oddelki

Po 34 letih ima NEK novega predsednika uprave

11. 04. 2023 16.03

V Nuklearni elektrarni Krško je predsednika uprave Staneta Rožmana, ki je nuklearko vodil 34 let, nasledil Gorazd Pfeifer. Ta je bil pred tem vodja proizvodnje Neka. Skupaj s članom uprave Sašom Medakovićem je skladno z zakonskimi določili in standardi jedrske industrije zdaj odgovoren za vodenje te elektrarne in poslovanje družbe.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic

18. 03. 2023 12.19

V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Veganstvo: prepričanje in način življenja ali modna muha?

04. 03. 2023 15.06

V Sloveniji je okoli pet odstotkov vegetarijancev in veganov. Večinoma ženske, kažejo podatki, predvsem pa tisti z višjim gmotnim statusom. Veganske surovine so precej bolj dostopne, kot so bile nekoč, trgovine so dobro založene s hrano rastlinskega izvora, restavracije ponujajo vegetarijanske in veganske menije.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Kitajska policija našla nove rekrute med vevericami

13. 02. 2023 13.32

Kitajska širi svoje policijsko znanje na veverice. Po splošno znani ugotovitvi, da imajo ti glodavci odlične vohalne sposobnosti, so se v mestu Čongčing odločili za poseben eksperiment. Poskusno so izurili šest rdečih evrazijskih veveric, da bi odkrivale mamila na krajih, kamor psi težko pridejo. Po dobrih rezultatih eksperimenta pa upajo, da bi tovrstno urjenje prenesli še na druge živalske vrste.

Sindikat zdravstvene nege z odprtim pismom premierja poziva k ukrepanju

01. 02. 2023 13.00

Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije je na predsednika vlade Roberta Goloba naslovil odprto pismo, v katerem ga vnovič pozivajo na srečanje, na katerem bi mu predstavili plačno in kadrovsko problematiko v zdravstveni negi. Pričakujejo takojšnje rešitve in poudarjajo, da ne morejo čakati na pogajanja za zdravstveni plačni steber.

Pomanjkanje mikročipov ovira vse od proizvodnje telefonov do avtomobilov

24. 01. 2023 18.28

Ko gledate v televizijo, računalnik ali mobilni telefon, nevede uporabljate tudi drobne mikročipe oziroma možgane teh elektronskih naprav. Njihovo pomanjkanje smo v zadnjih treh letih občutili tudi v Sloveniji, predvsem na področju avtomobilske industrije. V Revozu so že lani morali zaradi suše čipov za nekaj mesecev zaustaviti proizvodnjo, v Adrii Mobil pa so jo morali prerazporejati med oddelki. Kako to v prihodnje preprečiti, se sprašujejo mnogi. Velja pa, da imata lahko tako Evropska unija kot Slovenija pri obnavljanju zalog čipov pomembno vlogo.

Skupni ukrepi EU za potnike, ki potujejo na Kitajsko ali se od tam vračajo

09. 01. 2023 11.34

V luči naraščajočih okužb na Kitajskem je večina evropskih držav sprejela določene ukrepe s katerimi želijo preprečiti širjenje virusa v evropskih državah, izjema ni niti Slovenija. Končanje kitajske politike ničelnega covida je sicer na pot poslalo številne navdušene potnike, toda hkrati je več tisoč ljudi ostalo brez službe. Odpuščeni delavci enega izmed tehnoloških podjetij, ki proizvaja komplete za testiranje, po katerih zdaj ne bo več tolikšne potrebe, so se med izgredi spopadli s policijo.

Številne države uvajajo strožje ukrepe za kitajske turiste

28. 12. 2022 15.34

Medtem ko na Kitajskem postopoma opuščajo politiko ničelne tolerance covida-19, se ponekod po svetu slišijo pomisleki. ZDA razmišljajo o uvedbi novih omejitev za turiste iz Kitajske, Japonska, Malezija in Tajvan pa so že uvedli strožje pogoje. Italija bo zaradi velikega števila primerov okužb z novim koronavirusom na Kitajskem uvedla obvezno testiranje za potnike in obiskovalce iz te države, ki bodo potovali skozi Italijo.

Bolniki na ljubljanski urgenci na posteljo čakajo tudi 36 ur in več

27. 12. 2022 19.51

Še nikoli ni bilo tako hudo, težave pa se še stopnjujejo, opozarjajo na dveh največjih urgencah v državi, kjer te dni podirajo rekorde v številu obravnavanih bolnikov. Mariborsko urgenco je denimo samo na božič obiskalo več kot 300 ljudi, Splošno nujno medicinsko pomoč v Ljubljani pa v času praznikov 55 odstotkov bolnikov več kot leto prej. Žal pa bi več kot polovica teh ljudi, celo dve tretjini, lahko poiskala pomoč v primarnem zdravstvu, ocenjujejo na urgencah. Po drugi strani so morali denimo na ljubljanski internistični prvi pomoči ta mesec zaradi prevelikega dotoka bolnikov, premalo prostih postelj in osebja celo aktivirati protokol za množične nesreče.

Policija zavrača očitke na račun Centra za varovanje in zaščito

14. 12. 2022 10.21

Potem, ko so se v zadnjih dneh v javnosti pojavili številni očitki na delo policijskega Centra za varovanje in zaščito, se je Policija odločila, da poda svoj odziv in pojasnila. "Če je bilo njihovo delo 'dovolj dobro' za veliko zahtevnejša in veliko bolj zveneča svetovna imena, verjamemo, da si zaslužijo tudi zaupanje slovenskih državnih funkcionarjev," med drugim pravijo na Policiji.

V UKC Ljubljana začeli z obnovo: preselili tri oddelke intenzivne enote

13. 12. 2022 18.30

Po številnih zapletih in večmesečnih zamudah se bo v naši največji bolnišnici v državi ta teden le začela dolgo pričakovana obnova notranjih prostorov. A še pred tem so morali v celoti zaživeti prostori diagnostično-terapevtskega servisa. Tam so sicer še do konca maja letos skrbeli za covidne bolnike, zdaj pa so ti prostori namenjeni za kirurško, kardiovaskularno in internistično intenzivno terapijo. Ti trije oddelki bodo v prostorih Diagnostičnega centra nameščeni zgolj začasno, dokler ne bo obnova UKC zaključena, a že zdaj so razmere za oskrbo bolnikov, kot pravijo zaposleni, veliko boljše, kot so bile v starih prostorih bolnišnice.

'Slovenija bo vedno podpirala varstvo in spoštovanje človekovih pravic po svetu'

10. 12. 2022 15.03

Ob dnevu človekovih pravic, ki poteka pod geslom Dostojanstvo, svoboda in pravičnost za vse, ZN pozivajo, da morajo njene vrednote ostati vodilo naše družbe. Na slovenskem zunanjem ministrstvu pozivajo k polnemu spoštovanju človekovih pravic za vse ljudi, saj so univerzalne, nedeljive in enake za vse. Izpostavljajo, da so bile človekove pravice letos tudi pomembna prednostna naloga ministrstva. Visoki komisar ZN je opozoril na pozabljene krize po svetu.

Vlada in zdravstveni sindikati še vedno na nasprotnih bregovih

15. 11. 2022 20.46

Po tritedenskem premoru je vlada ponovno sedla za pogajalsko mizo s sindikati zdravnikov in zobozdravnikov, a za zdaj ostajajo na nasprotnih bregovih. Medtem ko vlada ponuja dvig plač do štiri plačne razrede in vključitev novih delovnih mest v plačno lestvico, kot so zdravniki brez specializacije z osnovno licenco, naj bi Fides zahteval osem plačnih razredov več kot zdaj. Neenotni so tudi pri časovnici, kdaj bi zdravnikom in zobozdravnikom dvignili plače. Vlado sicer čakajo še pogajanja z ostalimi zaposlenimi v zdravstvu in socialnem varstvu.

