28. 08. 2000 00.00
Minister za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je imel včeraj na Radgonskem sejmu delovne bilateralne razgovore s predstavniki ministrstev Makedonije in Poljske.

Protestni shod krajanov pri Zrečah
28. 08. 2000 00.00
Danes ob 6. uri zjutraj se je na mirnem protestnem shodu v krajevni skupnosti (KS) Stranice v občini Zreče, pred tamkajšnjim kamnolomom, zbralo več kot 50 krajanov ter zaprlo vhod vanj. Po besedah podpredsednika KS Stranice Vladimirja Wravorja želijo s protestnim shodom opozoriti vodstvo celjske družbe Ingrad Gramata, ki je lastnik kamnoloma, da začne s takojšnjo ozelenitvijo ter sanacijo kamnoloma, ki se je v 28 letih z dveh hektarjev razširil že na 28 hektarjev površin. Krajani tudi zahtevajo, da se zmanjša moč razstreljevanja ter da se v vetrovnih dneh prekine z delom v kamnolomu, saj so veliko zapraševanje med drugim že zasledili tudi v Termah Zreče.

Prodi zagovarja širitev EU
26. 08. 2000 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je danes v Riminiju v bran širitvi Evropske unije dejal, da ne smejo dopustiti novega berlinskega zidu in delitve nove Evrope. Obenem je poudaril, da je širitev usoda Evrope. Prodi je tudi izrazil razumevanje za strah trenutnih članic pred spremembami, predvsem pred povečanjem števila državljanov EU, vendar pa je to po mnenju predsednika Evropske komisije cena za širitev. Pomembno je, je izpostavil Prodi, da na naslednjem vrhu EU v Nici nadaljujejo z institucionalnimi reformami, brez katerih širitev ni mogoča.

SDS ne bo podpisala tripartitnega sporazuma
23. 08. 2000 00.00
Izvršilni odbor SDS je na popoldanski seji med drugim sklenil, da stranka ne bo podpisala tripartitnega sporazuma o urejanju razmerij pri delu vlade. Kot je na novinarski konferenci pojasnil predsednik SDS Janez Janša, je SLS+SKD Slovenska ljudska stranka zavrnila praktično vse njihove dopolnitve sporazuma, kar je po njihovem mnenju dokaz, da so se tudi oni ogradili od podpisa omenjenega sporazuma.

Odločitev o vstopu v EU bo politična
21. 08. 2000 00.00
Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Janša o političnih razmerah
18. 08. 2000 00.00
Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci ocenil, da je s ponovno razdružitvijo SLS+SKD oz. ustanovitvijo stranke Nova Slovenija (NSi) "politični položaj v državi podoben tistemu pred kakšnim letom". Po pretresu, ko je SLS podprla Potrčev predlog ustavnih sprememb in s tem zamajala koalicijo ter izničila možnost, da bi bližajoče volitve izpeljali po večinskem volilnem sistemu, se po Janševih besedah politične razmere umirjajo. Večina ministrov iz vrst ljudske stranke deluje dobro in konstruktivno, izjema je finančni minister Zvonko Ivanušič, je ocenil predsednik SDS.

Haider na golf turnirju na Bledu
18. 08. 2000 00.00
Na Bledu bo v danes potekal golf turnir, na katerem se bo pomerilo 90 igralcev iz Slovenije, avstrijske Koroške in italijanske Furlanije Julijske krajine. Ob tej priložnosti bo na Bled prispel tudi koroški deželni glavar Jörg Haider in spregovoril na novinarski konferenci na temo Brez meja - Evropska mreža. Kot je Haider povedal včeraj v Celovcu, gre za sodelovanje pri trženju golfa v teh treh deželah.

Izraelci in Palestinci sedli za pogajalsko mizo
16. 08. 2000 00.00
V Jeruzalemu se danes nadaljujejo izraelsko-palestinska mirovna pogajanja, ki so bila prekinjena po neuspehu v ameriškem Camp Davidu pred tremi tedni. Na izraelski strani sodelujeta izraelski zunanji minister Šlomo Ben Ami in pogajalec Gilead Šer, Palestince pa zastopata član palestinske vlade Saeb Erekat in vodja varnostnih sil v Gazi Mohamed Dahlan. Jutri na Bližnjem vzhodu pričakujejo tudi posebnega ameriškega odposlanca Dennisa Rossa, ki naj bi ugotovil, ali je po neuspelem palestinsko-izraelskem vrhu v Camp Davidu prišlo do napredka, in ocenil možnosti za sklic drugega vrhunskega zasedanja.

