odnose

Črnogorski športniki po OI samostojno

31. 07. 2000 21.05

Črnogorski športniki bodo po olimpijskih igrah v Sydneyju zapustili jugoslovansko olimpijsko reprezentanco, je novinarjem v Podgorici povedal predsednik črnogorskega olimpijskega komiteja Rade Djurdjić. Črnogorski športni delavci bodo igre v Sydneyju izkoristili za promocijo lastne črnogorske države z lastno zastavo in moštvi, je trditve Djurdjića povzela ameriška tiskovna agencija AP.

Vojak priznal posilstvo in umor albanske deklice

29. 07. 2000 13.00

Ameriški vojak, pripadnik mednarodnih mirovnih sil KFOR na Kosovu, proti kateremu se bo v ponedeljek začel sodni proces, je priznal posilstvo in umor 11-letne albanske deklice.

Novo podjetje za oskrbo ladij

28. 07. 2000 10.58

Koprski družbi Intereuropa in Emona Obala sta vsaka z enakim kapitalskim vložkom ustanovili podjetje za oskrbo ladij Nordadria, ki deluje v ekonomski coni na območju Luke Koper. V podjetju je sedem zaposlenih, nadaljnji razvoj dejavnosti pa je usmerjen v razvoj veleprodaje in maloprodaje, so sporočili iz službe za odnose z javnostmi v Intereuropi.

Burno o Ebnerjevem pismu

26. 07. 2000 20.28

Zunanji minister Lojze Peterle se je moral na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) soočiti s številnimi očitki na račun njegovega dela in predstavljanja Slovenije v tujini. Burno razpravo je sprožilo pismo sopredsedujočega skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta, poslanca Michla Ebnerja, štirim predsednikom - slovenske države, DZ, vlade in ustavnega sodišča. V pismu Ebner opozarja, da na letošnje parlamentarne volite v Sloveniji ne bi smela pasti niti senca dvoma zaradi neuveljavitve referendumske odločitve in razsodbe ustavnega sodišča glede volilnega sistema. Več članov OMO je menilo, da je pismo nenavadno. Zunanji minister je na očitke odgovoril, da zanj pismo ni nenavadno in da je v povezavi s političnimi kriteriji za vstop v EU iz koebnhavnskega svežnja, ki zadevajo spoštovanje človekovih pravic in delovanje demokracije.

Ruska delegacija prispela v Slovenijo

26. 07. 2000 12.16

Na obisk v Slovenijo je dopoldne na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika prispela delegacija ruske dume pod vodstvom podpredsednika spodnjega doma ruskega parlamenta Vladimirja Lukina. Gostje se bodo med večdnevnim obiskom srečali z gostiteljem Podobnikom, predsednikom odbora DZ za mednarodne odnose Jelkom Kacinom, sprejeli pa naj bi jih tudi predsednik republike Milan Kučan, premier Andrej Bajuk, zunanji minister Lojze Peterle ter minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. V petek bodo na Bledu sodelovali na mednarodni konferenci z naslovom Evropa na prehodu tisočletja: vrednote in konflikti, ki jo prirejata slovenski in ruski parlament. V nedeljo, 30. julija, se bodo gostje udeležili še tradicionalne spominske slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem.

Nižje cene motornih bencinov

25. 07. 2000 08.35

Drobnoprodajne cene vseh štirih vrst motornih bencinov so po pojasnilu ministrstva za ekonomske odnose in razvoj z današnjim dnem nižje za približno tri do štiri odstotke. Liter najbolj prodajanega, neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina, je na bencinskih črpalkah cenejši za 3,7 odstotka oziroma 5,7 tolarja. Cena osvinčenega 98-oktanskega motornega bencina je padla za 3,4 odstotka ali 5,6 tolarja, neosvinčenega 91-oktanskega za 3,7 odstotka oziroma 5,6 tolarja ter neosvinčenega 98-oktanskega za 3,8 odstotka oziroma 6,2 tolarja. Kot so pojasnili, je omenjeno znižanje posledica padca cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnem nabavnem trgu v prejšnjih 14 dneh ter znižanja tečaja tolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Prihaja delegacija ruske dume

