ozaveščanje

Kazniva dejanja, ki jih izvršijo mladoletniki? 'Žal smo beležili tudi uboje'

12. 04. 2023 13.35

V javnosti še vedno odmeva brutalno medvrstniško nasilje, ki se je v soboto zgodilo v Celju. Slednje je v zadnjih letih močno v porastu. Od kaznivih dejanj zoper življenje in telo, premoženje in vse do kaznivih dejanj zoper človekove pravice in svoboščine. A ker gre za mladoletne osebe, so storilci pri izreku kazni deležni posebnega varstva. "Starši imajo zelo veliko vlogo pri vzgoji, usmeritvi in poučevanju otroka, prav tako pa tudi glede nadzorstva nad njim. Kazensko odgovornost lahko namreč v tovrstnih primerih iščemo tudi pri starših," je poudaril vodja Skupine za mladoletniško kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije PU Celje Jože Bračko.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'

08. 04. 2023 08.00

Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje

06. 04. 2023 07.12

Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

'Tečem maratone, da bi bolnemu sinu dal moč'

27. 03. 2023 15.31

14-letni kitajski deček Šjaobaj meri 1 meter in 30 centimetrov v višino, težak je nekaj več kot 30 kilogramov. Trpi za cerebralno paralizo in epilepsijo, njegov IQ je primerljiv s komaj leto dni starim dojenčkom. Da bi bolni sin videl, kako velik svet je tam zunaj, se je oče odločil, da ga bo vzel s seboj na maraton. V vozičku. Za njima je zdaj že 56. po vrsti.

Golob pomagal pogozdovati: Vsak od nas lahko prispeva k lepšemu okolju

25. 03. 2023 13.18

Med prostovoljci vseslovenske akcije sajenja dreves Pomladimo gozdove 2023 je bil tudi premier Robert Golob, ki je s spremljevalko Tino Gaber pomagal saditi drevje na Krasu. Izrazil je upanje, da si bo narava po lanskem velikem požaru na območju goriškega Krasa opomogla, in poudaril, da je "naša dolžnost, da ji pri tem pomagamo".

Izročanje računov po letu dni spet obvezno

22. 03. 2023 13.13

DZ je sprejel novelo Zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove so po vetu državnega sveta znova prispevali poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Višina globe za kupca, ki računa ne bi prevzel, je določena pri 40 evrih.

Kralj Karel III. prvi materinski dan brez mame Elizabete obeležil s fotografijo

19. 03. 2023 16.31

V Veliki Britaniji 19. marca obeležujejo materinski dan. Na ta dan se je na svojo mamo, pokojno kraljico Elizabeto II., spomnil tudi kralj Karel III. V spomin na svoji materi sta tako kralj kot tudi njegova soproga Camilla na Instagramu kraljeve družine objavila fotografiji z njima. Karel je delil fotografijo iz otroštva, kraljica spremljevalka pa nekoliko novejšo fotografijo, na kateri je z mamo Rosalind Shand, ki je umrla leta 1994.

Papež Frančišek: Želim obiskati Kijev, vendar le pod pogojem, da grem tudi v Moskvo

12. 03. 2023 14.36

Mineva deset let, od kar je bil Jorge Mario Bergoglio izvoljen za papeža. Odtlej si kot papež Frančišek prizadeva uresničiti svojo vizijo bolj vključujoče in v prihodnost usmerjene Cerkve. Lotil se je tudi perečih vprašanj, od reform vatikanskih financ in rimske kurije do vprašanja pedofilije, s čimer si je nakopal nasprotnike v cerkvenih vrstah.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?

08. 03. 2023 10.15

Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

DS z vetom odložil vnovično izročanje računov

02. 03. 2023 15.21

Državni svet je na današnji izredni seji z 20 glasovi za in osmimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se vnovič uvaja obveznost izročanja računa potrošniku za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Kot so dejali v utemeljitvi, je nesprejemljivo, da se odgovornost prelaga na kupca.

Leto 2022 v prometu: manj umrlih, a velik porast poškodovanih

28. 02. 2023 12.38

Na slovenskih cestah je lani ugasnilo 85 življenj oziroma 25 manj kot leto prej. Število umrlih udeležencev v prometu je najnižje, odkar beležimo uradno statistiko, z izjemo "koronskega" leta 2020. Je pa zato močno naraslo število poškodovanih. V primerjavi z letom 2021 se je 76 ponesrečencev več hudo, 771 več pa lažje poškodovalo.

