opozicije

Prijeli Sadamovega polbrata
17. 04. 2003 00.00
Ameriške posebne enote so ujele polbrata in svetovalca voditelja strmoglavljenega iraškega režima Sadama Huseina, Barzana Ibrahima Al Tikritija, so sporočili s centralnega ameriškega poveljstva v Katarju. Ameriške sile ob iraško-iranski meji pa bombardirajo še zadnja oporišča Sadamovih privržencev.

Izredna seja mestnega sveta o SIB
16. 04. 2003 00.00
Ljubljanska županja Danica Simšič je za jutri sklicala izredno sejo mestnega sveta, na kateri bodo svetniki obravnavali samo eno točko dnevnega reda - vložitev odškodninskih tožb za povrnitev škode, nastale zaradi nakupa Slovenske investicijske banke (SIB).

Janez Janša: Vztrajamo pri dialogu z vlado
15. 04. 2003 00.00
V LDS so zavrnili zahteve opozicije, ki v prid "uravnoteženju demokracije" v Sloveniji zahteva večji vpliv v medijih, javnih podjetjih in diplomaciji. Zahteve so po mnenju LDS le posledica stiske, v kateri se je opozicija znašla po seriji volilnih porazov.

Večje operacije v Iraku končane
14. 04. 2003 00.00
S padcem Tikrita, rojstnega kraja Sadama Huseina in zadnjega mesta, ki so ga nadzorovale iraške sile, naj bi se po navedbah predstavnikov ameriške vojske večje operacije v Iraku končale. General Stanley McChrystal je napovedal, da bosta Perzijski zaliv že ta teden zapustili dve ameriški letalonosilki s spremljevalnim ladjevjem.

Aretirali odgovorne za vukovarske poboje
14. 04. 2003 00.00
Zunanji minister Srbije in Črne gore (SČG) Goran Svilanović je povedal, da je srbska policija aretirala ljudi, ki so leta 1991 neposredno sodelovali pri poboju hrvaških ujetnikov v naselju Ovčara blizu Vukovarja. Medtem se stopnjujejo medsebojne obtožbe o odgovornosti za uboj premiera Đinđića.

Svetovni pohod za mir
12. 04. 2003 00.00
Po svetu so v okviru svetovnega pohoda za mir v več kot 5000 mestih potekale demonstracije proti vojni v Iraku. O protestih so poročali iz Berlina, Londona, Köbenhavna, Rima, Pariza, pa tudi Seula.

LDS: Pluralizacija ni stvar vlade
11. 04. 2003 00.00
Na zahteve Koalicije Slovenija, ki jih je v začetku leta naslovila na predsednika vlade Antona Ropa, je odgovorila največja vladna stranka LDS. Gregor Golobič je zahteve, ki jih je kasneje prevzela tudi civilna pobuda simpatizerjev SDS, komentiral kot neverjeten poskus restavracije komunizma.

Dimitrij Rupel: Zunanja politika naj se obrne v prihodnost
08. 04. 2003 00.00
Polemike o slovenski zunanji politiki se nikakor nočejo poleči. O nekaterih očitkih na račun predsednika vlade in vladnih stališč, ki jih je na vlado naslovil Janez Janša, smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

Mramor: Iščemo rešitve glede vladnega letala
04. 04. 2003 00.00
Z ministrom za finance <strong>Dušanom Mramorjem</strong> smo se pogovarjali o napovedanem rebalansu državnega proračuna, o razlogih zanj ter možnih rešitvah glede vladnega letala.

Kdo bo služil z obnovo Iraka?
05. 04. 2003 00.00
Svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da vodilna vloga v povojni obnovi Iraka ne pripada ZN, temveč ZDA, ki so "sodelovale pri osvoboditvi Iraka in zato tudi žrtvovale življenja in kri".

