odkritje

FBI v resnih težavah

17. 05. 2001 00.00

Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI) Louis Freeh je pred kongresnim odborom za razdelitev proračunskih sredstev javno priznal, da je FBI zagrešil resno napako, ko odvetnikom Timothyja McVeigha ni dal na voljo vseh dokaznih gradiv. Freeh pa ni skušal zvrniti krivdo na svoje podrejene in je dejal, da kot direktor prevzema vso odgovornost. Proti nekdanjemu agentu FBI Robertu Hanssenu pa je bila medtem vložena obtožnica sestavljena iz 21 točk, ki ga krivi zarote in vohunjenja za Moskvo, za kar je zagrožena smrtna kazen.

Končane velikonočne slovesnosti

16. 04. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. se bo danes odpravil na dvodnevni oddih v svojo poletno rezidenco v Castelgandolfu blizu Rima, potem ko je minule dni vodil vse glavne velikonočne obrede. Najpomembnejši med njimi, ki so v Rim privabili največ romarjev z vsega sveta, so bili križev pot okrog Koloseja na veliki petek, velikonočno bedenje v baziliki svetega Petra na veliko soboto ter nedeljska vstajenjska maša in blagoslov Urbi et orbi (Mestu in svetu) na Trgu sv. Petra v Vatikanu.

Mahler in Ljubljana

21. 03. 2001 00.00

Drugi dan 16. slovenskih glasbenih dnevov sta se zgodila za slovensko glasbo dva pomembna dogodka: v Mestni hiši je bila predstavljena nemška izdaja knjige prof. Primoža Kureta Mahler in Ljubljana, nato pa je ljubljanska županja Vika Potočnik skupaj z avstrijskim veleposlanikom v Ljubljani Ferdinandom Mayhoferjem-Grünbühlom na Mestnem trgu 26 odkrila doprsni kip Gustava Mahlerja, delo akademskega kiparja Bojana Kunaverja.

Tehnična podpora za Linux tudi pri nas

16. 03. 2001 00.00

Linux je operacijski sistem z najhitreje vzpenjajočim se tržnim deležem. Uspeh tega operacijskega sistema temelji na tem, da so njegovi začetniki vzpostavili sistem odprte izvorne kode, kar pomeni, da lahko vsak uporabnik sistema beleži pomanjkljivosti, ki jih v njem odkrije, in to odkritje deli z drugimi uporabniki po svetu. Zgovoren je podatek, da je bil v lanskem letu tržni delež strežniškega operacijskega sistema Linux kar 27-odstoten, delež tržno najuspešnejšega Microsofta pa 41-odstoten.

Strogi ukrepi veterinarskega odbora EU

13. 03. 2001 00.00

Veterinarski odbor Evropske unije je po potrditvi prvega primera slinavke in parkljevke pri francoskem govedu močno omejil izvoz francoske živine in mesnih proizvodov v ostale članice unije kot tudi trgovino znotraj same Francije.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz

02. 03. 2001 00.00

V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Gigantske ostrige na Andih

01. 03. 2001 00.00

Skupina perujskih paleontologov je v pogorju Kordiljere v Andih odkrila 500 gigantskih fosilnih ostrig, ki izhajajo iz mezozoika. Presenetljivo odkritje je pomemben dokaz za teorijo, po kateri je pred 200 milijoni let ta del prekrivalo morje. Nekateri med fosili merijo celo do 3,5 metra v premeru in tehtajo 300 kilogramov. Našla jih je skupina znanstvenikov pod vodstvom Artura Vildozole Cube, predsednika andskega društva paleontologov, in sicer na področju Acostambo, na 3.750 metrov nadmorske višine.

Novo odkritje organskih molekul v globinah vesolja

22. 02. 2001 00.00

Mednarodna skupina strokovnjakov je v ponedeljek na letnem srečanju Ameriškega združenja za napredek znanosti (AAAS) v San Franciscu predstavila najnovejše odkritje kompleksih organskih molekul (benzena) v globinah vesolja. Odkritje temeljilo predvsem na opazovanjih evropskega Infrardečega vesoljskega observatorija ISO, ki je deloval med leti 1995 in 1998.

Pozivi po odstopu Kučme

10. 02. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Kučma je pod velikim pritiskom opozicijskih strank, ki so obljubile, da se bodo proti njemu zbrale v skupnem forumu. Stranke so v enem redkih enotnih nastopov izjavile, da bodo organizirale forum narodne rešitve, ki naj bi deloval za "Ukrajino brez Kučme". V preteklih dneh je tisoče ljudi korakalo v večjih mestih za večjo svobodo izražanja. Predsednik Kučma pa odgovarja, da njegovi nasprotniki "ogrožajo nacionalno varnost". Po besedah predsednika Kučme bi politični forum škodoval ukrajinski ekonomiji. Če bi se zahodni investitorji in resna tuja podjetja odločili, da ne sodelujejo v privatizaciji ukrajinskih podjetij, bo rezultat jasen, je izjavil Kučma.

