osamosvojitve

Pred 30 leti smo iz imena države umaknili besedo 'socialistična'

07. 03. 2020 15.19

Naša država je svoje današnje ime uradno dobila pred natanko 30 leti. Takrat smo namreč iz imena države odstranili besedo "socialistična" in se preimenovali v Republiko Slovenijo. Isti dan je skupščina sprejela tudi sklep, naj slovenski državljani vojaški rok služijo v Sloveniji. Predsednik republike je ob tem jubileju z otroki sestavil velik napis Slovenija.

Spreten politik z najdaljšim stažem - zakaj tako razburja?

03. 03. 2020 13.37

Kako v portretu zajeti politika z najdaljšim stažem v Sloveniji, pa tudi širše? Janez Janša je namreč tudi v Evropi med politiki, ki so najdlje na čelu ene stranke. Tri desetletja, kolikor je v politiki, je bil vse - od junaka osamosvojitve, pa večkratnega predsednika vlade, do človeka, proti kateremu ljudje protestirajo na cestah.

Inavguracija Zorana Milanovića: 'Vojne so končane'

18. 02. 2020 11.51

Na Hrvaškem je Zoran Milanović prisegel kot peti hrvaški predsednik od osamosvojitve. Novoizvoljeni predsednik se je odločil prekiniti tradicijo množičnih inavguracij na Trgu svetega Marka v Zagrebu, tako da je skromna ceremonija potekala v predsedniškem uradu, na katero niso povabili gostov iz tujine.

Sezona pisem: 75 akademikov svari pred Janševo koalicijo

17. 02. 2020 12.23

Potem ko je skupina vidnih posameznikov iz družbeno-političnega življenja na večino predsednikov parlamentarnih strank naslovila pobudo za oblikovanje projektne koalicije, skupina znanstvenikov in akademikov v javnem pismu zdaj svari pred koalicijo pod vodstvom Janše.

Zakaj opozicijska SDS ni alternativa?

08. 02. 2020 10.14

Po padcu vlade Marjana Šarca bodo slovenski volivci prej ali slej postavljeni pred dilemo, komu na naslednjih (predčasnih) volitvah nameniti svoj glas. Odhod prvaka DeSUS iz politike priča, da kult osebnosti večnega predsednika v slovenskem političnem prostoru ostaja le še prvak stranke SDS.

Prva dama Lesota osumljena umora nekdanje žene svojega soproga

04. 02. 2020 21.07

Prva dama afriške države Lesoto Maesaiah Thabane je osumljena umora svoje predhodnice leta 2017. Po več tednih skrivanja se je vendarle predala policiji. Skrivala se je od poziva policije na zaslišanje zaradi umora nekdanje soproge svojega moža Thomasa Thabaneja, premierja te majhne kraljevine, ki jo obdaja Južna Afrika.

Uradno potrjeno: risinja Mala je hči doseljenega risa Goruja

03. 02. 2020 13.37

Strokovnjaki so razvozlali uganko in z genetsko analizo potrdili, da se je doseljeni madžarski ris Goru izkazal in je zares oče mladiča risinje Teje iz Male Gore. Mladiča, ki je ženskega spola, so poimenovali Mala in ji nadeli telemetrično ovratnico. Medtem so v Romuniji ujeli tri nove rise, ki se bodo kmalu preselili v Slovenijo in na Hrvaško.

30 let pod odhodu s kongresa ZKJ: 'Z odhodom smo oslabili dva stebra nekdanje države'

20. 01. 2020 20.04

Mineva 30 let od začetka zadnjega, 14. izrednega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Slovenski delegati, pod vodstvom Cirila Ribičiča, so januarja 1990 kongres protestno zapustili, kar je vodilo v propad zveze komunistov in kasneje tudi v razpad Jugoslavije. Slovesnost ob okrogli obletnici odhoda je bila v predsedniški palači, udeleženci pa so si bili enotni, da se odhodu s kongresa pripisuje premajhno pomembnost v mozaiku dogodkov, ki so vodili v samostojnost.

Pivčeva premagala Erjavca, ta napovedal odstop z mesta obrambnega ministra

18. 01. 2020 10.54

Na čelo stranke DeSUS stopa Aleksandra Pivec. Kmetijska ministrica je na kongresu v Ljubljani po napetem boju za vodenje stranke namreč premagala dolgoletnega predsednika Karla Erjavca, ki je stranko vodil od leta 2005. Pivčevo je podprlo 143 delegatov, Erjavec je dobil 80 glasov. Slednji je po porazu napovedal odstop z mesta ministra za obrambo.

