odnose

Drnovšek pri hrvaškem predsedniku
12. 09. 2000 00.00
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije Janez Drnovšek se je v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Govorila sta predvsem o odnosih med Slovenijo in Hrvaško ter o sukcesiji nekdanje Jugoslavije.

Podprli sklepe OMO o Avnoju
12. 09. 2000 00.00
Koordinacija predsednikov parlamentarnih strank je na včerajšnji seji v odsotnosti predstavnika SDS podprla sklepe odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) v zvezi z Avnojskimi sklepi in odnosi z Avstrijo. Kot je pojasnil predlagatelj sklica seje, prvak ZLSD Borut Pahor, so navzoči dosegli soglasje o podpori sklepom OMO, predvsem tistim, da se Slovenija z Avstrijo ne sme pogovarjati o odpravi Avnojskih sklepov in da zunanjepolitičnih tem zaradi nacionalnih interesov ne gre izkoriščati za predvolilne teme.

Potočnik odhaja na Nizozemsko
11. 09. 2000 00.00
Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik bo v okviru serije obiskov držav članic Evropske unije, na katerih predstavlja slovensko vključevanje vanjo, v prihodnjih dneh obiskal Nizozemsko in Dansko.

Predstaviti svojo tradicionalno kuhinjo
11. 09. 2000 00.00
Madžari nameravajo po vsem svetu odpreti verigo restavracij s tradicionalno madžarsko hrano, s katero želijo promovirati svojo državo, so sporočili iz urada za odnose z javnostmi premiera Viktorja Orbana.

Nafta Lendava v težavah?
08. 09. 2000 00.00
Ministrstvo za okolje in prostor je v soglasju z ministrstvom za znanost in tehnologijo, ministrstvom za gospodarske dejavnosti in ministrstvom za ekonomske odnose in razvoj 21. avgusta letos izdalo odredbo o spremembah in dopolnitvah odredbe o kakovosti tekočih goriv glede vsebnosti žvepla, svinca in benzena ter pravilnik o kakovosti tekočih goriv, ki pri proizvodnji nafte predvidevata nižjo vsebnost žvepla.

Stranke o Avnoju znova v ponedeljek
08. 09. 2000 00.00
Predsedniki parlamentarnih strank oziroma njihovi namestniki so na sinočnji koordinaciji, na kateri so se na pobudo predsednika ZLSD Boruta Pahorja pogovarjali o stališču strank do Avnojskih sklepov, sklenili, da bodo sestanek nadaljevali v ponedeljek. Kot je po seji povedal predsedujoči koordinacije, predsednik DeSUS Janko Kušar, so se dogovorili, da bodo poskušali storiti vse, da bi dosegli enotno stališče do teh vprašanj, za izhodišče pa uporabili sklepe, ki jih je sprejel odbor DZ za mednarodne odnose. SDS se s sklepi, ki jih je OMO sprejel ta teden, edina ne strinja v celoti. Sicer so se vsi udeleženci strinjali, da razprava o Avnojskih sklepih ne bi smela postati predvolilna tema. Na seji je sodeloval tudi zunanji minister Lojze Peterle.

Kučan pisal Klestilu
05. 09. 2000 00.00
V zvezi z izjavami kanclerja Schüssla 2. septembra 2000 ob slovenski meji je predsednik Milan Kučan poslal pismo avstrijskemu kolegu Thomasu Klestilu, ki ga je veleposlanik RS na Dunaju danes izročil kabinetu predsednika Avstrije. Predsednik Kučan je v pismu izrazil presenečenje nad izjavami avstrijskega kanclerja, da nikoli ni prav dobro razumel, zakaj se Slovenija vidi kot pravna naslednica nekdanje Jugoslavije. Temu se pridružujejo tudi izjave drugih predstavnikov vlade in nekaterih strank, ki jih je razumeti kot poskuse spreminjanja zgodovine. Vse to močno rahlja dobre sosedske odnose, za katere sta si oba predsednika prizadevala in za katere je potrebna tudi urejenost zadev, ki so podedovane iz preteklosti.

