otrocih

Nasveti za boljši spanec vašega otroka

20. 12. 2021 00.15

»Spanček je boljši kot žganček,« so včasih rekli. Res je, da je spanje izjemnega pomena za razvijajoče se otroke in mladostnike. Toda odhod v posteljo otrokom velikokrat predstavlja veliko težavo, posledično pa tudi staršem.

Pfizer za mlajše otroke dodaja tretji odmerek

19. 12. 2021 08.58

Proizvajalec cepiva Pfizer je sporočil, da testiranja njegovega cepiva proti covidu-19 v starostni skupini od dve do pet let kažejo, da se pri otrocih te starosti ni razvila pričakovana imunost, zato protokolu cepljenja te starostne skupine dodajajo še tretji odmerek.

'Krik, ki je odmeval ... še danes me spreletava srh'

19. 12. 2021 06.00

So naša tradicija in ponos. Skorajda ni kraja, ki ne bi imel gasilskega društva, zato ni čudno, da v Sloveniji deluje 1300 poklicnih in 170 tisoč prostovoljnih gasilk in gasilcev, od tega je več kot 35.000 operativcev, ki redno hodijo na intervencije. Največkrat na prometne nesreče, gašenje požarov, kar tretjina intervencij je bila lani v okviru tehnične pomoči. Kljub izkušenosti in usposobljenosti so nesreče in dogodki, ki jih zaznamujejo, in intervencije, ki jih ne pozabijo.

Naj bo uporaba pirotehnike med prazniki varna in uvidevna

18. 12. 2021 13.16

Čeprav bodo letošnji božično-novoletni prazniki znova minili v znamenju ukrepov za zajezitev epidemije, poskrbimo, da nam vseeno prinesejo nekaj zadovoljstva. Nič ni narobe s tem, da si ustvarimo praznično vzdušje, dokler z njim ne pokvarimo vzdušja komu drugemu. Preden se torej odločite, da bi si tudi letos s pokanjem in ognjemeti popestrili praznike, pomislite na morebitne posledice in vse tiste, ki bi jim to lahko predstavljalo stres, breme ali celo nevarnost, opozarjajo policisti.

'Nekomu je izziv povzpeti se na hrib, zame pa izdelati nekaj, kar odleti v vesolje'

15. 12. 2021 07.41

Sredi vojaškega poligona na Poljskem je glasno zahrumela v Sloveniji izdelana raketa in v soju plamenov kot puščica poletela v visoko zrak, v stratosfero. V desetih sekundah je dosegla hitrost 3700 km/h, nato pa je še minuto prosto letela do višine 25 kilometrov. Gre za trenutno drugi uradno najvišji polet amaterske rakete v Evropi, z njim pa je Andrej Vrbec preizkušal ključne tehnologije, ki jih bo potreboval, ko bo nameraval prvo slovensko raketo poslati vse do vesolja. Ampak pojdimo lepo po vrsti, vmes ga najprej čaka še 50-kilometrski mejnik, kot je pojasnil v pogovoru za 24ur.com.

Mame znanstvenice razbijajo mite o cepljenju

14. 12. 2021 18.57

Nič ni pretežko, če se mora, bi verjetno rekel vsak starš, ki se bori za življenje svojega otroka. In prav pri zdravju otrok je tudi v zvezi s koronavirusom in cepljenjem vse več dilem, ki staršem otežujejo odločanje, ali naj otroka dajo cepiti ali ne. Prav z razbijanjem mitov in dvomov o znanstvenih vprašanjih se ukvarja skupina zdaj že osmih mam znanstvenic v skupini Science Mamas' Vaccine Forum na Facebooku.

Cepivo proti covidu-19 na voljo tudi za otroke, mlajše od 11 let

14. 12. 2021 12.21

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn je na novinarski konferenci potrdil, da je v Sloveniji cepivo proti covidu-19 na voljo tudi za otroke, stare od pet do enajst let. Cepljenje v prvi vrsti priporočajo otrokom s kroničnimi boleznimi. "Pri njih je namreč večja verjetnost, da bodo, če bodo zboleli, hospitalizirani," je dodal Pokorn.

