odločitve

Zagožen in Janša o odločitvi v DZ
14. 07. 2000 08.50
Predsednika vladnih strank Franc Zagožen (SLS+SKD Slovenske ljudske stranke) in Janez Janša (SDS) sta sinoči v Odmevih na TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali današnja podpora združene stranke predlogu za začetek postopka za spremembo ustave pomeni razpad Koalicije Slovenija ali ne. Medtem ko je Zagožen cenil, da je bila včeraj sprejeta zgolj odločitev za začetek včeraj po njegovem prepričanju nastala neka nova koalicija.

Nov razpis za nakup terjatev do podjetja Paloma
12. 07. 2000 08.08
Uprava Slovenske razvojne družbe (SRD) naj bi na izbrala najugodnejšega ponudnika za nakup terjatev posameznih upnikov do papirniške družbe Paloma v višini 2,2 milijarde tolarjev, ki ga je upravi po odpiranju ponudb predlagala komisija za izbiro najboljšega ponudnika. Po besedah članice uprave SRD Majde Šantl do odločitve ni prišlo, ker so bile vse ponudbe neustrezne, zato bo SRD razpis ponovila, in sicer predvidoma še ta teden. SRD prodaja 2,2 milijarde tolarjev terjatev, omenjena sredstva pa bodo v istem znesku namenjena za dokapitalizacijo sladkovrhške družbe. Javni razpis za nakup omenjenih terjatev je bil objavljen letos spomladi, prispele ponudbe pa je komisija odpirala sredi junija, ko je zahtevala tudi njihovo dopolnitev. Med glavnimi upnicami Palome so banke, podjetje, ki letos posluje pozitivno, pa sveža sredstva potrebuje zaradi reševanja starih obveznosti.

DaimlerChrysler za znižanje stroškov
10. 07. 2000 16.21
Nemško-ameriški avtomobilski proizvajalec DaimlerChrysler načrtuje prihraniti 2,38 milijarde ameriških dolarjev na račun zniževanja stroškov v administraciji. Po ocenah sveta delavcev družbe naj bi izvršitev načrta pomenila, da se bo število zaposlenih v administraciji zmanjšalo kar za 1000 delavcev, poroča nemška revija Stern. V podjetju pravijo, da razmišljajo o znižanju stroškov administracije, vendar za zdaj o tem še niso sprejeli dokončne odločitve. Do zniževanja stroškov naj bi prišlo v obratu v Stuttgartu in v Aburn Hillu v ZDA, vendar o tem še nimajo konkretnih načrtov. Po poročanju nemškega časnika Stuttgarter Nachrichten, naj bi v Stuttgartu znižali administrativne stroške za 25 odstotkov v dveh letih.

Nekdanji minister Zgaga pojasnjuje
10. 07. 2000 14.11
Nekdanji minister za šolstvo in šport Pavle Zgaga se v sporočilu za javnost odziva na nekatere trditve ministrstva za šolstvo na novinarski konferenci prejšnji teden in med drugim v zvezi s problematiko poskusnega uvajanja programa devetletne osnovne šole poudarja, da odredba, ki ureja to področje in jo je sprejel že njegov predhodnik, odmerja strokovne odločitve na nacionalno evalvacijsko komisijo, v kateri so strokovnjaki za vsa področja ter za metodologijo. Ti v skladu s strokovno presojo opredelijo, kaj je poskus oz. odločijo, ali je glede na vsebino v posameznih primerih potrebno sprotno spremljanje, eksperimentalna ali akcijska evalvacija ali pa samo nekateri elementi od teh. V zvezi z napovedmi o oblikovanju posebnega svetovalnega telesa s podskupinami, med drugim za področje drog, je Zgaga opozoril, da se z nekaterimi podobnimi pomembnimi vprašanji že zdaj ukvarja svet za zdravje, ki so ga oblikovali pri ministrstvu za šolstvo in šport pred nekaj meseci. Podvajanje delovnih teles in dela bi na tem občutljivem področju pomenilo korak nazaj, zato nekdanji šolski minister izraža upanje, da do tega ne bo prišlo.

Odzivi na črnogorsko resolucijo
09. 07. 2000 14.22
Potem ko je črnogorski parlament v noči na soboto na izredni seji v Podgorici sprejel resolucijo, v kateri je zavrnil spremembe jugoslovanske ustave, ki jih je v četrtek sprejel parlament ZRJ, je tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Riker za beograjski zasebni Radio B2-92 dejal, da je Washington v zvezi z ustavnimi spremembami v ZRJ zahteval od predsednika Črne gore Mila Đukanovića, naj se vzdrži prenagljenih enostranskih korakov.