Rop: Vlada ne bo podprla napada na Irak
04. 04. 2003 00.00
Zapletena zunanjepolitična situacija zaradi vojne v Iraku v času referendumov o vstopu v Nato in Evropsko unijo ni bila najbolj ugodna za prvih sto dni vlade Antona Ropa. Vlado in premiera v zadnjih dneh ostro napada opozicija, ki zahteva bolj jasna zunanjepolitična stališča, predvsem v odnosu do ZDA.

Izredna seja DZ na pobudo SDS?
03. 04. 2003 00.00
Predsednik socialdemokratske stranke Janez Janša je napovedal resno možnost, da bo opozicija predlagala izredno sejo parlamenta, na kateri bi od vlade zahtevali, da se opredeli do iraške vojne, predvsem do deklaracije ameriškega kongresa, ki je Slovenijo uvrstila na seznam držav vojne koalicije.

Komisija DZ o zadevi Depala vas
02. 04. 2003 00.00
Parlamentarna komisija za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami je na zahtevo šestih poslancev opozicije in Zmaga Jelinčiča preverjala, ali je Janez Janša z objavo strogo zaupnih dokumentov o Depali vasi storil kaznivo dejanje izdaje uradne tajnosti, in ugotovila, da za to ni pristojna.

Janez Janša
29. 03. 2003 00.00
Predsednik SDS Janez Janša je znova razburkal slovensko notranjo politiko. Takoj po referendumih je spomnil na šest zahtev opozicije, zahteval neposredne prenose iz parlamenta in v nasprotnem zagrozil s selektivnim sodelovanjem na parlamentarnih sejah.

Bakhtyar Aljaf: Krvava bitka za Bagdad
26. 03. 2003 00.00
Bakhtyar Aljaf je iraški Kurd , rojen 1961 v Kirkuku . Leta 1980 je prišel v tedanjo Jugoslavijo, kjer se je vpisal na študij novinarstva. Bil je tudi dopisnik Okaz newspaper-ja iz Savsdske Arabije, sodelavec časopisov Slovenec in Republika, glavni urednik Sarajevskega magazina v arabskem jeziku ter glavni urednik bosanskega Povratka. Je tudi eden od ustanoviteljev in direktor mednarodnega Inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije IFIMES v Ljubljani.

Siloviti napadi na iraške položaje
31. 03. 2003 00.00
Ameriška in britanska letala neprestano bombardirajo iraško prestolnico. Napadajo predvsem položaje republikanske garde, obstreljevali pa so tudi palačo, kjer živi sin Sadama Huseina. Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je medtem napovedal nove samomorilske napade na agresorske sile.

Mira Marković je v Rusiji
29. 03. 2003 00.00
Iz srbskega ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da je žena nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića, Mira Marković, ki jo policija sumi vpletenosti v ugrabitev in uboj nekdanjega predsednika srbskega predsedstva Ivana Stambolića, v Rusiji.

Odstopil beograjski okrožni tožilec
26. 03. 2003 00.00
Beograjski okrožni tožilec Rade Terzić je svoj odstop potrdil za televizijsko mrežo B92, ni pa želel razkriti, zakaj se je odločil za ta korak. Terzić je že drugi visoki predstavnik sodstva, ki je odstopil po uvedbi izrednih razmer v Srbiji, ki so sledile atentatu na premiera Zorana Đinđića.

Nočno bombardiranje Bagdada
25. 03. 2003 00.00
Koalicijske sile so prevzele popoln nadzor nad pristaniškim mestom Um Kasr na jugu Iraka. Šiitska opozicijska skupina s sedežem v Iranu je sporočila, da se je v Basri, ki jo oblegajo britanske sile, začela vstaja. Iz Bagdada poročajo o novih zračnih napadih, koalicijski prodor proti središču države pa ovira peščeni vihar.

Iraška opozicija: pogovori o prihodnosti
22. 03. 2003 00.00
Iraška opozicija naj bi se "v nekaj urah", v soboto ali nedeljo, v iraškem delu Kurdistana sešla na pogovorih o "načrtih za prihodnost države", je zatrdil vodja šiitske opozicije Abdelaziz Hakim.