Elena Bonelli v CD

24. 01. 2001 00.00

Danes ob 20.30 bo v Cankarjevem domu nastopila vsestranska italijanska umetnica Elena Bonelli. Njen repertoar obsega neapeljsko glasbeno izročilo, glasba, ki zajema paleto vplivov Mediterana, od španskih, tunizijskih, maročanskih do arabskih prvin. Zapela bo tako stare oziroma ponarodele pesmi, kot tiste, ki so jih napisali sodobni avtorji.

Prva gensko spremenjena opica

12. 01. 2001 00.00

Znanstvenikom iz raziskovalnega centra za primate na Oregonski univerzi v Portlandu je prvič uspelo vzrediti gensko spremenjenega primata - opico vrste Macaca mulatta, ki jo velikokrat uporabljajo v bioloških in zdravstvenih raziskavah.

Velika Britanija razvija elektronsko bombo

02. 01. 2001 00.00

Britanski strokovnjaki so razvili novo orožje, s katerim je mogoče blokirati celotno elektroniko in sistem poveljevanja nasprotne strani. Orožje, znano tudi pod imenom elektronska bomba (E-bomba), je pravzaprav odgovor na odkritje, da je Rusija že precej napredovala pri razvoju tovrstnega vojaškega sistema. Razvoj E-bombe sega še v čase bivše Sovjetske zveze, Rusija pa je nato omenjeno orožje povsem izpopolnila in naj bi bila trenutno edina država na svetu, ki razpolaga s tako učinkovito tehniko. Velika Britanija razpolaga celo z informacijami svojih vohunov, da bi se do ruske E-bombe utegnila dokopati Irska republikanska armada, ki bi z njo lahko blokirala elektronske sisteme v londonskem Cityju.

Medalje v rečnem mulju

15. 12. 2000 00.00

Pri čiščenju rečnega korita na Nizozemskem v Bredi sta delavca naletela na spektakularno odkritje. V mulju sta našla devet medalj med njimi tudi zlato medaljo iz zimskih olimpijskih iger v Calgaryu leta 1988, ki pripadajo demonstrativnemu programu iz hitrostnega drsanja na kratke proge. Našla sta tudi zlato medaljo iz svetovnega prvenstva v hitrostnem drsanju na kratke proge iz leta 1991.

Odkrili prve ostanke dinozavra

06. 12. 2000 00.00

Pakistanski geologi so v provinci Balučistan na jugozahodu države odkrili prve ostanke dinozavra. Ostanki naj bi bili stari od 65 do 72 milijonov let, odkrila pa jih je ekipa domačih strokovnjakov, ki je našla 102 kosti dinozavrov. Njihovi ameriški kolegi z univerze v Michiganu so potrdili, da gre za ostanke dinozavra.

Novo razsežnosti bolezni norih krav

06. 12. 2000 00.00

Okuženost z boleznijo norih krav v Evropi dobiva nove razsežnosti. Švicarski znanstvenik, strokovnjak za živalsko nevrologijo, namreč opozarja, da se lahko okužijo tudi živali, ki se pasejo na pašnikih, ki so jih pred tem gnojili s kostno moko.

Odkrili najstarejše kosti človeških prednikov

04. 12. 2000 00.00

Skupina francoskih in kenijskih znanstvenikov je odkrila doslej najstarejše fosilizirane ostanke človeških prednikov. Odkrili so namreč delčke čeljusti z zobmi, kosti roke in noge, pa tudi koščice prstov. Fosili, ki so jih odkrili v apnenčasti plasti, v katerih se še posebej dobro ohranjajo ostanki kosti, naj bi bili stari kar šest milijonov let. Doslej najstarejše ostanke človeških prednikov prekašajo kar za milijon let in pol.

Iz DNA določili raso ter barvo kože in oči

06. 11. 2000 00.00

Skupina nemških biologov je odkrila način analize DNA, iz katere je mogoče razbrati raso ter barvo kože in oči nosilca DNA, piše nemški časnik Der Spiegel. Znanstvenikom iz berlinske univerze Humboldt je uspelo na podlagi vzorca krvi, sperme ali las izdelati nekakšen portret posameznika, odkritje pa naj bi bilo v veliko pomoč predvsem kriminalistom. Doslej je namreč policija teste DNA uporabljala le za primerjavo osumljenčevega vzorca DNA in tistega, najdenega na mestu zločina. Kot piše Der Spiegel, so znanstveniki policiji že podali mnenje o rasi nekega zločinca.

