opozicije

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje
14. 03. 2021 12.35
Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Fajonova s podporo širšega vodstva stranke in ciljem zmage na volitvah
13. 03. 2021 15.58
Širše vodstvo SD je na posvetu o delovanju stranke strnilo vrste in odločno podprlo predsednico Tanjo Fajon v pripravah na naslednje volitve z ambicijo, da zmagajo. Fajonova je napovedala, da bodo naredili vse za to, da ljudem povrnejo zaupanje v politiko in socialno demokracijo. Izpostavila je še, da so vrata stranke odprta.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Predlogi opozicije: Dodatna izplačila za delo s covidnimi bolniki, turistični bon za zaposlene ...
10. 03. 2021 16.39
Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB so v parlamentarni postopek poslali predlog novele zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19, s katero želijo zaposlenim v zdravstvu in socialno-varstvenih zavodih zagotoviti pošteno plačilo in nagrado za delo s covidnimi bolniki.

Zelena luč pogojem za zaposlitev evropskih delegiranih tožilcev
10. 03. 2021 13.32
Odbor za pravosodje je prižgal zeleno luč predlogu novele zakona o državnem tožilstvu, ki določa pogoje za zaposlitev evropskih delegiranih tožilcev in potrebno raven znanja angleščine. Pri tem gre po mnenju opozicije za nepotreben pogoj, ki ga bo vlada izkoristila, da ji ne bo treba dati soglasja k imenovanju dveh evropskih delegiranih tožilcev.

Vlada naj primarno omogoči odpiranje turizma in gostinstva
10. 03. 2021 12.32
Odbor DZ za gospodarstvo je razpravljal o ukrepih za pomoč gostinstvu in turizmu v epidemiji. Koalicija je poudarjala ustreznost ukrepanja v danih možnostih, opozicija se je spraševala o učinkovitosti in pravočasnosti. Predstavniki panoge so pozvali k dodatnim, prilagojenim ukrepom. Po večmesečnem zaprtju gostinskih lokalov v državi so mnogi gostinci zaradi nevzdržnih stroškov, ki jih ne morejo več kriti iz prihrankov ali prepočasne ter prenizke pomoči države, trajno zaprli svoja vrata, je opozoril poslanec SD Matjaž Han.

'Vlada zaostruje že tako strogo priseljensko in migrantsko zakonodajo'
09. 03. 2021 12.27
Odbor DZ za notranje zadeve je za danes predvideno obravnavo novel zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti prestavil na eno od prihodnjih sej. Tak sklep so izglasovali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB ter koalicijski SMC, saj današnji datum seje ni v skladu s poslovniškimi roki. Iz Levice pa so sporočili, da so vložili amandma odbora, da se uvedba instituta kompleksne krize na področju migracij črta iz predloga zakona.

Odprava policijske ure ali (le) zamik na 22. uro?
09. 03. 2021 11.23
Omejitev v nočnem času traja že 140 dni. Na ministrstvu po besedah Hojsa razmišljajo, da bi razrahljali tudi ta ukrep, predvsem v posavski in jugovzhodni regiji, ki sta že v rumeni fazi, v kateri je predvidena odprava te omejitve. Bo pa najverjetneje predlagal, da se v vsakem primeru konec meseca ob premiku ure začetek omejitve gibanja v nočnem času zamakne na 22. uro.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27
Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Kitajska načrtuje rast gospodarstva in večji nadzor nad Hongkongom
05. 03. 2021 07.18
Formalno najvišji politični organ na Kitajskem, ljudski kongres, je začel letošnje zasedanje, na katerem pričakujejo potrditev novega, 14. petletnega načrta, ki predvideva nadaljevanje okrevanja po epidemiji. Veliko pozornosti svetovne javnosti bo pritegnila tudi napovedana reforma volilnega sistema v Hongkongu.

V pisarnah madžarske skrajne desničarske stranke Jobbik razneslo dimno granato
04. 03. 2021 17.33
Dimna granata je v prostorih stranke eksplodirala v sredo v poznih popoldanskih urah. Po uradnih informacijah policije se je ta sprožila v rokah predstavnika mladinske sekcije. Madžarski Nacionalni preiskovalni urad incident že preučuje, iz Jobbika pa so sporočili, da jim ni jasno, kdo in zakaj je napravo pretihotapil v njihove prostore.

