okoljevarstveno

Slovenka, osebna asistentka zvezdnikov: Priscilla Presley želi obiskati Slovenijo
02. 07. 2022 08.00
Romana Vitas je zgovorna rdečelasa Gorenjka, ki zadnjih devet let dela kot osebna asistentka največjih filmskih zvezdnikov na canskem filmskem festivalu. Ker Azurno obalo pozna bolje kot lasten žep, jim lahko nudi popolno podporo v času njihovega obiska francoskega mesta. Začela je kot voznica zvezdnikov, njena naloga pa je bila, da jih pripelje od točke A do točke B. Z leti so se njene odgovornosti povečale, kar je pomenilo, da je zvezdnike, kot sta Madonna in Priscilla Presley, v zelo kratkem času dodobra spoznala. Za 24ur.com in POP TV je spregovorila o svoji nadvse zanimivi zaposlitvi, pa tudi o tem, kdo od igralcev jo je navdušil ter kdo s svojim obnašanjem ni pustil najboljšega vtisa.

Chicco, nepogrešljiv spremljevalec vseh generacij otrok
13. 06. 2022 00.15
Biti starš zahteva veliko truda in naloga je vse prej kot enostavna. K sreči staršem in bodočim staršem na novi življenjski poti vseskozi ob strani stoji Chicco, italijanska blagovna znamka otroške opreme, pripomočkov in igrač, ki prisluhne njihovim potrebam ter z inovativnimi rešitvami to novo pustolovščino naredi enostavnejšo in po meri staršev.

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic
27. 05. 2022 15.22
Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Uredba o sežigu odpadkov: Vlada preslišala opozorila zdravnikov
25. 05. 2022 12.25
Vlada je v začetku maja izdala uredbo o sežiganju odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba med drugim predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let brez predhodne presoje vpliva na okolje. S tem se ne strinjajo v Zdravniški zbornici Slovenije, češ da se bo s podelitvijo koncesije določilo tudi mesto sežigalnice, ki morda ne bo primerno in bo ogrožalo zdravje ljudi. Na Ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo: "Sežigalnice bodo le tam, kjer bo to varno za ljudi in okolje."

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem
13. 04. 2022 12.48
Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

Magna po skoraj dveh letih spet zagnala proizvodnjo v Hočah
18. 03. 2022 11.24
Avtomobilska multinacionalka Magna je ta teden po skoraj dveh letih zaprtja zaradi pandemije covida-19 spet zagnala proizvodnjo v hoški lakirnici, okoli 150 delavcev pa se je vrnilo iz graške tovarne, v katero so na delo odhajali začasno. Država, ki je leta 2017 investicijo podprla s kar 18,5 milijona evrov spodbude, je podjetju za dve leti podaljšala rok za izpolnitev pogodbenih zavez. Počivalšek ob tem zavrača pomisleke, da Slovenija kljub velikemu vložku države ni imela še nobenih koristi.

Po 10 letih uspešna prva sezona smučišča Kozji hrbet
16. 03. 2022 08.51
Prva sezona smučišča Kozji hrbet, ki predstavlja začetek oživljanja smučišča na Kobli, je bila uspešna. Smučišče je v dobrih treh mesecih obratovalo 75 dni, obiskalo pa ga je okoli 7500 smučarjev. To je lepa spodbuda za naprej, so ob zaključku prve sezone prepričani v Bohinju, kjer si želijo tudi uresničitve projekta 2864.

Magni okoljevarstveno soglasje za naslednjo fazo tovarne v Hočah
22. 12. 2021 16.55
Avstrijska Magna Steyr je prejela pravnomočno okoljevarstveno soglasje za izvedbo druge faze investicije omenjene avtomobilske multinacionalke v Hočah, so potrdili v družbi, odločba pa je objavljena tudi na spletni strani Agencije RS za okolje (Arso). Kot so še pojasnili, je začetek vzpostavitve celovite avtomobilske tovarne odvisen od razmer na trgu. Zaradi izbruha epidemije je okoli 160 zaposlenih iz predlani odprtega hoškega obrata na delo več kot leto dni odhajalo v graško tovarno.

Gradnja odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov naj bi končno stekla
28. 11. 2021 09.38
Pri projektu gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem so v zadnji fazi pridobivanja potrebne dokumentacije in izbora izvajalcev. Presoja vplivov na okolje je končana, okoljevarstveno soglasje je pravnomočno, gradbeno dovoljenje pričakujejo v kratkem. Gradnja naj bi stekla v začetku prihodnjega leta.