Spolne zlorabe otrok: Storilci so pogosto osebe, ki jih otroci poznajo

27. 02. 2023 17.41

Do spolnih zlorab pogosto pride znotraj družine, kažejo statistični podatki policije. Da do spolnih zlorab prihaja v vseh okoljih, pri čemer ni razlike med premožnimi in manj premožnimi, ob tem poudarja Tjaša Hrženjak, psihosocialna svetovalka v Združenju za moč. Grozljiv je tudi podatek, da Policija zabeleži več kot 100 primerov zlorab letno. Evropske študije pa kažejo, da je eden izmed petih otrok v času otroštva žrtev spolnega nasilja.

'Država naj pove, ali je interes volk ali poseljeno podeželje'

21. 02. 2023 17.52

V državnem svetu so predstavniki različnih strok predstavili raznovrstna mnenja glede problematike upravljanja z zvermi. Med drugim so kmetje ob pretresljivih posnetkih opozorili tudi na veliko negmotno škodo zaradi napadov na pašne živali, minister Uroš Brežan pa je ob stališču varovanja zveri napovedal ustanovitev posebne skupine.

Letošnji mednarodni dan epilepsije posvečen destigmatizaciji bolezni

13. 02. 2023 06.29

Vsak drugi ponedeljek v februarju zaznamujemo mednarodni dan epilepsije. Letošnji je posvečen destigmatizaciji bolezni, saj se mnogi bolniki težje kot z dejansko boleznijo soočajo prav s stigmo, povezano z boleznijo. Strokovnjaki opozarjajo, da se bo zaradi staranja prebivalstva delež starostnikov z epilepsijo v prihodnje še povečeval.

Mož Olivie Newton John: Vsak dan z njo je bil čaroben

02. 02. 2023 06.00

John Easterling, mož Olivie Newton John, se je nekaj mesecev po njeni smrti poklonil svoji nekdanji ženi. Na enem od zadnjih dogodkov, ki se jih je udeležil, jo je v govoru opisal kot eno najpogumnejših in najbolj sočutnih žensk, s katero je bil vsak dan čaroben. Zvezdnica Briljantine, ki je lani umrla za rakom, in poslovnež sta bila poročena od leta 2008.

'Tresem se, ali bom dobila zdravila za sina'

24. 01. 2023 10.57

"Za sina bi si želela, da bi bil zdrav, a to na žalost ni mogoče, zato imam zanj le eno željo, da bi dobil to, kar rabi: zdravila. Tako bomo vsi lahko lažje in mirneje živeli. Ne, da bom v strahu, ali mu bom jutri lahko dala zdravila in ali bova pristala v bolnišnici." Tako težko situacijo zaradi pomanjkanja antiepileptikov opisuje Nives Novak, mama 10-letnega Martina, ki mora zaradi hude epilepsije dvakrat na dan pojesti več kot 10 različnih tablet, od tega tri antiepileptike.

Živinorejci: Ko pade slovenska živinoreja, pade celotno slovensko kmetijstvo

03. 01. 2023 19.48

Katastrofalna poletna suša, visoki stroški energentov in krme, za povrh pa še vladni načrti o bolj brezmesnem načinu prehranjevanja. "To je demonizacija slovenske živinoreje," so jasni govedorejci, ki vlado opozarjajo, da se bodo pozivom k manjši konzumaciji mesa odločno uprli. "Nikomur ne bomo ničesar vsiljevali," pa žogico umirja premier Golob.

Katarski pozabljeni delavci: to je sodobno suženjstvo

21. 12. 2022 09.55

Medtem ko je večina prebivalcev udobno spremljala neverjeten finalni obračun med Argentino in Francijo, je svet pozabil na delavce, ki so v veliki meri zaslužni za vrhunsko izpeljano prvenstvo. V svetu, ki je oddaljen od blišča svetovnega prvenstva, delavci delajo in čakajo na plačilo. Prvenstvo je zahtevalo delo milijonov migrantskih delavcev, od katerih so mnogi, če ne celo večina, delali v težkih delovnih razmerah.

'Etični hekerji imajo veliko znanja, a so zlonamerni vedno korak pred njimi'

17. 12. 2022 18.14

V Sloveniji je potekalo prvo srečanje Hack The Box (HTB), namenjeno izobraževanju in mreženju etičnih hekerjev. Prav slovensko podjetje je namreč pridobilo posebno dovoljenje organizacije za izvedbo dogodka. Navdušenci so najprej samostojno reševali hekerske izzive, nato pa jim je pomagal še David Kavčnik, ki je na seznamu desetih najboljših certificiranih etičnih hekerjev na svetu. Z njim smo med drugim spregovorili o strasti do hekanja, pogajanju z zlonamernimi hekerji, stanju kibernetske varnosti v Sloveniji in o tem, ali tudi etične hekerje kdaj zamika, da bi prestopili mejo legalnega.

'Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo'

10. 12. 2022 18.19

V mariborskem kliničnem centru s posebno razstavo ozaveščajo o pomenu darovanja organov in razbijajo tabuje. Ko eno življenje ugasne, se lahko odpre možnost za novo, je vsebina poziva organizatorjev k plemenitemu dejanju. V Sloveniji na presaditev trenutno čaka okoli 120 ljudi. Da bi ozavestili javnost o pomenu tega dejanja so v zavodu Slovenija-transplant in v Slovenskem društvu Transplant pripravili razstavo fotografij oseb s presajenimi organi, ki je zdaj na ogled v UKC Maribor.

Darovanje organov, najvišja oblika pomoči, ki jo lahko daš sočloveku

09. 12. 2022 18.49

Ste kdaj pomislili, da bi po smrti darovali svoje organe ali organe svojih bližnjih, ker bi s tem lahko rešili vsaj eno življenje? Gre za velik korak in nesebično odločitev, pravijo tisti, ki so se v življenju znašli na eni ali drugi strani. V tem trenutku na ustrezen organ, ki bi mu podaljšal življenje, čaka približno 120 Slovencev. Največ potreb je po presaditvi ledvic, sledi presaditev srca, kjer je Slovenija vodilna v svetu, ima namreč največ presaditev na milijon prebivalcev.

Mesec potrdil vzpostavitev direktorata za ekonomsko demokracijo

29. 11. 2022 09.45

Ministrstvo za delo bo po referendumski potrditvi sprememb zakona o vladi prevzelo področje ekonomske demokracije, v tej luči pa bo zaživel direktorat za ekonomsko demokracijo. Med njegovimi glavnimi nalogami bo vzpostavitev zakonodaje, ki bo lastnikom olajšala prenos lastništva na zaposlene, je napovedal minister za delo Luka Mesec.

Za ozaveščanje o sladkorni bolezni zbrali kar 101.537 kilometrov

28. 11. 2022 15.52

Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni se je zaključila tudi akcija #darujemkilometre, s katero v zvezi društev diabetikov ozaveščajo o sladkorni bolezni. Z njo živi vsak deseti Slovenec. V pol leta so sodelujoči na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh, s tekom in kolesarjenjem zbrali kar 101.537 kilometrov.

Po Fursu in Policiji na spletne prevare opozarja tudi Pošta Slovenije

24. 11. 2022 10.29

Vedno več ljudi svoje nakupe opravi na spletu, kar pa s pridom izkoristijo tudi prevaranti. Na Pošti Slovenije opozarjajo, da zaznavajo povečan obseg lažnih elektronskih sporočil, ki vsebujejo obvestilo o prispelem paketu, za katerega je potrebno plačati manjši znesek poštnine, ki pa nevede nato skokovito naraste tudi do več sto evrov oziroma celo do limita, ki ga omogoča bančna kartica.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Ob svetovnem dnevu diabetesa

13. 11. 2022 00.15

V minulih sto letih je diabetes postal najbolj pogosta kronična bolezen, za katero trpi 537 milijonov bolnikov po svetu. Najbolj je ogroženo srce in ožilje.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Kakšna je nacionalna strategija za obvladovanje demence?

02. 11. 2022 18.31

Stroški demence, ki postaja vse večji problem sodobne družbe, so izjemno visoki. Po podatkih iz leta 2015 so svetovni posredni in neposredni stroški demence ocenjeni na 825 milijard evrov na leto. Bolezen ne prizadene le osebe z demenco, v Sloveniji jih živi približno 43 tisoč, ampak tudi vse, ki skrbijo zanjo. Za eno osebo z demenco v povprečju skrbijo vsaj trije ljudje. Ta kruta bolezen je še vedno stigmatizirana in prav zato je nacionalna strategija o obvladovanju demence eden ključnih dokumentov, ki opredeljuje preventivo, ozaveščanje in predvsem pravočasno diagnozo.

Golob napovedal boj sovražnemu govoru

30. 10. 2022 20.25

Kljub objavljenim fotografijam osumljencev Policija še ni prijela napadalcev na direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač in poslanca Branka Grimsa. Vlada medtem v sodelovanju s stroko išče način, kako obrzdati sovražni govor v državi. Mnenja so očitno različna. Medtem ko je premier Golob napovedal vojno sovražnemu govoru, ministrica za pravosodje vztraja, da so potrebni le manjši zakonski popravki.