Odkritje zaradi neprijetnega vonja

01. 11. 2000 00.00

Policija je nekega moškega, ki je oropal banko, odkrila zaradi njegovega neprijetnega vonja. Telesni vonj bradatega moškega je popolnoma osupnil bančno uslužbenko, ki mu je takoj izročila denar.

Piratski softver v Evropi

27. 10. 2000 00.00

Inšpekcijska služba gospodarskega interesnega združenja proizvajalcev programske opreme BSA (Business Software Alliance) je v prvih devetih mesecih letos pri inšpekcijskih pregledih na internetu po Evropi ugotovila 3728 kršitev ponujanja piratskih kopij programske opreme. Pri tem je družba BSA o tem obvestila 1643 kršiteljev, od katerih jih je nato 1468 ponudbe umaknilo z interneta.

Odkritje spomenika žrtvam holokavsta

25. 10. 2000 00.00

V središču Dunaja so danes slovesno odkrili prvi spomenik žrtvam holokavsta, posvečen 65.000 avstrijskim Judom, ki so umrli v času nacizma. Največji zločin v človeški zgodovini je dobil svojo podobo, je ob odkritju spomenika dejal pobudnik njegove postavitve, lovec na naciste Simon Wiesenthal. Kot je dejal, je spomenik postavljen v spomin na grozote nacizma in predstavlja pomnik za prihodnje generacije.

Odkrili Kleopatrin zapis

24. 10. 2000 00.00

Direktor berlinskega muzeja egipčanske kulture Dietrich Wildung je potrdil, da so v muzejski zbirki po naključju našli zvitek papirusa, na katerega je nekaj besed napisala egipčanska kraljica Kleopatra. Zvitek je bil v muzeju sicer že več kot sto let, Kleopatra pa je leta 31 pr. n. št. nanj v grščini zapisala: "Tako mora biti." Pod besedilom, ki po trditvah raziskovalcev govori o tem, da je potrebno podkupiti enega od rimskih vojaških poveljnikov, se je tudi podpisala. Javnosti bodo ta dragoceni dokument prvič predstavili v četrtek. Muzej je za kopijo dokumenta zaprosil belgijski raziskovalec Jean Bingen, ki si je priskrbel povečano kopijo in ob pozornem branju prepoznal Kleopatrin podpis. Njegovo odkritje je potrdil tudi nizozemski specialist za starine Peter van Minnen.

Astronomi odkrili eksplozijo v vesolju

21. 10. 2000 00.00

Astronomi Evropskega južnega observatorija (ESO) so odkrili eno največjih in najzgodnejših vesoljskih eksplozij, ki se je zgodila pred več kot 11 milijardami leti.

Nobelova nagrada za kemijo Američanoma in Japoncu

10. 10. 2000 00.00

Švedska kraljeva akademija za znanost je letošnjo Nobelovo nagrado za kemijo podelila Američanoma Alanu Heegerju in Alanu MacDiarmidu ter Japoncu Hidekiju Širakavi za odkritje in razvoj polimernih prevodnikov. Znanstveniki so nagrado v višini devet milijonov švedskih kron (915.000 dolarjev) prejeli za revolucionalrno odkritje, da lahko plastika po nekaterih modifikacijah postane električni prevodnik.

Letošnja Nobelova nagrada za medicino Švedu in dvema Američanoma

09. 10. 2000 00.00

Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino bodo prejeli trije raziskovalci, Šved Arvid Carlsson ter Američana Eric Kandel in Paul Greengard, in sicer za njihova revolucionarna odkritja na področju prenosa signalov med živčnimi celicami. Njihovo delo je pomembno predvsem za razumevanje Parkinsonove bolezni in za odkritje terapije, ki učinkovito pomaga pri zdravljenju te bolezni, je sporočil švedski kraljevi institut v Stockholmu. Odkritja Carlssona, Greengarda in Kandela, ki si bodo razdelili devet milijonov kron vredno nagrado, so poleg tega pomagala tudi na področju zdravljenja depresij, in sicer predvsem pri razvoju vrste antidepresivnih sredstev. Arvid Carlsson (77) se je rodil v švedskem mestu Uppsala in vodi oddelek za farmakologijo na univerzi v Goeteborgu, Paul Greengard (74) se je rodil v New Yorku, kjer danes vodi molekularni in celularni laboratorij na univerzi Rockefeller, Eric Kandel (70) pa se je rodil na Dunaju, dela pa v nevrobiološkem centru univerze Columbia v New Yorku. Uradna podelitev nagrad bo kot vsako leto 10. decembra, na dan smrti Alfreda Nobela. Nagrade bo v Stockholmu podelil švedski kralj Carl XVI Gustav.