Bivšega francoskega ministra Nicolasa Hulota več žensk obtožilo posilstva
27. 11. 2021 18.02
66-letni Nicolas Hulot, znani francoski okoljevarstvenik in nekdanji okoljski minister, tone v vse večje težave. Štiri leta po tem, ko ga je posilstva obtožila vnukinja pokojnega francoskega predsednika Francoisa Mitterranda, ga je v novem dokumentarnem filmu še več žensk obtožilo spolne zlorabe. Hulot se je oglasil tik pred predvajanjem dokumentarca in zanikal vse obtožbe. Dejal je celo, da ženske lažejo in da se dokončno umika iz javnega življenja.

Naj zabavna živalska fotografija leta: Opica v precej bolečem položaju
17. 11. 2021 06.00
Absolutni zmagovalec natečaja Comedy Wildlife Photo Awards leta 2021 je fotograf Ken Jensen s fotografijo, poimenovano Auč!, so sporočili podeljevalci. Gre za briljantno ujet trenutek opice na Kitajskem, ki se je v težave spravila na jekleni žici. Zapisali so, da je opica v bistvu s tem izrazom izkazovala prežečo nevarnost in hudomušno dodali, da vendar izgleda, kot da je v precej bolečem položaju.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0
09. 11. 2021 15.28
Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice
03. 11. 2021 17.43
Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Protestniki spet zavzeli slovenske ulice: Oblast naj končno prizna podnebno krizo
24. 09. 2021 17.15
Protesti za okolje so potekali v petih mestih po vsej Sloveniji – v Ljubljani, Ljutomeru, Mariboru, Kamniku, Kopru in Gorici. Globalni podnebni protesti so potekali pod geslom 'izkoreninimo sistem' in poskušali podnebni boj povezati z družbenimi problemi, kot so neenakost, rasizem, seksizem, zapostavljenost določenih skupnosti ter lokalni okoljski in zdravstveni problemi. Podprli so jih tudi petkovi protestniki, ki sporočajo, da ne bodo ustanovili stranke, s katero bi nastopili na naslednjih volitvah.

V Romuniji po odstopu šestih ministrov vlada zašla v krizo
07. 09. 2021 08.07
V Romuniji je v ponedeljek po več dneh stopnjevanja pritiskov na premierja Florina Cituja odstopila celotna šesterica ministrov iz koalicijske okoljevarstveno-liberalne stranke USR-plus, brez katere Citu v parlamentu nima večine. Največja opozicijska stranka, socialdemokrati (PSD) za izhod iz krize predlagajo predčasne volitve.

Nezakonito odloženo komunalno blato v Vodulah dokončno sanirano
25. 08. 2021 10.56
Gradbeno-prevozniško podjetje Lasaz iz Dola pri Ljubljani je v celoti odstranilo blato iz komunalnih čistilnih naprav, ki ga je nezakonito odložilo na zemljišče v Vodulah pri Dramljah, so sporočili z inšpektorata za okolje. Inšpektorica je kontrolni inšpekcijski nadzor opravila skupaj s predstavniki Vodnogospodarskega podjetja Drava Ptuj.

Zmaga za nasprotnike: izdaja gradbenega dovoljenja za HE Mokrice ostaja zamrznjena
16. 07. 2021 11.24
Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo družbe HESS – Hidroelektrarne na Spodnji Savi, ki je kot stranka z interesom, skupaj s soinvestitorskima družbama Infra in Eles, skušala izpodbiti zamrznitev izdaje gradbenega dovoljenja za HE Mokrice. Gre za nov pomemben korak v prizadevanjih proti začetku gradnje novega energetskega objekta, ki je škodljiv za reko Savo, življenje v in ob njej oziroma je naravovarstveno in okoljevarstveno nesprejemljiv, poudarjajo v Društvu za preučevanje rib.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?
08. 07. 2021 15.23
O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Stena senc zmagovalka Festivala gorniškega filma, nagrada tudi za slovenska filma
04. 07. 2021 09.30
Poljski film Stena senc, zgodba o šerpovski družini, ki se pridruži odpravi v deviško vzhodno steno Kumbakarne, je veliki zmagovalec 15. Festivala gorniškega filma. Prvič v zgodovini festivala sta med nagrajenimi kar dva slovenska filma: najboljši plezalni film je 360 Ascent, častno pohvalo žirije pa je prejel film Sinovi burje.

