odbor

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin
08. 06. 2001 00.00
Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Stavka v TVT Novi preložena
07. 06. 2001 00.00
Stavkovni odbor v mariborskem podjetju TVT Nova, ki je v večinski lasti Siemensa, je po pogajanjih z vodstvom podjetja in predstavniki lastnika odločanje o sicer za danes napovedani opozorilni stavki preložil do 21. junija. Delavci so za dokončno odpoved stavke postavili več pogojev.

Komisija podprla zavrnitev pobude
07. 06. 2001 00.00
Komisija DZ za poslovnik je z veliko večino podprla odklonilno mnenje v zvezi s pobudo Nove stranke za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln.

Olimpija z novim trenerjem
06. 06. 2001 00.00
Upravni odbor NK Olimpija je sklenil, da bo novi trener kluba Mihajlo Petrović. Dosedanji trener Bojan Prašnikar je tako odločitev pričakoval.

Naslednice so enakopravne
05. 06. 2001 00.00
Slovenska vlada bo sporazum o nasledstvu nekdanje SFRJ obravnavala do konca meseca, ko naj bi ga predstavniki petih držav naslednic tudi podpisali. Kot je dejal Mejak, je za Slovenijo pomembno, ker je uspela doseči, da je to sporazum enakopravnih naslednic, kar je zapisano tudi v preambuli sporazuma. Pogajalci se še vedno niso zednili pri vprašanju vračila dolga podružnic Ljubljanske banke, ki znaša okoli milijarde dolarjev. Mejak zatrjuje, da so hranilne vloge le zrno sukcesijske ''vroče kaše'', pogajalci pa so z njimi skušali prisiliti Slovenijo k pristanku na zanjo slabši sporazum. Edina možna rešitev je, tako Mejak, da vsaka država poskrbi za svoje varčevalce - za sporne hranilne vloge je namreč jamčila skupna država. S tem se strinjajo bosanski in makedonski pogajalci, Hrvaška pa je doslej poskrbela le za dve tretjini svojih varčevalcev. Mejak zavrača arbitražo in predlaga, naj države vrnejo dolg iz sredstev, ki jih bodo dobile pri delitvi premoženja.

ZRJ bo pomagala Makedoniji
04. 06. 2001 00.00
Makedonija in ZRJ sta v Skopju podpisali sporazum o vojaškem sodelovanju, ki med drugim predvideva, da bo Beograd zagotavljal vojaško opremo za Skopje. Sporazum sta državi podpisali ob obisku jugoslovanskega obrambnega ministra Slobodana Krapovića v makedonski prestolnici.

Višji rekreacijski dodatek julija
04. 06. 2001 00.00
Upravni odbor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je na današnji seji med drugim obravnaval osnutek sklepa o določitvi meril in kriterijev za obliko in višino dodatka za rekreacijo v letu 2001. Člani odbora so sprejeli sklep o višini dodatka, v zvezi z načinom ter roki izplačila dodatka pa so sklenili, da bodo v prihodnjih dneh oblikovali predloge in jih posredovali v obravnavo skupščini zavoda, ki bo o izplačilu odločala 14. junija.

Schöder slavnostni govornik?
01. 06. 2001 00.00
Umetniški del programa na Trgu republike, ki ga bo režiral Matjaž Berger, naj bi pokazal najboljše kar Slovenija po desetih letih samostojnosti premore, nekoliko bolj sporen pa je protokolarni del. Po prvih napovedih naj bi bil slavnostni govornik predsednik republike Milan Kučan, vendar si je vlada na četrtkovi seji premislila. Na pobudo ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla namreč predlagajo, da naj poleg predsednika spregovorita še premier Drnovšek in nemški kancler Schröder, ki bo takrat na obisku v Sloveniji. Ravno nagovor Schröderja v nemščini naj bi bil sporen. Zmago Jelinčič (SNS) je dejal, da je to nepojmljivo in nedopustno, v vladi pa pravijo, da gre zgolj za mnenje, saj koordinacijski odbor o predlogu vlade še ni govoril.

V Slovenijo že prihajajo tuji novinarji
01. 06. 2001 00.00
Na četrtem sestanku se je sestal organizacijski odbor za pripravo srečanja ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina, ki bo 16. junija. Kraj srečanja še vedno ni določen in kot je za 24 ur dejala direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez, ima Brdo pri Kranju pred Ljubljano nekaj prednosti, vendar končne odločitve še niso sprejeli. Ameriški predsednik bo še isti večer odpotoval, za ruskega predsednika pa še vedno obstaja možnost, čeprav potrditve še niso dobili.

V Minsku o preprečevanju terorizma
01. 06. 2001 00.00
V beloruski prestolnici Minsk se je začelo vrhunsko zasedanje članic Skupnosti neodvisnih držav (SND), predsednik katerega je ruski predsednik Putin. Vrh poteka za zaprtimi vrati, predsednikom držav članic SND pa se bodo pozneje pridružile še delegacije iz držav, ki se udeležujejo vrha. Ruski predsednik Vladimir Putin je poudaril, da so članice SND trdno odločene, da bodo skupaj preprečile širjenje mednarodnega terorizma, ki je še posebno dejaven na južnih mejah skupnosti".

Lufthansa prodaja GlobeGround
31. 05. 2001 00.00
Nemška letalska družba Lufthansa bo francoski storitveni skupini Penauille Polyservices prodala svojo podružnico GlobeGround, ki skrbi za vse letališke storitve. S tem bo francoska družba postala največja trgovska družba, ki bo na 199 letališčih v 39 državah skrbela za vse letališke dejavnosti. Vrednost nakupa naj bi znašala 315 milijonov dolarjev, odobriti pa ga morata še Lufthansin nadzorni odbor in pristojni urad za varstvo konkurence, piše današnji Financial Times.

