odbor

O prihodnosti Evrope

20. 03. 2001 00.00

Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Zavrnili večino amandmajev

20. 03. 2001 00.00

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je na današnji seji vzel pod drobnogled amandmaje, vložene k predlogu državnega proračuna za leto 2001, ki so jih do konca preteklega tedna vložili poslanci in delovna telesa DZ. Zaradi spremenjenega pravilnika je bilo letos vloženih precej manj amandmajev kot v preteklih letih - le 101, lani pa npr. 370 -, od katerih je odbor za finance kot matično delovno telo podprl le dva. Seja se bo nadaljevala jutri dopoldne, ko bodo člani odbora oblikovali sklepe in morebiti oblikovali tudi svoje amandmaje. Nato bo imela vlada dva tedna časa, da pripravi dopolnjeni predlog letošnjega državnega proračuna in ga skupaj s predlogom zakona o izvrševanju proračuna vloži v DZ.

Kako ravnati v primeru zdravnikove napake

20. 03. 2001 00.00

Že večkrat smo poročali o domnevnih zdravniških napakah v bolnišnicah ali zdravstvenih domovih. Za ukrepanje proti zdravnikom je pristojna zdravniška zbornica oziroma odbor za strokovna medicinska vprašanja. Najhujši ukrep je odvzem zdravniške licence. Nas pa je zanimalo, kaj lahko v takšnih primerih storijo oškodovani bolniki?

Nasilje nad novinarji

19. 03. 2001 00.00

Leta 2000 je med opravljanjem dela po svetu umrlo 24 novinarjev, je navedeno v danes objavljenem sporočilu Odbora za zaščito novinarjev (CPJ). 16 jih je bilo ubitih, storilci pa so večinoma na prostosti, še zlasti v Rusiji in Kolumbiji, so še sporočili iz CPJ. V Kolumbiji so lani ubili 3 novinarje, tako da se je število ubitih novinarjev v tej državi v minulih desetih letih povzpelo na 34. Po tri novinarje so ubili še v Rusiji in v Sierri Leone.

Humanitarna pomoč za Banja Luko

17. 03. 2001 00.00

Župan in podžupan novomeške mestne občine Anton Starc in Marjan Somrak bosta danes med obiskom v Banja Luki vodstvu tamkajšnje bolnišnice izročila humanitarno pomoč v vrednosti 6 milijonov tolarjev, v kateri se nahajajo zdravila, sanitetni material in prehrambeni izdelki. Do obiska je prišlo na pobudo Slovenskega odbora za Unicef, ki je lani izvedel za izjemno slabe razmere v otroškem oddelku banjaluške bolnišnice. Slovenski odbor za Unicef je novomeško občino, ki je bila lani razglašena za Unicefovo "Otrokom prijazno mesto", pozval k zbiranju humanitarne pomoči za banjaluško bolnišnico. Omenjena občina je poleg svojega prispevka zbrala tudi humanitarno pomoč podjetij Krka, Lek, Žito, Pejo-trading, Rdečega križa Slovenija in bolnišnice Novo mesto. V okviru obiska se bo novomeški župan sešel tudi s predstavniki slovenske skupnosti Banja Luka, obiskal bo tudi pouk slovenskega jezika, v katerem sodeluje 40 otrok različnih starosti. Mladim bo izročil knjige, darilo Tiskarne novo mesto, in zvezke, darilo Slovenskega odbora za Unicef.

Propadel poskus aretacije Šainovića

16. 03. 2001 00.00

Glavni odbor Socialistične stranke Srbije (SPS) nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je danes potrdil, da je policija poskušala aretirati visokega predstavnika SPS Nikolo Šainovića, vendar pa se je slednji skliceval na poslansko imuniteto.

SLS+SKD sklicala sestanek

16. 03. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je po četrtkovi razrešitvi Marije Ribič z mesta direktorice Pošte Slovenije obravnaval nastale razmere v vladni koaliciji, bo zahteval čimprejšnji sklic sestanka predsednikov koalicijskih strank in poslanskih skupin . Na njem naj bi obravnavali razmere v načinu delovanja koalicije, je poudaril prvak SLS+SKD Franci But. Po njegovih besedah naj bi bil namen in cilj sestanka v tem, da najdejo jasen in bolj natančen dogovor, kako in na kakšen način kadrovska vprašanja reševati, da ne bi oteževala izvrševanja vsebinskih projektov programa vladne koalicije.