Odkrili 4300 let staro grobnico

06. 10. 2000 00.00

V sirskem mestu Oum el-Mara so odkrili 4300 let staro grobnico, v kateri so verjetno posmrtni ostanki nekdanjih vladarjev. Kot so sporočili z ameriške univerze John Hopkins, je grobnica zelo dobro ohranjena, v njej pa so našli ostanke treh otrok in petih odraslih. Med slednjimi so nekateri bogato okrašeni z zlatom in srebrom. Po besedah arheologa Glenna Schwartza, vodje skupine, ki je odkrila grobnico, gre za ostanke ene od prvih urbanih civilizacij na svetu.

120 let staro pivo

27. 09. 2000 00.00

Nizozemski potapljači so na dnu Severnega morja odkrili približno 150 steklenic norveškega in nemškega piva, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil eden od sodelujočih potapljačev Nico Brink. Po njegovih besedah steklenice izvirajo iz nemške ladje Lisette, ki je kmalu po začetku potovanja v Afriko in Peru leta 1881 doživela brodolom. Še danes lahko v nekaterih okoliških hišah najdemo stvari, ki so jih po brodolomu odnesli z ladje, kot na primer skodelice. Razen ribičev nihče ne ve, kje natančno ležijo ostanki ladje, pojasnjuje Brink. Dodaja tudi, da so odkrili arhive, v katerih so podatki o tem, da je Lisette prevažala steklenice norveškega piva, odkritje nemškega piva pa je bilo za potapljače presenečenje. Potapljaški klub je pričel raziskovati ostanke ladje, da bi odkril sodčke in steklenice piva. Po odkritju nemškega piva so že poskusili navezati stike s še obstoječo nemško pivovarno, ki ga je proizvedla, norveško pivovarno pa še iščejo. Verjetnost, da je pivo še pitno, je zelo majhna, saj je pivo kljub dolgemu obdobju, ko je bilo na dnu morja, nemoteno vrelo. Možnost, da bi bilo pivo pitno, bodo preučili do zime, je pojasnil Brink.

Spominska plošča Primožu Trubarju

24. 09. 2000 00.00

Ljubljanska županja Viktorija Potočnik je v soboto na tiskarni Ulricha Morharta v Tübingen, kjer je Primož Trubar leta 1550 natisnil svoji prvi knjigi Abecednik in Katekizem, odkrila spominsko ploščo Primožu Trubarju. Na slovesnosti je spregovorila tudi prof. Elizabeth Zaitz, ki je na Univerzi v Tübingenu, kjer je tudi oddelek za slavistiko, doktorirala z delom o Primožu Trubarju.

Na Rabu odkritje spominske plošče

24. 09. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je udeležencem srečanja ob odkritju spominske plošče 16. rabski brigadi v Mašunu na Rabu v pismu zapisal, da je kot Slovenec ponosen na trnovo uporništvo in partizansko pot tisoče borcev in bork te partizanske enote. Predsednik Kučan je med drugim izrazil prepričanje, da bodo tudi v prihodnje ostali trdno zavezani izročilom zmagovitega partizanskega uporništva, saj so tudi v njihovem boju korenine prihodnosti Slovenije.

Novi dokazi za globalno segrevanje Zemlje

22. 09. 2000 00.00

Študija, ki jo je objavil ameriški časopis Science, ugotavlja, da vzorci ledu iz globine himalajskih ledenikov dokazujejo, da je bilo 20. stoletje najtoplejše obdobje na območju Himalaje v zadnjem tisočletju. Novo odkritje naj bi bilo še dokaz več v prid trditvam, da se Zemlja segreva, poleg tega pa potrjuje tudi hipotezo o veliki hitrosti taljenja ledenih površin v visokogorju. Vodja raziskave Lonnie G. Thompson je zatrdila, da vzorci ledu jasno kažejo, da se je Zemlja v 20. stoletju segrevala, kar je posledica človekovega delovanja. Ena od avtoric študije, Ellen Mosley-Thompson z državne univerze v Ohiu, pa meni, da je ta podatek zastrašujoč. Skupina strokovnjakov je analizirala vzorce ledu z nekaterih gora v Himalaji na nadmorski višini prek 6000 metrov.

Arheologi odkrili grob gladiatorke

16. 09. 2000 00.00

Skupina arheologov je v Londonu odkrila prvi grob ženske gladiatorke. Kot je po presenetljivem odkritju dejal arheolog Nick Baton, so obstajali podatki o tem, da so se v rimskih arenah borile tudi ženske, kljub temu pa pomeni tovrstno odkritje pravo senzacijo.