okoljevarstveno

Magna bo del proizvodnje začasno opravljala v Gradcu
14. 02. 2019 15.47
Vodstvo Magne Steyr je pozdravilo sklenjeni dogovor med predstavniki vlade in novomeškim okoljskim združenjem Rovo ter pripravljenost vseh za dialog in iskanje rešitev v nastali situaciji. Kot ob tem dodajajo, jim dogovor za zdaj ne omogoča takojšnjega pričetka proizvodnje v Hočah, zato jo bodo začasno opravljali v Gradcu.

Magna prejela dovoljenje za poskusno obratovanje, a proizvodnje ne bodo začeli
12. 02. 2019 16.09
Magna je za dokončano tovarno v Hočah danes prejela dovoljenje za poskusno obratovanje za eno leto. A strojev kljub temu ne bodo zagnali, saj bi inšpektorji, če bi obiskali tovarno, ugotovili, da okoljevarstveno dovoljenje še ni pravnomočno in bi lahko tovarno takoj zaprli.

V Magni začeli s pripravami na morebitno selitev proizvodnje
11. 02. 2019 11.43
Zaradi negotovosti glede pravnomočnosti okoljevarstvenega dovoljenja in s tem povezanega začetka obratovanja nove lakirnice v Hočah so v Magni začeli z organizacijskimi pripravami na selitev proizvodnje, ki je bila predvidena za Hoče, nazaj v Gradec. Še vedno upajo na rešitev.

Primer Magna: ministrstvo zavrnilo pritožbo okoljevarstvenikov
07. 02. 2019 15.27
Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo nevladne organizacije Rovo zoper okoljevarstveno dovoljenje za Magno. Ob tem opozarajo, da je s to odločitvijo okoljevarstveno dovoljenje postalo dokončno, ne pa pravnomočno. To bi postalo v roku meseca dni, če okoljevarstveniki ne bi sprožili upravnega spora. Vendar ga bodo, napovedujejo, če Lex Magna ne bo spremenjen.

Magna zaprta, še preden bo odprta?
06. 02. 2019 19.14
Nove težave za Magno, ki naj bi prihodnji teden zagnala novo lakirnico v Hočah. Zaposlila je že 200 delavcev, toda predstavnik nevladne okoljske organizacije Rovo Gorazd Marinček je napovedal upravni spor, če ministrstvo Magni ne bo odvzelo okoljevarstvenega dovoljenja. Spor na sodišču bi lahko zagon lakirnice premaknil za dve leti, Magna pa ima zaradi tega 1.700.000 stroškov mesečno.

'Mlad in izobražen kader odhaja v tujino v ista podjetja, ki jih pri nas nekateri ne želijo'
01. 02. 2019 11.01
Hoški občinski svet je na seji soglasno izrazil resno zaskrbljenost zaradi načrtnega zavlačevanja postopkov v zvezi z načrtovanim zagonom proizvodnje v novi Magnini lakirnici, kar predstavlja grožnjo gospodarskemu razvoju občine. Vpletene je pozval k takojšnjemu dialogu in iskanju rešitve, ki bo omogočila pravočasen zagon proizvodnje.

Izredni pregled okoljevarstvenih dovoljenj: le dve podjetji brez nepravilnosti
24. 01. 2019 14.45
Državni inšpektorji in strokovnjaki so od začetka lanskega septembra do konca leta opravili nadzor 70 izdanih okoljevarstvenih dovoljenj. Le v dveh primerih niso ugotovili nobenih nepravilnosti, in sicer v Energetiki Celje in v družbi Nafta - Petrochem, ki pa je v stečaju, so sporočili z okoljskega ministrstva.

Moravški župan zanika obtožbe in Miloša Bavca poziva na soočenje
14. 01. 2019 08.26
Župan občine Moravče Milan Balažic in Ljudska iniciativa Moravče zanikata navedbe direktorja Geološkega zavoda Slovenije Miloša Bavca glede domnevno zavajajočih trditev glede mest vzorčenja. "Stroka ni nedotakljiva svetinja in je podvržena kritiki, še posebej, ko je njena kakovost vprašljiva," je zapisal Balažic in Bavca pozval na "soočenje argumentov".

