opozicije

Posvet o tajnem glasovanju poslancev končan brez dogovora

21. 01. 2021 07.03

Predsednik DZ Igor Zorčič je s predstavniki poslanskih skupin razpravljal o tem, kako poslancem v določenih primerih omogočiti tudi tajno glasovanje zunaj sedeža DZ. Kot je povedal po sestanku, so soočili mnenja, a nekega soglasja, ki bi v tem trenutku dalo upanje, da bodo kmalu prišli do sprememb poslovnika, ni bilo začutiti. Posvet se je tako končal brez kakršnekoli sprejete rešitve ali doseženega dogovora o rešitvi.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

Odbor DZ do pridobitve pravnega mnenja prekinil sejo o ravnanjih Vesela

20. 01. 2021 18.50

Odbor za notranje zadeve je do pridobitve mnenja zakonodajno-pravne službe prekinil sejo, na kateri bi razpravljal o ravnanju predsednika Računskega sodišča RS Tomaža Vesela. Nanj namreč letijo očitki o nezdružljivosti njegove funkcije s funkcijo v Fifi. Sam trdi, da zanjo obstaja soglasje KPK, ki pa ga na KPK nimajo, kar je potrdil tudi predsednik komisije.

Fajonova: Veliko je negotovosti in nejasnosti, kako bomo nadaljevali

20. 01. 2021 06.00

Se 'kaviar levica' res ni sposobna spopasti v nobeni pošteni politični bitki, kar ji po umiku nezaupnice očita predsednik vlade Janez Janša? Kaj bo koalicija KUL počela naslednjih 14 dni, kako bodo iskali manjkajoče glasove in kaj bo trenutek, ki bo odločilen za vnovično vložitev nezaupnice?

Erjavec: Konstruktivno nezaupnico bomo vložili takoj, ko bodo izpolnjeni pogoji za delo

19. 01. 2021 06.00

Karl Erjavec je umaknil soglasje h kandidaturi za mandatarja, dokler se epidemiološke razmere v DZ ne izboljšajo. S tem je postopek konstruktivne nezaupnice končan. Zaradi okužb ali rizičnih stikov podpisniki namreč ne morejo glasovati, tajno glasovanje na daljavo pa ni mogoče. Iz koalicije na Erjavčev umik soglasja h kandidaturi za predsednika vlade medtem prihajajo ostri odzivi. Prvak stranke DeSUS pa je zdaj zagotovil, da z vnovično vložitvijo nezaupnice ne bodo čakali na spremembe poslovnika DZ.

Težave za ministra: denar za zavod, ki ni naklonjen cepljenju

19. 01. 2021 15.15

Tudi če pustimo ob strani, da je dobrih 130.000 evrov evropskih sredstev ministrstvo za delo prek javnega razpisa namenilo zavodu, katerega solastnik je bil še marca lani sedanji minister za delo, kar je zagotovo moralno vprašljivo, pa je problematično, da je denar namenjen zavodu, ki dvomi v učinkovitost cepiv in nasprotuje temu, da bi bilo cepljenje obvezno. Tako so še lani opozarjali pred diskriminatornim Zakonom o nalezljivih boleznih, ki bi prepovedal necepljenim otrokom vstop v vrtce in šole. So pa – zanimivo – veliko 'tišji' sedaj, ko se vlada trudi spodbujati k cepljenju proti covidu-19.

Navalni ljudi pozval na ulice: Ne molčite, uprite se

19. 01. 2021 13.03

Po prijetju ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega, ki je moral ob vrnitvi v Rusijo v pripor za 30 dni, se iz sveta vrstijo pozivi k njegovi izpustitvi, ki pa jih je Kremelj zavrnil, češ da ne bo dopustil, da se kdo vmešava v ruske notranje zadeve. Navalni je medtem objavil videoposnetek, v katerem je svoje podpornike pozval k protestom proti vladi. V Kremlju so izrazil zaskrbljenost zaradi poziva Navalnega k "nezakonitim protestom".

