parlamentarnih

Poslanci danes o datumu volitev
11. 07. 2000 08.07
Državni zbor se bo danes sestal na 52. izredni seji, namenjeni obravnavi svežnja t. i. evropskih zakonov, ponovnemu odločanju o zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva in zakonu o potnih listinah slovenskih državljanov, na katera je državni svet izglasoval odložilni veto, ter odločanju o predlogu predsednika republike za izvolitev varuha človekovih pravic.

Ta teden v parlamentu
10. 07. 2000 08.18
Državni zbor se bo ta teden, in sicer jutri sešel na 52. izredni seji, namenjeni obravnavi svežnja t.i. evropskih zakonov, ponovnemu odločanju o zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva in zakonu o potnih listinah slovenskih državljanov, na katera je DS izglasoval odložilni veto, ter odločanju o predlogu predsednika republike za izvolitev varuha človekovih pravic. Poslanci naj bi na izrednem zasedanju odločali tudi o mnenju, ki ga bo DZ posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev, ter o predlogu skupine 28 poslancev s prvopodpisanim Miranom Potrčem (ZLSD) za spremembo 80. člena ustave, s katero bi že v ustavo zapisali proporcionalni volilni sistem, ki ga je matična komisija za volilni sistem zavrnila. Ta teden bo zasedalo tudi več delovnih teles DZ.

SLS+SKD o jesenskih volitvah
07. 07. 2000 21.33
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in predsednik strankinega volilnega štaba Janez Podobnik sta na prvi novinarski konferenci stranke po aprilski združitvi predstavila prednostne cilje stranke do volitev in osnovne poudarke, s katerimi bodo nastopili na jesenskih parlamentarnih volitvah.

Brez konkretnih datumov za razpis volitev
06. 07. 2000 14.00
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji izredni seji pripravila mnenje, ki naj bi ga državni zbor posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev. Državni zbor ne predlaga konkretnih datumov za razpis in izvedbo volitev v letu 2000, pričakuje pa, da bo predsednik republike pri svoji odločitvi o razpisu volitev v DZ upošteval vse relevantne politične okoliščine ter dejstvo, da v DZ še vedno potekajo tako postopki kot tudi širše razprave v zvezi s spremembami volilnega sistema, ki naj bi veljale za letošnje parlamentarne volite, piše v predlogu mnenja, ki ga je z glasom večine sprejela komisija, DZ pa naj bi o njem odločal na izredni seji prihodnji teden.

Predsednik DZ sprejel van der Lindna
05. 07. 2000 10.17
Predsednik DZ Janez Podobnik je včeraj sprejel novega vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erica van der Lindna. Med drugim sta govorila o pripravah na obisk evropskega komisarja Guenterja Verheugna 17. in 18. julija, ki bo drugi dan bivanja v Sloveniji nagovoril poslance v DZ, pa tudi o skupnem zasedanju parlamentarnih odborov slovenskega in evropskega parlamenta, ki bo prihodnji teden v Ljubljani.

Kučan pričakuje mnenje DZ o času volitev
04. 07. 2000 18.03
Predsednik republike Milan Kučan je danes v pismu povabil državni zbor, naj izkoristi možnost, ki mu jo daje 291. člen poslovnika DZ, da predsedniku republike posreduje mnenje o najprimernejšem dnevu za razpis in dnevu za izvedbo rednih parlamentarnih volitev. Glede na ustavno in zakonsko določene roke predsednik Kučan pričakuje, da bo odgovor DZ prejel do 13. julija letos. Kot je znano, morajo biti volitve razpisane v obdobju med 16. julijem in 13. septembrom in izvedene med 1. oktobrom in 12. novembrom letos, so sporočili iz urada predsednika republike.

Bavčar podprl Potočnikovo zamisel
29. 06. 2000 16.17
Podpredsednik LDS Igor Bavčar je v odprtem pismu vodji pogajalske skupine z EU Janezu Potočniku podprl njegovo zamisel za ponovno sklenitev sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank o vstopanju Slovenije v Evropsko unijo, kar naj bi preprečilo predvolilne politične spopade v zvezi s slovenskim vstopanjem v EU. ''Liberalna demokracija Slovenije je bila ena od pobudnic za sklenitev tega sporazuma in si je ves čas prizadevala za njegovo uveljavitev, zato v osnovi podpira vaš predlog,'' je v pismu Potočniku zapisal Bavčar, sicer tudi nekdanji minister za evropske zadeve.