Mancino na obisku v Ljubljani
04. 09. 2000 00.00
Na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika bo danes, na uradnem obisku v Sloveniji predsednik italijanskega senata Nicola Mancino z delegacijo, so sporočili iz DZ.

Putin na Japonskem
03. 09. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na tridnevni obisk na Japonsko. Kljub sporu med državama zaradi Kurilskih otokov je Putin po prihodu zatrdil, da so odnosi med državama zelo dobri. "Rusko-japonski odnosi so na tako visoki ravni, kot po drugi svetovni vojni še niso bili," je povedal Putin. "To cenimo in smo odnose pripravljeni še naprej razvijati," je dodal ruski predsednik, ki ga je na tokijskem letališču sprejel japonski premier Joširo Mori.

V Gornji Radgoni o gospodarstvu
02. 09. 2000 00.00
Ustanova Antona Trstenjaka in Pomurski sejem sta danes na sejmišču kmetijsko-živilskega sejma organizirala prvi Trstenjakov forum z naslovom Gospodarstvo in regionalizem ter s podnaslovom Gospodarstvo za identiteto -identiteta za gospodarstvo, katerega sta se udeležila tudi ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za ekonomske odnose in razvoj, Ciril Smrkolj in Marjan Senjur. Slednji je poudaril, da Slovenija med tranzicijskimi državami, kot so Češka, Madžarska in Poljska, dosega tolikšno stopnjo gospodarske rasti, da bi lahko veliko več sredstev namenila za regionalni razvoj.

Castro prihaja v ZDA
02. 09. 2000 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je potrdilo, da bo kubanskemu predsedniku Fidelu Castru podelilo vizo, s katero se bo lahko udeležil vrhunskega srečanja tisočletja, ki bo naslednji konec tedna potekalo na sedežu Združenih narodov v New Yorku. Na podlagi sporazuma z ZN morajo namreč ZDA podeliti vizo vsakomur, ki želi sodelovati na prireditvah ZN, razen če ogroža nacionalno varnost.

Bajuk kmalu na sedežu EU in zveze Nato
30. 08. 2000 00.00
Predsednik vlade Andrej Bajuk bo 19. septembra na delovnem obisku na sedežih Evropske unije in zveze NATO v Bruslju, so danes sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Zveza potrošnikov mora vrniti sredstva
29. 08. 2000 00.00
Urad za varstvo potrošnikov, ki deluje v okviru ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, je pozval Zvezo potrošnikov Slovenije, da v roku sedmih dni od prejema zahtevka vrne nenamensko porabljena proračunska sredstva iz let 1997 in 1998 v skupni višini 14,36 milijona tolarjev. Urad je namreč sredi avgusta prejel odločbi službe za nadzor proračuna ministrstva za finance, da mora vrniti v proračun nenamensko porabljena sredstva v višini 4,99 milijona tolarjev iz leta 1997 ter 9,37 milijona tolarjev iz leta 1998, ki jih je Zveza potrošnikov Slovenije prejela kot pomoč pri izvajanju brezplačnega svetovanja potrošnikom.

Odstopil francoski notranji minister
29. 08. 2000 00.00
V Franciji je danes odstopil notranji minister Jean-Pierre Chevenement, je sporočil francoski premier Lionel Jospin, ki je na njegovo mesto že imenoval dosedanjega ministra za odnose s parlamentom Daniela Vaillanta. Chevenement je s položaja notranjega ministrstva odstopil zaradi nestrinjanja z vladnim načrtom za mir na Korziki, ki daje otoški lokalni skupščini omejeno zakonodajno moč.

Kacin sprejel Rastodera
29. 08. 2000 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel podpredsednika črnogorske skupščine Rifata Rastodera, so sporočili in DZ. Sogovornika sta največ pozornosti namenila političnim razmeram v ZR Jugoslaviji, kjer bodo 24. septembra zvezne parlamentarne volitve, ter stališčem Črne gore glede aktualnega dogajanja v Srbiji.