Aleksej Navalni aretiran ob vrnitvi v Moskvo

18. 01. 2021 06.32

Le nekaj minut po pristanku v Moskvi so ruske oblasti na letališču Šeremetjevo aretirale opozicijskega politika Alekseja Navalnega. Ta se je pet mesecev po zastrupitvi z živčnim strupom novičok in zdravljenju v Nemčiji vrnil v domovino. "To je najboljši dan v zadnjih petih mesecih," je novinarjem tik pred aretacijo povedal kritik predsednika Vladimirja Putina. Iz EU se medtem že vrstijo pozivi k izpustitvi Navalnega, ki bo za rešetkami 30 dni.

Ruski opozicijski politik Navalni se je po zastrupitvi vrnil domov

17. 01. 2021 16.21

Ruski opozicijski voditelj in eden glavnih kritikov Kremlja se je vrnil v Rusijo, in sicer prvič po zastrupitvi z živčnim strupom novičok prejšnje leto. Letalo je pristalo okoli pol sedme ure po našem času, a so ga pol ure pred pristankom preusmerili na drugo letališče. Nedolgo po prihodu so ga pridržali, in sicer pri kontroli potnega lista.

Vroče pred nezaupnico, Počivalšek in Šarec o izdajah

17. 01. 2021 15.05

Pred nami je politično pester teden. Odvijalo naj bi se glasovanje o nezaupnici vladi Janeza Janše. V zvezi s samim glasovanjem je še nekaj odprtih vprašanj, saj je bila po Knovsovi seji pri šefu Sove potrjena okužba z novim koronavirusom, kar za preostale udeležence seje pomeni testiranje na okužbo. O tem, ali bo seja v sredo izpeljana, bo v torek odločil kolegij predsednika DZ. A čeprav bi glasovanje za kakšen dan odložili, je jasno, da je politično ozračje napeto.

V Indiji zagorela bolnišnica, umrlo več novorojenčkov

09. 01. 2021 16.41

Iz Indije poročajo o tragični nesreči. V zvezdni državi Maharaštra je v soboto zgodaj zjutraj zagorela enota bolnišnice za bolne novorojenčke. Osebju je sicer uspelo rešiti sedem novorojenčkov, a je bil požar kljub temu za deset dojenčkov usoden.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne

08. 01. 2021 07.07

Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

V Hongkongu množične aretacije aktivistov in opozicije

06. 01. 2021 09.38

V Hongkongu so aretirali 50 opozicijskih politikov in aktivistov, oblasti jih obtožujejo, da so poskušali "zrušiti lokalno vlado". Množične aretacije so potekale v skladu s spornim zakonom o nacionalni varnosti, ki ga je lani uradni Peking vsilil Hongkongu, sicer posebnemu administrativnemu območju z določeno stopnjo avtonomije, po večmesečnih množičnih prodemokratskih protestih.

SD za vložitev konstruktivne nezaupnice, Erjavca podprli za mandatarja

29. 12. 2020 18.46

Predsedstvo SD je danes podprlo oblikovanje alternativne protikrizne vlade in konstruktivno nezaupnico vladi s kandidatom za mandatarja nove vlade Karlom Erjavcem. Za SD je ključno, da se nova vlada osredotoči na reševanje zdravstvene, gospodarske in socialne krize ter vzpostavi zdrave temelje za razvoj Slovenije do leta 2030, so navedli.

Neuradno: prva triada v šole 6. januarja, teden dni pozneje otroci do 5. razreda

29. 12. 2020 15.10

Po tem, ko je šolska ministrica Kustečeva za 4. januar napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje, naj bi še v istem tednu v šolske klopi sedli tudi učenci prve triade osnovnih šol. Neuradno bi sledili otroci do 5. razreda, ki bi se v šole vrnili 13. januarja, teden dni kasneje pa še ostali osnovnošolci. Seveda pa si vlada še vedno lahko premisli.

'Pogum in razum izpred 30 let bomo v prihodnjih tednih zelo potrebovali'

23. 12. 2020 08.26

Mineva 30 let od plebiscita, na katerem smo se Slovenci odločali o odcepitvi od Jugoslavije in samostojni državi Sloveniji. Na njem se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Premier Janša je v slavnostnem nagovoru pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila odločitev na plebiscitu pred 30 leti pravilna in ekonomsko utemeljena. Kljub neobičajnim razmeram in utrujenosti od spopada z epidemijo je pozval, naj si prazničnega vzdušja ne pustimo vzeti: "Praznovali bomo ločeni, vendar povezani."

