ozaveščanje

Coca-Cola HBC Slovenija zagotavlja 100-odstotno reciklabilnost embalaže za pijače

21. 10. 2022 00.15

Podjetje v prvem trajnostnem poročilu izkazuje pozitiven družbeno-ekonomski prispevek

Dobrodelni roza kruh

14. 10. 2022 08.50

V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Akcija Slovenija oživlja! za večjo možnost preživetja

16. 10. 2022 07.46

Obeležujemo svetovni dan oživljanja, ki letos poteka pod sloganom Prva pomoč povsod in za vsakogar. Glavno sporočilo je pomembnost vseživljenjskega učenja prve pomoči, ki je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, so poudarili na Rdečem križu. "Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. Preživi le vsak deseti bolnik, ki doživi srčni zastoj," so dodali.

Letno vsak Slovenec zavrže skoraj 40 odstotkov užitne hrane

29. 09. 2022 18.40

Veliko govorimo o draginji. Koliko se dražijo vse stvari, pa tudi ali pa predvsem hrana. In veliko govorimo o tem, da je po svetu na milijone lačnih ljudi in kako pomembna je lastna samooskrba za države in državljane v časih, v katerih živimo. Pa kljub temu tretjina vse hrane, ki jo kupimo, konča v smeteh in kljub vsemu govoru o dragi hrani Slovenec v povprečju zavrže 68 kilogramov hrane na leto. V minulem letu smo Slovenci skupno zavrgli več kot 140.000 ton hrane, za primerjavo: to je teža 1000 sinjih kitov, ki velja za najtežjo žival na svetu. Katera hrana najpogosteje pristane v smeteh? Da se da in se tudi mora drugače, je cilj mnogih akcij ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o odpadni hrani.

Obeta se uvedba programov za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19

14. 09. 2022 14.55

Na ministrstvu za zdravje so v smernice za prihodnje leto vključili tudi programe za zdravljenje posledic dolgotrajnega covida-19 na primarni ravni zdravstva. Delo ekip fizioterapevtov, socialnih delavcev in psihologov bo financiral Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), je napovedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Nosil psa, zdrsnil in se poškodoval. Planince z neustrezno opremo ujelo neurje

31. 07. 2022 08.31

Kranjski policisti poročajo o več reševalnih akcijah, ki so jih izvedli v petek in soboto. Od helikopterskega reševanja v kanjonu Sušec na območju Bovca, kjer se je pri skoku v tolmun poškodovala ženska, do reševanja moškega, ki je med nošenjem psa zdrsnil in se poškodoval. Prav tako so reševalci na območju Vogla iskali starša z otrokoma, ki so se izgubili med uporabo aplikacije Google Maps. Istočasno pa je potekalo reševanje tuje družine iz ferate Hvadnik, ki jo je med plezanjem, neprimerno opremljeno, ujelo slabo vreme. Prav tako so nesrečo zabeležili v bližini naselja Dol v občini Kočevje, kjer je moški padel 30 metrov v globel.

Španija potrdila prvo znano smrt v Evropi zaradi izbruha opičjih koz

29. 07. 2022 21.17

Prvo potrjeno smrt v Evropi, ki je povezana z virusom opičjih koz, so potrdili v Španiji. Virus se sicer med ljudmi prenaša ob tesnem fizičnem stiku oz. ob stiku s kožnimi ranami okuženega ter ob stiku z materiali, ki so se dotikali kože okuženega. Okužiti se je mogoče tudi z izmenjavo telesnih tekočin ali kapljično. V San Franciscu so medtem zaradi naraščanja okužb z opičjimi kozami razglasili izredne razmere.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov

16. 07. 2022 09.43

V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Smo Slovenci varni vozniki? Preverite!

06. 07. 2022 06.00

Slovenci imamo na svoje vozniške sposobnosti in sposobnosti ostalih voznikov različne poglede. To pa se odraža tudi v vedenju na cestah, ki je pogosto zaskrbljujoče. Potrebno pa se je zavedati, da slabe navade voznikov lahko hitro pripeljejo do izjemno nevarnih situacij, ki pogosto vodijo v prometne nesreče.

Britanska voditeljica, borka proti raku, umrla v 41. letu starosti

29. 06. 2022 14.31

Deborah James, britanska borka proti raku, blogerka in televizijska voditeljica, je v 41. letu starosti izgubila bitko z dolgoletno boleznijo.

Do nedelje na slovenskih cestah poostren nadzor hitrosti

20. 06. 2022 07.37

Agencija za varnost prometa in Policija začenjata drugo od treh letošnjih nacionalnih preventivnih akcij Hitrost. Potekala bo do nedelje, v tem času pa bodo policisti izvajali poostrene nadzore hitrosti. Namen akcije je umirjanje hitrosti, ki je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.

