osamosvojitve

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Janša o tem, da bi morali stopiti skupaj, opozicija mu očita: 'Narod je razklan'
22. 06. 2021 00.15
Pred 30 leti smo bili sami, danes je Slovenija članica EU, Nata, schengna, je v pogovoru ob jubileju države razmišljal premier Janez Janša, ki meni tudi, da so bili takrat časi bistveno bolj usodni kot danes. Spregovoril je o bližajočem se predsedovanju Svetu EU, o boju z epidemijo in tudi o STA. Po njegovih besedah se iz tega "namerno dela politično afero". Opozicija mu odgovarja, da se je leta 1991 bil boj za pluralizem in svobodo medijev, trideset let kasneje pa "smo v novi bitki za pluralizem in svobodo, samo akterji so se zamenjali".

'Za Slovenijo smo takrat igrali z nekim ponosom'
20. 06. 2021 06.00
Slovenski športniki so v svet ponesli slovensko zastavo in slovensko ime ter orali ledino v prepoznavnosti naše države. Začetek 90. let je bil tudi v športu obdobje turbulenc in prelomnic, ki je vplivalo na kariero marsikaterega športnika. In vsa ta leta so nas združevali v navijanju in ponosu. Zato so 'Športniki – naš ponos' tretja osamosvojitvena zgodba rubrike 24UR Fokus.

Kaj se je dogajalo na Gorenjskem leta 1991?
18. 06. 2021 08.00
Skok v čas nastajanja države, poti do osamosvojitve, kako so prebivalci Gorenjske od blizu doživljali dneve vojne za Slovenijo, v čas gospodarske krize in stavk, a tudi prvih korakov, uspehov in novih pridobitev, vam ponuja razstava Gorenjska v letu 1991. Več o njej nam je zaupala avtorica razstave.

Medicinske sestre množično odhajajo: raje za blagajno kot delo v takih razmerah
16. 06. 2021 08.56
Zaradi potez vodstva je kar 350 ljudi od oktobra lani ostalo brez operacije na ortopedskem oddelku šempetrske bolnišnice, opozarja predstojnik oddelka. Na robu obupa pa so se znašle tudi medicinske sestre, ki prosijo za sestanek s premierjem Janezom Janšo, saj se vrstijo odpovedi. Samo v ljubljanskem UKC jih je med epidemijo odšlo 280, tako hudo je, da raje delajo kot blagajničarke.

Župan občine Radenci vztraja pri preimenovanju Titove ceste
09. 06. 2021 18.55
V občini treh src pa narašča napetost zaradi ene same ulice oziroma njenega imena – Titova. Skupina občanov Radencev ostro nasprotuje njenemu preimenovanju kot predlaga župan Roman Leljak, ki pa vztrajno vrača predlog preimenovanja na dnevni red občinskih sej. Zaradi neupoštevanja 15-dnevnega roka za uveljavitev odloka je namreč ustavno sodišče decembra sprejeti odlok odpravilo kot protiustaven in nezakonit. A župan ne popušča, napovedal je, da bo na občinski seji konec meseca spet predlagal sprejetje spremembe odloka, po katerem se bo Titova cesta preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije.

Obrazi ikoničnih fotografij osamosvojitve
06. 06. 2021 08.39
Svoji državi smo rekli ja in pred 30 leti zaživeli v samostojni Sloveniji. Prav zato smo junijske nedelje v rubriki 24UR Fokus posvetili osamosvojitvi. Prva zgodba so “Obrazi osamosvojitve”. To so ljudje, ki so protestirali na Kongresnem trgu, dneve stali na Roški, ustavljali tanke, ki so med osamosvojitveno vojno hrumeli po Sloveniji, in so tako imeli pomembno vlogo pri kreiranju samostojne države.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Obrazi osamosvojitve, vojaška Vrhnika, športniki, naš ponos in tujci, ki so posvojili Slovenijo
01. 06. 2021 15.07
Pred 30 leti smo svoji, samostojni državi rekli ja, zato bodo junijske nedelje v rubriki 24UR Fokus prepletene s štirimi zgodbami presežkov, usod, tudi ran, a ponosa, ki jih pripravljajo novinarji Miha Drozg, Maja Sodja, Petra Čertanc Mavsar in Tea Šentjurc.

Sodišče odločilo: Sprememba imena Titove ceste v Radencih se odpravi
01. 06. 2021 09.17
Ustavno sodišče je odločilo, da se sporna ulica v Radencih, ki jo je občinski svet iz Titove ceste preimenoval v Cesto slovenske osamosvojitve, do drugačne ureditve spet preimenuje v Titovo cesto. Ustavno sodišče je tudi zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma v Radencih, ki jo je vložil župan, kar pomeni, da bodo krajani o imenu sporne ulice naposled odločali na referendumu. Sodnik dr. Jaklič je v ločenem odklonilnem mnenju sicer zapisal, da po njegovi oceni pobudniki stanovalci nimajo pravnega interesa.