Kdo je Zoran Milanović?

05. 01. 2020 21.58

Nekdanji hrvaški premier in predsednik SDP Zoran Milanović je uspešno oživil svojo politično kariero z vstopom v predsedniški urad hrvaške države. Bil je deseti hrvaški premier in je vodil dvanajsto hrvaško vlado, s tokratno zmago pa bo postal peti hrvaški predsednik od osamosvojitve sosednje države.

'Sem mesarjeva hči. Če ne bi živeli v Jugoslaviji, bi bili milijarderji'

31. 12. 2019 08.10

Na soočenju kandidatov pred drugim krogom hrvaških predsedniških volitev se je zopet iskrilo od medsebojnih očitkov. Hrvaška predsednica je delovala bolj umirjeno. Milanović je kazal več strasti, a tudi bahavosti ter je vehementno odgovoril na večino vprašanj. Pogosto je tudi prekinjal odgovore Grabar-Kitarovićeve, za katere je ocenil, da so podtikanja, med drugim na njeno navedbo, da je odgovoren, da sta Madžarska in Slovenija postavili ograjo na meji s Hrvaško.

Pahor: Slovenija ne potrebuje plebiscitarne enotnosti, temveč sodelovanje

23. 12. 2019 20.10

Enotnost na plebiscitu je bila odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo, je na osrednji državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Borut Pahor. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.

Predsednik Pahor: Vladi želim, da za seboj pusti neko dediščino

23. 12. 2019 12.20

V oddaji Svet na Kanalu A so gostili predsednika države Boruta Pahorja. V enem najbolj neposrednih intervjujev, odkar je predsednik republike, so z njim govorili o času plebiscita, o takratnih razmerah v družbi in politiki, pa tudi o sedanji vladi Marjana Šarca.

V tekmi za Pantovčak Milanović in Grabar-Kitarovićeva

22. 12. 2019 08.24

Nekdanji hrvaški premier Zoran Milanović in hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović sta se uvrstila v drugi krog predsedniških volitev, ki bo potekal v nedeljo, 5. januarja. V prvem krogu hrvaških predsedniških volitev je Milanović dobil 29,5 odstotka glasov, Grabar-Kitarovićeva pa 26,7 odstotka, je objavila državna volilna komisija.

Spomin na prvi postroj TO: Bavčar z Doba, predstavnikov vlade ni bilo

14. 12. 2019 15.27

V Kočevski Reki so slovesno zaznamovali spomin na prvi postroj enote Teritorialne obrambe, ki je predstavljala zametke Slovenske vojske. Iz zapora na Dobu je kot slavnostni govornik prišel tudi takratni notranji minister Igor Bavčar, na slovesnosti je bil tudi predsednik države Borut Pahor. Ni pa bilo nobenega predstavnika vlade. Tudi obrambni minister Erjavec ni prišel.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

'Slovenke in Slovenci smo prvič v zgodovini stopili skupaj. Upam, da ne zadnjič'

02. 12. 2019 10.02

V predsedniški palači je potekal sprejem v počastitev 30. obletnice ustanovitve Demosa - koalicije demokratično izvoljenih strank. Ta je po navedbah predsednikovega urada odigrala odločilno vlogo v procesu demokratizacije in osamosvojitve Slovenije. Govorniki so izpostavili pomen dialoga med strankami za to, da je prišlo do osamosvojitve.

Šarec: Brez akcije Sever verjetno ne bi praznovali samostojnosti naše države

30. 11. 2019 22.17

Po tridesetih letih se Slovenci še vedno ne zavedamo dobro pomena dogodka, brez katerega verjetno ne bi praznovali niti samostojnosti naše države, je na slovesnosti Zveze policijskih veteranskih društev Sever v spomin na 30. obletnico akcije Sever v mariborskem gledališču povedal slavnostni govornik in predsednik vlade Marjan Šarec.

Celjani v pričakovanju zagrebškega 'kotla': Vemo, da nas čaka 'bitka'

12. 11. 2019 17.06

V zagrebški Areni se bo nadaljevala tradicija medsebojnih dvobojev, ko bodo rokometaši Celja Pivovarne Laško, v 22. medsebojnem evropskem dvoboju, iskali prvo zmago v gosteh. Pred dnevi so v celjskem Ztalorogu slavili slovenski serijski prvaki in si tako obnovili možnosti napredovanja v izločilni del rokometne Lige prvakov.

Kakršni državljani, takšna oblast

02. 11. 2019 07.28

V politološki literaturi je obče sprejeto stališče, da naj bi strankarske delitve in smeri strankarskega združevanja v osnovi odsevale temeljne razredne, rasne, socialne, etnične, kulturne, religijske in druge delitve v družbi.