Preobrat v Tokiu

15. 03. 2001 00.00

Tečaji delnic na tokijski borzi so se v četrtek po začetnih izgubah presenetljivo opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je ne glede na sredino vnovično zniževanje tečajev na ameriškem Wall Streetu presegel psihološko pomembno mejo 12.000 točk. Ob koncu trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.152,83 točke, kar je za 309,24 točke oz. 2,6 odstotka več kot v sredo.

Türk pojasnjuje

14. 03. 2001 00.00

Nekdanji direktor Elektra Slovenije (Eles) Vitoslav Türk je danes odboru DZ za gospodarstvo poslal odgovor na stališče ministrstva za gospodarske dejavnosti (MGD), ki se je opredelilo do zahteve za ugotovitev odgovornosti za njegovo neutemeljeno odstavitev in gospodarsko škodo. Ta naj bi v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni električne energije iz hrvaškega dela jedrske elektrarne, v letu 2001 pa zaradi prepovedi, da bi Eles prodajal električno energijo. Zahtevo sta na odbor DZ naslovili poslanski skupini SDS in NSi. Türk v odgovoru med drugim navaja, da je Eles v letu 2000 prvič realiziral visoke izvozne dobičke, saj je presežno elektriko izvažal predvsem na dobičkonosen italijanski trg.

But zadovoljen s proračunom

14. 03. 2001 00.00

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Strogi ukrepi veterinarskega odbora EU

13. 03. 2001 00.00

Veterinarski odbor Evropske unije je po potrditvi prvega primera slinavke in parkljevke pri francoskem govedu močno omejil izvoz francoske živine in mesnih proizvodov v ostale članice unije kot tudi trgovino znotraj same Francije.

Negotova usoda Javorjevih družb

13. 03. 2001 00.00

Usoda dveh Javorjevih odvisnih družb, Opažni elementi Belsko in Furnir Prestranek, kjer od 12. februarja poteka stavka, je še vedno negotova. Kljub stavki - v Furnirju danes stavka 23 od 146 zaposlenih, v Opažnih elementih pa 60 od 199 zaposlenih - proizvodnja poteka v okrnjenem obsegu. Poleg začasne odredbe, ki stavkajočim v Furnirju prepoveduje oviranje dela delavcem, ki ne stavkajo, so z delovnega sodišča včeraj prejeli začasno odredbo z enako vsebino tudi za stavkajoče v Opažnih elementih. Kršitelji teh dveh odredb bodo kaznovani z denarno kaznijo v višini 100.000 tolarjev.

Slovenski kampi kmalu v Evropskem združenju

13. 03. 2001 00.00

Na letni skupščini Evropskega združenja kampov (EFCO), ki je potekala 8. in 9. marca v Zagrebu, se je združenju predstavil odbor slovenskih kampov, ki kandidira za sprejem v Evropsko zvezo kampov. Člani združenja so se odločili, da bodo slovenski odbor uradno sprejeli medse na prihodnjem zasedanju skupščine, ki bo letos jeseni v Barceloni, so sporočili iz GZS, v okviru katerega deluje Slovenski odbor za kampe.

Spremembe na atletskih tekmovanjih

13. 03. 2001 00.00

Tehnični odbor Mednarodne atletske zveze (IAAF) je na sestanku v Lizboni po končanem dvoranskem SP predlagal nekatere spremembe v pravilih tekmovanj. Med najbolj zanimivimi sta predlog diskvalifikacije tekačev po le enem napačnem štartu v vseh tekih do 400 metrov ter konec tekmovanja za skakalce v višino in daljino po le dveh namesto dosedanjih treh zaporednih neuspešnih oziroma napačnih skokih.

Odkrili spomenik padlim v NOB

11. 03. 2001 00.00

V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

SDS zoper nasilje nad novinarji

09. 03. 2001 00.00

Na včerajšnji seji je izvršilni odbor SDS sprejel protestno izjavo zoper nasilje nad novinarji, ki se je po mnenju stranke v najbolj grobi obliki izrazilo v primeru brutalnega napada na novinarja Večera Mira Petka. Napad na Petka je po mnenju SDS poskus utišanja kritičnosti in neodvisnega delovanja novinarjev, ki je temeljni pogoj demokratične družbe. Zato SDS poziva pristojne organe, da v čim krajšem času raziščejo ozadje omenjenega dogodka in storilce najstrožje kaznujejo, so sporočili iz te stranke.