24. 07. 2000 10.47

Na obisk v Slovenijo bo na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika v sredo pripotovala delegacija ruske dume pod vodstvom podpredsednika spodnjega doma ruskega parlamenta Vladimirja Lukina. Gostje se bodo med večdnevnim obiskom srečali z gostiteljem Podobnikom, predsednikom odbora DZ za mednarodne odnose Jelkom Kacinom, sprejeli pa jih bodo tudi predsednik republike Milan Kučan, premier Andrej Bajuk, zunanji minister Lojze Peterle ter minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Prva seja sveta za strukturno politiko

24. 07. 2000 10.42

Na svoji prvi seji se bo danes sestal svet za strukturno politiko, ki je usklajevalni organ vlade za področje strukturne politike in regionalnega razvoja. Svet, ki ga vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, poleg njega pa ga sestavlja še osem ministrov in predstojnik službe za lokalno samoupravo, bo na seji med drugim obravnaval program priprave državnega razvojnega programa in razpravljal o tezah za strategijo regionalnega razvoja Slovenije.

Obisk Cohadzopulosova v Sloveniji

23. 07. 2000 10.31

Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo bo v torek, 25. julija, prispel minister za nacionalno obrambo Republike Grčije Akis Cohadzopulos z delegacijo. Gosta bo sprejel slovenski obrambni minister Janez Janša, s katerim bosta v okviru obiska podpisala memorandum o sodelovanju na področju oborožitve in obrambne tehnologije med ministrstvoma, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Nasprotovanje ameriškemu protiraketnemu ščitu

20. 07. 2000 14.42

Severnokorejski predsednik Kim Jong Il in ruski predsednik Vladimir Putin sta danes izjavila, da je severnokorejski raketni program namenjen za miroljubne namene, hkrati pa sta pozvala ZDA, naj se odpovejo načrtovani namestitvi protiraketnega ščita, so poročali uradni severnokorejski mediji.

Umetna oploditev buri duhove

19. 07. 2000 22.22

V javnosti še vedno odmevajo razprave o predlogu zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve. Svoje nasprotovanje takemu zakonu je ponovno izrazila Slovenska škofovska konferenca, oglasili pa so se tudi socialdemokrati. Poleg tega, da se je po njihovem mnenju problem zdravljenja neplodnosti preveč ''spolitiziral'', nasprotujejo tudi stališču LDS-a, da naj bi imele pravico do umetne oploditve tudi samske ženske.

Je Slovenija nedemokratična država?

19. 07. 2000 22.02

Liberalna demokracija Slovenije je pripravila okroglo mizo na temo nediskriminatorne denacionalizacije. Nekdanja vladna stranka sicer priznava, da izvajanje zakona res poteka prepočasi, vendar denacionalizacija ne bi smela postati predmet izsiljevanja posameznih držav pri vključevanju v Evropsko unijo.

Avstralija zaostrila odnose s Fidžijem

18. 07. 2000 16.10

Avstralija se je po današnjem imenovanju nove fidžijske vlade, v kateri ni niti enega predstavnika indijskega rodu, odločila, da prekine vse dogovore o gospodarski pomoči, ki jih je podpisala s prejšnjo fidžijsko vlado, je sporočil avstralski zunanji minister Alexander Downer. Kot je dejal, bo avstralska vlada uvedla delne trgovinske sankcije, ne bo pa prekinila humanitarnih programov pomoči tej otoški državi. Sicer se je za uvedbo sankcij proti Fidžiju odločila tudi Nova Zelandija.