V naslednjem tednu na cestah pričakujte več radarjev

19. 06. 2022 10.45

Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Agencija za varnost prometa v sodelovanju s Policijo zato v ponedeljek začenja drugo od treh letošnjih nacionalnih preventivnih akcij Hitrost, ki bo potekala do prihodnje nedelje. V tem času bodo policisti izvajali poostrene nadzore hitrosti.

Prva dama Ukrajine: Do zadnjega trenutka nisem verjela, da se vojna lahko začne

18. 06. 2022 11.41

Prva dama Ukrajine je v obsežnem intervjuju za The Guardian spregovorila o svojem možu Volodimirju Zelenskem, duhu, ki ga je znotraj družine pustila vojna, pa tudi o tem, da je na seznamu sovražnika tarča številka dve. Olena Zelenska se je spomnila tudi začetka vojne: "Počutila sem se, kot da sem v vzporednem vesolju, kot da sanjam." Vse do zadnjega trenutka namreč ni verjela, da se lahko vojna tudi zares začne.

Opičje koze kot novi koronavirus? WHO bo odločal prihodnji teden

14. 06. 2022 17.26

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) bo 23. junija odločala o tem, ali gre v primeru izbruha opičjih koz za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju, so sporočili iz WHO. "Ne želimo čakati, da razmere uidejo izpod nadzora," je dejal strokovnjak WHO Ibrahima Soc Fall.

Nick Jonas se je poškodoval med igranjem softballa

07. 06. 2022 11.08

Pot tem, ko je bil Nick Jonas lani hospitaliziran zaradi padca s kolesom, pri katerem si je poškodoval rebro in dobil nekaj modric, je tokrat moral v bolnišnico zaradi poškodbe med igranjem softballa. Na urgenco ga je peljal brat Kevin, ki je šepajočemu bratu pomagal pri hoji.

Nick Jonas o sladkorni bolezni: Pretresla je moje življenje

31. 05. 2022 06.00

Ameriškemu pevcu Nicku Jonasu so na dobrodelni prireditvi podelili nagrado za njegovo ozaveščanje javnosti o sladkorni bolezni, s katero se sam bori že od najstniških let. V svojem zahvalnem govoru je dejal, da sam, ko so mu bolezen diagnosticirali, ni poznal nikogar, ki bi o tem javno spregovoril.

Dr. Tomažič: Verjetnost izbruha epidemije opičjih koz je majhna

25. 05. 2022 06.00

Kakšno tveganje za splošno zdravje pomenijo opičje koze, nam je razložil dr. Janez Tomažič z infekcijske klinike. Kot miri, je tveganje za okužbo pri splošni populaciji zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna. Verjetnost izbruha epidemije je majhna. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri ljudeh z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A Tomažič poudarja, da ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. S tem bi dosegli nasprotne učinke, saj osebe v strahu pred stigmatizacijo ne bi poiskale pomoči in bi se bolezen še bolj širila.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja

25. 05. 2022 06.00

V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Cardi B čuti, da je ozaveščanje ljudi o problematikah njena dolžnost

24. 05. 2022 11.49

Raperka Cardi B, sicer znana po svoji zabavni plati, je v pogovoru z Davidom Lettermanom pojasnila, da je njeno poslanstvo veliko pomembnejše, kot se morda zdi. 29-letnica svoje velike platforme namreč ne uporablja zgolj za razkazovanje prestižnega načina življenja, temveč tudi za opozarjanje na aktualno družbeno-politično problematiko.

92 % mladih LGBT+ oseb v Sloveniji se doma ne počuti popolnoma sprejetih

19. 05. 2022 06.00

Po razkritju svoje spolne usmerjenosti družini in članom gospodinjstva se velika večina mladih LGBT+ oseb doma ne počuti popolnoma sprejetih. Obstajajo enostavna dejanja, s katerimi lahko vsak pomaga soustvariti prostore varnosti, pripadnosti in sprejemanja za LGBT+ skupnost.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom

21. 05. 2022 17.47

Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Solidarna EU?

23. 04. 2022 16.22

Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

E-skiroji: tihi in hitri, zato manj opazni in bolj nevarni

19. 04. 2022 17.03

Vse bolj priljubljena oblika mikromobilnosti, predvsem v mestih, so električni skiroji. Ti imajo seveda številne prednosti, saj so hitri, okolju prijazni in po navadi z njimi ni težav pri iskanju parkirnega mesta. Vendar pa so e-skiroji pogosto neslišni in manj opazni, zato se hitro lahko zgodi prometna nesreča. Teh je v zadnjih letih vse več, letos smo zabeležili tudi prvo s smrtnim izidom. Najpogosteje so povzročitelji tovrstnih prometnih nesreč prav vozniki e-skirojev sami. Agencija za varnost prometa je zato prvič uvedla nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost voznikov e-skirojev.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.