Poročili preiskovalnih komisij
29. 06. 2000 13.17
Poslanci državnega zbora so včeraj za zaprtimi vrati razpravljali o poročilih dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij, t.i. Zamernikove, ki je raziskovala okoliščine vohunske afere pri Zavrču ter Mogetove, ki se ukvarja s trgovino z orožjem iz skladišča Ložnica in najdbo orožja na mariborskem letališču. Seja je bila za javnost zaprta, ker obe poročili nosita oznako vojaška skrivnost - strogo zaupno.

Zaenkrat še brez odgovora Kučanu
29. 06. 2000 11.39
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je sinoči z vodji poslanskih skupin posvetoval o odgovoru predsedniku države Milanu Kučanu glede možnosti dogovora o pravočasnem sprejetju novega volilnega sistema še do razpisa rednih parlamentarnih volitev. Na sestanku, ki je potekal za zaprtimi vrati, odgovora niso oblikovali, Podobnik je napovedal, da bo to storil do konca tega tedna. Glede priprave nove volilne zakonodaje pa so se - kot so pojasnili vodje poslanskih skupin, saj Podobnik ni dajal izjav - dogovorili, da se dobijo prihodnji teden, do takrat pa naj bi pripravili predlog zakona s popravki veljavnega proporcionalnega sistema ter predvidoma tudi predlog ustavnega zakona o zakonodajnem referendumu. Ocenili so, da teoretične možnosti za sprejetje novega volilnega zakona še obstajajo, vendar so z dneva v dan manjše.

Zmaga vladajoče stranke
27. 06. 2000 21.50
Vladajoča stranka v Zimbabveju ZANU-PF predsednika Roberta Mugabeja si je po delnih izidih na parlamentarnih volitvah, ki so potekale minuli konec tedna, zagotovila absolutno večino v 150-članskem parlamentu. Stranka je zasedla 52 sedežev, glavna opozicijska stranka Gibanje za demokratične spremembe pa 47. Gibanje za demokratične spremembe, ki je bilo ustanovljeno pred devetimi meseci, je dobilo skoraj absolutno večino v mestih. Med drugim je zmagalo v 17 od skupno 19 okrožjih v prestolnici Harare. Stranka ZANU-PF pa je bila najbolj uspešna na podeželju. Vodja Gibanja za demokratične spremembe Morgan Tsvangirai je izgubil v svojem okrožju Buhare Nord, kjer ga je premagal kandidat vladajoče stranke ZANU-PF Kenneth Manyonda. Tsvangirai je prejel 10.316, njegov nasprotnik pa 12.850 glasov. Volilna udeležba je bila visoka, saj je bila nekaj ur pred zaprtjem volišč 60-odstotna. Opazovalec EU na volitvah Pierre Schori je v nedeljo zvečer opozoril, da volitve niso bile svobodne in pravične.

Zakon ni v nasprotju z ustavo
26. 06. 2000 20.28
Ustavno sodišče je po februarski javni obravnavi o ustavnosti zakona o parlamentarnih preiskovalnih komisijah odločilo, da zakon, po katerem delajo preiskovalne komisije, ni v nasprotju z ustavo. Dva sodnika sta sicer podala ločeno mnenje, saj menita, da zakon ne določa dela komisij dovolj natančno.

Koalicija potrdila Morija
26. 06. 2000 12.00
Dan po zmagi, so se generalni sekretarji treh japonskih koalicijskih strank danes popodne po lokalnem času, sporazumeli, da bo premier Joširo Mori zaenkrat ostal še naprej na tem položaju. Koalicija Morijeve Liberalnodemokratske stranke (LDP), budistične stranke Komeito in Konservativne stranke je na včerajšnjih parlamentarnih volitvah dobila stabilno večino, 271 mandatov, v spodnjem domu s 480 poslanskimi sedeži. LDP je sicer izgubila absolutno večino in bo imela namesto 271 sedaj 233 mandatov. Največja stranka razdrobljene opozicije, Demokrati, pa bodo doslej namesto prejšnjih 95 imeli 127 poslanskih mandatov. Generalni sekretarji treh koalicijskih strank so se dogovorili tudi, da naj bi bile volitve za novega premiera 4. julija. Mori je v začetku aprila po smrti ministrskega predsednika Keiza Obučija nepričakovano zasedel ta položaj. S spornimi izjavami je kmalu postal najmanj priljubljen politik v državi.