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih

14. 12. 2021 08.27

Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

Stroka cepljenje proti covidu-19 posebej priporoča otrokom s kroničnimi boleznimi

13. 12. 2021 20.29

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je sprejela predlog stališča pediatrične stroke, da se cepljenje proti covidu-19 posebej priporoča otrokom od pet do 11 let s kroničnimi boleznimi in tistim, ki so v stiku z osebami s tveganjem za večji potek covida-19 in jih ni mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

677 novih okužb, začenja se cepljenje otrok

13. 12. 2021 09.57

V nedeljo so opravili 1749 PCR-testov in potrdili 677 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Se pa epidemija še naprej umirja. Po podatkih NIJZ imamo trenutno 22.129 primerov aktivnih okužb ali 358 manj kot dan prej, znižalo se je tudi 7-dnevno povprečje potrjenih primerov – na 1386.

Prvega otroka bodo v UKC Ljubljana cepili v torek, zanimanja za zdaj malo

12. 12. 2021 19.52

V ljubljanskem kliničnem centru so pripravljeni na začetek cepljenja otrok, starih med 5 in 11 let, proti covidu-19. Prve odmerke cepiva Pfizer, prilagojenega najmlajšim, pričakujejo v ponedeljek, prvega otroka pa bodo predvidoma cepili v torek. Ker je zanimanja za zdaj malo, bodo starše kronično bolnih otrok klicali sami. Prednost imajo namreč ogrožene skupine. Posvetovalna skupina naj bi sicer predlagala, da bi lahko otroke dali cepiti vsi starši, ki bi to želeli.

Epidemija odvisnosti: heroin je bil njegov vsakdan

12. 12. 2021 15.34

Ni nov pojav, se pa o njem premalo govori. Statistika na področju prepovedanih drog Sloveniji ni naklonjena, saj se je v zadnjih šestih letih razširjenost uporabe zvišala. V porastu so tudi zasvojenosti z igrami na srečo, pornografijo in kriptovalutami. Marca leta 2020 je globoko v naša življenja zarezala epidemija covida-19. Ujela nas je nepripravljene na izredne razmere, marsikoga pa pahnila na rob, pa tudi čezenj. Pri nekaterih so se stiske še poglobile, nekatere so stiske sedaj dohitele. Vsem pa je skupno, da je pravočasna rešitev ključ do uspeha. Toda rešitev niso opojne substance ali igre na srečo. Predvsem pa naj bo v opomin tudi zgodba odvisnika v nadaljevanju.

Očetu že sredi meseca ostaneta le dva evra v žepu

12. 12. 2021 07.00

Očka samohranilec sam skrbi za dva šoloobvezna otroka. Mama otrok je zapustila tako njega kot otroke, saj je ugotovila, da ne zmore obveznosti partnerske skupnosti, pa tudi materinstva ne. Z novim partnerjem je odšla v tujino, od koder je tudi prišla. Mama z otrokoma ni želela in nima nobenih stikov. Zato je očka sprožil postopek ločitve, ki pa nikakor ne steče. Prav tako otroški dodatek nakazujejo mami, čeprav je že kar nekaj let odsotna.

Italijanski škof otrokom pojasnil, da Božiček ne obstaja, starši ogorčeni

11. 12. 2021 10.33

Sicilijanski škof je razburil tamkajšnje starše, potem ko je skupini otrok dejal, da Božiček ne obstaja. Škofija se je v imenu škofa javno opravičila. Kot so pojasnili, je skušal škof le poudariti pravi pomen božiča.

Potrjen prvi primer gripe v letošnji sezoni

08. 12. 2021 12.25

Okužbo z gripo so potrdili konec novembra pri 10-mesečnem otroku. V lanskem letu sicer pri nas ob omejitvah, ki so veljala v družbi za preprečevanje širjenja covida-19, niso potrdili niti enega primera gripe. V Evropi se sezona kroženja gripe še ni začela, države poročajo večinoma o posamičnih okužbah.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije

06. 12. 2021 20.00

Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

V Kranju tudi letos pomagajo izbranim družinam, ki so se znašle v stiski

05. 12. 2021 17.24

Decembra v Kranju že tretje leto zapored poteka dobrodelna akcija "V Kranju dobro v srcu mislimo", v kateri bodo z zbranimi prostovoljnimi prispevki pomagali izbranim družinam in posameznikom v stiski. Akcija se je začela v sredo, 1. decembra, in bo trajala vse do 31. decembra 2021 do polnoči. K podpori družin s težkim socialnim bremenom in dobrodelnosti pozivajo vse, ki lahko pomagajo.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'

05. 12. 2021 07.06

Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden

01. 12. 2021 09.40

Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Katherine Heigl obeležila nacionalni mesec posvojitev z družinskima fotografijama