Navalni iz zapora sporočil: Vse je dobro
03. 03. 2021 18.14
Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni se je prvič po tem, ko so ga odpeljali iz zapora v Moskvi in ga premestili na doslej nerazkrito lokacijo, oglasil na svojem profilu na Instagramu. V daljšem zapisu, ki so ga objavili njegovi odvetniki, je sledilcem sporočil, da je dobro, in se celo šalil na račun zaporniškega življenja.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi
02. 03. 2021 08.51
DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Raziskava ministrstva za kulturo: mediji v Sloveniji so pretežno nevtralni
01. 03. 2021 18.30
Zasebna Fakulteta za medije, ki je bila ustanovljena leta 2008, je pripravila raziskavo medijske krajine za Ministrstvo za kulturo. Analizirali so zapise z desetih spletnih medijskih portalov in se osredotočili predvsem na medijsko obravnavo treh tematik: ukrepov vlade RS v zvezi s covidom-19, medijske zakonodaje in odnosa politike do migrantske krize. Podatki kažejo nevtralnost in uravnoteženost poročanja, pri portalu Nova24tv.si pa izrazito podporo vladi in desno usmerjenost.

V covid-19 skupino se vrača Fafangel, odhajata Rozman in Bitenc
01. 03. 2021 17.42
Novi minister za zdravje Janez Poklukar je po naših informacijah že sestavil oz. preoblikoval vladno svetovalno skupino za covid-19 po svojih željah. Vodilno mesto bo od Bojane Beović prevzela infektologinja Mateja Logar. V skupino se vrača Mario Fafangel, prvi epidemiolog na NIJZ, ki je bil večkrat kritičen do določenih vladnih ukrepov, iz nje pa bosta po novem izključena Aleš Rozman in Marko Bitenc.

Navalnega premestili v kazensko kolonijo: odslužil bo dve leti in pol zaporne kazni
28. 02. 2021 15.25
Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni je bil premeščen v regijo Vladimir vzhodno od ruske prestolnice Moskve, kjer bo v kazenski koloniji odslužil kazen dveh let in pol zapora, ki so mu jo dosodili zaradi kršenja pogojne zaporne kazni, je sporočila komisija za nadzor človekovih pravic zapornikov v Moskvi.

Na obletnico umora Borisa Nemcova se je v Moskvi zbralo več tisoč ljudi
27. 02. 2021 14.16
Šest let po umoru ruskega opozicijskega politika Borisa Nemcova je danes po njem imenovan sklad odlikoval priprtega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. 44-letnik je letošnji dobitnik nagrade Nemcov za pogum pri varovanju demokratičnih vrednot v Rusiji. V Moskvi se je medtem na shodu ob obletnici zbralo več tisoč ljudi.

Nacionalni načrt za okrevanje: digitalizacija, zeleni cilji in preoblikovanje turizma
26. 02. 2021 15.37
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost nima več oznake interno, so sporočili iz DZ. Zaradi nedostopnosti vsebine gradiva, na podlagi katerega bo Slovenija lahko črpala sredstva iz evropskega mehanizma za okrevanje po koronavirusni krizi, je na vlado letelo precej kritik. Medtem je opozicija, združena v koalicijo KUL, oblikovala svoj alternativni načrt za okrevanje, ki so ga predstavili danes. Tanja Fajon pa je ob tem opozorila, da časa za javno razpravo ni veliko.

Navalnega poslali v kazensko kolonijo
26. 02. 2021 07.42
Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni bo kazen dveh let in pol zapora, ki so mu jo dosodili zaradi kršenja pogojne zaporne kazni, odslužil v kazenski koloniji, je sporočil vodja ruskega urada za zapore Aleksander Kalašnikov.

Odbor za delo sprejel sklep o povrnitvi izpadlega dohodka študentov
25. 02. 2021 23.22
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je na nujni seji, sklicani na zahtevo poslanske skupine Levica, razpravljal o neuskladitvi minimalne študentske urne postavke z dvigom minimalne plače. Ker se je ta v vmesnem času uskladila, je bil sprejet sklep, da se študentom povrne izpad dohodka za obdobje od 28. januarja do 19. februarja.

KUL proti 'sedenju na dveh stolih', zahteva nov razrez v delovnih telesih DZ
25. 02. 2021 15.01
Iz vrst koalicije KUL letijo očitki na odločitev DeSUS, da bodo naprej delovali kot zmerna opozicija. Pričakujejo, da se bo stranka izjasnila 'kje je', predvsem skozi glasovanje. "Če reče, da je opozicija, mora tudi glasovati, govoriti in se obnašati kot opozicija," je jasen Luka Mesec. KUL zahteva tudi nov razrez mest v delovnih telesih DZ. Minister Podgoršek medtem pravi, da bi se moral DeSUS ukvarjati z doseganjem programskih ciljev, ne z eliminacijo drugače mislečih v stranki.

