ocenil

Bavčar o približevanju Slovenije EU
09. 05. 2000 20.53
Morebitna potrditev nove vlade bi lahko nekoliko upočasnila slovensko približevanje Evropski uniji, je ob pregledu dvoinpolletnega vodenja vladne službe za evropske zadeve ocenil Igor Bavčar. Ne glede na to naj bi Slovenija do konca leta 2002 opravila vse zastavljene naloge s področja vključevanja v Evropsko unijo.

Srbski obisk pri Kučanu
09. 05. 2000 20.04
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predsednika Državljanske zveze Srbije Gorana Svilanovića. Kot so sporočili iz predsednikovega urada, je Svilanović predsednika Kučana seznanil z razmerami v ZRJ in še posebej v Srbiji. Državljanska zveze Srbije, ki je del združene srbske opozicije, si prizadeva, da bi v Srbiji prišlo do demokratičnih volitev in s tem do sprememb po demokratični poti.

Ustanovna seja sveta nove združene stranke
05. 05. 2000 12.24
Na prvi ustanovni seji se je včeraj v Ljubljani sešel 110-članski svet nove združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki mu predseduje Jože Zupančič. Na zaprti seji so opravili prvo branje poslovnika sveta in govorili o delovanju stranke, njenem združevanju na lokalni ravni ter parlamentarnem dogajanju v zadnjem tednu. Že pred sejo se je sestal izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke; ocenil je trenutne razmere ter se ukvarjal z nastajajočo celostno podobo stranke in prihodnjimi nalogami.

Zadovoljni s kurikulumom za vrtce
03. 05. 2000 13.30
Kot kažejo poročila o delu, se je novi kurikulum za vrtce, ki ga v tekočem šolskem letu uvaja 25 slovenskih vrtcev tako imenovanega prvega kroga, v različnih okoljih dobro prijel, kar potrjuje tudi to, da je bilo dosedanje delo dobro opravljeno. Tako je na posvetu, ki ga na eni izmed ljubljanskih osnovnih šol za ravnatelje in ravnateljice iz vrtcev prvega kroga pripravlja šolsko ministrstvo, ocenil v.d. ministra za šolstvo in šport Pavel Zgaga. Povod za posvet je dejstvo, da se je postopno uvajanje kurikuluma za vrtce v prvem krogu prevesilo v drugo polovico. Novi kurikulum sicer skuša vnesti bolj odprte in fleksibilne programe ter pestrejšo in bolj raznovrstno ponudbo na vseh področjih dejavnosti predšolske vzgoje v vrtcih.

Rast avstrijske industrijske proizvodnje
27. 04. 2000 20.40
V Avstriji se je januarja industrijska proizvodnja na letni ravni okrepila za 6,9 odstotka. Avstrijski statistični urad je avstrijski proizvodni indeks za januar 2000 ocenil na 104,1 točke (izhodiščno leto je 1995).

Hrvaška in človekove pravice
26. 04. 2000 15.07
Posebni odposlanec ZN za človekove pravice na območju Hrvaške in BiH Jiri Dienstbier se je danes v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Čeprav je sestanek potekal za zaprtimi vrati, so iz urada predsednika republike sporočili, da je Dienstbier pozitivno ocenil demokratične spremembe na Hrvaškem po parlamentarnih in predsedniških volitvah.

Schüssel o posledicah izolacije EU
26. 04. 2000 14.19
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel se je v pogovoru za hamburški tednik Die Zeit zavzel, da naj bi demokratični značaj Avstrije proučila neodvisna skupina.

Trgovina z dopingom pred OI cveti
25. 04. 2000 22.19
Trgovina s prepovedanimi poživili pred olimpijskimi igrami v avstralskem Sydneyju cveti, potrjujejo rezultati zaupnega poročila avstralskega Nacionalnega sveta za nelegalne droge, ki ga je v torek povzel časnik Sydney Morning Harald. Časnik je med drugim zapisal, da je carina v zadnjih štirih letih zaplenila 25-krat več prepovedanih sredstev kot pred tem. Avstralski olimpijski komite (AOC) je zato pozval specialne enote policije, da poostrijo dejavnost na področju preprečevanja in odkrivanja preprodaje prepovedanih sredstev ter preprodajalce priprejo.