01. 12. 2021 11.44

Igralka Katherine Heigl in njen mož, pevec Josh Kelley, sta starša dveh posvojenih deklic. Zvezdnica je ob nacionalnem mesecu posvojitev, za katerega je razglašen mesec november, na družbenem omrežju Instagram delila družinski fotografiji in daljši zapis, kjer je pojasnila, kako pomembno je osveščanje o posvojitvah in dejstvo, da otroci brez staršev dobijo svoje domove.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo

29. 11. 2021 09.52

Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Kanye West s pomenljivo fotografijo pokazal, da še vedno ljubi Kim

27. 11. 2021 14.00

Kanye West, ki je svoje ime spremenil v Ye, nikakor ne more preboleti propadle zveze z resničnostno zvezdnico Kim Kardashian. Zvezdnik je tokrat na družbenih omrežjih s pomenljivo fotografijo pokazal, da še vedno misli nanjo in si želi, da se vrne v njegov objem.

Suzana in Julija

26. 11. 2021 20.00

Julija je bila še nekaj dni pred avdicijskim nastopom prepričana, da bo nastopala v oddaji Zvezde plešejo. Z mamo Suzano sta se nato odpravili na oder Slovenija ima talent, kar pa se je izkazalo za pravilno odločitev. Pravita namreč, da je bil to njun najljubši nastop doslej, saj sta plesali druga z drugo.

Ema priporočila uporabo Pfizerjevega cepiva za otroke od 5. do 11. leta

25. 11. 2021 13.22

Evropska agencija za zdravila je priporočila razširitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer/BioNTech na otroke, stare od pet do vključno enajst let. Za mlajše otroke priporoča manjši odmerek cepiva kot za ostale. Odmerek naj bi tako vseboval le 10 namesto običajnih 30 mikrogramov. Enako kot starejši pa naj bi ga tudi mlajši otroci prejeli z injekcijo ter dvakrat, in sicer v razmaku treh tednov. Cepivo Comirnaty je Ema za stare 12 let in več odobrila že pred časom.

Komisija za medicinsko etiko: Poziv k ustavitvi cepljenja otrok je neetičen

24. 11. 2021 14.33

Komisija za medicinsko etiko nedavni poziv Iniciative slovenskih zdravnikov k ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu-19 ocenjuje kot neetičen in poziva obe poklicni organizaciji slovenskih zdravnikov, da se opredelita do strokovno oporečnega javnega ravnanja svojih članov in ukrepata v okvirih svojih pristojnosti.

Imajo babice vnuke res raje kot svoje otroke?

21. 11. 2021 17.06

Se vam zdi, da ima vaša mama raje vašega otroka kot vas? Ne, ni vse v vaši glavi. Nova raziskava je pokazala, da babice do svojih vnukov dejansko čutijo več čustvene empatije kot do kogar koli drugega.

Šah – šola za življenje

21. 11. 2021 07.05

Šah je resen in naporen šport. Igralci lahko na večdnevnih turnirjih – partije so dolge tudi po šest ur – shujšajo po pet kilogramov. Ta kraljevska igra osvaja že otroke, postala pa je tudi globalna uspešnica, na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Pa drži, da so moški boljši igralci od žensk ter da so vsi šahisti 'piflarji' in vase zaprti posebneži? Šah je sicer tudi umetnost in znanost, predvsem pa šola za življenje.

O zdravnikih, ki nasprotujejo cepljenju: 'Neetično in nestrokovno ravnanje v kritičnih razmerah'

20. 11. 2021 19.02

"Epidemija je intenzivna, zbolite lahko vsak trenutek," opozarja vodja skupine za cepljenje proti covidu-19 Bojana Beović, ki ob tem znova poziva k cepljenju. Spregovorila je tudi o pismu t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki nasprotujejo cepljenju, nošenju mask in ostalim ukrepom, nekateri celo zanikajo obstoj virusov. Poudarja, da gre le za mnenje posameznih zdravnikov, ki se na cepljenje in bolezni, ki so podobne covidu-19, ne spoznajo. "Gre za neetično in nestrokovno ravnanje v razmerah, ki so kritične," pravi in dodaja, da bodo v kratkem na ministrstvo poslali pobudo za spremembo zakonodaje, ki bo v takih primerih omogočila tudi odvzem licence. Medtem pa nekateri zdravniki zaradi plačnih nesorazmerij želijo potrdila za odhod v tujino.