Z dnevom suverenosti obeležujemo obletnico odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije

25. 10. 2019 11.28

Obeležujemo državni praznik dan suverenosti, s katerim se spominjamo 28. obletnice odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. 25. oktobra 1991 sta namreč iz koprske luke izpluli še zadnji ladji z vojaki JLA, s čimer se je končal proces slovenskega osamosvajanja. V uradu predsednika republike bodo imeli danes dan odprtih vrat.

'Film nima nobene politične note, gre za borbo partizanov proti nacistom'

21. 10. 2019 07.22

Bitka na Menini planini velja za epopejo slovenskega partizanstva. Zgodba filma Preboj je zasnovana po knjigi Past na Menini planini, ki jo je napisal Franc Sever Franta, partizanski komandant, ki je s svojim načrtom rešil skoraj petsto soborcev in sobork. O filmu in mnenjih, ki so se začela kresati že pred premiero, nam je svoje poglede razgrnil režiser Dejan Babosek.

Cerar: Ne smemo se vmešavati v suverenost Španije

14. 10. 2019 06.39

Znana je sodba nekdanjim katalonskim voditeljem zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve Katalonije od Španije. Špansko vrhovno sodišče je devetim od 12 dosodilo med devet in 13 let zapora. Obsojeni so vstajništva in zlorabe javnih sredstev. Na katalonskih ulicah se sicer že zbirajo protestniki, ki želijo s tem izraziti nasprotovanje sodbi.

Janša na shodu: Zavladala so dvojna merila in z njimi globoka država

10. 10. 2019 15.11

Na Prešernovem trgu v Ljubljani je potekal protestni shod pod geslom Rešimo Slovenijo. Med govorniki je bilo slišati številne kritike na račun stanja v državi, primerjave s časom osamosvojitve ter oziroma, da se takratni cilji niso uresničili. Organizatorji so napovedali dodatne shode.

Zaslišanja komisarskih kandidatov: na izpitu tudi sporni Poljak

01. 10. 2019 19.05

V Evropskem parlamentu se nadaljujejo zaslišanja komisarskih kandidatov. Največ prahu je med današnjimi kandidati sicer dvigal Poljak Janusz Wojciechowski, ki ga je do nedavnega preiskoval evropski urad za boj proti goljufijam. Kandidatka za komisarko za inovacije in mlade, ter kandidat za podpredsednika za medinstitucionalne odnose in predvidevanja, pa sta po neuradnih informacijah že dobila pozitivno oceno odborov.

Slovo od Ivana Omana: 'Bil je narodni buditelj'

21. 08. 2019 07.42

Več sto ljudi se je v Škofji Loki zbralo na pogrebu enega ključnih osamosvojiteljev Slovenije in soustanovitelja Slovenske kmečke zveze Ivana Omana. Kot je v nagovoru zbranim na pogrebni slovesnosti z vojaškimi častmi izpostavil predsednik republike Borut Pahor, je bil Oman naš narodni buditelj.

Alenka Ermenc: V vojski ni bilo razprtij

20. 08. 2019 15.10

Načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc je vendarle prekinila molk in na srečanju z mediji odgovarjala na vprašanja. Zatrdila je, da je dobrega zdravja, zadnje kadrovske pretrese v slovenski vojski pa označila za običajne in poudarila pomen spoštovanja, zaupanja in lojalnosti med pripadniki vojske. Poudarila je, da primanjkuje kadra, ki je povprečno tudi vse starejši.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman

18. 08. 2019 08.40

V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.

Poslanec SNS bi obračunal z migrantom: 'Šus v glavo'

15. 07. 2019 13.38

"Šus v glavo". Tako bi se poslanec državnega zbora Dušan Šiško lotil reševanja migrantske problematike. Član SNS je sovražno rešitev predlagal javno, med sejo parlamentarnega odbora, za izrečeno pa ni prejel niti opomina za neprimerno izražanje. Bosta njegove besede sankcionirali policija in tožilstvo? Kot kaže, ne.

Prostorska stiska ljubljanskih sodišč: ostali še brez enega prostora

12. 07. 2019 10.39

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je premierja Marjana Šarca seznanil z dejstvom, da je najemodajalec odpovedal najemno pogodbo za prostor, v katerem deluje oddelek za gospodarsko sodstvo Okrožnega sodišča v Ljubljani. Florjančič zato Šarcu predlaga, da čim prej skupaj poiščejo trajno rešitev prostorskih problemov ljubljanskih sodišč.