SDS o zakonu o tajnih podatkih
30. 05. 2001 00.00
Predlog zakona o tajnih podatkih, ki naj bi ga državni zbor najverjetneje obravnaval v četrtek, je protiustaven, so prepričani v poslanski skupini Socialdemokratske stranke Slovenije. Omenjeni zakon, ki ga potrebujemo za vključevanje v Nato, naj bi uredil ravnanje z zaupnimi podatki in določil, kdo ima dostop do njih. Po mnenju socialdemokratov pa je šla vlada v nekaterih določbah vendarle predaleč.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti
30. 05. 2001 00.00
Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

Prihodnji teden v parlamentu
28. 05. 2001 00.00
Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Štirideset let Amnesty International
28. 05. 2001 00.00
Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

Kraj srečanja še nedorečen
26. 05. 2001 00.00
Odbor za pripravo srečanja ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina se je včeraj sestal na drugi seji, na kateri so predstavniki posameznih ministrstev in služb predstavili potek dosedanjih priprav na srečanje. Odbor je ugotovil, da priprave potekajo v skladu z načrti in zelo intenzivno, tako da bo do srečanja pripravljeno vse potrebno za njegov nemoten potek.

Sprejet zakon o zunanjih zadevah
25. 05. 2001 00.00
Državni zbor je po hitrem postopku s 45 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zunanjih zadevah, ki nadomešča doslej veljavno ureditev iz leta 1991 in bo po zagotovilih vlade zagotovil boljšo preglednost odločanja, jasnejšo delitev pristojnosti in večjo učinkovitost na zunanjepolitičnem področju tudi s tem, da nekatere naloge, ki so bile doslej v pristojnosti zakonodajalca, prenaša na vlado.

Odbor nadaljuje z aktivnostmi
23. 05. 2001 00.00
Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Hvalica izstopil iz SDS
23. 05. 2001 00.00
Ivo Hvalica, nekdanji poslanec in do kongresa v Celju tudi podpredsednik Socialdemokratske stranke je nepreklicno izstopil iz stranke, kot glavni razlog za odhod pa navaja sobotni nastop Janeza Janše, ki je delegate kongresa pozval, naj Hvalice ne izvolijo v izvršilni odbor stranke. Hvalica meni, da so bila s tem poteptana osnovna demokratična načela in da se ne more enačiti s stranko, ki ni več demokratična. V stranki njegove odstopne izjave še niso prejeli.

Tudi DeSUS o referendumu
22. 05. 2001 00.00
Predsednik DeSUS Janko Kušar in izvršni odbor DeSUS pozivajo svoje člane in volivce, naj se 17. junija v čim večjem številu udeležijo referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ter naj podprejo novelo. Kot je dejal Kušar, so člani izvršnega odbora na današnji seji menili, da gre pri javni polemiki o referendumski pobudi zlasti za merjenje politične moči, več kot 500 milijonov tolarjev, ki jih bo država porabila za izvedbo referenduma, pa bi veljalo nameniti za onkološki inštitut ljubljanskega Kliničnega centra.

Nesoglasja v SDS
22. 05. 2001 00.00
Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Priprave v polnem teku
21. 05. 2001 00.00
Vlada je na ponedeljkovi seji razpravljala o pripravah na vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina v Sloveniji in v ta namen imenovala organizacijski odbor, ki ga bo vodil notranji minister Rado Bohinc. Premier Janez Drnovšek je dejal, da bo vrhunsko srečanje predvidoma 16. junija, čeprav v rezervi ostaja tudi 17. junij, po njem pa premier pričakuje dvostranska srečanja z obema predsednikoma. Ni pa tudi izključeno, dodaja premier, da bo vsaj eden predsednik podaljšal obisk za en dan. Kraj srečanja še ni določen, saj ga bodo določili v skupnem dogovoru. Možne lokacije so Ljubljana, Brdo pri Kranju, Strmol in Bled. Gostitelja srečanja bosta predsednik republike Milan Kučan in premier Drnovšek.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Toplak ni dobil podpore
18. 05. 2001 00.00
Sindikalnega glasovanja o zaupnici oziroma nezaupnici rektorju Univerze v Mariboru Ludviku Toplaku, ki ga je organiziral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Univerze v Mariboru, se je udeležilo 22,4 odstotka od 1370 zaposlenih na univerzi. Po besedah predsednika SVIZ na univerzi Andreja Predina je 71,7 odstotka tistih, ki so se sindikalnega glasovanja udeležili, izrazilo nezadovoljstvo z dosedanjim delom rektorja, 24,7 odstotka pa jih je z rektorjevim dosedanjim delom zadovoljnih.

Zborovanje za umetno oploditev
18. 05. 2001 00.00
Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Sprejet predlog resolucije o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor za obrambo je brez večjih pripomb sprejel predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti. Gre za najširši in najpomembnejši strateški dokument, na katerem bodo temeljili vsi dokumenti, strategije in zakoni s področja obrambe in varnosti države nasploh. Državni zbor naj bi resolucijo o strategiji nacionalne varnosti sprejel do jeseni, njen sprejem pa je tudi eden od pogojev za vstop Slovenije v zvezo Nato.

SDS pred kongresom
17. 05. 2001 00.00
Sobotni kongres socialdemokratske stranke se bo začel z dokumentarnim filmom o zgodovini stranke. Glede prihodnosti pa v stranki računajo, da bodo novo priložnost dobili prihodnje leto, še posebej če bo prišlo do načrtovanih ali nenačrtovanih sprememb na vrhu vladne koalicije. Sicer Janez Janša na kongresu računa na sedanje, preverjene kadre, ki so se izkazali na volitvah, pa tudi na nekatera nova imena iz strankinega podmladka.

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.