omilitev

Fides: Odločitev ustavnega sodišča nas ne bo odvrnila od zahteve po izstopu iz plačnega sistema
11. 02. 2022 18.48
V zdravniškem sindikatu Fides pravijo, da jih odločitev ustavnega sodišča, ki je zadržalo 48. člen protikoronskega zakona, ni presenetila. Prav tako jih ta odločitev ne bo odvrnila od njihove temeljne zahteve po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju. Vložitev pobude za ustavno presojo s strani sindikatov po mnenju Fidesa kaže na odnos predstavnikov dela družbe do zdravstva in bolnikov. Ob tem napovedujejo, da se bo v torek sestal glavni stavkovni odbor sindikata.

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos
11. 02. 2022 16.42
Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom
11. 02. 2022 13.47
Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'
11. 02. 2022 12.04
DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

Kanadski tovornjakarji zavzeli mejni prehod, oblasti opozarjajo na gospodarsko škodo
09. 02. 2022 11.12
Kanadski tovornjakarji, ki nasprotujejo obveznemu cepljenju proti covidu-19, so v torek zavzeli glavni mejni prehod z ZDA pri Detroitu in začasno onemogočili promet. Kanadske oblasti opozarjajo na gospodarsko škodo zaradi blokade prehoda. Še naprej medtem vztrajajo tudi novozelandski tovornjakarji, ki so jih navdahnili kanadski kolegi.

Portugalska bo olajšala vstop imetnikom evropskih covidnih potrdil
06. 02. 2022 12.40
Portugalska je napovedala omilitev pogojev vstopa v državo za imetnike evropskih covidnih potrdil. Tem od ponedeljka ob prehodu meje ne bo več treba predložiti negativnega testa na novi koronavirus.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju
04. 02. 2022 11.21
54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

Vlada potrdila sporazum o višjih plačah zdravnikov
03. 02. 2022 17.54
Vlada je danes potrdila dogovor, ki ga je Ministrstvo za zdravje parafiralo z zdravniškim sindikatom FIDES in se nanaša na zvišanje zdravniških plač. Podrobnosti dogovora do podpisa sporazuma ne komentirajo, so pa na vladi zapisali, da so plačne spremembe za zdravnike težke 113,52 milijona evrov na letni ravni.

Italija nekoliko omilila ukrepe, Nova Zelandija napovedala postopno odpiranje
03. 02. 2022 07.37
Italija je začela sproščati ukrepe, ki so jih sprejeli za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Vlada je v sredo med drugim sklenila, da za tujce za vstop v hotele in restavracije ne bo več nujno potrdilo o cepljenju ali prebolelosti, temveč bodo lahko predložili tudi potrdilo o negativnem testu na novi koronavirus. Vlada Nove Zelandije pa je dve leti po zaprtju meja napovedala postopno omilitev strogih predpisov o vstopu v državo

Višje plače zdravnikov letos verjetno krite iz proračuna, kaj pa v prihodnje?
02. 02. 2022 14.19
Ob zvišanju plač zdravnikov, kar naj bi na letni ravni znašalo 110 milijonov evrov, se zastavlja vprašanje, kdo bo to kril. V zdravstveni blagajni opozarjajo, da lastnih virov za vse več bremen, ki jih nalaga politika, nimajo. Zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemije določa, da bo povišanje zdravniških plač kril državni proračun, a le do konca letošnjega leta.

V veljavi znižane trošarine za energente
01. 02. 2022 06.24
Odslej so dobavitelji v skladu s sklepom vlade znižali trošarine na energente, in sicer na elektriko ter pogonska goriva, kurilno olje in zemeljski plin za ogrevanje. Vlada je tako odločila, da bi ublažila stiske prebivalstva in podjetij zaradi visokih cen energentov, ukrep pa bo veljal začasno, do 30. aprila.

Vrtovec: Upravičenci bodo dobili vavčer na svoje transakcijske račune do 15. aprila
01. 02. 2022 06.00
Vavčerji končno prihajajo. Tri mesece bodo vsa slovenska gospodinjstva oproščena plačevanja nekaterih postavk na položnicah za elektriko in dela trošarin na elektriko, pa tudi na pogonska goriva. Najranljivejši prebivalci bodo prejeli 150 evrov vreden vavčer, ki ga bodo lahko po svoji presoji uveljavili za zmanjševanje stroškov dobave energentov. Odzivi so različni: medtem ko upokojenci namenjeno pomoč odobravajo, se mladi počutijo zapostavljene. Številni namreč ne živijo v študentskih domovih, temveč v zasebnih najemniških stanovanjih, in finančno breme pade neposredno nanje. Pomoč pri plačilu stroškov energije potrebujejo tudi mali obrtniki, gospodarstvu pa je sicer namenjena 70 milijonov težka finančna pomoč.

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev
31. 01. 2022 17.59
Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Cigler Kralj: Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka zastavljen dobro
31. 01. 2022 14.18
Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka je po oceni ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja zastavljen tako, da učinkovito odgovori na energetsko draginjo. "Vedno, ko delaš globalni sistem, pa se lahko pojavi neka nepravičnost," je dejal pred sejo DZ. Odzval se je tudi del opozicije, ki pravi, da so vladni ukrepi sicer dobrodošli, a prepozni.

Vrtovec o ukrepih v energetiki: To niso predvolilni bonbončki, ampak bonboniere
30. 01. 2022 11.43
Vlada je v soboto sprejela predlog ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je do tako imenovanih energetskih vavčerjev v višini 150 evrov upravičenih kar 710.000 ljudi. Med njimi so tudi prejemniki otroškega dodatka od 1. do 6. dohodkovnega razreda, kar predstavlja 139.000 upravičencev, je izpostavil minister. Odgovoril pa je tudi na očitke, da vlada z ukrepi zgolj deli predvolilne bonbončke.

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine
29. 01. 2022 08.07
Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.

Ukrepi za zajezitev vpliva cen energentov tudi v gospodarstvu in kmetijstvu
29. 01. 2022 19.34
Vlada je zaradi dviga cen energentov pripravila predlog zakona o ukrepih za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu. "Ukrep je vreden 70 milijonov evrov in bo zajel približno 14.500 gospodarskih subjektov," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Porušena razmerja v zdravstvu: eni do višjih plač, drugi v stavko
28. 01. 2022 10.42
Medtem ko se del zdravstvenih delavcev z vlado že nekaj časa pogaja in pričakuje povprečno zvišanje mesečne plače za okoli 1340 evrov na zdravnika, pa drugi zaradi neposluha vlade, ki zavlačuje z začetkom pogajanj, napovedujejo stavko. S tem je zabit dodaten klin med delavci v zdravstvu in zaostruje že tako porušena razmerja. Po oceni ministrstva za delo razlogov za stavko sindikatov zdravstva in socialnega varstva ni. Medtem pa se je tudi Glavni odbor Fidesa preoblikoval v stavkovni odbor. Ministru za zdravje Janezu Poklukarju očitajo, da zavlačuje z realizacijo zadnjega interventnega zakona.

Vlada podaljšala ukrep pomoči za nakup hitrih testov za samotestiranje
27. 01. 2022 14.38
Vlada je na tokratni seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepa pomoči za nakup hitrih antigenskih testov za samotestiranje na novi koronavirus. Za februar 2022 znaša znesek pomoči na posameznega zaposlenega 30 evrov. Ob tem pa je vlada začela tudi obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov.

Nizozemska sprošča omejitve, Avstrija v ponedeljek odpravlja zaprtje za necepljene
26. 01. 2022 08.42
Po več kot dveh mesecih se bo v ponedeljek v Avstriji končalo zaprtje javnega življenja za necepljene proti covidu-19, je napovedal kancler Karl Nehammer. Ob visokem številu okužb sicer na številnih področjih še naprej ohranjajo pogoj cepljenja ali prebolelosti. Na Nizozemskem, kjer imajo najstrožje omejitve za zaustavitev širjenja novega koronavirusa, veljajo blažje restrikcije. Kljub temu da so bari, restavracije in muzeji zaprti že od 18. decembra lani, se namreč število novookuženih še naprej zvišuje.

Vlada sprejela izhodišča za pogajanje z zdravniki, ocena finančnih posledic slabih 112 milijonov na leto
20. 01. 2022 16.48
Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Ocenjene finančne posledice predlaganih izhodišč na letni ravni znašajo 111,57 milijona evrov, so sporočili po seji vlade. Pooblastila je tudi vladno skupino za pogajanja.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019
17. 01. 2022 09.08
Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu
05. 01. 2022 16.47
Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

V Angliji znova obvezne maske pri pouku, v Črno goro le še cepljeni in preboleli
02. 01. 2022 12.26
Zaradi hitrega širjenja koronavirusne različice omikron bodo morali starejši šolarji pri pouku znova nositi maske. To bo veljalo za starejše od 12 let in predvidoma do 26. januarja, je nekaj dni pred začetkom vračanja šolarjev v učilnice, sporočila vlada v Londonu. Črna gora pa je zaostrila pogoje za vstop v državo. Po novem lahko tja vstopijo le še osebe, ki imajo dokazilo o cepljenju proti covidu-19 ali prebolelosti, obenem pa morajo predložiti še negativen izvid testa na novi koronavirus. Medtem Francija v prizadevanjih za omilitev učinka na družbo in gospodarstvo rahlja pravila glede karantene.

Italija širi uporabo pogoja PC, Avstrija ukinja veljavnost potrdila za cepivo Janssen
30. 12. 2021 08.36
Na pariške ulice se vračajo obvezne maske na prostem. V Angliji bodo zaradi morebitnega povečanja hospitalizacij zaradi širjenja bolj kužne koronavirusne različice omikron vzpostavili začasne poljske bolnišnice. V Italiji bo od 10. januarja vstop na avtobuse, v hotele, na terase gostinskih lokalov možen samo za cepljene in prebolevnike. Italijanska vlada je obenem omilila pravila za karanteno, kar so storile tudi nekatere druge države. Tudi za WHO je skrajšanje karantene kompromis med nadzorom nad pandemijo in gospodarskim zagonom. V Avstriji so zaprtje za necepljene podaljšali do 10. januarja, tretjega v mesecu pa se izteče veljavnost potrdil, izdanih po cepljenju z enim odmerkom cepiva.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov
30. 12. 2021 06.37
Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

WHO svari pred omikronom, v Franciji v enem dnevu potrdili več kot 208.000 okužb
29. 12. 2021 07.45
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v novem tedenskem poročilu opozarja, da nova različica koronavirusa omikron še vedno predstavlja zelo visoko tveganje za to, da bi naraščajoče okužbe preplavile zdravstvene sisteme. V Franciji in Italiji so jih v torek potrdili največ v enem dnevu doslej, v Franciji več kot 208.000. Trend padanja okužb se je ustavil tudi v Avstriji, kjer se je število v dveh dneh več kot podvojilo, porast pa so zabeležili tudi na Hrvaškem.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu
29. 12. 2021 16.45
DZ je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o novem interventnem zakonu za pomoč ob covidu-19 ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali, da gre za zlorabo instituta referenduma, z zakonom pa, da si vladajoča koalicija le kupuje volilne glasove.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta
29. 12. 2021 06.36
Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.