Po 50-letni ločitvi 200 ljudi iz obeh Korej obiskalo sorodnike
16. 08. 2000 00.00
Po več desetletni ločitvi se je 200 ljudi iz obeh Korej danes znova srečalo s svojimi sorodniki in družinami. V južnokorejsko prestolnico Seul je z letalom najprej prispelo 100 Severnokorejcev, potem pa je z istim letalom v Pjongjang poletela še južnokorejska delegacija. Dogovor o izmenjavi sta v luči normalizacije odnosov med državama dosegla voditelja Korej na junijskem srečanju v Pjongjangu. Polet iz Pjongjanga do Seula traja manj kot uro, vendar so prvi potniki na to potovanje čakali kar 50 let. Tako je nek Severnokorejec po dolgih letih ponovno srečal svojega očeta. 200 srečnih izbrancev iz obeh držav, ki so jih za zgodovinsko izmenjavo posebej izbrali, še ni smelo obiskati sorodnikov na njihovih domovih. Kljub temu je bilo dolgo pričakovano snidenje polno čustev in vzhičenosti. V 50 let trajajoči hladni vojni med Korejama so bili vsakršni kontakti med prebivalci obeh držav prepovedani. Tako so mnoge družine ostale na dveh različnih bregovih. Po nekaterih podatkih na snidenje s svojimi sorodniki samo v Južni Koreji čaka več kot 7 milijonov ljudi.

Haiderjev pevski debi
15. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar in nekdanji vodja avstrijske skrajne desnice Jörg Haider je včeraj zvečer prvič javno nastopil kot pevec. Na Prvem alpskem prazniku narodne glasbe v kraju Djekše blizu Velikovca na avstrijskem Koroškem je Haider zapel svojo rap skladbo z naslovom Koroška ima srce. Pesem opisuje lepote pokrajine na jugu Avstrije, kjer se gore dvigujejo nad jezeri. Skladba bo izšla jeseni na zgoščenki z narodnozabavno glasbo, izkupiček od prodaje pa bodo namenili invalidnim otrokom.

Začetek nacionalne konvencije demokratov
15. 08. 2000 00.00
V Los Angelesu se je sinoči začela 43. nacionalna konvencija ameriške demokratske stranke, na kateri naj bi 5000 delegatov za predsedniškega kandidata stranke na ameriških volitvah uradno potrdilo Ala Gora. Vrhunec prvega dne konvencije je bil poslovilni govor dosedanjega ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je poudaril zasluge podpredsednika Gora, njun osemletni mandat v Beli hiši pa ocenil kot pozitivnega. Clinton je pred navdušeno množico v dvorani Staples centra Gora označil kot človeka, ki je najbolj primeren, da kot njegov naslednik zagotovi blaginjo, napredek in mir. Pred Clintonom je na konvenciji nastopila tudi prva dama ZDA Hillary Clinton, ki je prišla na oder ob spremljavi melodije Franka Sinatre "New York, New York", kar je v skladu z njeno kandidaturo za zvezno senatorko iz države New York. Tudi Hillary je navzoče in volivce pozvala, naj volijo za Gora, ki bo svoj vrhunec konvencije doživel v četrtek, ko bo po uradni razglasitvi za kandidata opravil govor z upanjem, da mu bo uspelo ujeti republikanskega kandidata Georga Busha, ki še vedno vodi v javnomnenjskih raziskavah. V sredo naj bi imel svoj nastopni govor tudi podpredsedniški kandidat demokratov, senator iz Connecticuta Joseph Lieberman.

Podgorica zahteva prepoved preleta letal
13. 08. 2000 00.00
Črnogorske oblasti so zaprosile zahodne vlade, naj razglasijo zračni prostor nad Črno goro za območje, kjer bi bili prepovedani preleti

Pohod irskih protestantov
12. 08. 2000 00.00
Današnje parade ob 300. obletnici zmage na katoličani se je udeležilo več tisoč severnoirskih protestantov, pripadnikov reda Vajencev. Zaradi grožnje o podtaknjeni bombi pa so morali policisti zapreti glavno železniško progo v Londonderryju

Na Severnem Irskem spet napeto
11. 08. 2000 00.00
Irska vojska je v grofiji Donegal na severu Republike Irske včeraj odkrila kombi s 450 kilogrami doma narejenega eksploziva. Kot je danes sporočila policija, je kombi na območje prispel iz Severne Irske, saj mu je policija sledila od Londonderryja. Strokovnjaki so izvedli nadzorovano eksplozijo, preučujejo pa še drugo zapuščeno vozilo, ki so ga našli nedaleč od kombija. Policija ni nikogar aretirala.

V Zagrebu 5., 6. in 7. mesto
05. 08. 2000 16.58
Slovenski veslači so na mladinskem svetovnem prvenstvu v Zagrebu osvojili 5., 6. in 7. mesto. ''Za večino je bil to prvi nastop na MSP in pred odhodom smo se kar malo bali, kako se bomo odrezali. Z dvema nastopoma v velikem finalu in zmago v malem finalu smo lahko zadovoljni. Več bomo pričakovali od naslednje sezone,'' je ocenil sekretar Veslaške zveze Slovenije Stanko Slivnik.