Ribičeva ostaja direktorica

08. 03. 2001 00.00

Vlada na današnji 16. seji ni razrešila direktorice Pošte Slovenija Marije Ribič, ki je včeraj trdila, da je iz svojih virov dobila informacijo, da bo razrešena. Trdijo celo, da takšnega predloga niso imeli na dnevnem redu. Ribičeva pa je povedala, da je neuradno slišala, da je vlada predlog o njeni razrešitvi umaknila.

Osvežitev v Butovi stranki

08. 03. 2001 00.00

Na današnji ustanovni seji je izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke za glavnega tajnika izvolil Janeza Vertačnika, sicer šefa Butovega kabineta na kmetijskem ministrstvu.

V EU prepovedana trgovina z živino

07. 03. 2001 00.00

Veterinarski odbor Evropske unije je danes v sklopu ukrepov za preprečevanje širjenja slinavke in parkljevke za štirinajst dni po celotni petnajsterici prepovedal trgovino z govedom, ovcami, prašiči in kozami, torej z živino, ki je bolezni najbolj podvržena. Veterinarji so se odločil tudi za močno omejitev transporta živali. V prihodnjih dveh tednih bo dovoljen samo transport živine s farm do klavnic in še to le z avtorizacijo pristojnih upravnih teles.

Šaron sestavil vlado narodne enotnosti

06. 03. 2001 00.00

Ariel Šaron, zmagovalec predčasnih izraelski volitev je mesec dni po izvolitvi parlamentu sporočil, da je sestavil vlado narodne enotnosti in da je pripravljen že jutri priseči kot novi izraelski premier. Šaronova vlada naj bi štela 27 ministrov in bo številčno najmočnejši kabinet v zgodovini Izraela. V vladni koaliciji bo sodelovalo sedem strank, tako da lahko Šaron računa, da bo njegovo vlado podprlo več kot 70 od skupno 120 poslancev v knesetu. Koalicijo sestavljajo poleg Šaronove stranke Likud še Laburistična stranka, ultraortodoksna stranka Šas, stranka ruskih priseljencev nekdanjega izraelskega disidenta Natana Šaranskega, En narod, manjša desničarska stranka in stranka Nov glas, katera ima le eno poslanko, hčerko nekdanjega premiera Jicaka Rabina, katera pa naj bi v novi vladi zasedala mesto namestnice obrambnega ministra.

Vlaganja v zakonu o telekomunikacijah

06. 03. 2001 00.00

V ospredju včerajšnje javne predstavitve mnenj k predlogu zakona o telekomunikacijah, ki jo je odbor Državnega zbora za gospodarstvo sklical na zahtevo četrtine članov odbora, je bilo vprašanje prekomernih vlaganj, ki so jih posamezniki in lokalne skupnosti vložili v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja. Vlagatelji, ki so pred nekaj dnevi ustanovili svoje združenje, so tako med drugim poudarili, da bi moral nov zakon vsebovati tudi 64. člen trenutno veljavnega zakona o telekomunikacijah, ki določa, da so ti upravičeni do povračila prekomerno vplačanih vložkov.

Madžarska prepovedala uvoz živine iz držav EU

06. 03. 2001 00.00

Madžarska vlada je v torek, zaradi možnosti vnosa slinavke in parkljevke v državo, prepovedala uvoz živine iz držav EU, poleg tega pa je na neodločen čas preložila vse živinske sejme, so sporočili iz madžarskega kmetijskega ministrstva.

Predstavljen predlog proračuna

06. 03. 2001 00.00

Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.