Opazovalci niso zadovoljni z volitvami
26. 06. 2000 11.54
Pierre Schori, opazovalec EU na parlamentarnih volitvah v Zimbabveju, ki so potekale ta konec tedna, je sinoči opozoril, da volitve niso bile svobodne in pravične. Obsodil je nasilje in zastraševanje, za kar je po njegovem odgovorna stranka zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja.

Mugabe prepričan v zmago svoje stranke
24. 06. 2000 18.30
Zimbabvejski predsednik Robert Mugabe je po glasovanju na današnjih parlamentarnih volitvah napovedal gladko zmago vladajoče stranke ZANU-PF. Po ocenah opazovalcev je zmaga stranke ZANU-PF prvič v dvajsetih letih Mugabejevega vladanja precej vprašljiva. Porazilo naj bi jo Gibanje za demokratične spremembe (MDC), ki ima visoko podporo zlasti v urbanih okoljih.

Menjave v državnem zboru
12. 06. 2000 18.42
Republiška volilna komisija (RVK) je po nedavni zamenjavi vlade državnemu zboru posredovala podatke o tem, da po odhodu novega obrambnega ministra Janeza Janše (SDS) iz parlamentarnih klopi pravica do opravljanja poslanske funkcije pripada Ireni Virant iz Ljubljane, po odpovedi nadaljevanju poslanskega mandata pa bo bivšega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja v poslanskih vrstah liberalne demokracije nasledil njegov dosedanji nadomestni poslanec Richard Beuermann z Vrhnike.

ZN ne bo nadzorovala volitev
10. 06. 2000 08.31
ZN so se odločili, da ne bodo več sodelovali pri nadzoru parlamentarnih volitev v Zimbabveju, ker ta ne spoštuje dogovora, po katerem naj bi ZN igrali vlogo koordinatorja vseh delegacij mednarodnih opazovalcev za nadzor volitev v tej afriški državi, je danes sporočila visoka predstavnica EU Tana de Zulueta. Misija ZN bo v Zimbabveju odslej opravljala le delo navadnih opazovalcev.

Nedeljske volitve v Črni gori
09. 06. 2000 20.08
Nedeljske predčasne občinske volitve v dveh največjih črnogorskih mestih naj bi bile pokazatelj, kaj se bo zgodilo na kasnejših in odločilnejših parlamentarnih volitvah. Črnogorci so namreč že nekaj let dokaj enakomerno razdeljeni na pristaše prozahodnega predsednika Đukanovića in njegove koalicije Za boljše življenje, medtem ko je druga polovica volilcev zvesta koaliciji Jugoslavija Momirja Bulatovića, Miloševiću zvestega jugoslovanskega premiera.

SNS predlaga novo sestavo delovnih teles DZ
09. 06. 2000 13.58
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je danes predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal pismo, v katerem predlaga, da državni zbor Polonco Dobrajc razreši funkcij in članstva v vseh parlamentarnih delovnih telesih, v katerih je predsednica, podpredsednica, članica ali nadomestna članica. Glede na to, da Polonca Dobrajc ni več članica poslanske skupine SNS, v delovnih telesih ne more več predstavljati in zastopati poslanske skupine te stranke, je zapisal Jelinčič.

Drugi krog imenovanja nove vlade
07. 06. 2000 17.27
Državni zbor je začel 50. izredno zasedanje, na katerem bodo poslanci odločali o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste 17 ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija.

Drugo glasovanje o Bajukovi ministrski listi
05. 06. 2000 15.55
Državni zbor bo sredi tedna drugič glasoval o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija. Za razliko od tajnega glasovanja v prvem poskusu, bodo poslanci po nedavnih poslovniških spremembah o imenovanju nove vlade glasovali javno in to po običajnem postopku z glasovalno napravo.

Posvet o kandidatih za ombudsmana
04. 06. 2000 11.51
Predsednik republike Milan Kučan je vodje poslanskih skupin in poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti jutri povabil na posvete o možnih kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic.

Koalicija Zelenih in Demokratov Slovenije
31. 05. 2000 12.36
Vodstvi političnih strank Zeleni Slovenije in Demokrati Slovenije sta v okviru dogovora o možnem skupnem nastopu na letošnjih parlamentarnih volitvah pričeli pogovore o programski in volilni koaliciji, ki bi ob primerni podpori volivk in volivcev lahko ponudila kvalitetnejši in skladnejši program razvoja Slovenije in boljšega odnosa oblasti do državljank in državljanov, sta v sporočilu za javnost zapisali vodstvi obeh strank.