Zveza ekoloških gibanj se na izdano okoljevarstveno dovoljenje ne bo pritožila
11. 01. 2019 10.53
Zveza ekoloških gibanj se, kot eden od treh stranskih udeležencev v postopku izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za novo Magnino lakirnico v Hočah, ne bo pritožila na odločitev Arsa. Postopek se bo vseeno vsaj nekoliko zavlekel, saj je pritožbo vložilo Regionalno okoljsko združenje okoljevarstvenikov (ROVO).

Konec propadanja Plečnikove mojstrovine za Bežigradom?
08. 01. 2019 12.28
Če se je zdelo, da je eden najbogatejših Slovencev Joc Pečečnik odstopil od 230 milijonov evrov vrednega projekta za Bežigradom, pa je, ker tudi po 12 letih ni odnehal, dočakal novo, enostavnejšo gradbeno zakonodajo.

Pečečnik se ne umika, zgolj izkoristil bo prednosti nove gradbene zakonodaje
04. 01. 2019 14.23
Glavni investitor Joc Pečečnik se ni umaknil iz projekta obnove propadajočega Plečnikovega stadiona. V ozadju te poteze je namreč povsem druga zgodba. Potem ko je na Agencijo RS za okolje podal izjavo o umiku svoje vloge iz postopka pridobitve okoljevarstvenega soglasja, je pri ministrstvu za okolje in prostor vložil zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja.

Na MOL stanovalcem očitajo, da so 'pripadniki strank, ki nasprotujejo prenovi'
03. 01. 2019 13.09
Civilna pobuda za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki je sporočila, da je investitor podal izjavo o umiku svoje vloge iz postopka. Joca Pečečnika, ki je bil glavni investitor prenove, smo želeli povprašati za pojasnila, a ni bil dosegljiv. Na Arsu so potrdili, da so 21. 12. dobili zahtevo o umiku vloge iz postopka za pridobitev okoljevarstvenega soglasja.

Magni (končno) okoljevarstveno dovoljenje
24. 12. 2018 14.28
Avtomobilska multinacionalka Magna je končno prejela okoljevarstveno dovoljenje za lakirnico v Hočah. V Magni so nedavno napovedali, da zagon poskusne proizvodnje načrtujejo na začetku leta 2019, redna proizvodnja naj bi stekla spomladi.

Iz gramozne jame v treh letih odstranili več kot 38.000 ton odpadnih gum
08. 12. 2018 11.51
Inšpektorat za okolje in prostor je preko izbranih izvajalcev doslej iz gramozne jame v Lovrencu na Dravskem polju odstranil že dobrih 38.000 ton odpadnih gum, ki jih je tam skladiščilo podjetje Albin Promotion iz Majšperka. Sanacijo okoljsko ogroženega območja je državi, potem ko tega ni storilo podjetje samo, naložila Evropska komisija.

Z interventnim zakonom nad kupe embalaže in odpadnih sveč
12. 10. 2018 17.59
Ministrstvo za okolje in prostor z Juretom Lebnom na čelu se je reševanja problematike nakopičene odpadne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč lotilo z interventnim zakonom. Predlog zakona, ki ga je poslalo v javno obravnavo, predvideva, da bo država stroške odvoza embalaže začasno prevzela sama.

Preverite, kje vse bodo zavihali rokave in očistili našo državo
12. 09. 2018 08.21
To soboto bodo številni Slovenke in Slovenci zavihali rokave in se pridružili svetovni čistilni akciji. Preverite, kje vse bodo potekale čistilne akcije v vaši bližini, prav tako vabljeni, da nam sporočite, kje boste organizirali čiščenje in s tem privabite čim več prostovoljcev. Vsem, ki boste čistili, pa še nekaj nasvetov za varno delo.