Novinarska konferenca SDS

17. 07. 2000 18.51

Podpredsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Milan Zver je na novinarski konferenci dejal, da je ''lažna izjava predstojnika Centra za raziskovanje javnega mnenja pri FDV Nika Toša, da je poskušal v raziskovalno skupino vrniti člana ožjega vodstva SDS''. Dodal je še, da njegov cilj ni bil, da se prekine pogodba, saj center ima najboljšo infrastrukturo za tovrstne dejavnosti v državi. Za odnose v vladajoči koaliciji ''po črnem četrtku, ko je koalicijska partnerica SLS podprla Potrčev ustavni koncept,'' je Zver dejal, da za SDS še vedno niso brezupna prizadevanja po uresničitvi dvokrožnega večinskega volilnega sistema. Vendar če bo poslanska skupina SLS podprla Potrčev predlog, bo to SDS razumela kot enostransko prekinitev pogodbe z njihove strani, saj je sporazum koalicija Slovenija napisan na podlagi večinskega sistema. Zver je še napovedal, da bo 21. julija v Dupleku seja sveta SDS.

Najbolj težavna pogajanja doslej

17. 07. 2000 12.55

Ameriški predsednik Bill Clinton je ocenil, da so bližnjevzhodna mirovna pogajanja med Izraelci in Palestinci v Camp Davidu izredno težavna. Po predsednikovih besedah so to doslej najtežja pogajanja v katerih je sodeloval, težja od vseh pogajanj z Irci, tistih v Daytonu in od dosedanjih posredovanj med Palestinci in Izraelci. Navkljub temu je bil Clinton v nedeljo bolj optimističen glede izida pogajanj kot preteklo sredo, ko sta obe delegaciji pripotovali na pogajanja. Medijski mrk glede poteka pogajanj v Camp Davidu, kjer Izraelci in Palestinci pod vodstvom izraelskega premiera Ehuda Baraka in palestinskega voditelja Jaserja Arafata skušajo doseči dogovor o najtežjih spornih vprašanjih kot je status Jeruzalema, vrnitev palestinskih beguncev v Izrael in umik izraelskih naselbin z Zahodnega brega in Gaze ter nadzor nad vodnimi viri, je še vedno v veljavi.

Slovenska delegacija na srečanju ministrov

14. 07. 2000 18.28

Makedonski zunanji minister Aleksander Dimitrov je danes v Ohridu odprl peto konferenco zunanjih ministrov držav JV Evrope. Glavna tema pogovorov bodo po besedah Dimitrova napeti odnosi med Črno goro in Srbijo. Srečanje naj bi se končalo zvečer, ko bodo ministri oblikovali skupno izjavo. Na konferenci sodelujejo zunanji ministri Turčije, Grčije, Bolgarije, Romunije in Albanije, navzoč pa je tudi koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach. Zunanja ministra Hrvaške in BiH se konference udeležujeta kot opazovalca.

Kacin pisal Occhetti

14. 07. 2000 14.25

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je v posebnem pismu predsedniku odbora za zunanje zadeve poslanske zbornice italijanskega parlamenta Achillu Occhetti v imenu OMO izrazil zadovoljstvo, da je italijanska poslanska zbornica sprejela zaščitni zakon za Slovence v Italiji, so sporočili iz DZ.

Odzivi na zaščitni zakon

13. 07. 2000 12.29

Rudi Pavšič in Sergij Pahor, predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Slovenske kulturno-gospodarske zveze in Sveta slovenskih organizacij, sta se pozitivno odzvala na sprejetje zaščitnega zakona za slovensko manjšino v italijanski poslanski zbornici.

Senjur danes v Varšavi

13. 07. 2000 08.36

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se danes v Varšavi udeležuje enodnevne ministrske konference EU in pridruženih članic o trgovinskih vprašanjih Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Konference, na katero so vabljeni ministri pridruženih držav EU, se bo med drugimi udeležil tudi komisar za trgovino EU Pascal Lamy, ki bo skušal s svojimi kolegi iz držav, ki se pripravljajo na polnopravno članstvo v EU, uskladiti pogajalska izhodišča za nov krog pogajanj v WTO. Senjur in Lamy se bosta srečala tudi na bilateralnih pogovorih.