Hombach o Paktu stabilnosti
27. 07. 2000 14.57
Koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach je posvaril pred zavirajočim birokratizmom s strani mednarodnih organizacij pri obnovi JV Evrope. Ob prvi obletnici obstoja pakta je Hombach njegovo delovanje na splošno ocenil kot pozitivno, kljub temu pa je bil do nekaterih zadev danes v Bruslju kritičen.

ZLSD ni naklonjena referendumu
24. 07. 2000 18.51
''Smo na pragu rešitve problema,'' je pred bližnjim odločanjem v državnem zboru o načrtovani spremembi ustave ocenil predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor in obenem izrazil upanje, da bo DZ z dvotretjinsko večino sprejel spremembo ustave. Naknadnemu referendumu, na katerem naj bi volivci potrdili spremembo ustave, ZLSD ni naklonjena, je opozoril prvak stranke, obenem pa poudaril, da se bodo glede tega vprašanja dokončno odločili, ko in če bo za njegovo izvedbo vložen predlog. Pahor je ob razmišljanju o naknadnem potrditvenem referendumu veliko pozornosti posvetil sklepu vlade iz srede julija, da Slovenija še nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Predsednik ZLSD se ob tem namreč sprašuje, kaj bi se zgodilo, če na potrditvenem referendumu sprememba ustave ne bi dobila potrebne večine med volilci, saj bi se znašli v situaciji, ko po mnenju vlade ne bi imeli veljavnega volilnega sistema, politična kriza pa bi se še poglobila.

Nadaljevanje spopadov v Čečeniji
22. 07. 2000 15.26
Po navedbah visokega čečenskega predstavnika Movladija Udugova je prišlo danes v bližini Groznega in na vzhodu Čečenije do treh spopadov med ruskimi silami in uporniki, pri čemer so bili ubiti najmanj štirje ruski vojaki in en upornik. Po navedbah istega vira so spopadi potekali v Kirovi zahodno od Groznega ter blizu krajev Vedeno in Bači-Jurt.

DZ imenoval tri namestnike ombudsmana
21. 07. 2000 13.40
Državni zbor je na izredni seji imenoval tri namestnike varuha človekovih pravic: Aleša Butalo, Franca Jamnika in Jerneja Rovška.

''Neodvisnost Kosova le še formalnost''
19. 07. 2000 19.04
Zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je v pogovoru za današnjo številko avstrijskega dnevnika Der Standard ocenil, da je neodvisnost Kosova le še formalnost. Po besedah Rugove je treba urediti le še papirje, saj so Albanci neodvisnost pokrajine razglasili že pred desetimi leti.

Slovenija vodilna kandidatka za vstop v EU
18. 07. 2000 21.20
Okno priložnosti za širitev je odprto med letoma 2003 in najkasneje 2005, ni pa pričakovati, da bodo države članice EU pripravljene na določanje konkretnih datumov širitve že konec tega leta, to je v času francoskega predsedovanja Evropski uniji, je danes v Ljubljani dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen po pogovorih s slovenskim zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom. Tudi slednji je na novinarski konferenci po pogovorih ocenil, da je vstop Slovenije v EU med letoma 2003 in 2005 ''realističen''.

ZLSD o Verheugenovem obisku
17. 07. 2000 20.41
Prvak ZLSD Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci med drugim opozoril tudi na pomen tokratnega obiska evropskega komisarja za širitev Günterja Verheugena v Sloveniji pred jesensko obravnavo poročil o pripravljenosti držav kandidatk za vstop v EU. Podpredsednik stranke Aurelio Juri pa je poudaril pomen sprejetja zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v Italiji minuli teden v italijanski poslanski zbornici.

Najbolj težavna pogajanja doslej
17. 07. 2000 12.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je ocenil, da so bližnjevzhodna mirovna pogajanja med Izraelci in Palestinci v Camp Davidu izredno težavna. Po predsednikovih besedah so to doslej najtežja pogajanja v katerih je sodeloval, težja od vseh pogajanj z Irci, tistih v Daytonu in od dosedanjih posredovanj med Palestinci in Izraelci. Navkljub temu je bil Clinton v nedeljo bolj optimističen glede izida pogajanj kot preteklo sredo, ko sta obe delegaciji pripotovali na pogajanja. Medijski mrk glede poteka pogajanj v Camp Davidu, kjer Izraelci in Palestinci pod vodstvom izraelskega premiera Ehuda Baraka in palestinskega voditelja Jaserja Arafata skušajo doseči dogovor o najtežjih spornih vprašanjih kot je status Jeruzalema, vrnitev palestinskih beguncev v Izrael in umik izraelskih naselbin z Zahodnega brega in Gaze ter nadzor nad vodnimi viri, je še vedno v veljavi.