V Zagrebu županska zmaga Tomaševića, HDZ izgubila Split
30. 05. 2021 22.12
V drugem krogu hrvaških lokalnih volitev so v štirih največjih hrvaških mestih dobili nove župane. V Zagrebu je zmagal kandidat zeleno-levičarske platforme Zmoremo! Tomislav Tomašević, v Splitu pa kandidat stranke Centar Ivica Puljak. HDZ ne bo več imela župana v Splitu, a bo prvič vodila Osijek. SDP bo še naprej imela župana na Reki.

Znamenite Niagarske slapove odeli v barve hrvaške zastave
30. 05. 2021 11.17
Sosednja Hrvaška praznuje dan državnosti in se spominja 30. maja 1990, ko so bili po desetletju komunistične vladavine postavljeni temelji sodobnega parlamenta in potrjena njegova zgodovinska vloga pri ohranjanju hrvaške državnosti. Ob tej priložnosti so bili sinoči v barve hrvaške zastave odeti tudi znameniti Niagarski slapovi, kar je organiziralo hrvaško veleposlaništvo v kanadski Ottawi.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14
Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

'Splet kriz bistveno presega to vlado'
29. 05. 2021 07.42
Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke v Sežani opozoril na krize zadnjih let. Po njegovem mnenju je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jo splet kriz presega. V Levici bodo storili vse, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka, napoveduje.

Thelma in Louise, 30 let ženske moči
29. 05. 2021 09.00
Saj ni res, pa je, bi lahko rekli, če se spomnimo, da je sloviti film Thelma in Louise, ženski "road movie", ki je v višave ponesel Geeno Davis in Susan Sarandon, star trideset let. Kultni film slovitega Ridleyja Scotta pa je hkrati svetu predstavil še nekoga ...

Razstava 30: 'Posvečena vsem, ki so prispevali svoj kamenček v mozaik osamosvojitve'
28. 05. 2021 16.33
Osamosvojitev in upanje sta besedi o pričakovanju nečesa boljšega, pa čeprav v luči upora in – še huje – vojne. Vse to se zrcali v fotografijah prvega slovenskega Pulitzerjevega nagrajenca, fotoreporterja Srdjana Živulovića, ki je prav ob 30. rojstnem dnevu Slovenije v Narodnem muzeju Slovenije postavil razstavo z naslovom 30. Kako je Živulović v prvih bojnih vrstah, v množici, v strahu, predvsem pa veselju v svoj objektiv lovil trenutke, ki so bili za Slovenijo prelomni?

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi
20. 05. 2021 06.00
Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Društvo pisateljev Pahorja in Janšo opozarja na zaskrbljujočo družbeno krizo
18. 05. 2021 16.09
Upravni odbor Društva slovenskih pisateljev je na predsednika Boruta Pahorja in premierja Janeza Janšo ter vse ostale odgovorne v državi naslovil opozorilno pismo glede zaskrbljujoče politične, gospodarske in moralne krize slovenske družbe ter socialne krize mnogih državljanov. Ob tem se zavedajo, da je njihov poziv zelo verjetno zaman.

Klinar: Svobodo si bomo izbojevali, če ne drugače, tudi na ulicah
10. 05. 2021 09.41
Slo Band Aid pod vodstvom Aleša Klinarja je poskrbel za neuradno glasbeno podlago praznovanja 30-letnice Slovenije, nas spomnil na čas, ko so nas povezovali enotnost, solidarnost, optimizem in občutek svobode. Oglejte si videospot nove različice pesmi Samo milijon nas je in si preberite, kaj so nam zaupali nekateri protagonisti.

Sviz kritičen ob odzivu šolske ministrice: Kiti se s tujim perjem
06. 05. 2021 15.21
Ob napovedi Sviza, da začenja med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju zbirati podpise k pozivu za odstop ministrice za izobraževanje Simone Kustec, se je ta odzvala s trditvijo, da šolsko politiko že ves čas vodi v komunikaciji z zaposlenimi in ob konstruktivnem sodelovanju s Sviz. "Zavajajoče trditve, ki jih je ministrica lahkotno izrekla ob začetku zbiranja podpisov, so ena od stalnic pri njenem delu in eden od razlogov, da se je Sviz za ta poziv odločil," se je zdaj odzval sindikat.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'
29. 04. 2021 12.36
Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

Vranješ v zaključku kvalifikacij ostal brez treh pomembnih igralcev
20. 04. 2021 14.45
Slovenska moška rokometna reprezentanca je pred zadnjim delom kvalifikacij za evropsko prvenstvo ostala brez treh igralcev. Zaradi poškodb so s seznama povabljenih igralcev selektorja izbrane vrste, Šveda Ljubomirja Vranješa, odpadli Blaž Blagotinšek, Matej Gaber in Staš Skube.