Katere občine bodo čistile Slovenijo in kje za čiščenje ni interesa?
05. 09. 2018 17.02
15. septembra bo več milijonov ljudi zavihalo rokave in očistilo svet. V akciji Očistimo svet bo pod okriljem Ekologov brez meja sodelovala tudi Slovenija. Čeprav so leta 2012 dejali, da bo to zadnja čistilna akcija, so pojasnili, da bi bilo nepredstavljivo, da Slovenija kot primer dobre prakse, po katerem se zgledujejo številne države, v globalni čistilni akciji ne bi sodelovala.

Plakat Marine Abramović razburja italijanske politike
14. 08. 2018 12.39
Marina Abramović je za tradicionalno tržaško regato Barcolana ustvarila plakat, ki razburja. Prikazuje umetnico, ki maha z veliko belo zastavo, na kateri piše: 'Vsi smo na isti ladji'. Njeno delo je zdaj tarča kritik tržaških politikov iz desne politične opcije, saj naj bi spominjal na kitajske komunistične podobe in nosil promigrantsko politično sporočilo.

Kemis kršil okoljevarstveno dovoljenje in zakon o varstvu okolja
09. 08. 2018 11.21
Kemis in njegov nekdanji direktor Emil Nanut sta v dveh točkah kršila okoljevarstveno dovoljenje in zakon o varstvu okolja, je razvidno iz junijske odločbe območne enote inšpektorata za okolje in prostor v Novi Gorici. Inšpektorat je Kemisu in Nanutu naložil opomin in globo, oba pa sta se že pritožila.

Kdo je odgovoren? Interseroh, ki se je uprl ministrici, ali ministrica sama, ki zadev ni uredila
24. 07. 2018 07.23
Del odpadne embalaže še vedno ostaja na smetiščih. Kdo je zdaj odgovoren? Je to ena od šestih družb za ravnanje z embalažo - Interseroh, ki se je uprla okoljski ministrici, ali Irena Majcen, ki problematike v zadnjih štirih letih ni sistemsko uredila? Ob vseh zapletih pa so na Arsu pojasnili, da Interserohu odločbe o spremembi okoljevarstvenega dovoljenja, ki je podlaga za vsaj začasno rešitev težave s kopičenjem embalaže, še niso izdali.

Kako vzdržen je model ravnanja z odpadki pri nas?
18. 07. 2018 18.11
Odpadna embalaža, ki se kopiči na odlagališčih, je dobila rešitev. Upravno sodišče je zavrnilo pritožbo podjetja Interseroh na izdano okoljevarstveno dovoljenje iz junija lani, kar pomeni, da bo podjetje moralo z vseh odlagališč odpeljati odpadno embalažo, ki se je tam nabirala. Sodišče je zdaj pritrdilo ministrstvu, Interseroh pa bo po vsej verjetnosti moral odpeljati nabrano embalažo.

Sodišče zavrnilo pritožbo Interseroha zoper spremembo okoljevarstvenega dovoljenja
17. 07. 2018 15.30
Upravno sodišče je zavrnilo pritožbo Interseroha zoper spremembo okoljevarstvenega dovoljenja iz lanskega leta. Arso bo tako lahko znova spremenil Interserohovo okoljevarstveno dovoljenje, kar naj bi začasno rešilo težave s kopičenjem odpadne embalaže na dvoriščih centrov za ravnanje z odpadki.

Smrad in nevarnost požara v Mariboru: kdo bo rešil težave z odpadki?
15. 06. 2018 10.02
Zaradi pomanjkljivega odvoza odpadne embalaže v Sloveniji se že pojavljajo težave. V komunalnem podjetju Snaga Maribor trenutno skladiščijo približno 200 ton odpadne embalaže, iz katere se še posebej v vročem vremenu širi smrad, bojijo pa se tudi možnosti požara. Na ptujskem koncu za zdaj še ni tako hudo.