Podpora zaščitnemu zakonu tudi v cerkvenih krogih
24. 04. 2000 17.49
Cerkveni krogi na Goriškem in Tržaškem javno podpirajo sprejem zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Raba materinščine je pravica vsakega človeka, je za Radio Slovenija ocenil tržaški škof Eugen Ravignani, ki je slovenskim vernikom namenil velikonočno voščilo v slovenskem jeziku.

Castro o ameriško-kubanskih odnosih
24. 04. 2000 09.25
Kubanski predsednik Fidel Castro je ocenil, da ne verjame v izboljšanje ameriško-kubanskih odnosov po vrnitvi Eliana Gonzaleza k svojemu očetu. Na vprašanje novinarjev o prihodnosti odnosov med državama je namreč odgovoril, da se po njegovem začenja >>običajno življenje, ki traja 41 let, torej napadanje ZDA na Kubo<<.

Kitajski predsednik v Turčiji
19. 04. 2000 21.54
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes začel tridnevni uradni obisk v Tučiji. Dopoldne se je srečal s turškim kolegom Sulejmanom Demirelom, ki je poudaril pomembnost odnosov med Kitajsko in Turčijo. Kitajski predsednik pa je ocenil, da bi se morala v novem stoletju odpreti nova področja sodelovanja med državama.

Usodno ''lulanje'' v norveškem pokalu
19. 04. 2000 17.42
Neverjeten razplet je doživela tekma norveškega pokala med Surndalom in Sunndalom, ki so jo z 1:0 dobili nogometaši Sunndala. Vratar Surndala Olav Fiske je pred začetkom drugega dela podaljška namreč lulal ob golu, sodnik je piskal začetek, napadalec Sunndala Tor Oddar Torve pa je s sredine igrišča pravilno ocenil položaj, se odločil za strel in dosegel odločilni gol. Časnik VG je poročal, da bo Surndal zahteval ponovitev tekme, saj so v moštvu mnenja, da sodnik ne bi smel piskati začetka, dokler moštvo ni bilo pripravljeno.

Reinhardt ocenil mandat kot uspešen
18. 04. 2000 15.25
Dosedanji poveljnik mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) Klaus Reinhardt, bo danes predal poveljevanje španskemu generalu Juanu Ortunu.

Demirel sprejel Kwasniewskega
14. 04. 2000 20.04
Turški predsednik Suleyman Demirel je danes v Ankari sprejel poljskega kolega Aleksandra Kwasniewskega, ki je prispel na tridnevni obisk v Turčijo. Predsednika sta govorila predvsem o prizadevanjih obeh držav za članstvo v Evropski uniji.

Dobri nastopi Čopija in Margona
14. 04. 2000 08.02
Na mednarodni regati v Les Sablettesu v Franciji sta slovenska jadralca Tomaž Čopi in Mitja Margon v razredu 470 uspešno štartala. Med več kot devetdestimi posadkami, ki so bili razdeljeni v rdečo in modro skupino, sta naša jadralca v treh regatah osvojila 1., 13. in 3. mesto.

Petrol o oblikovanju cen bencinov
12. 04. 2000 16.15
Člani nadzornega sveta naftne družbe Petrol so na današnji seji razpravljali predvsem o učinkih sprejetega modela cen motornih bencinov na poslovanje Petrola. Poročilo, ki ga je v zvezi s tem pripravila uprava družbe, je nadzorni svet sprejel.