KPK v primeru Vizjaka in HE Mokric ni ugotovila nasprotja interesov
02. 07. 2021 14.38
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ni potrdila nasprotja interesov pri obravnavi prijav zoper okoljskega ministra Andreja Vizjaka v povezavi z gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Postopek je komisija zato ustavila, so sporočili iz KPK.

Nov film s Chrisom Prattom brez premiere na velikih platnih
29. 06. 2021 17.32
Znanstvenofantastični triler The Tomorrow War, v katerem je zaigral ameriški igralec Chris Pratt, ne bo prikazan v kinematografih. Film o vojni z Nezemljani in potovanju skozi čas, ki bi sicer lahko postal najbolj donosen film poletja, naj bi produkcijsko hišo stal 200 milijonov dolarjev (168 milijonov evrov).

Smetarska hobotnica, katere del je tudi kralj banan
16. 06. 2021 06.00
Številni požari na deponijah, izlivi v vode in nazadnje tudi nelegalno odlaganje komunalnega blata v gozd pri Hočah. Kako je sploh možno, da blato iz čistilne naprave pride v neokrnjeno naravo, se zdaj sprašujejo kriminalisti, mreža izvajalcev in podizvajalcev pa je pokazala na resno sistemsko napako v Sloveniji – podjetja s samo nekaj zaposlenimi dobijo milijonske razpise in nato kot podizvajalce najamejo druge, ti pa pogosto nove podizvajalce, s čimer se možnost napak izjemno poveča.

Alpe Adria Green zaradi komunalnega blata v Zalogu podala prijave
14. 06. 2021 17.13
Po tem, ko so se zaradi neznosnega smradu zaradi komunalnega blata nanjo obrnili krajani, je nevladna organizacija Alpe Adria Green na območju podjetja ML Surovine v Zalogu pri Ljubljani opravila t. i. eko patruljo. Pritožbe krajanov so po njihovem upravičene, zato so podali prijavo na inšpekcijske službe.

V Pivoli začeli sanacijo nelegalno odloženega blata
14. 06. 2021 12.48
Na območju Pivole v občini Hoče-Slivnica so delavci krškega podjetja Kostak začeli odvažati nedavno nelegalno odloženo blato. Poveljnik hoške civilne zaščite Boštjan Horvat je pojasnil, da ga bodo prepeljali na lokacijo podjetja, sanacija pa bo potekala vsaj mesec dni. Medtem bodo hiše, ki so ostale brez zasebnega zajetja, priklopili na vodovod.

Tone odvrženega blata: prelaganje odgovornosti in čakanje na sanacijo
11. 06. 2021 09.33
Čeprav kriminalistična preiskava glede nelegalno odvrženega mulja v občini Hoče še poteka, pa naj bi isti dan, ko so blato pripeljali na tri lokacije v Pivoli, čistili čistilno napravo Komunalnega podjetja Ptuj. To zanika odgovornost, direktor Janko Širec pa je v izjavi za javnost dejal, da dejanje strogo obsojajo in pozval h kaznovanju storilcev. Blato je sicer prevzela Družba CEP, kjer so povedali, da jim je zbiralec zagotovil, da je ves mulj iz čistilne naprave prevzel v skladu z okoljevarstveno zakonodajo in njihovim dovoljenjem.

Vizjak ravnanje s komunalnim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal
08. 06. 2021 14.30
Okoljski minister Andrej Vizjak je ekološko katastrofo z nelegalno odloženim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal in zavržno dejanje. Kot je dejal ob robu današnjega odprtja investicije v Palomi, pričakuje, da bodo pristojni organi, ki so že na terenu in raziskujejo zadevo, čim prej izsledili krivca, ki bo odgovarjal za nastale razmere.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Magna hoški občini nakazala denar za deset hektarjev zemljišč
16. 04. 2021 15.15
Kanadsko-avstrijska avtomobilska multinacionalka Magna je ta teden občini Hoče-Slivnica nakazala denar za nakup slabih desetih hektarjev zemljišč, na katerih načrtuje gradnjo dodatnih proizvodnih zmogljivosti v sklopu druge faze razvoja avtomobilske industrije na tem območju, je danes za STA potrdil hoški župan Marko Soršak.