Leto po požaru v Kemisu: vrhniška občina dobila prvo bitko na sodišču
07. 06. 2018 10.33
Prizadevanja Vrhničanov, da podjetje Kemis zapusti njihovo okolje, so se premaknila z mrtve točke. Dobro leto dni po uničujočem požaru, ki je povzročil precejšnjo okoljsko škodo, zgodba dobiva novo poglavje. Vrhniška občina je namreč dobila tožbo, ki jo je vložila zoper okoljsko ministrstvo in s tem izpodbijala odločitev inšpektorata, ki je Kemisu dovolil obnovo stavbe brez gradbenega dovoljenja.

Salonit Anhovo: Zgodovina se ne more ponoviti
01. 06. 2018 18.42
Podjetje Salonit Anhovo, ki zaposluje 400 ljudi je pridobilo okoljsko dovoljenje za nedoločen čas. Ob tem se pojavljajo različna vprašanja, dvomi o vplivih na okolje in zdravje zaposlenih ter ljudi, ki živijo na tem območju. Cementna obrt ima v Anhovem že skoraj stoletno zgodovino in jo, tako kot tudi drugod po svetu, še danes zaznamujejo tragične plati uporabe azbesta.

V Lonstroffovi tovarni v Logatcu naj bi delo dobilo 180 ljudi
17. 05. 2018 17.36
Švicarska družba Lonstroff je v Logatcu simbolično pričela s postavljanjem obrata za proizvodnjo medicinskih elastomerov. Vsa dovoljenja pričakujejo do konca meseca, proizvodnja v tovarni, kjer naj bi delo dobilo 180 ljudi, pa naj bi stekla aprila prihodnje leto.

Sloveniji po črnem scenariju letno grozi do 40.000 ton ostale odpadne embalaže
15. 05. 2018 17.22
Ministrstvo za okolje bo spoštovalo sodbo upravnega sodišča, da družbam za ravnanje z odpadno embalažo ni treba prevzemati vse embalaže, ki jo gospodinjstva zmečejo v rumene zabojnike, je poudarila Tanja Bolte iz ministrstva. Brez ureditve sistema Sloveniji grozi, da bo na letni ravni ostajalo med 30.000 do 40.000 ton embalaže.

Leben: Ustavljanje projekta škodi, Kovačič: Če bo treba, bom razveljavil še drugi referendum
11. 05. 2018 06.16
Organizatorji referendumske kampanje pred ponovljenim glasovanjem o zakonu o drugem tiru imajo imajo še do polnoči čas, da volivce prepričajo, zakaj bi morali zakon podpreti oziroma ga zavrniti. V treh dneh predčasnega glasovanja je svojo voljo sicer izkazalo le 12.633 ljudi. Predsednik stranke Miro Cerar je volivce pozval, naj zakonu še enkrat prižgejo zeleno luč.

Petmilijonska skupna državna spodbuda za obrat v Logatcu
12. 04. 2018 16.53
Vlada je švicarski družbi Lonstroff, ki je del japonske skupine Sumitomo Rubber Industries, za investicijo v obrat za proizvodnjo medicinskih elastomerov v Logatcu odobrila skoraj 675.000 evrov spodbude. Skupna državna spodbuda bo sicer dosegla pet milijonov evrov.

Ekološke bombe - postaja Slovenija smetišče Evrope?
04. 04. 2018 18.13
Kje vse v Sloveniji imamo ekološke bombe? Salonit Anhovo ima novo okoljsko dovoljenje za nedoločen čas, ker se drži zakonodaje. Vendar ravno zakonodaja in vsa okoljska dovoljenja so sporna, opozarjajo okoljevarstveniki. Na podlagi česa jih torej podjetja dobijo, ima kapital v Sloveniji večji pomen kot okolje? In zakaj so ljudje večinoma prepričani, da jim tovarne škodijo, pristojni pa zatrjujejo, da so varne?