O krepitvi gospodarske moči manjšin

12. 07. 2000 13.54

Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je ponovno obravnavala uresničevanje člena o krepitvi gospodarske moči manjšin, ki je zapisan v že leta 1996 sprejeti Resoluciji o položaju avtohtonih slovenskih manjšin v sosednjih državah in s tem povezanimi nalogami državnih in drugih dejavnikov Slovenije. Člani komisije in predstavniki slovenske manjšine iz Avstrije, Italije in Madžarske so med razpravo soglasno poudarili, da je uspešen gospodarski razvoj pogoj za obstoj manjšine, slovensko vlado pa so med drugim pozvali, da naj pospeši delo ustrezne medresorske komisije, ki je bila sicer ustanovljena že leta 1998, njeno delo pa še ni zaživelo. Komisija je še ugotovila, da vlada ni upoštevala sklepov sprejetih na seji komisije oktobra lani. Takrat je komisija med drugim medresorski komisiji naložila, naj v roku štirih mesecev izdela program za gospodarsko sodelovanje z avtohtonimi slovenskimi manjšinami v sosednjih državah. Komisija je medresorski komisiji dodatno naložila, naj se opredeli do pobude o ustanovitvi promocijskih centrov v zamejstvu, pri delu medresorske komisije pa naj sodelujejo tudi predstavniki manjšin.

Končno našli sodnika za Clintona

12. 07. 2000 13.13

V ameriški zvezni državi Arkansas so po štirih neuspešnih poskusih le uspeli najti sodnika, ki bo prevzel primer, v katerem Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri Vrhovnem sodišču te južne države toži predsednika ZDA Billa Clintona zaradi laganja pod prisego v primeru Paule Jones, ko so ga vprašali ali je imel spolne odnose z Monico Lewinsky.

Danes v DZ

12. 07. 2000 10.47

Državni zbor nadaljuje 52. izredno sejo z odločanjem o predlogu za začetek postopka za spremembo ustave RS v smeri določitve sistema sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Nato bodo poslanci obravnavali dopis predsednik države Milana Kučana državnemu zboru za posredovanje mnenja parlamenta o rokih za razpis in izvedbo volitev. Kot je napovedal predsednik DZ Janez Podobnik, bo DZ odločal tudi o predlogu predsednika države za izvolitev varuha človekovih pravic. Predsednik države predlaga, da DZ za ombudsmana izvoli sedanjega varuha Ivana Bizjaka, kateremu se konec septembra izteče šestletni mandat, za njegovo potrditev pa je potrebna dvotretjinska večina.

Kacin sprejel kitajskega veleposlanika

12. 07. 2000 09.05

Predsednik Odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je včeraj sprejel kitajskega veleposlanika v Sloveniji Wu Junfenga, so sporočili iz oddelka za informiranje državnega zbora. Sogovornika sta se pogovarjala o odnosih med državama, Wu pa je Kacinu povedal, da se po treh letih delovanja v Sloveniji poslavlja.

Kitajska delegacija v Bruslju

11. 07. 2000 07.28

Kitajski premier Zhu Rongji in zunanji minister Tang Jiaxuan sta včeraj s številčno delegacijo prispela na štiridnevni obisk v Bruselj, med katerim se bosta srečala z visokimi predstavniki Evropske unije in Belgije. Zhu se je srečal z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, s katerim sta govorila predvsem o vprašanju spoštovanja človekovih pravic. Zunanji minister Tang pa se je srečal z evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattenom, kateremu je napovedal, da bo Kitajska še letos ratificirala več pogodb ZN o človekovih pravicah. Zhu se bo jutri srečal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Putin in Kwasniewski za otoplitev odnosov

10. 07. 2000 20.53

Ruski in poljski predsednik Vladimir Putin in Aleksander Kwasniewski sta se na današnjem srečanju v Moskvi strinjala, da je potrebno poglobiti odnose med državama. Ti so se januarja letos ohladili, ko so zaradi sumov vohunjenja iz Varšave izgnali devet ruskih diplomatov. Pred tem je sekretar ruskega sveta za nacionalno varnost Sergej Ivanov Poljsko, članico zveze NATO, označil za najpomembnejšo evropsko partnerico Rusije, otoplitev odnosov med državama pa označil za nacionalni interes obeh držav. Zavzel se je tudi za pragmatično rešitev nesoglasij, ki so se pojavila med državama. Poljski predsednik Kwasniewski, ki ga spremlja tudi delegacija poslovnežev, se je prvič srečal s Putinom, saj sta se predsednika doslej pogovarjala samo po telefonu. Odnosi med nekdanjima zaveznicama so se ohladili zlasti po januarski vohunski aferi in zaradi demonstracij pred ruskim konzulatom v poljskem Poznanu v podporo neodvisni Čečeniji. Odnosi med državama so postali napeti tudi po vstopu Poljske v zvezo NATO marca lani.