Srečanje Senjurja in ruskega ministra za industrijo
26. 08. 2000 00.00
V Sloveniji se je danes mudila ruska vladna delegacija pod vodstvom ministra za

Nizozemska pritiska na Beograd
20. 08. 2000 00.00
Nizozemska utegne prekiniti diplomatske odnose z ZRJ, če štirim njenim državljanom, ki so bili pred nekaj tedni aretirani zaradi suma, da so v ZR Jugoslaviji pripravljali teroristične akcije, ne bodo zagotovili poštenega sojenja, piše nedeljska Pobjeda, ki se sklicuje na zasebno agencijo Beta. Agencija Beta je poročala, da so to vest objavile nizozemske radijske postaje, ki so se sklicevale na tajno poročilo ministrstva za zunanje zadeve Nizozemske, v katerem naj bi bilo zapisano, da je prekinitev diplomatskih odnosov z ZRJ eden izmed načinov pritiska na oblasti v Beogradu.

Tudi Demokratska stranka podpira smrtno kazen
16. 08. 2000 00.00
Ameriška Demokratska stranka je drugi dan nacionalne konvencije v Los Angelesu posvetila predstavitvi in sprejemu strankine platforme, v kateri so navedene prednostne naloge stranke in njenega morebitnega predsednika do konca naslednjega štiriletnega volilnega obdobja. Medtem ko je večina vsebine platforme nesporna, pa je vključitev podpore smrtni kazni v besedilo vnesla nekaj tihega razdora med strankinim levim krilom in večinskim sredinskim delom. Platforma je sestavljena iz treh večjih tematskih sklopov z zvenečimi naslovi - Blaginja, Napredek in Mir. Izpostavljeni so dosežki administracije Billa Clintona in Ala Gora na Severnem Irskem, prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu in zadnji balkanski vojni v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu, kakor tudi zavezanost nadaljnji širitvi zveze NATO. V skladu s potrjenim zanimanjem Gora za probleme okolja je v platformo uvrščeno prizadevanje za ratifikacijo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisije škodljivih plinov iz leta 1997, boj proti epidemijam, kot je aids, ter boj proti mamilom in organiziranemu kriminalu. Pozornost je posvečena tudi ameriški vojski, ki je, kot je razvidno iz platforme, najboljša na svetu, vendar je to prednost potrebno ohranjati z dobrimi plačami, urjenjem in izkoriščanjem tehnoloških prednosti.

Strmšnik o regionalnem razvoju
15. 08. 2000 00.00
S sprejemom zakonov o javnih financah in o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja ter podzakonskih aktov je Slovenija zaokrožila pravni okvir na področju Regionalna politika in koordinacija strukturnih mehanizmov. Implementacija zavez iz pogajalskega izhodišča bo zahtevna, nenazadnje tudi zaradi specifičnosti tega področja: v ozadju so pogajanja za strukturna sredstva, ki jih bo Slovenija prejela in po vključitvi tudi prejemala iz proračuna EU, ter za pogoje, pod katerimi bo ta sredstva dobivala. Kot je povedal državni sekretar za regionalni razvoj na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Igor Strmšnik, v pogajalskem izhodišču izhajamo iz predpostavke, da bo Slovenija leta 2003 iz strukturnih in drugih skladov unije dobila sredstva v višini treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko v bruseljsko blagajno ne bi plačala ničesar.