V Italiji izginil helikopter s štirimi slovenskimi turisti, zdravnikom in dvema pilotoma

05. 11. 2022 14.12

Italijanski mediji poročajo, da se je zaključila iskalna akcija pogrešanega helikopterja, v katerem je bilo v času izginotja sedem oseb, med njimi štiri slovenski turisti, dva pilota in zdravnik. Vseh sedem ljudi na krovu naj bi po poročanju italijanskih medijev umrlo. Iskalna akcija je potekala tako s kopnega kot iz zraka. Helikopter, ki je vzletel z otočja Tremiti, ki se nahaja v Jadranskem morju, je prekinil radijsko zvezo na območju Apricena.

Uši napadle vrtce in šole, v lekarnah zmanjkuje šamponov

26. 10. 2022 16.24

Čeprav je ta nadloga stara skoraj toliko kot človeštvo, se danes ob njenem pojavu srečujemo z malce drugačnimi težavami kot do zdaj, šamponov za odpravo uši je namreč po državi skoraj zmanjkalo, kot pojasnjujejo v več slovenskih lekarnah, pa bo do njih tudi v prihodnje zelo težko priti.

Število šolarjev narašča, vse več pa jih začetek šolanja prestavi za eno leto

29. 08. 2022 12.57

Pred dijaki in učenci so še zadnji dnevi poletnih počitnic. V četrtek bodo znova sedli v šolske klopi in pri Statističnem uradu (SURS) so pripravili pregled preteklega šolskega leta v številkah. Kdaj je bilo v slovenskih šolah najmanj otrok? Koliko jih je tam danes? Kam se vpisujejo dijaki in dijakinje?

V jeseniški bolnišnici znova opozarjajo na prostorsko stisko

13. 07. 2022 11.52

V Splošni bolnišnici Jesenice že dolgo opozarjajo na veliko prostorsko stisko ter z njo povezanimi neustreznimi pogoji za zdravljenje. Ves čas opozarjajo tudi na pereče pomanjkanje zaposlenih, še posebno v zdravstveni negi, zaradi česar so v celoti ali delno zaprti štirje oddelki. Pristojne pozivajo k nujnemu dogovoru glede okrepitve zdravstva.

Epiduralna analgezija v UKC Maribor skoraj vedno na voljo

09. 06. 2022 18.24

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so mogoči porodi z epiduralno analgezijo skoraj 24 ur na dan. Od septembra namreč velja dogovor, da imajo v primeru preobremenjenosti anesteziologa porodnice prednost pred potrebami kirurgije, seveda če stanje bolnika na operacijski mizi to dopušča.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS

02. 06. 2022 13.03

Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

1515 delodajalcev lani ni plačevalo prispevkov za zavarovanje

21. 04. 2022 15.01

Finančna uprava RS (Furs) je lani na podlagi izdanih sklepov o davčni izvršbi izterjala za skoraj 28,9 milijona evrov dolga zaradi neplačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so predstavniki Fursa povedali na seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Svet je na seji tudi uskladil invalidnine za telesno okvaro, in sicer za 4,9 odstotka.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih

03. 04. 2022 09.56

Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Nesreča v srbskem rudniku lignita zahtevala osem življenj

01. 04. 2022 09.23

V rudniku v kraju Sokobanja na vzhodu Srbije se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je zahtevala osem življenj, okoli 20 rudarjev pa je potrebovalo zdravniško pomoč. Sprva so poročali, da je v rudniku odjeknila eksplozija, a je ministrica za rudarstvo pozneje to zanikala. Po njenih besedah je bilo usodno uhajanje metana. Omenjeni rudnik ima dolgo zgodovino nesreč, najhujša se je zgodila leta 1998, ko je umrlo 29 rudarjev.

Do zdaj na onkološkem inštitutu nobena operacija odpovedana, vzpostavili bodo triažo

25. 01. 2022 10.41

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so prejšnji petek vzpostavili rdečo cono za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ker je rdeča cona vzpostavljena na kirurškem oddelku, so na inštitutu opozorili, da bodo primorani zmanjševati svojo onkološko dejavnost. Zaenkrat še niso odpovedali nobene operacije, kot pojasnjujejo, pa bodo odslej vsakega bolnika podrobno triažirali. Kot je izpostavila generalna direktorica, se soočajo tudi s pomanjkanjem kadra.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'

23. 01. 2022 08.00

Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol

19. 01. 2022 14.21

V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.