Mednarodni odzivi na vojno
20. 03. 2003 00.00
Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Bushev ultimat se izteka
19. 03. 2003 00.00
Ameriški in britanski vojaki so se že premaknili v demilitarizirano cono na iraško-kuvajtski meji. V četrtek ponoči malo po 2. uri se bo iztekel ultimat, ki ga je ameriški predsednik postavil Sadamu Huseinu, da zapusti državo. Ta je ultimat že predhodno zavrnil, sicer pa je Bela hiša sporočila, da bi ameriška vojska v vsakem primeru napadla Irak. Savdska Arabija in Bahrajn pa sta iraškemu predsedniku ponudila azil.

Povojna ureditev Iraka
16. 03. 2003 00.00
Medtem ko zavezniška vojska v Perzijskem zalivu čaka na ukaz za napad na Irak, v Washingtonu kujejo načrte o povojni ureditvi Iraka. Po načrtu, ki so ga pripravili v Pentagonu, naj bi ameriška vojska vodila državo dokler ne bo v Iraku mogoče oblikovati demokratične vlade.

Kdo je Zoran Živković?
16. 03. 2003 00.00
Zoran Živković, ki ga je glavni odbor Demokratične stranke (DS) pokojnega Zorana Đinđića predlagal za mandatarja nove srbske vlade, se je rodil 22. decembra 1960 v Nišu. Politično kariero je začel v Demokratični stranki, kasneje kot župan Niša in nazadnje kot notranji minister Srbije in Črne gore.

Kdo je bil Zoran Đinđić
12. 03. 2003 00.00
Zoran Đinđić je srbsko vlado vodil od demokratičnih sprememb v nekdanji ZRJ po padcu režima Slobodana Miloševića oktobra 2000. Za premiera je bil potrjen 25. januarja 2001, potem ko je na parlamentarnih volitvah zmagala Demokratična opozicija Srbije (DOS).

Erdogan novi turški premier
11. 03. 2003 00.00
Turški predsednik Sezer je po odstopu premiera Gula na njegovo mesto imenoval vodjo vladajoče turške Stranke za pravico in razvoj Erdogana, ki se bo po prevzemu položaja najprej prisiljen soočiti s problemom namestitve ameriških vojakov v Turčiji.

ZLSD za ustanovitev komisije o SIB
11. 03. 2003 00.00
V ljubljanski mestni organizaciji ZLSD se zavzemajo za čimprejšnjo ustanovitev komisije, ki bo razjasnila nakup Slovenske investicijske banke (SIB), in za pospešitev postopkov pristojnih organov, ki ugotavljajo odgovornost vpletenih v nakup banke.

Program nove avstrijske vlade
06. 03. 2003 00.00
Avstrijski kancler in vodja avstrijske ljudske stranke (ÖVP) Wolfgang Schüssel je v avstrijskem parlamentu predstavil program nove vlade. Jedro vladnega programa predstavljalo zmanjšanje davčnih obremenitev, črno-modra vladna koalicija pa naj bi to dosegla v prihodnjih treh letih.

Zaprisegla nova avstrijska vlada
28. 02. 2003 00.00
Nova avstrijska vlada, ki jo sestavljajo Avstrijska ljudska stranka (ÖVP) in svobodnjaki (FPÖ), je prisegla pred predsednikom Thomasom Klestilom. Avstrija ima tako po treh mesecih od predčasnih parlamentarnih volitev spet vlado, ki jo bo vodil Wolfgang Schüssel, podkancler pa bo Herbert Haupt.

Borut Miklavčič generalni direktor ZZZS
26. 02. 2003 00.00
Državni zbor je nocoj v okviru mandatno-volilnih zadev kljub odločnemu nasprotovanju opozicije dal soglasje k imenovanju Boruta Miklavčiča za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki bo tako nasledil dolgoletnega direktorja tega zavoda Franca Koširja.