Denar iz Bruslja bi omogočil, da bi hitreje ujeli povprečje EU
15. 08. 2000 00.00
S sprejemom zakonov o javnih financah in o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja ter podzakonskih aktov je Slovenija zaokrožila pravni okvir na področju Regionalna politika in koordinacija strukturnih mehanizmov. V ozadju so pogajanja za strukturna sredstva, ki jih bo Slovenija prejela in po vključitvi tudi prejemala iz proračuna EU, ter za pogoje, pod katerimi bo ta sredstva dobivala. Kot je v pogovoru za STA med drugim povedal državni sekretar za regionalni razvoj na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Igor Strmšnik "bo morala Slovenija v prihodnjem obdobju zasledovati fiskalne cilje in se posvetiti doseganju maastrichtskih kriterijev, zato si bo težko privoščila bistveno povečanje lastnih razvojnih sredstev''. V primerjavi z ostalimi največjimi prejemnicami strukturnih pomoči v EU - Grčijo, Portugalsko, Španijo menimo, da pričakovanja niso pretirana. Denar iz bruseljske blagajne bi Sloveniji omogočil, da bi hitreje ujela povprečje EU," je dejal Strmšnik. Slovenija bo letos dobila približno 12 do 13 milijard tolarjev iz treh programov predstrukturne pomoči - ključnega finančnega instrumenta sodelovanja EU z ostalimi državami srednje in vzhodne Evrope Phare, programa za področje gospodarske infrastrukture Ispa in programa pomoči za področje kmetijstva in podeželskega razvoja Sapard. Obseg sredstev, ki naj bi jih Slovenija po vključitvi dobila iz evropskih strukturnih skladov, pa je odvisen tudi od uspešnosti pogajanj o delitvi Slovenije na dve regiji na razčlenitveni ravni NUTS 2: na ljubljanski, urbani del in ostalo Slovenijo. S posebnim razvojnim programom za Ljubljano, ki je s svojo razvitostjo sicer presegla upravičenost do sredstev iz strukturnih skladov EU, pa želi Slovenija tudi utemeljiti, da je prestolnica podobno kot npr. portugalska Lizbona, do teh pomoči še vedno upravičena.

Atomska bomba v grenlandskih vodah?
14. 08. 2000 00.00
Po poročanju danskega časnika naj bi ena od štirih vodikovih bomb, ki jih je med nesrečo leta 1968 nosil ameriški bombnik B-52, še vedno ležala na morskem dnu nekje blizu ameriškega letalskega in radarskega oporišča Thule na Grenlandiji, ki ga nameravajo Združene države Amerike uporabiti za vzpostavitev spornega protiraketnega ščita. Kot je danes zapisal Jyllands Posten, zaupni dokumenti skupine nekdanjih delavcev iz oporišča, ki so ga leta 1952 zgradile ZDA, kažejo, da četrta vodikova bomba z omenjenega bombnika, ki je strmoglavil v zalivu Baffin ob oporišču, najverjetneje nikoli ni bila najdena. Ostale tri bombe so ob udarcu eksplodirale.

Mesić in Račan odpotovala v ZDA
08. 08. 2000 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes odpotovala na večdnevni obisk v ZDA. Mesić je pred odhodom poudaril, da je to izjemno pomemben obisk, ker so ZDA največja sila na svetu, s katero ima Hrvaška prijateljske odnose. Kot je še dejal Mesić, bodo poskušali ameriško stran prepričati, da je Hrvaška območje varnosti in da se v to državo splača vlagati.

Peterle danes v Sedilisu
05. 08. 2000 00.00
Zunanji minister Lojze Peterle se bo danes v Sedilisu v Italiji udeležil okrogle mize na temo Trije narodi za evroregijo, na kateri bosta sodelovala tudi italijanska ministrica za odnose s parlamentom in evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler.Kot so še sporočili z zunanjega ministrstva, bo Peterle obisk izkoristil tudi za srečanje s Slovenci v Štandrežu.

Mormoni študentko začasno izključili z univerze
02. 08. 2000 19.40
Študentko Julie Stoffer je univerza v Birghamu začasno izključila zaradi sodelovanja v oddaji Resnični svet (Real World), ki jo predvajajo na glasbeni televiziji MTV. Stofferjeva, ki stanuje v skupnem stanovanju s štirimi fanti in dvema dekletoma, je pet mesecev sodelovala v omenjeni oddaji, ki prikazuje realno življenje študentov na njihovem domu. Oblasti mormonske univerze menijo, da je Stofferjeva kršila glavno pravilo univerze, ki prepoveduje samskim študentom življenje s predstavniki nasprotnega spola. Stofferjeva se z odločitvijo ne strinja, saj meni, da bi moralo vodstvo univerze upoštevati dejstvo, da ni kršila drugega pravila univerze, ki prepoveduje izvenzakonske spolne odnose.