Vložen predlog novele zakona, ki spreminja meje volilnih okrajev

21. 12. 2020 06.25

V DZ so po skrajšanem postopku vložili predlog novele zakona o določitvi volilnih enot za parlamentarne volitve, ki spreminja meje volilnih okrajev. Z današnjim dnem se namreč izteka rok, ki ga je ustavno sodišče dalo državnemu zboru, da volilno zakonodajo uskladi z ustavo. Ustavno sodišče je 21. decembra 2018 ugotovilo, da je del zakonodaje o volitvah v DZ zaradi prevelikih razlik med volilnimi okraji v neskladju z ustavo.

Štetje se nadaljuje: opozicija bo nezaupnico vložila le ob zagotovljenih 46 glasovih

20. 12. 2020 19.45

Po izstopu DeSUS-a iz koalicije je formalno gledano Janševa tretja vlada postala manjšinska. Čeprav s podporo Jelinčičeve SNS, dveh poslancev manjšin in vsaj enega poslanca DeSUS-a, Roberta Polnarja, v parlamentu še vedno uživa večino. Pa bi se to lahko kmalu spremenilo? Prvak SMC Zdravko Počivalšek je sicer dejal, da njegova poslanska skupina za mandatarja ne bo podprla Karla Erjavca, a naj bi koalicija ustavnega loka glasove za konstruktivno nezaupnico Janezu Janši še naprej iskala prav pri poslancih SMC.

Eni ne bi Janše, drugi ne Erjavca: Janševa vlada le še manjšinska

19. 12. 2020 10.36

Kot da zdravstvena kriza v kombinaciji z desetletja podhranjenim zdravstvom ni dovolj, se je Slovenija znašla še sredi politične krize, glavne politične sile v državi pa se zadnje dni ukvarjajo predvsem s preštevanjem glasov. Kdo jih ima torej dovolj, da legitimno vodi vlado oziroma - kdo je na poti do večine in kdo se na oblasti vse bolj drži z "nepredvidljivimi glasovi"?

Logar: Cona ne bo vplivala na slovenske ribiče in Luko Koper

18. 12. 2020 09.32

Hrvaški sabor je z veliko večino podprl odločitev hrvaške vlade o razglasitvi izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Formalno razglasitev hrvaške in italijanske izključne gospodarske cone je pričakovati januarja 2021. Pred tem sta napovedani dve ministrski srečanji Hrvaške, Italije in Slovenije.

Počivalšek: Nekatere poteze SDS nas nervirajo, a ni čas za rušenje

17. 12. 2020 13.37

Premier Janez Janša si želi, da bi se minister za zdravje Tomaž Gantar posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, "ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade". Pri cepljenju gre namreč za zahtevno logistično operacijo in najzahtevnejši del spopada z epidemijo, zato politična nestabilnost ne bo koristila nikomur, meni. Na dogajanje v stranki DeSUS in njenem izstopu iz koalicije pa se je odzval tudi gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. "Sedaj je čas za operativno in vsebinsko politiko, ne pa za rušenje in ideološki boj," je pozval.

Erjavec: Izstopamo zaradi politike, ki jo izvaja Janša

17. 12. 2020 08.15

Svet stranke DeSUS je potrdil izstop iz vladne koalicije, usodo svojih ministrov polagajo v roke premierju Janši. "Svet stranke me je podprl za kandidata za mandatarja nove vlade," pa je ob tem še naznanil predsednik stranke Karl Erjavec. Poslanca Jurša in Lep sta medtem podprla sklepe glede izstopa iz koalicije, jutri sledi pogovor s poslansko skupino. Izvršni odbor stranke je prav tako podprl izločitev Polnarja.

Nov sistem obdavčitve motornih vozil že s prihodnjim letom

17. 12. 2020 11.43

Poslanci državnega zbora so s 43 glasovi za in 17 proti sprejeli nov zakon o davku na motorna vozila, s katerim se bo obdavčitev motornih vozil preoblikovala tako, da bo namesto prodajne cene odločilna okoljska komponenta. Hkrati se bo ukinil davek na luksuzne avtomobile, uvedle pa nekatere administrativne poenostavitve. Spremembe začnejo veljati od 1. januarja 2021.