Poskusi ilegalnih prehodov meje
09. 07. 2000 12.28
Pri varovanju državne meje so ljutomerski policisti prijeli 12 Iračanov, sedem Irancev in Azejbardžanca, ki so ilegalno prišli iz Hrvaške. Vsi tujci so zaprosili za azil, zato so jih do odločitve o njihovi prošnji namestili v azilni dom v Ljubljani. Tujim varnostnim organom je tokrat policijska uprava Murska Sobota napovedala vrnitev 27 tujcev, ki so ilegalno prišli v Slovenijo, vendar so jih sprejeli samo 13. Na mejnih prehodih na območju PU Murska Sobota so zavrnili 120 tujcev, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v Slovenijo.

Vojska patruljira po ulicah Belfasta
06. 07. 2000 15.41
Britanska vojska je danes prvič po letu 1998 začela patruljirati po ulicah Belfasta, s čimer želi zajeziti naraščajoče nasilje, ki ga je britanska policija BBC primerjala s tistim iz ''najhujših časov<<. V nasilju, ki je pred štirimi dnevi zajelo Severno Irsko, je morala tamkajšnja policija prvič od konca 60. let, proti demonstrantom uporabiti vodne topove.

Haider nezaželen v Münchnu
05. 07. 2000 19.57
Nekdanji predsednik Avstrijske svobodnjaške stranke in koroški dežalni glavar Jörg Haider je v bavarski prestolnici nezaželen, je danes sklenilo vodstvo mestnega sveta v Münchnu, v katerem imata večino Nemška socialdemokratska stranka (SPD) in Zeleni. V odločitvi so še zapisali, da Haiderju ne smejo dati možnosti za javno nastopanje.

Licence za mobilna omrežja prihodnosti UMTS
05. 07. 2000 12.55
V Nemčiji se pripravljajo, da bodo podelili licence za upravljanje in izkoriščanje mobilnih omrežij prihodnosti, imenovane UMTS (Universal Mobile Telecommunications Services). Nemška vlada se je odločila, da bo licence podeljevala po principu dražb, torej kandidatu, ki bo pripravljen plačati največ. Zaradi takega načina podeljevanja licenc se je iz dražbenega postopka že umaknilo nekaj večjih svetovnih operaterjev mobilne telefonije, med njimi tudi WorldCom in Vivendi. Ta podjetja menijo, da bodo že za same licence porabila preveč denarja, saj je samo Velika Britanija s prodajo licenc za mobilno omrežje tretje generacije zaslužila 22.4 milijarde funtov. Cena nemških licenc bo po pričakovanjih še višja.

Neodvisno sodstvo
04. 07. 2000 18.21
Leto dni po tem, ko nas je obiskal ameriški predsednik Clinton, Slovenija gosti enega najuglednejših predstavnikov ameriškega sodstva vrhovnega sodnika Anthonya M. Kennedyja. Kennedy se je z ameriškim zveznim sodnikom Richardom G. Stearnsom danes udeležil okrogle mize z naslovom <I>Univerzalni vidiki neodvisnosti sodstva</I>. Kako doseči neodvisnost sodstva sta se danes, skupaj s slovenskimi uglednimi pravniki spraševala Kenenedy in Stears. Po mnenju zveznega sodnika je ključna beseda transparentnost, državljani pa morajo razumeti, da sodniki niso samo zato, da ščitijo njihove pravice. Javnost mora zaupati sodnikom tudi takrat, ko njihove odločitve niso najbolj priljubljene, je prepričan Kennedy. Problem ameriškega sodnega sistema pa je, da nimajo vsi sodniki trajnega mandata, tako kot v Sloveniji in imajo zato nekateri velike težave pri ponovni izvolitvi.

Francozi računajo na Zidana
01. 07. 2000 18.17
Le še dan loči nogometne navdušence od zadnjega dejanja letošnjega evropskega prvenstva. Čeprav brez udeležbe katere od držav prirediteljic, pa bo finale vsekakor izredno zanimiv. Svetovni prvaki Francozi in Italijani, ki so na EP zmagali pred 32 leti, se bodo na stadionu Feijenoorda v Rotterdamu pomerili v nedeljo ob 20. uri.

Slovesno ob dnevu policije
01. 07. 2000 08.39
V športnem parku Policijske akademije v Tacnu je včeraj potekala osrednja slovesnost ob dnevu slovenske policije, 27. juniju. Pripadniki slovenske policije so si ta dan izbrali v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado slovensko državo. Slavnostni govornik na slovesnosti je bil notranji minister Peter Jambrek, zbrane pa sta priložnostno nagovorila tudi predsednik republike Milan Kučan in generalni direktor policije Marko Pogorevc.