Preložitev volitev v Venezueli
26. 05. 2000 10.30
Venezuelsko vrhovno sodišče je včeraj objavilo odločitev o preložitvi za nedeljo napovedanih predsedniških, parlamentarnih in lokalnih volitev. Razlog za to naj bi bil, da do nedelje ne bodo mogli odpraviti tehnične napake pri elektronskem glasovanju. Preložitev volitev po dolgi in ostri volilni kampanji pa bo v državi še povečala negotovost političnih razmer. Potem ko je predsednik venezuelskega vrhovnega sodišča Ivan Rincon objavil odločitev o preložitvi volitev, so opozicijski voditelji za nedeljo že napovedali ulične proteste.

Mnenja o ponovnem glasovanju
25. 05. 2000 21.11
Zaplet zaradi ponovljenega glasovanja je razburkal tudi strokovne kroge, kjer se mnenja močno razhajajo. Medtem ko na vrhovnem sodišču danes niso povedali ničesar o namerah te ustanove, so v strokovnih krogih mnenja o reševanju nastalega spora deljena.

Predsednik Litve končuje obisk v Sloveniji
24. 05. 2000 13.06
Predsednik Litve Valdas Adamkus se je drugi, zadnji dan obiska v Sloveniji srečal s predsednikom DZ Janezom Podobnikom in s predstavniki parlamentarnih strank ter z ljubljansko županjo Viko Potočnik, nato pa bo obiskal še Luko Koper in občino Piran.

Ivanušič brez ustrezne podpore
23. 05. 2000 14.19
Zvonko Ivanušič, kandidat za ministra za finance v prehodni vladi mandatarja Andreja Bajuka, v matičnem odboru DZ za finance in monetarno politiko ni dobil potrebne podpore, saj je njegovo predstavitev kot ustrezno podprlo osem poslancev, devet pa jih je bilo proti. Tako kot pri večini predstavitev ministrskih kandidatov na parlamentarnih odborih so kandidatovo predstavitev podprli poslanci iz vrst združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, proti pa so bili poslanci LDS, ZLSD, DeSUS, SNS, poslanka madžarske narodnosti Maria Pozsonec in samostojni poslanec Ciril Pucko.

Litovski predsednik prispel v Slovenijo
23. 05. 2000 11.14
Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo prispel litovski predsednik Valdas Adamkus s soprogo in številčno gospodarsko delegacijo. Adamkus tokrat Kučanu vrača obisk, saj je bil slovenski predsednik v Litvi v začetku maja lani. To je bilo njuno prvo srečanje.

Kako naprej?
22. 05. 2000 20.45
Večina kandidatov za ministre v Bajukovi vladi na parlamentarnih zaslišanjih ni dobila podpore. In kaj se bo zgodilo, če jih tudi jutri državni zbor ne bo podprl?

Zavrnjena dva kandidata za ministra
19. 05. 2000 18.31
Odbor DZ za infrastrukturo in okolje je z neodločenim izidom glasovanja (11:11) zavrnil kandidaturo dosedanjega ministra za promet in zveze Antona Bergauerja, ki naj bi omenjeno področje vodil tudi v novi vladi Andreja Bajuka. Politična ločnica med zagovorniki in nasprotniki kandidata je podobno kot na večini dosedanjih predstavitev potekala po razmerju sil med člani pomladnih strank in ostalimi, pri čemer na seji sicer 23-članskega odbora ni bila prisotna poslanka madžarske narodnosti Marija Pozsonec.

Demonstracije v Skopju
19. 05. 2000 11.43
Prek 40.000 privržencev opozicije se je zbralo na včerajšnjih protivladnih demonstracijah v Skopju. Le-ti so zahtevali razpis predčasnih parlamentarnih volitev in odstop vlade, ki jo obtožujejo podkupljivosti. Demonstracije sta organizirali Socialdemokratska unija Makedonije (SDSM) in Liberalnodemokratska stranka (LDP) s podporo več manjših strank. Voditelj SDSM in nekdanji premier Branko Crvenkovski je vlado obtožil, da ne izpolnjuje svojih obljub in da ne uživa zaupanja tako med makedonskimi državljani, kakor tudi med mednarodnimi finančnimi institucijami.