DZ podprl novelo o kazenskem postopku, prepoved frackinga pa niti v tretje ni dobila podpore

17. 12. 2020 11.30

Poslanci na zadnji dan seje državnega zbora glasujejo o predlogih zakonov, ki so jih obravnavali v torek in sredo. Prepoved frackinga že v tretje ni dobila zadostne podpore DZ, medtem ko so zakon o kazenskem postopku poslanci podprli. Prav tako pa so izglasovali, da je predlog zakona o demografskem skladu primeren za nadaljnjo obravnavo.

Beloruska opozicija prejela nagradov Saharov za svobodo misli

16. 12. 2020 14.19

V Evropskem parlamentu so beloruski opoziciji podelili letošnjo nagrado Saharov za svobodo misli. Na slovesnosti je nagrado predstavnikom opozicije, med katerimi je bila tudi njihova voditeljica Svetlana Tihanovska, izročil predsednik parlamenta David Sassoli.

Turki niso uspeli s pritožbami glede drugega tira

15. 12. 2020 12.13

Iz družbe 2TDK so sporočili, da turški družbi, ki sta se potegovali za posel izgradnje drugega tira, nista bili uspešni. DKOM tako odloča le še o štirih zadevah, ki so se navezovale na nepravilnosti pri postopkih izbire ponudnikov.

Na protestih v Belorusiji znova številne aretacije

13. 12. 2020 16.04

V Belorusiji so že 18. nedeljo zapored potekali protesti proti režimu Aleksandra Lukašenka, tudi tokrat se jih je v številnih mestih udeležilo več tisoč ljudi. V prestolnici Minsk in njenih predmestjih so protestniki organizirali najmanj sto ločenih shodov, s to strategijo pa se skušajo izogniti nasilnemu posredovanju varnostnih sil. Te so kljub temu aretirale več kot 130 ljudi.

Mesec: Konstruktivno nezaupnico bomo zagotovo vložili v kratkem

11. 12. 2020 13.14

Napetosti v DeSUS ne pojenjajo. Štirje njegovi poslanci imajo po besedah Roberta Polnarja pripravljene izstopne izjave. Medtem Luka Mesec napoveduje, da bo KUL koalicija, s katero se je sestal Karl Erjavec, v kratkem zagotovo vložila konstruktivno nezaupnico. Neuradno bi Erjavca, če mu uspe prepričati svoje poslance, podprli tudi nekateri iz SMC. Da ti niso na prodaj, medtem zatrjuje Počivalšek.

Prižgali zeleno luč pogajanjem z Madžari o drugem tiru

09. 12. 2020 15.10

Odbor DZ za zunanjo politiko je sprejel sklep, s katerim je pogajalski skupini oz. ministrstvu za infrastrukturo dal zeleno luč za pogajanja z Madžarsko o sodelovanju pri projektu drugi tir. Večji del opozicije in koalicija sicer glede načrtovanega sodelovanja ostajata na različnih bregovih. Neuradno izhodišča predvidevajo, da bi Madžarska kot družbenica v projekt vstopila z 200-milijonskim kapitalskim vložkom v 2TDK. Slovenija bi v zameno za vložek Madžarski pomagala tudi pri pridobivanju zemljišča v Luki Koper ali ob njej.

Z novo protestniško akcijo nazorno sporočili: 'Situacija je smrtno resna'

09. 12. 2020 14.56

Na Trgu republike v Ljubljani je potekala nova protestniška akcija, s katero so opozorili na katastrofalne razmere glede okuženih in umrlih za boleznijo covid-19. V Protestni ljudski skupščini so vlado pozvali, naj prevzame odgovornost za nastale smrti in nemudoma odstopi. "Njihova nesposobnost, neukrepanje, ignoriranje stroke, igranje političnih igric in dopisovanje po Twitterju je namreč soodgovorno za smrt 1.862 ljudi ter za nepopravljivo izgubo in trpljenje njihovih bližnjih."