Clinton za čimprejšnji dogovor
29. 06. 2000 16.35
Ameriški predsednik Bill Clinton je na včerajšnji tiskovni konferenci v Washingtonu izpostavil nujnost čimprejšnje priprave izraelsko-palestinskega vrha. Po Clintonovem mnenju namreč Izrael in Palestinci ne bodo mogli rešiti vprašanj končnega statusa palestinskih ozemelj, če se njihovi voditelji ne bodo čimprej sestali na nevtralnem terenu, da bi sprejeli zadnje težke odločitve.

Združitve Worldcoma in Sprinta ne bo
28. 06. 2000 08.20
Potem ko je ameriško pravosodno ministrstvo včeraj sporočilo, da je vložilo tožbo proti združitvi druge in tretje največje ameriške telefonske družbe WorldCom in Sprint v vrednosti 129 milijonov dolarjev, sta obe družbi Evropski komisiji, na katero sta naslovili namero o združitvi, sporočili, da se ne bosta združili. Kot razlog odločitve sta navedli omenjeni ukrep ameriškega pravosodnega ministrstva.

O ukinitvi sankcij proti Avstriji pozneje
27. 06. 2000 14.27
Štirinajst članic Evropske unije diplomatskih sankcij proti Avstriji, uvedenih zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPOe) v vladi na Dunaju, še ne bo ukinilo, temveč bo o morebitnem takšnem ukrepu presodilo na podlagi poročila o spoštovanju temeljnih vrednot v tej državi. Tako je zapisano v deklaraciji - danes jo objavlja belgijski dnevnik Le Soir -, ki jo o odnosih štirinajsterice z Dunajem pripravlja portugalsko predsedstvo.

Baumann spet na atletskih stezah
23. 06. 2000 19.32
Nemški atlet Dieter Baumann, ki je bil zaradi domnevno pozitivne dopinške kontrole dlje časa suspendiran, lahko spet tekmuje. Nemška atletska zveza (DLV) je ukinila vse nadaljnje preiskave proti 35letnemu atletu, ki bo lahko po zagotovilih Mednarodne atletske zveze (IAAF) nastopil tudi na mednarodnih tekmovanjih takoj, ko bo prejela potrdilo o prenehanju suspenza.

Protesti za versko opredelitev
22. 06. 2000 21.20
V Atenah je več kot dvesto tisoč pripadnikov pravoslavne vere protestiralo zaradi odločitve vlade, da iz osebnih dokumentov odstrani oznako, ki določa versko opredelitev. Demonstracije je organiziral grški patriarh Christodoulos.

Sprememba jedilnika
20. 06. 2000 08.46
Tajska letalska družba Airways International je na svojih letalih z jedilnika umaknila juho s koščki plavuti morskega psa. Do te odločitve je prišlo potem, ko se je vedno več potnikov pritoževalo, da je ubijanje morskih psov za prehranjevanje ljudi kruto. Pritožili so se tudi borci za zaščito okolja, saj ocenjujejo, da v azijskih morjih zaradi plavuti letno ubijejo več kot 6000 morskih psov.

Angleži blizu uspehu?
19. 06. 2000 18.15
Angleži za uvrstitev v nadaljnje tekmovanje na evropskem nogometnem prvenstvu potrebujejo le še točko. Po ključni zmagi nad Nemčijo bo njihov tekmec v zadnjem krogu reprezentanca Romunije, Angleži pa imajo poleg nogometnih skrbi še precejšnje težave s svojimi podivjanimi navijači.

Več ponudb za nakup Palome
12. 06. 2000 18.24
V Slovenski razvojni družbi (SRD) so odprli ponudbe, ki so prispele na javni razpis za prodajo terjatev do papirniške družbe Paloma v višini 2,2 milijarde tolarjev. Ponudb je več, med njimi tudi iz tujine, vendar pa bo komisija pred sprejetjem končne odločitve pozvala vse ponudnike, naj svoje ponudbe dopolnijo oz. izboljšajo, je za STA povedala članica uprave SRD Majda Šantl.

Princ William umetnostni zgodovinar?
12. 06. 2000 18.19
Sedemnajstletni britanski princ William želi po maturi študirati umetnostno zgodovino na škotski univerzi v Edinbourghu, je poro čal časnik Sunday Mirror. Starejši sin princese Diane in princa Charlesa, ki bo 21. junija dopolnil 18 let, naj bi že sprejel prosto študijsko mesto na univerzi v Edinbourghu. Urad princa Charlesa je poročanja Sunday Mirrorja že zanikal, saj naj William še ne bi sprejel odločitve glede študija. Bulvarski časnik je sicer še zapisal, da namerava princ pred začetkom študija za leto dni odpotovati na Filipine ali kako drugo daljnovzhodno državo, da bi preučeval, kakšno je ohranjanje deževnih gozdov.

