oddelki

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50
Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12
V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Odsotnih vse več zdravstvenih delavcev, v UKC Ljubljana danes vdori okužb na štiri oddelke
12. 01. 2022 13.02
Ob hitrem širjenju novega koronavirusa se s težavami soočajo tudi v zdravstvenih ustanovah. A ne toliko zaradi porasta hospitalizacij in intenzivnih bolnikov kot zaradi odsotnosti zdravstvenih delavcev. V UKC Ljubljana je zaradi covida-19 odsotnih že 342 zaposlenih. Da bi poskrbeli za nemoteno oskrbo bolnikov, so tako prešli v 3. fazo organizacije dela. Soočajo se tudi z nenehnimi vdori novega koronavirusa na oddelke v beli coni, samo danes na štirih oddelkih.

Italijanskih vojakov ne bodo selili v Maribor. Zakaj Slovenija ni zaprosila za pomoč EU?
13. 12. 2021 11.08
Le nekaj dni potem, ko sta obrambni in zdravstveni minister slavnostno pozdravila prihod zdravstvenih delavcev italijanske vojske, potreba po njihovi pomoči usiha. Iz UKC Maribor so sporočili, da sprejema predstavnikov italijanske vojske pri njih ne bo. Tako zaenkrat, namesto dela v štirih bolnišnicah, ostajajo v Ljubljani. Slovenija bi se sicer lahko obrnila na mehanizem pomoči EU, vendar tega ni storila. Zakaj?

V Avstriji uradno konec zaprtja, a nekatere zvezne dežele ostajajo previdne
12. 12. 2021 07.28
V Avstriji se je končalo tritedensko strogo zaprtje javnega življenja, ki je veljalo tudi za cepljene proti covidu-19 in prebolevnike. V skladu z minimalnimi standardi, določenimi na zvezni ravni, se je zaprtje sicer izteklo, a so se posamezne zvezne dežele odločile, da bo ponovno odpiranje postopno ali da bodo z njim celo še malo počakale.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni
08. 12. 2021 16.27
Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19
07. 12. 2021 10.08
V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni
22. 11. 2021 09.48
V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki
16. 11. 2021 06.09
Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50
Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

'Avstrija je uvedla omejitve za necepljene, moramo vedeti, ali lahko gremo po isti poti'
15. 11. 2021 14.28
Premier Janez Janša je ustavno sodišče pozval, naj odloči v zadevi, ki se nanaša na uvajanje pogoja PC (preboleli, cepljeni) v državni upravi. Sodišče je namreč septembra zadržalo izvajanje določb odloka, ki je to določal, je odgovoril na ustno poslansko vprašanje Anje Bah Žibert (SDS), ki jo je zanimalo njegovo stališče o ukrepih proti covidu-19.

Pomanjkanje bolnišničnih kapacitet: 'To ni masovna nesreča, to je družbena katastrofa'
14. 11. 2021 19.34
Slovenske bolnišnice so na samem robu. Hospitaliziranih je že 990 covidnih bolnikov, kar 227 jih potrebuje intenzivno terapijo, največ od začetka epidemije. In ker nič ne kaže na bolje, bolnišnice iščejo načine, kako povečati število postelj v intenzivnih enotah. Do torka jih morajo po podatkih direktorjev bolnišnice pripraviti 286, kar je največ, kar bi lahko še zmogli. Kaj pa potem? Bolniki, ki se borijo za življenje, ne bodo ostali pred vrati, bo pa vse ostalo močno okrnjeno, morda bodo morali začasno ustaviti tudi napovedane onkološke operacije.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra
09. 11. 2021 09.49
V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije
09. 11. 2021 14.07
Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Skupaj naprej v boj z najbolj črnimi dnevi epidemije
07. 11. 2021 20.58
Ko smo objavili, da bosta dve največji slovenski televiziji združili moči v skupni oddaji o covidu-19, so vsi začeli spraševati, ali bodo res videli isto stvar, če bodo v četrtek ob 20. uri s TV SLO 1 preklopili na POP TV. Ljudje kar ne verjamejo, da bodo na obeh programih prvič v zgodovini videli isto oddajo istočasno. Pa jo bodo, oddajo Skupaj naprej. V njej bodo nastopili različni strokovnjaki, ne bo pa politikov. To bo oddaja, ki ne želi razdvajati in v kateri ne bo prostora za prepire, ampak bo nosila enotno sporočilo, da smo vsi v istem čolnu.