Uporniki okrepili delovanje
10. 04. 2000 21.32
Ruski pooblaščenec za človekove pravice, poslanec Oleg Mironov, je ocenil, da nedavne sankcije Parlamentarne skupščine SE proti rusiji Moskvi ponujajo ''možnost za uresničevanje civilizirane politike v Čečeniji''. ''Strasbourško odločitev bi morali obravnavati kot možnost za Rusijo, da dostojanstveno reši svoje težave v Čečeniji in poišče civilizirane poti za rešitev regionalnih konfliktov,'' je v izjavi za javnost zapisal Mironov, ki ga je za pooblaščenca za človekove pravice imenovala duma. Obenem je poudaril, da bi Evropa naredila ''strateško napako, če bi skušala igrati vlogo geopolitičnega razsodnika in ignorirala nacionalne interese Rusije''.

Poslovanje Premogovnika Velenje
09. 04. 2000 12.32
Premogovnik Velenje je v letu 1999 kljub 2,3-odstotnemu zmanjšanju stroškov poslovanja glede na leto 1998 zabeležil izgubo v višini 834 milijonov tolarjev. Izguba je predvsem posledica štirimesečnega remonta v Termoelektrarni Šoštanj, kar je pomenilo tudi velik izpad dohodka za Premogovnik. Podjetje je kar za 53 odstotkov povečalo delež prihodkov, doseženih izven prodaje premoga in s tem zaslužilo 2,7 milijarde tolarjev. Lani velenjski Premogovnik ni bil zadolžen in ni imel niti dneva blokiranega žiro računa, je zapisano v poslovnem poročilu premogovnika za leto 1999.

Rešen spor med Češko in Slovaško
06. 04. 2000 21.42
Češki parlament je danes ratificiral zakon, s katerim so razdelili premoženje, ki je po mirnem razpadu Čehoslovaške leta 1993 ostalo sporno. Zakon predvideva, da bo Slovaška dobila 4,5 tone zlata, v vrednosti več kot 25 milijonov ameriških dolarjev.

Petrinova končala obisk na Nizozemskem
05. 04. 2000 15.25
Ministrica za gospodarske dejavnosti Tea Petrin je danes sklenila dvodnevni obisk na Nizozemskem, so sporočili z ministrstva za gospodarske dejavnosti. Petrinova se je na Nizozemskem najprej sestala z ministrom za zunanjo trgovino Gerritom Yberno, s katerim se je pogovarjala o pripravah na vključevanje Slovenije v EU in o dvostranskem zunanjetrgovinskem sodelovanju, predstavila pa je tudi program slovenskega ministrstva za gospodarske dejavnosti, ki ga je nizozemski minister ocenil pozitivno. Po njegovem prepričanju je program učinkovit predvsem v smeri spodbujanja slovenskih podjetij za čimhitrejše prilagajanje zahtevam odprtega trga.

Pogajanja neuspešna
02. 04. 2000 10.25
Pogajanja med računalniškim gigantom Microsoft in ameriško vlado, ki podjetju očita monopolizem, so se sinoči končala neuspešno, je sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo. Zaradi neuspelih pogajanj naj bi sodnik Thomas Jackson še ta teden objavil sodbo, po vsej verjetnosti v škodo Microsofta.

Menia opozarja na slovenski nacionalizem
01. 04. 2000 09.12
Poslanec italijanske stranke Nacionalno zavezništvo Roberto Menia je včeraj naslovil poziv na ''domoljubna in nacionalna združenja v Trstu in vse prebivalce mesta, ki nosijo v srcu italijansko identiteto, naj odločno in civilizirano odgovorijo na ofenzivo slovenskega nacionalizma''. Menia se je tako odzval na za 15. april napovedano zborovanje slovenske manjšine v Trstu, na katerem naj bi pozvali k hitri odobritvi zaščitnega zakona za Slovence v Italiji v italijanskem parlamentu.