Uprava poziva k prenehanju stavke

05. 03. 2001 00.00

V koncernu Javor sta pogajalski skupini delodajalca in stavkovnega odbora na današnjih pogajanjih proučili vseh sedem stavkovnih zahtev, vendar vsaka stran vztraja pri svojih stališčih. Pogajalska skupina delodajalca poziva izvršni odbor sindikata KNSS&#64979

Glazerjeva nagrada letos Špendalovi

05. 03. 2001 00.00

Glazerjevo nagrado za življenjsko delo - najvišje priznanje, ki ga za dosežke na kulturnem področju podeljuje mestna občina Maribor - bo letos prejela muzikologinja dr. Manica Špendal, in sicer za raziskovalno delo na področju muzikologije ter za svoj neizbrisen prispevek k proučevanju glasbene zgodovine mesta. Kakor so povedali na današnji tiskovni konferenci, ki jo je pripravil odbor za Glazerjeve nagrade, bosta Glazerjevi listini letos prejela prvakinja mariborskega baleta Alenka Ribič Laufer in mariborski pesnik ter dolgoletni urednik Založbe Obzorja Andrej Brvar za svoje uredniško delo.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja

05. 03. 2001 00.00

Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Prvi redni kongres SLS+SKD

03. 03. 2001 00.00

Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

Prihodnji teden v državnem zboru

03. 03. 2001 00.00

Državni zbor bo prihodnji teden začel obravnavo predloga letošnjega državnega proračuna. Na izredni seji 6. marca bosta poslankam in poslancem dokumente predstavila predsednik vlade Janez Drnovšek in finančni minister Tone Rop. Delovna telesa pa bodo pripravljala zadeve za obravnavo na marčni redni seji.

OZP o odnosih z Avstrijo

02. 03. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes na zaprti seji razpravljal o odnosih z Avstrijo. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je po seji povedal, da se je odbor poglobljeno seznanil s pregledom stanja odnosov s severno sosedo in podlagami za dva pomembna dvostranska obiska v Avstriji v tem mesecu.

Podelili Jurčičevi nagradi 2000

02. 03. 2001 00.00

Sklad Josipa Jurčiča je Jurčičevi nagradi za novinarje, svobodne publiciste in urednike za leto 2000 na sinočnji slovesnosti v ljubljanski mestni hiši podelil novinarki Večera Darki Zvonar Predan ter Dejanu Steinbuchu, ki sodeluje pri več slovenskih revijah. Zvonar-Predanova se z novinarstvom ukvarja že od srede 80. let, po mnenju odbora Jurčičevega sklada, ki je odločal o nagrajencih, pa je ob zavezanosti svobodi besede, natančnosti in osebni širini najprodornejša slovenska novinarka. Steinbucha, sicer študenta prava, so pri skladu označili za presenetljivo figuro časnikarstva, svobodnega in brez predsodkov ter s posluhom za demokratične odnose v skupnosti. Zvonar-Predanova je ob koncu 80. let s kritičnim in odločnim pisanjem, takrat za tednik 7D, spremljala razpad nekdanje Jugoslavije in odločilne dogodke na Roški. V 90. je dosegla strokovno zrelost in začela pisati za notranjepolitično uredništvo Večera. Po mnenju podeljevalcev nagrade nagrajenko odlikujejo predvsem izvirna izbira in izzivalna razčlemba najbolj vročih tem slovenskega političnega prizorišča. Med drugim se je ukvarjala z manipulacijami oblasti in dogajanjem v pravosodju, ob tem pa je bila predvsem odločna zagovornica šibkejših v družbi. V utemeljitvi so pri skladu poudarili še prodorne intervjuje, ki jih je nagrajenka opravila z znanimi domačimi in tujimi sogovorniki. Je izvrstna spraševalka, provokativna, nepopustljiva, a kljub vsemu vljudna in spoštljiva, so med drugim v utemeljitvi ob podelitvi nagrade zapisali pri Jurčičevem skladu. Dejan Steinbuch se je z novinarstvom začel ukvarjati pred nekaj leti pri ljubljanski Študentski tribuni, po njenem propadu pa se je preselil v zahtevnejša glasila. Članke in komentarje je pisal za Mag, sodeloval pri reviji Zvon, objavljal razmišljanja in eseje v Novi reviji, med drugim je objavil tudi esej v zborniku Sproščena Slovenija. V zadnjem času se je kot vešč organizator izkazal pri mesečniku Ampak, kjer objavlja tudi politične eseje. Odbor Jurčičevega sklada ga je označil za izrazitega, pogumnega novinarja, ki je ob pogosti sprevrženosti oblasti zahteval pluralnost medijev, napadal korupcijo in vse, kar razkraja narod. V njegovem delu je opaziti čut za vrednote, predvsem v njegovih proznih delih pa se kaže literarna nadarjenost.