Zamenjava hrvaškega veleposlanika
10. 06. 2000 13.23
Kot pišejo današnji hrvaški časniki, bo hrvaški veleposlanik v Ljubljani Ivica Maštruko najverjetneje zamenjan.

Vrhovno sodišče o Pinochetovi usodi
10. 06. 2000 08.33
Obramba nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta je danes vložila pritožbo na čilsko vrhovno sodišče, s katero zahteva razveljavitev odločitve prizivnega sodišča, ki je generalu odvzelo parlamentarno imuniteto, je sporočil Pinochetov odvetnik Gustavo Collao.

Sodnik Jackson ukazal razbitje Microsofta
08. 06. 2000 19.42
Ameriški zvezni sodnik Thomas Penfield Jackson je sprejel pričakovano odločitev o kaznovanju podjetja Microsoft, za katerega je že 3. aprila letos ugotovil, da s svojimi poslovnimi potezami krši ameriške protimonopolne zakone. Jackson se je strinjal s predlogom ameriškega pravosodnega ministrstva in 17 zveznih držav, ki so tožile Microsoft, da se podjetje razbije na dva dela, pri čemer naj bi eno nadaljevalo delo na področju operacijskega sistema Windows, drugo podjetje pa bi se ukvarjalo z vsemi drugimi aplikacijami in proizvodi doslej enotnega Microsofta. Sodnikova odločitev, ki je bila zaradi preprečitve morebitnih težav sicer objavljena pol ure po zaprtju borze, je celo povzročila delni porast vrednosti delnice Microsofta, ki se je v trgovanju izven borznega časa podražila za dolar na 72 dolarjev za delnico.

Jerovšek o odločitvi vrhovnega sodišča
08. 06. 2000 09.40
Na odločitev prvostopenjskega upravnega senata vrhovnega sodišča, ki je zavrnil tožbo predsednika vlade in ministrskih kandidatov, se je najprej odzval minister brez listnice, pristojen za področje zakonodaje Tone Jerovšek. Pomladne stranke so odločitev označile kot brezpredmetno, preostale stranke pa kot pričakovano in edino pravilno.

Kraljica naklonjena Camilli
07. 06. 2000 18.33
Odločitev britanske kraljice Elizabete II., da se ne bo več izogibala dolgoletne prijateljice in ljubice svojega sina, princa Charlesa, je v britanski javnosti naletelo na veliko odobravanje. Po anketi, ki jo je izvedel časnik Mirror, kar 77 odstotkov vprašanih meni, da je kraljica storila prav, ko se je po več letih izogibanja srečala s Camillo Parker Bowles.

Danes odločitev vrhovnega sodišča
07. 06. 2000 07.25
Včerajšnji dan je bil predvsem v znamenju pričakovanja odločitve vrhovnega sodišča o tožbi predsednika vlade Andreja Bajuka in njegove ministrske ekipe. Vrhovni sodniki so odločitev o tožbi sicer sprejeli, odločbo pa bodo tožnikom in državnemu zboru vročili danes.

Horvat šesti v Treignacu
02. 06. 2000 21.03
Drugi dan svetovnega prvenstva kajakov in kanujev v spustu so bile na sporedu tudi prve končne odločitve. Najboljšo slovensko uvrstitev je s šestim mestom v kanuju enojcu (C-1) dosegel Borut Horvat, že petič pa je svetovni prvak postal Italijan Vladi Panato pred Francozom Stephanom Santamario in rojakom Mirkom Spellijem. Joško Kancler je bil na koncu 16., Simon Hočevar pa 18.

Odločitev vrhovnega sodišča znana že danes?
01. 06. 2000 07.56
Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk se je včeraj v ljubljanskem hotelu Slon sešel s kandidati za ministre. Na sestanku - udeležila se ga je večina ministrskih kandidatov, ki minuli teden v DZ niso dobili podpore, ter predsednika SDS in SLS+SKD Janez Janša in Franc Zagožen - so ocenili nastale razmere v zvezi s tožbo, ki so jo vložili na vrhovno sodišče. Kot je po sestanku dejal Bajuk, pričakujejo, da bo vrhovno sodišče o tožbi oz. o zadržanju roka za vlaganje kandidatur za ministre odločalo že danes. Šele po znani odločitvi vrhovnega sodišča pa bo mandatar sprejel odločitev o morebitni vložitvi liste ministrskih kandidatov.

Desetletnica samostojnosti SVIZ- a
31. 05. 2000 18.36
Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) je ob svoji deseti obletnici izdal zloženko, v kateri predstavlja vlogo in program sindikata; slednji naj bi temeljil na ''solidarnosti, odgovornosti in strokovnosti''. V zloženki so sicer predstavljeni tudi dosežki in odločitve, ki so po mnenju predstavnikov SVIZ pomembno vplivali na izboljšanje socialnega in poklicnega statusa zaposlenih v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi.