parlamentarnih

Zaslišanje kandidatov za ministre

18. 05. 2000 13.31

V DZ so se na parlamentarnih odborih začela zaslišanja kandidatov za ministre. Večina jih včeraj ni dobila zaupnja poslancev. Zaslišanih je bilo 7 kandidatov in le trije so takoimenovani ''hearing'' uspešno prestali: kandidat za ministra za zdravstvo Andrej Bručan, kandidat za ministra brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek in kandidat za ministra za kmetijstvo Ciril Smrkolj.

Pergarjeva odgovorila na očitke SDS

11. 05. 2000 08.17

Nevenka Črešnar Pergar, generalna sekretarka vlade, ki opravlja tekoče posle, je povedala, da vlada tudi v času, ko opravlja tekoče posle, opravlja imenovanja. Kot je dejala, je v tem trenutku povsem jasno, kaj so tekoči posli.

O slovenskem parlamentarizmu

09. 05. 2000 21.09

V državnem zboru so v poznih popoldanskih urah sklenili celodnevni kolokvij o razvoju slovenskega parlamentarizma, ki spada v okvir počastitev desete obletnice prvih demokratičnih volitev v Sloveniji in na katerem je nekaj prek 30 udeležencev opravilo strokovno razpravo o zgodovinskih okoliščinah prehoda v sistem parlamentarne demokracije in desetletnih izkušnjah na tem področju. V sklepnem delu kolokvija so se razpravljalci dotaknili tudi več aktualnih političnih tem in praktičnih problemov, s katerim se pri svojem delu srečuje zakonodajno telo.

V Iranu zmagali reformisti

06. 05. 2000 18.14

Iranski reformisti, ki podpirajo predsednika Mohameda Hatamija, so v včerajšnjem drugem krogu parlamentarnih volitev po prvih podatkih notranjega ministrstva dobili še 26 sedežev v parlamentu. Tako so si med 46 sedeži v parlamentu, zagotovili večino s 35 sedeži.

DZ začel izredno sejo

03. 05. 2000 16.49

Državni zbor je začel novo izredno zasedanje in tretji krog volitev, v katerem bodo poslanci na tajnem glasovanju z navadno večino navzočih še enkrat odločali o kandidatu pomladnih strank (SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, SDS) Andreju Bajuku za mandatarja, ki naj bi sestavil prehodno vlado do jesenskih rednih parlamentarnih volitev.

Kučan začel tretji krog posvetovanj

28. 04. 2000 21.35

Predsednik republike Milan Kučan je začel tretji krog posvetovanj s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin o nastalih razmerah v državi in o možnosti, ki mu jo daje ustava, da kot predsednik republike v času do volitev predlaga kandidata za predsednika vlade. Nocoj se je že srečal s predstavniki LDS. Kot je povedal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, so predsedniku Kučanu povedali, da se zavzemajo za čimprejšnje volitve in s tem za ''razbistritev razmer v državi''. V LDS namreč za dolgoročnejšo politično stabilnost v državi ne vidijo druge možnosti kot volitve.

Tretji krog mandatarskih volitev 3. maja

28. 04. 2000 21.35

Državni zbor je po odločitvi za izvedbo tretjega kroga oziroma vnovičnega poskusa za izvolitev mandatarja za sestavo prehodne vlade do jesenskih rednih parlamentarnih volitev določil, da bo novo izredno sejo in glasovanje o kandidatu oziroma kandidatih za predsednika vlade začel v sredo, 3. maja, ob 10. uri. S tem je DZ tudi sklenil 46. izredno sejo.

Kučan še drevi s predstavniki LDS in ZLSD

28. 04. 2000 19.22

Predsednik republike Milan Kučan se bo v okviru vnovičnega kroga posvetovanj o nastalih razmerah in o možnosti, ki mu jo daje ustava, da kot predsednik republike v času do volitev predlaga kandidata za predsednika vlade, še drevi ločeno sestal s predstavniki dveh parlamentarnih strank, in sicer najprej LDS in nato še ZLSD. Predsednik Kučan bo jutri predvidoma nadaljeval posvetovanja s predstavniki preostalih parlamentarnih strank.

Tretji krog mandatarskih volitev

28. 04. 2000 10.54

Državni zbor je sklenil, da bo izvedel še tretji krog volitev predsednika vlade, v katerem bodo poslanci po izglasovanju nezaupnice Janezu Drnovšku in dveh neuspelih poskusih izvolitve kandidata pomladnih strank (SLS+SKD, SDS) Andreja Bajuka še enkrat poskusili izvoliti mandatarja za sestavo prehodne vlade do rednih parlamentarnih volitev letos jeseni.

Hrvaška in človekove pravice

26. 04. 2000 15.07

Posebni odposlanec ZN za človekove pravice na območju Hrvaške in BiH Jiri Dienstbier se je danes v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Čeprav je sestanek potekal za zaprtimi vrati, so iz urada predsednika republike sporočili, da je Dienstbier pozitivno ocenil demokratične spremembe na Hrvaškem po parlamentarnih in predsedniških volitvah.

Grški premier odgovarja Samaranchu

23. 04. 2000 09.23

Grški premier Costas Simitis je predstavnikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) zagotovil, da bo pospešitev priprav na olimpijske igre v Atenah leta 2004 ena glavnih nalog nove grške vlade. Odgovor Smitisa je prišel le nekaj dni po ostrih kritikah predsednika MOK, Juana Antonia Samarancha, češ da priprave na igre potekajo prepočasi.

Odmevi na Mečiarjevo aretacijo

21. 04. 2000 19.16

Razvpita aretacija nekdanjega slovaškega premiera Vladimirja Mečiarja bo odmevala tudi v slovaškem parlamentu - predsednik slovaškega parlamenta Jozef Migaš je za četrtek prihodnji teden sklical izredno sejo, na kateri naj bi opozicija morebiti predlagala nezaupnico proti notranjemu ministru Ladislavu Pittnerju.

Slovenija v EU že leta 2004?

18. 04. 2000 21.48

Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je v današnjem govoru v državnem zboru izrazila pričakovanje, da bodo nove članice Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, svoje predstavnike v Evropski parlament lahko volile leta 2004. EU je skupnost vrednot in naš cilj je, da jamčimo zanje, je poudarila Fontainova; ob tem je izrazila zadovoljstvo, da Slovenija te vrednote dviga na državno raven, pri čemer je še posebej izpostavila varstvo manjšin.

Janša ne bo pričal?

18. 04. 2000 21.10

Možnost predčasnih volitev postavlja pod vprašaj zaključek dela parlamentarnih preiskovalnih komisij. Takoimenovana Mogetova komisija, ki preiskuje trgovino z orožjem, bo zato pohitela s poročilom. Zaradi časovne stiske pa zaenkrat še ne bo zaslišala eno ključnih prič, nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo.

Češka in Slovenija za dobre odnose

18. 04. 2000 20.09

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se je danes na delovnem obisku v Pragi srečal z gostiteljem, češkim kolegom Janom Kavanom in premierom Milošem Zemanom. Kot je STA izvedela iz virov v slovenski delegaciji, so v pogovorih izpostavili dobre odnose in tesno sodelovanje med državama ter upanje in pričakovanje njunega nadaljnjega sodelovanja pri vključevanju v EU. Češka je Sloveniji obljubila tudi nadaljnjo podporo pri vključevanju v zvezo NATO. Rupel se s predsednikom spodnjega doma češkega parlamenta Vaclavom Klausom ni srečal zaradi izrednega zasedanja parlamenta, je pa češkemu diplomatskemu zboru predaval o Sloveniji na poti v evroatlantske povezave.

Predstavniki SE na Hrvaškem

17. 04. 2000 19.33

Predstavniki Sveta Evrope so v Zagrebu po pogovoru s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesičem in predsednikom hrvaškega parlamenta Zlatkom Tomčičem povedali, da bi lahko SE že konec tega leta sklenil nadzor nad izvajanjem demokratičnih reform na Hrvaškem, ki se je začel leta 1996.

Tuje agencije o novi združeni stranki

16. 04. 2000 21.12

Tuje tiskovne agencije so danes poročale o združitvi Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) v novo desnosredinsko stranko SKD+SLS Slovenska ljudska stranka, pa tudi o predlogu za mandatarja prehodne vlade.

Skupščina Društva izgnancev Slovenije

15. 04. 2000 10.18

V Sevnici se bo dopoldne začela redna letna skupščina Društva izgnancev Slovenije 1941-1945 (DIS). Približno 120 delegatov bo obravnavalo lansko delo in finančno poslovanje društva, sprejeli bodo program dela in finančni načrt za leto 2000 ter nekatere spremembe statuta, spregovorili bodo o številnih aktualnih zadevah, posebno pozornost pa bodo namenili predlogu zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine za tretjo parlamentarno obravnavo.

Vlada izgubila večino v parlamentu

14. 04. 2000 08.59

Južnokorejska opozicijska Velika nacionalna stranka je po 95 odstotkih preštetih glasov na današnjih parlamentarnih volitvah premagala vladajočo Demokratsko stranko tisočletja predsednika države Kim Dae-Junga.

Kacin sprejel ameriško delegacijo

14. 04. 2000 07.40

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel delegacijo ameriškega ministrstva za trgovino pod vodstvom pomočnika državnega sekretarja Patricka A. Mulloya. Kot so sporočili iz DZ, je gost izrazil željo, da bi Slovenija in ZDA naredili bistveno več za izboljšanje ekonomskega sodelovanja, Kacin pa je poudaril, da je za Slovenijo ena izmed prioritet polnopravno članstvo v EU, ker ne vidi alternative za proces širitve.

Seja koordinacije predsednikov strank

13. 04. 2000 20.14

Zaradi vladnega zapleta se je popoldne sestala tudi koordinacija predsednikov parlamentarnih strank. Njihov sklep je zelo jasen: vlada mora kljub nezaupnici končati že začete projekte, pri katerih ima popolno prednost takoimenovana evropska zakonodaja.

DZ začel 21. redno sejo

13. 04. 2000 18.30

DZ je začel 21. redno sejo, ki je prva po izglasovani nezaupnici, na kateri naj bi poslanci po predloženem dnevnem redu obravnavali blizu 50 zadev.

Volitve v Južni Koreji

13. 04. 2000 18.07

Na današnjih parlamentarnih volitvah v Južni Koreji naj bi po začasnih uradnih podatkih opozicijska Velika nacionalna stranka prehitela vladajočo Demokratsko stranko tisočletja predsednika države Kim Dae-Junga.

Prisegla nova grška vlada

13. 04. 2000 16.00

Štiri dni po zmagi socialistov na parlamentarnih volitvah v Grčiji, je danes prisegla nova vlada pod vodstvom premiera Kostasa Simitisa.

Srečanje Kučana s Podobnikom

11. 04. 2000 14.35

Prvak SLS in v.d. podpredsednika vlade Marjan Podobnik je po današnjem pogovoru s predsednikom države Milanom Kučanom - udeležil se ga je tudi predsednik glavnega odbora SLS in vodja njene poslanske skupine Franc Zagožen - za STA povedal, da bi bila za ljudsko stranko ''najboljša rešitev'' čimprejšnja sprememba volilnega sistema in izvedba predčasnih volitev; to naj bi Podobnik in Zagožen poudarila tudi v tokratnem pogovoru s predsednikom države.

Kučan se bo posvetoval s predsedniki strank

11. 04. 2000 11.40

Predsednik države Milan Kučan se je včeraj, potem ko v soboto ni bila izglasovana zaupnica vladi, o nastalem položaju pogovarjal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom. Odločil se je, da se bo danes in jutri, o razmerah in o možnosti, da predloži kandidata za novega predsednika vlade, za kar ima podlago v 280. členu poslovnika DZ, posvetoval s predsedniki parlamentarnih strank in voditelji poslanskih skupin, so danes sporočili iz urada predsednika republike.

Simitis za bolj izpostavljeno Grčijo

10. 04. 2000 16.05

Grški premier Costas Simitis se je po razglasitvi rezultatov včerajšnjih parlamentarnih volitev zavzel za večjo izpostavitev Grčije, ki mora doseči raven, na kateri bo lahko tekmovala z ostalimi državami Evropske unije. Simitis se je še zavezal, da bo njegov prvi korak prenovitev vlade.

JEK buri duhove v Avstriji

06. 04. 2000 21.41

Jedrska elektrarna Krško spet buri duhove v Avstriji. Na včerajšnjo izjavo avstrijske zunanje ministrice, da Dunaj nikoli ni zahteval zaprtja nuklearke, se je prvi kritično odzval koroški deželni glavar in nekdanji vodja svobodnjakov Jörg Haider. Waldnerjevi očita, da je izdala lastno državo in dodaja, da bi morali nuklearko čimprej zapreti.

Stranke za evropsko zakonodajo

31. 03. 2000 08.16

Koordinacija parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo je nocoj za zaprtimi vrati razpravljala o podpori pri sprejemanju t. i. evropske zakonodaje v državnem zboru v letošnjem volilnem letu, še posebej pa po napovedanem izstopu SLS iz vlade. Kot so po seji povedali predsedniki strank, pripravljenost za usklajevanje slovenske zakonodaje s pravnim redom EU obstaja oziroma ostaja še naprej, ob tem pa tudi pomislek, ali bo v zapletenih notranjepolitičnih razmerah obsežen program usklajevanja mogoče uresničiti.

O sprejemanju evropske zakonodaje

30. 03. 2000 20.34

Za zaprtimi vrati se je pozno popoldne sestala koordinacija parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v EU, na kateri naj bi se dogovorili o podpori pri sprejemanju t. i. evropske zakonodaje v državnem zboru. Na seji so poleg predsednikov večine strank, med njimi tudi predsednik LDS in vlade Janez Drnovšek, še minister za evropske zadeve Igor Bavčar, zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik državnega zbora Janez Podobnik.