Ivanov o načelih ruske zunanje politike

10. 07. 2000 19.29

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v Moskvi predstavil načela ruske zunanje politike in ob tem osrednji pomen pripisal odnosom Rusije z EU in zvezo NATO. Hkrati je ponovil kritiko Moskve v zvezi s širitvijo zveze NATO na Vzhod in varnostno koncepcijo zveze, ki dopušča vojaške operacije tudi brez mandata Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da morajo biti po ruskih načelih ZN središče uravnavanja mednarodnih odnosov v 21. stoletju. Ivanov je še povedal, da bo Rusija izpolnjevala svoje mednarodne obveznosti in da je pripravljena za nadaljnje jedrsko razoroževanje na osnovi dvostranskih sporazumov z ZDA. V skladu z načeli, ki jih je predstavil Ivanov, bo Rusija okrepila tudi odnose s Kitajsko, Indijo, Japonsko in Iranom ter prispevala k razrešitvi korejskega vprašanja. Cilj Rusije je sistem mednarodnih odnosov, v katerem bi se zrcalili različni interesi v svetu, je poudaril Ivanov in izjavil, da bo gospodarsko oslabljena Rusija z realistično, pragmatično in uravnoteženo zunanjo politiko potrdila položaj velesile. Ob tem je poudaril, da bo država, če bo potrebno, branila svoje nacionalne interese, in dodal, da Rusija noče niti ''nacionalnega egoizma'', ''niti izolacije'', ''niti napetosti''. Osrednja ideja ruske zunanjepolitične usmeritve, ki jo je nedavno odobril ruski predsednik Vladimir Putin, je ''zdravi pragmatizem''.

SNS zahteva sklic izredne seje OMO

06. 07. 2000 11.28

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je danes predsedniku odbora državnega zbora za mednarodne odnose (OMO) Jelku Kacinu v imenu poslanske skupine SNS poslal zahtevo za sklic izredne seje OMO, na kateri naj bi obravnavali izjave slovenskega zunanjega ministra Lojzeta Peterleta glede sprejemanja zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Napadli turški konzulat

05. 07. 2000 22.46

Na grškem otoku Rodos so danes neznani storilci v turški konzulat vrgli plinsko bombo, ki je povzročila manjšo gmotno škodo.

Končan obisk nizozemske delegacije

05. 07. 2000 10.20

Predsednik DZ Janez Podobnik je včeraj sprejel nizozemskega ministra za zunanjo trgovino Gerrita Ybemo, ki je bil na povabilo ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja na obisku v Sloveniji. Kot je zatrdil Podobnik, je slovenski parlament pripravljen, da v okviru svojih pristojnosti na področju potrebne zakonodaje ali ratifikacije ustreznih sporazumov pripomore k odpiranju boljših gospodarskih odnosov med državama, so sporočili iz DZ.

OMO predvsem o evropskih zadevah

04. 07. 2000 18.18

Na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose je francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume poslancem predstavil program francoskega predsedovanja Evropski uniji, ki se je začelo 1. julija. Med drugim se je zavzel, da bi Francija v prihodnji polovici leta uspešno izvedla medvladno konferenco o reformi evropskih institucij, tako da vstop novih kandidatk za članstvo ne bi bil upočasnjen; ritem pogajanj z dvanajstimi kandidatkami za članstvo bo treba nadaljevati in ga še pospešiti, je dejal de la Baume, ki pa o morebitnih datumih vstopa novih članic v EU ni želel govoriti.