Tudi moškim tiktaka biološka ura
02. 08. 2000 11.54
Najnovejša študija dokazuje, da imajo, tako kot ženske, tudi moški biološko uro. Revija European Journal od Human Reproduction je v zadnji izdaji namreč objavila izide prve raziskave, ki dokazuje, da se tudi sposobnost moških za oploditev z leti zmanjšuje. Doslej je namreč bilo dokazano le, da se sposobnost zanositve zmanjšuje pri ženskah.

Črnogorski športniki po OI samostojno
31. 07. 2000 21.05
Črnogorski športniki bodo po olimpijskih igrah v Sydneyju zapustili jugoslovansko olimpijsko reprezentanco, je novinarjem v Podgorici povedal predsednik črnogorskega olimpijskega komiteja Rade Djurdjić. Črnogorski športni delavci bodo igre v Sydneyju izkoristili za promocijo lastne črnogorske države z lastno zastavo in moštvi, je trditve Djurdjića povzela ameriška tiskovna agencija AP.

Vojak priznal posilstvo in umor albanske deklice
29. 07. 2000 13.00
Ameriški vojak, pripadnik mednarodnih mirovnih sil KFOR na Kosovu, proti kateremu se bo v ponedeljek začel sodni proces, je priznal posilstvo in umor 11-letne albanske deklice.

Novo podjetje za oskrbo ladij
28. 07. 2000 10.58
Koprski družbi Intereuropa in Emona Obala sta vsaka z enakim kapitalskim vložkom ustanovili podjetje za oskrbo ladij Nordadria, ki deluje v ekonomski coni na območju Luke Koper. V podjetju je sedem zaposlenih, nadaljnji razvoj dejavnosti pa je usmerjen v razvoj veleprodaje in maloprodaje, so sporočili iz službe za odnose z javnostmi v Intereuropi.

Burno o Ebnerjevem pismu
26. 07. 2000 20.28
Zunanji minister Lojze Peterle se je moral na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) soočiti s številnimi očitki na račun njegovega dela in predstavljanja Slovenije v tujini. Burno razpravo je sprožilo pismo sopredsedujočega skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanca Michla Ebnerja, štirim predsednikom - slovenske države, DZ, vlade in ustavnega sodišča. V pismu Ebner opozarja, da na letošnje parlamentarne volite v Sloveniji ne bi smela pasti niti senca dvoma zaradi neuveljavitve referendumske odločitve in razsodbe ustavnega sodišča glede volilnega sistema. Več članov OMO je menilo, da je pismo nenavadno. Zunanji minister je na očitke odgovoril, da zanj pismo ni nenavadno in da je v povezavi s političnimi kriteriji za vstop v EU iz koebnhavnskega svežnja, ki zadevajo spoštovanje človekovih pravic in delovanje demokracije.

Ruska delegacija prispela v Slovenijo
26. 07. 2000 12.16
Na obisk v Slovenijo je dopoldne na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika prispela delegacija ruske dume pod vodstvom podpredsednika spodnjega doma ruskega parlamenta Vladimirja Lukina. Gostje se bodo med večdnevnim obiskom srečali z gostiteljem Podobnikom, predsednikom odbora DZ za mednarodne odnose Jelkom Kacinom, sprejeli pa naj bi jih tudi predsednik republike Milan Kučan, premier Andrej Bajuk, zunanji minister Lojze Peterle ter minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. V petek bodo na Bledu sodelovali na mednarodni konferenci z naslovom Evropa na prehodu tisočletja: vrednote in konflikti, ki jo prirejata slovenski in ruski parlament. V nedeljo, 30. julija, se bodo gostje udeležili še tradicionalne spominske slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem.