omilitev

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...

27. 12. 2021 19.42

Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen

27. 12. 2021 16.19

Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Izredno sejo DZ spremljali protesti, Policija pridržala 10 oseb

27. 12. 2021 06.29

Medtem ko je državni zbor na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona, ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov, se je v okolici parlamenta odvijal protest, med peščico protestnikov in Policijo pa je prišlo tudi do prerivanja. Policija je za čas trajanja shoda pridržala deset oseb, po do zdaj zbranih podatkih pa sta poškodovana dva policista.

Vlada soglaša z dopolnili k predlogu PKP 10: obeta se podaljšanje turističnih bonov

26. 12. 2021 15.20

Vlada je na dopisni seji soglašala s predlaganimi dopolnili k predlogu zakona o dodatnih ukrepih zaradi posledic covida-19 ter sprejela odzivno poročilo na revizijsko poročilo računskega sodišča, so sporočili z vlade. Za proizvodnjo elektronskih sklopov FTA 2 bo vlada prispevala 1,37 milijona evrov, so še sklenili na današnji seji. Predlog zakona PKP 10, ki med drugim podaljšuje lanske turistične bone ter predvideva enkraten solidarnostni dodatek za določene upokojence, kmete, invalide in vojne veterane, bo državni zbor na izredni seji obravnaval v ponedeljek.

Cepljenje proti gripi brezplačno tudi v prihodnjem letu

23. 12. 2021 20.02

Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju več ukrepov iz zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije, med drugim ostaja cepljenje proti gripi brezplačno tudi v sezoni 2021/2022. Zakonske določbe so veljavnost ukrepov namreč omejile do konca letošnjega leta, vlada pa jih lahko s sklepom podaljša še za pol leta.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili

23. 12. 2021 06.38

Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Ministrstvo: Ustavno neskladje glede odreditve šolanja na daljavo popravlja predlog PKP 10

22. 12. 2021 18.11

Izteka se rok, ki ga je ustavno sodišče dalo za odpravo neustavne ureditve, po kateri lahko pristojni minister sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Na ministrstvu za izobraževanje so pojasnili, da področje urejajo v desetem protikoronskem paketu, ki čaka na obravnavo v DZ.

Pred enim mesecem potrdili prvi primer, zdaj je omikron na Danskem že prevladujoč

21. 12. 2021 08.13

Ob hitrem širjenju nove različice omikron, ki je v ZDA in tudi na Danskem postala celo prevladujoča različica novega koronavirusa, Svetovna zdravstvena organizacija ljudi poziva, naj prekličejo svoje počitniške načrte ter s tem zaščitijo svoje in javno zdravje. Zaradi omikrona so na Novi Zelandiji zamaknili časovnico sproščanja ukrepov in odpiranja meja, Tajska je za tuje turiste znova uvedla karanteno. V Londonu so odpovedali silvestrovanje na trgu Trafalgar. Avstrija pa po tem, ko je zaostrila pogoje za prehajanje meje, podaljšuje tudi zaprtje javnega življenja za osebe, ki ne izpolnjujejo pogoja PC.

DZ na redni seji o usodi Vizjaka in Hojsa, o protikoronskem zakonu na izredni seji

10. 12. 2021 13.23

DZ se bo prihodnji teden sestal na redni seji, na kateri bo med drugim odločal o usodi okoljskega ministra Andreja Vizjaka in notranjega ministra Aleša Hojsa. Pred koncem leta bo DZ predvidoma zasedal še na izredni seji, na kateri bodo poslanci obravnavali tudi predlog desetega protikoronskega zakona.

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov

09. 12. 2021 08.15

Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

LMŠ ne podpira predloga PKP 10: 'Vlada spet izvaja prakso podtaknjencev'

03. 12. 2021 13.25

V opozicijski LMŠ nasprotujejo trenutnemu predlogu novega paketa pomoči (PKP 10), ki ga je pripravila vlada. Pozvali so jo, naj nemudoma pripravi dopolnila k zakonu, s katerimi bi umaknili nekatere ukrepe, ki niso interventne narave, hkrati pa bi zagotovili rešitve za panoge, v katerih je poslovanje zaradi posledic epidemije še vedno omejeno.

Vlada podaljšala letošnje turistične bone

02. 12. 2021 06.18

Vlada je na seji podaljšala rok za unovčitev letošnjih bonov (Bonov21) do 30. junija 2022. S tem želijo preprečiti množično obiskovanje priljubljenih turističnih destinacij v času slabe epidemiološke situacije in spodbuditi turistično povpraševanje tudi drugo leto.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu

29. 11. 2021 20.46

Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov

26. 11. 2021 12.20

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov, ki jih lahko državljani unovčijo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, je razvidno iz gradiva v vladni obravnavi. Enako kot lanski turistični boni naj bi tudi letošnji veljali do 30. junija 2022. Letošnji boni, imenovani bon21, so zaživeli sredi julija, do 22. novembra pa so jih državljani unovčili polovico. Porabljena vrednost je po navedbah vlade znašala 96,2 milijona evrov, neporabljenih jih je še za 95,9 milijona evrov.

Ministrstvo: Uvedba odškodnin ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19

24. 11. 2021 17.14

Uvedba sistema odškodnin zaradi resnih stranskih učinkov po cepljenju proti covidu-19, ki ga vlada predlaga v desetem protikoronskem zakonu, ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Vprašanje odškodnin pa z interventnim zakonom urejajo zaradi hitrosti in učinkovitosti.

Humanitarne organizacije: Solidarnostni dodatek si zasluži več ranljivih skupin

24. 11. 2021 17.07

Humanitarne organizacije vladi predlagajo, naj med prejemnike enkratnega solidarnostnega dodatka, ki ga je predvidela v novem interventnem zakonu, vključi še več družbenih skupin. Za zmanjšanje in nadaljnje preprečevanje revščine v Sloveniji bi morali povečati obseg upravičencev do solidarnostnega dodatka, so prepričane.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10

23. 11. 2021 15.52

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ

22. 11. 2021 17.04

Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Vlada uvaja povračilo škode za stranske učinke po cepljenju: kakšni so zneski?

19. 11. 2021 16.39

Vlada predlaga povračilo škode tistim, ki jim je zaradi cepljenja proti covidu-19 nastala škoda na zdravju. "Uvedba odškodninske odgovornosti in sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv in zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja," je dejal Janez Poklukar.

Bolnišnicam in socialnovarstvenim zavodom na pomoč tudi z javnimi deli

15. 11. 2021 17.09

Zavod RS za zaposlovanje je objavil javno povabilo za izbor programov javnih del za omilitev posledic epidemije covida-19. Za dodatno kadrovsko pomoč v prihodnjem letu nameravajo v bolnišnice in socialnovarstvene zavode vključiti 350 ljudi, za kar je na razpolago štiri milijone evrov.

Vlada s proračunskimi prerazporeditvami tudi za covidni dodatek

08. 11. 2021 20.44

Vlada je odločila o več prerazporeditvah pravic porabe sredstev državnega proračuna. Med drugim je zagotovila 35,5 milijona evrov za kritje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v javnem sektorju, ki ga je javnim uslužbencem iz proračuna zagotovil zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19.

Vlada bi popravila izračun nerealiziranega programa zaradi oskrbe covidnih bolnikov

05. 11. 2021 16.26

Vlada bi z novelo zakona o ukrepih za omilitev posledic covida-19 popravila izračun vrednosti nerealiziranega programa zaradi zagotavljanja prostorov za covidne bolnike. Od veljave zakona so se namreč bistveno znižale cene za oskrbo covidnih bolnikov, na podlagi katerih temelji izračun, zato trenutna ureditev ni realna, so ocenili na ministrstvu.

Piran bo štiri leta živi laboratorij za iskanje rešitev za podnebno krizo

22. 10. 2021 11.38

Piran bo za štiri leta postal živi laboratorij iskanja trajnostnih rešitev za omilitev posledic podnebne krize, v katerem se bodo osredotočili na reševanje težav s pomanjkanjem pitne vode in postavljanje sistema za zgodnje zaznavanje ekstremnih vremenskih pojavov, so sporočili z Znanstveno-raziskovalnega središča Koper (ZRS Koper). Sodelujoči prebivalci bodo skupaj z raziskovalci preverjali možnosti, kako zmanjšati uporabo pitne vode za splakovanje straniščne školjke.

Del zakona o izobraževanju na daljavo v osnovnih šolah v neskladju z ustavo

18. 10. 2021 11.15

Ustavno sodišče je z delno odločbo ugotovilo, da je v neskladju z ustavo ureditev, po kateri lahko minister za izobraževanje sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Državni zbor mora neskladje določbe, ki je zapisana v petem protikoronskem zakonu, odpraviti v dveh mesecih.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo

07. 10. 2021 06.25

Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Država v drugem četrtletju ustvarila primanjkljaj v višini 757 milijonov evrov

30. 09. 2021 10.48

Javnofinančni primanjkljaj je v drugem četrtletju 2021 znašal 757 milijonov evrov, kar predstavlja 5,8 odstotka BDP, kažejo novi podatki Statističnega urada Slovenije. Primanjkljaj se je v primerjavi s prvim četrtletjem zmanjšal.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

'Zdi se, da vlada ni pozabila na ranljive skupine, temveč jih je namerno prezrla'

13. 09. 2021 07.24

Nevladne organizacije so se že tekom vikenda odzvale na novi vladni odlok, s katerim bo od srede PCT-pogoj veljal praktično povsod. Opozorili so na brezdomce, pretepene ženske in druge ranljive skupine, ki zaradi morebitnega neizpolnjevanja pogoja ne bodo več mogli poiskati nujne pomoči. Odzval se je vodja vladne svetovalne skupine za pripravo ukrepov za omilitev posledic epidemije Matej Lahovnik, ki je zapisal, da jih ne ogroža pogoj PCT, temveč njegovo neizpolnjevanje, ter da je cepljenje brezplačna alternativa. Njegovo mnenje je nato delil tudi predsednik vlade Janez Janša. "Zdi se, da vlada ni pozabila na ranljive skupine, temveč jih je namerno prezrla," so to komentirale nevladne organizacije.

Umar: Obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni

15. 07. 2021 10.36

Gospodarska aktivnost v mednarodnem okolju se je v drugem četrtletju okrepila, v evrskem območju je po znižanju v prvem četrtletju v drugem precej okrevala. Tudi v Sloveniji večina kratkoročnih kazalnikov izkazuje razmeroma visoke medletne rasti, obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni, ugotavlja Umar.