'Bojim se, da nas čaka katastrofalna jesen s številnimi nepotrebnimi žrtvami'
03. 11. 2021 18.47
"Da o kolateralni škodi vseh nenujnih posegov, ki bi morali biti opravljeni, sploh ne izgubljam besed," je oster predstojnik mariborske urgence Gregor Prosen, ki trdi, da se pri njih sistem počasi, a vztrajno sesuva. Poleg covida se namreč naglo širijo tudi druga virusna obolenja: dvodnevne črevesne okužbe, še več je respiratornih okužb, zaradi katerih so pljučni oddelki že marsikje precej polni, pa se gripa sploh še začela ni. Kako danes pravzaprav prepoznati, ali nas je doletel zgolj navaden prehlad, respiratorni sincicijski virus ali covid? Simptomi so namreč zelo podobni, skoraj enaki.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

Moštvo 132. gorskega polka SV zmagalo na mednarodnem vojaškem tekmovanju
24. 10. 2021 17.23
V Murski Soboti in okolici je potekalo 8. mednarodno tekmovanje vojaških oddelkov, ki so se pomerili v vojaških veščinah in psihofizični pripravljenosti. Sodelovalo je osem oddelkov Slovenske vojske, štirje oddelki iz ZDA, Hrvaške, Kosova ter Severne Makedonije, letos pa je prvič nastopil oddelek civilnih policistov Policijske uprave Murska Sobota. V tej konkurenci se je najbolje izkazalo moštvo 132. gorskega polka Slovenske vojske, ki je osvojilo prvo mesto.

Gripe pri nas še ni, a letošnja sezona bo takšna kot pred epidemijo
22. 10. 2021 12.14
Medtem ko so ponekod v Evropi že potrdili primere gripe, jih v Sloveniji še niso, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Tatjana Mrvič z UKC Ljubljana ob tem poziva k cepljenju proti gripi. "Vemo, da bo letošnja sezona ravno takšna kot pred začetkom epidemije covida-19, če ne hujša," je opozorila.

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?
16. 10. 2021 07.00
V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.

Poplave na Kitajskem prizadele več kot 1,7 milijona prebivalcev
11. 10. 2021 09.12
Zaradi poplav v kitajski provinci Šanhi so morale oblasti evakuirati več kot 120.000 prebivalcev. Poplave so skupno prizadele okoli 1,76 milijona ljudi, ki živijo v 76 okrožjih in mestih. Poplave, ki jih je povzročilo močno deževje, so uničile okrog 190.000 hektarjev pridelovalnih površin in zrušile več kot 17.000 domov. Sprožali so se tudi številni plazovi.

V Slovenski Bistrici bodo povečali zmogljivosti doma za starejše
10. 10. 2021 08.44
V Slovenski Bistrici se bodo predvidoma spomladi lotili dozidave tamkajšnjega doma za starejše, ki sicer sodi v upravljanje Doma Dr. Jožeta Potrča Poljčane. Občinski svet je prejšnji teden že potrdil investicijski program za omenjeni projekt, katerega vrednost je ocenjena na nekaj več kot 4,2 milijona evrov. Zaključen naj bi bil do konca julija 2023.

Streljanje na teksaški srednji šoli: ranjene štiri osebe
06. 10. 2021 18.29
Na teksaški srednji šoli Timberview v Arlingtonu je 18-letnik ustrelil več oseb. Ranjene so bile štiri osebe, tri med njimi so prepeljali v bolnišnico, ena pa naj bi utrpela le lažje poškodbe in je zato zavrnila zdravljenje. Po streljanju je strelec pobegnil s kraja dogodka, a se je kasneje sam predal policiji.

Cepljenje proti gripi tudi letos brezplačno
06. 10. 2021 09.59
Cepljenje proti gripi bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse prebivalce, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. NIJZ je sicer za letošnjo sezono naročil 360.000 odmerkov cepiva proti gripi.

Pred novo sezono: tudi na smučiščih brez covidnih potrdil ne bo šlo
26. 09. 2021 18.41
Čeprav zunaj še prav nič ne diši po zimi, kaj šele snegu, pa tisti, ki hitijo s prvimi počitniškimi rezervacijami, že naglo polnijo razpoložljive namestitve, opažajo turistični delavci. Medtem ko je povpraševanje veliko predvsem za krompirjeve počitnice in novoletne praznike, pa se smučarji ozirajo tudi proti tako imenovanemu ski openingu v sosednjih državah. Tako kot pri nas je zdaj že povsem jasno, da tudi v Avstriji in Italiji na smučiščih ne bo šlo brez pogoja PCT oziroma evropskih digitalnih covidnih potrdil.

1011 novih okužb. Jereb: Konec meseca do 140 bolnikov na intenzivnih oddelkih
23. 09. 2021 09.42
V Sloveniji smo v sredo ob opravljenih 5618 PCR-testih zabeležili 1011 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 18 odstotkov testov. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 648. Konec septembra naj bi bolnišnično zdravljenje po ocenah potrebovalo od 350 do 400 covidnih bolnikov na navadnih oddelkih in do 140 bolnikov na oddelkih intenzivne nege, je na novinarski konferenci pojasnil infektolog Matjaž Jereb. V bolnišnicah sicer po njegovih besedah še vedno prevladujejo necepljeni covidni bolniki.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00
Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Gorenjska banka kot prva banka v Sloveniji s certifikatom Družbeno odgovoren delodajalec
16. 09. 2021 00.15
Kot prva banka v Sloveniji, je Gorenjska banka prejela certifikat Družbeno odgovoren delodajalec, ki ga podeljuje Ekvilib Inštitut. V proces pridobivanja certifikata so bili vključeni vsi zaposleni - od tistih na začetku svoje karierne poti, do tistih z bogatimi izkušnjami, pa vse do uprave. Zaposleni so imeli priložnost sodelovati v procesu deljenja znanj, izkušenj in idej za družbeno odgovorno delovanje banke.