Banka Slovenije: V bankah se krepita kreditno in dohodkovno tveganje
16. 04. 2021 11.02
Slovenski bančni sistem je glede kapitaliziranosti in likvidnosti v ugodnem položaju, a trendi niso ugodni. Ob realizaciji makroekonomskega tveganja namreč v ospredje prihajata visoko kreditno in povišano dohodkovno tveganje, je danes opozoril namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc.

Jevšek: Mirno lahko rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji
14. 04. 2021 07.39
"Tako brutalnih posegov v kadrovsko politiko Policije ne pomnim, pa sem bil v tej službi kar 30 let. Policija mora biti strokovna, neodvisna in ločena od politike. Lahko mirno rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji. Policija si tako grobih in brutalnih posegov ter napadov na ljudi, ki so vse življenje pošteno delali, ne zasluži," pravi nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek. "Nacionalni preiskovalni urad vodi oseba, ki nima vodstvenih izkušenj, oseba, ki nima ne notranje ne zunanje strokovne avtoritete, ki jo predstojnik takšnega organa mora imeti. Poleg tega pa je ta oseba povezana še z nekaterimi ljudmi, ki jih isti NPU preiskuje. V nobeni sodobni evropski državi se to ne bi smelo zgoditi."

Laž ali slab spomin? Sadni jogurt v času Jugoslavije
09. 04. 2021 18.27
Kdaj smo v Sloveniji zares dobili sadne jogurte? Poslanka SDS Mojca Škrinjar je zapisala, da ga med letoma 1980 in 1991 kot običajen državljan nisi dobil. S pomanjkanjem sadnih jogurtov v Jugoslaviji se je že pred dvema letoma ukvarjala hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović. Fenomen, ki so ga naši južni sosedje poimenovali kar jogurtno domoljubje, se na predvečer 30. obletnice naše države očitno seli tudi v Slovenijo.

Domoljubni kviz ali zgodovina po meri SDS? Vabilo podpisal tudi Hojs
08. 04. 2021 19.05
Želita notranji minister Aleš Hojs in poslanka SDS Mojca Škrinjar šolarje in dijake res učiti zgodovine po meri vladajoče SDS? To je le eden od očitkov ob vabilu, ki sta ga v imenu Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve razposlala po slovenskih osnovnih in srednjih šolah. Hojs in Škrinjarjeva učence pozivata, naj se udeležijo TV-kviza, na katerem bodo lahko pokazali znanje o zgodovini Slovenije in Slovencev. Zmagovalec lahko računa na za šolska tekmovanja presenetljivo visoko nagrado, in sicer dva tisoč evrov. Najboljših 10 bo nato z evropskim denarjem odpotovalo na obisk k SDS-ovemu evroposlancu Milanu Zveru.

Stiske mladih v covidnem času vse resnejše, več je psihičnih težav
03. 04. 2021 07.00
Epidemija covida-19 vpliva na počutje in spreminja dan številnih otrok in mladostnikov. Soočajo se s šolanjem od doma ter sprejemajo življenje z manj gibanja in socialnih stikov, kar mnogim povzroča nelagodje in težave. Več mladih ima tudi psihične težave, v stiski so zaradi odnosov s starši ali nasilja v družini. Duševno zdravje je v Sloveniji še vedno premalo sistemsko urejeno področje in o njem se premalo govori, so prepričani strokovnjaki Mladinskega sveta Slovenije, ki so sprejeli mnenjski dokument.

Simoniti ostaja minister, podporo sta mu odrekla del SMC in poslanec Desusa
25. 03. 2021 10.37
Vasko Simoniti ostaja minister za kulturo, saj je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB. Za je od 83 navzočih poslancev glasovalo 43, proti jih je bilo 40. A podprli so jo tudi trije poslanci SMC – Branislav Rajić, Janja Sluga in Igor Zorčič – ter Desusov Jurij Lep. Interpelacija bi sicer uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Kulturniki na tokratni akciji jasno: 'Simoniti mora oditi'
24. 03. 2021 20.00
Kulturniki so se znova, že sedmič v okviru "akcije za kulturo", tokrat na Trgu republike, zbrali in sporočili, da podpirajo interpelacijo in odstavitev Vaska Simonitija z mesta ministra za kulturo in opozorili na nevzdržno in "skrajno zaskrbljujočo situacijo kulturne vojne, ki trenutno poteka v Sloveniji".

Ekonomist Sachs: Bitcoin ima vrednost le pri utaji davkov, Twitter je popolna katastrofa
14. 03. 2021 15.54
Eden najbolj prepoznavnih ekonomskih strokovnjakov, finančnih mislecev ter vizionarjev na področju trajnostnega razvoja v obdobju digitalne tranzicije na svetu, Jeffrey Sachs, je na spletni konferenci, vodeni iz Maribora, pohvalil slovenski razvoj v 30 letih samostojnosti ter kritiziral bitcoin in Twitter.