Po srečanju s Pahorjem: 'Imamo krizo nezaupanja'
24. 02. 2021 07.39
Po srečanju prvakov parlamentarnih strank pri predsedniku republike Borutu Pahorju je premier Janez Janša ugotovil, da za podpis sporazuma o sodelovanju z vsemi parlamentarnimi strankami ni veliko možnosti. Še vedno pa ni povsem jasno, kakšna bosta v prihodnje vloga in delovanje stranke DeSUS.

Janez Poklukar je novi minister za zdravje
23. 02. 2021 06.34
DZ je s 50 glasovi za in 31 proti podprl imenovanje Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. Podprli so ga v SDS, SMC, NSi, SNS, pa tudi poslanca narodnih skupnosti in večina poslanske skupine DeSUS. Poslanec DeSUS Jurij Lep se je namreč glasovanja vzdržal. Prav tako so se glasovanja vzdržali v SAB, proti pa so glasovali v LMŠ, SD in Levici. 42-letni zdravnik je postal 18. minister za zdravje doslej in tretji v tej vladi.

Erjavec: Dogovorili smo se, da štirje poslanci DeSUS ostanejo v stranki
23. 02. 2021 06.39
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po pogovorih s poslanci DeSUS sporočil, da so se dogovorili, da ostanejo štirje poslanci DeSUS še naprej v stranki. Po njegovih navedbah so se tudi strinjali, da bodo nadaljevali skupaj kot zmerna opozicija, kar pomeni, da bodo podpirali vse tiste predloge, ki so v korist starejših in upokojencev. Neuradno naj bi se minister Podgoršek odločil, da bo z delom v vladi nadaljeval.

Zunanji ministri EU dosegli dogovor o novih sankcijah proti Rusiji
22. 02. 2021 19.26
Zunanji ministri EU so v Bruslju dosegli politični dogovor o uvedbi novih sankcij proti odgovornim za prijetje in obsodbo ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Ob tem je izrazil upanje, da za konkretne odločitve ne bo potreben več kot teden dni.

Antonio Guterres o 'pandemiji kršitev človekovih pravic'
22. 02. 2021 09.32
Skokovit porast ekstremne revščine, nasilje nad ženskami, utrjevanje oblasti in utišanje kritikov z izgovorom boja proti pandemiji ter nov dokaz egoizma bogatih držav, ki lahko na koncu udari proti njim samim. Spopad s koronavirusom je žal postal tudi poligon za teptanje človekovih pravic, ugotavlja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Izvršni odbor DeSUS Izola bo svoje poglede najprej prenesel Erjavcu
20. 02. 2021 18.13
Izvršni odbor DeSUS Izola je končal razpravo, kako bi moral delovati DeSUS po neuspeli konstruktivni nezaupnici. Zaključke bo predsednik DeSUS Izola, poslanec Branko Simonovič, predstavil vodstvu stranke, javno pa jih ne želi razkrivati. Eden od sklepov odbora je namreč bil, da o stališčih ne razpravljajo v medijih, je Simonovič dejal za STA.

'Takšni procesi nas lahko pripeljejo tja, kjer smo v preteklosti že bili'
19. 02. 2021 19.02
Najmočnejše orodje parlamentarcev so besede. Zato sklic seje o stopnjevanju sovražnosti, izključevanja ter napadov proti posameznikom in organizacijam. Ko se govori o sovražnem govoru, je treba začeti pri tistih, ki ga širijo in ki ob tem vodijo našo državo. Morda bi se politiki lahko dogovorili, če bi umaknili vsaj nekaj sovražnih besed, ki jih namenjajo državljankam in državljanom. In začnejo naj kar pri sebi, čisto pri vrhu, kjer sovražnosti in žalitev ne manjka. Enako obsojanja vredna je seveda tudi sovražnost iz opozicije. Kaj so torej politiki ugotovili o sovražnem govoru?

Simonovič Erjavčevo napoved pogovorov označil za nedemokratično metodo
19. 02. 2021 17.08
Poslanec Simonovič je pojasnil, da je sklical izvršni odbor DeSUS Izola, ki se bo seznanil z aktivnostmi po neuspešni konstruktivni nezaupnici. Napoved predsednika stranke Erjavca, da se bo o razmerah posamično pogovoril s poslanci DeSUS, tudi z njim, pa je Simonovič danes označil za nedemokratično metodo sodelovanja.