Odbor SLS zadovoljen s potekom združevanja
31. 03. 2000 20.35
Glavni odbor Slovenske ljudske stranke (SLS) je na popoldanski seji v Celju obravnaval odprta programska, statutarna in organizacijska vprašanja prihodnje združene stranke ter ocenil priprave na izredni kongres SLS in združitveni kongres s krščanskimi demokrati, ki bosta 14. in 15. aprila. Glavni odbor pozitivno ocenjuje dosedanje postopke procesa združitve z SKD, je pred koncem tokratne seje poudaril predsednik stranke in podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Stranke za evropsko zakonodajo
31. 03. 2000 08.16
Koordinacija parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo je nocoj za zaprtimi vrati razpravljala o podpori pri sprejemanju t. i. evropske zakonodaje v državnem zboru v letošnjem volilnem letu, še posebej pa po napovedanem izstopu SLS iz vlade. Kot so po seji povedali predsedniki strank, pripravljenost za usklajevanje slovenske zakonodaje s pravnim redom EU obstaja oziroma ostaja še naprej, ob tem pa tudi pomislek, ali bo v zapletenih notranjepolitičnih razmerah obsežen program usklajevanja mogoče uresničiti.

Sindikati ne popuščajo
30. 03. 2000 22.50
Tedenska četrtkova pogajanja med vladno pogajalsko skupino za področje vzgoje in izobraževanja ter sindikalno pogajalsko skupino doslej še niso obrodila konkretnih sadov in ta zgodba se je ponovila tudi na današnjem šestem krogu pogajanj. Tako je vodja vladne pogajalske skupine Alojz Pluško ocenil, da so se danes zmenili zelo malo, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj pa je menil, da se niso dogovorili prav nič. Glavno jabolko spora še naprej ostajajo finančne zahteve sindikalne strani.

SLS in SKD jutri o združevanju
30. 03. 2000 21.16
Jutri popoldne bosta ločeno potekali seji glavnega odbora SLS v Celju in izvršilnega odbora SKD v Ljubljani. Osrednja tema bo napovedana združitev teh dveh strank.

Clinton o aktualnih temah
30. 03. 2000 15.35
Ameriški predsednik Bill Clinton je imel včeraj novinarsko konferenco, na kateri je spregovoril o vseh pomembnejših mednarodnih in notranjih vprašanjih. Svojega sirskega kolega Hafeza al-Asada je tako ponovno pozval k oživitvi mirovnega pogovora z Izraelom. Mednarodno skupnost je spodbudil k nadaljnjim prizadevanjem za rešitev položaja na Kosovu.

V Ugandi našli 73 trupel
28. 03. 2000 09.52
Na posestvu voditelja sekte za obnovo desetih božjih zapovedi v kraju Rugazi na jugozahodu Ugande so včeraj v množičnem grobišču našli 73 trupel.

Arafat na obisku v Nemčiji
27. 03. 2000 19.14
Palestinski vodja Jaser Arafat se je danes sestal s predsednikom spodnjega doma nemškega parlamenta Wolfgangom Thiersom in tako začel dvodnevni uradni obisk v Nemčiji. Glavna tema nemško-palestinskih pogovorov je nadaljevanje mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Arafat se je v okviru obiska v Nemčiji danes pogovarjal tudi z nemškim predsednikom Johannesom Rauom in kanclerjem Gerhardom Schroederjem, jutri pa naj bi se v Stuttgartu sestal s premierom dežele Baden-Wuerttemberg Erwinom Teuflom.

Začetek pravih pogajanj šele leta 2001
27. 03. 2000 17.35
Evropska unija pred letom 2001 skoraj gotovo ne bo pripravljena na prava pogajanja s prvo šesterico kandidatk o najzahtevnejših poglavjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok oseb, saj se države članice pred koncem letošnjega leta najverjetneje ne bodo uspele dogovoriti za podrobna in celovita pogajalska izhodišča za ta poglavja, je v pogovoru za najnovejšo številko biltena Uniting Europe ocenil evropski komisar za širitev Günter Verheugen.