parlamentarnih

V Egiptu drugi del volitev

29. 10. 2000 00.00

V Egiptu se je danes začel drugi del parlamentarnih volitev. Zjutraj so se odprla volišča v devetih od 29 upravnih enot. Volivci v Asuanu in na Sinajskem polotoku bodo v tem delu izvolili 134 poslancev v 454-članski ljudski skupščini.

SPO grozi z bojkotom

28. 10. 2000 00.00

Predsednik Srbskega gibanja prenove (SPO) Vuk Drašković je povedal, da predstavniki njegove stranke ne bodo sodelovale pri delu prehodne srbske vlade, če do ponedeljka ne bodo razrešeni šef službe državne varnosti Srbije Rade Marković, predsednik vrhovnega sodišča Srbije Balša Govedarica in srbski državni tožilec Dragiša Krsmanović.

Pogovori o koaliciji ponovno v ponedeljek

28. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o oblikovanju prihodnje vladne koalicije danes ne potekajo, prav tako jih stranke ne pripravljajo za jutri. Ponovno se bodo, kot so povedali v Liberalni demokraciji Slovenije (LDS) in Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD), usklajevanja začela v ponedeljek, 30. oktobra.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora

27. 10. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

FAZ o manjšinski vladi

26. 10. 2000 00.00

Izjave predsednika LDS Janeza Drnovška so včeraj povzročile govorice, da bi v Sloveniji lahko sestavili manjšinsko vlado, ki bo večino v parlamentu iskala glede na posamezne primere, piše v današnji izdaji o razmerah v Sloveniji po parlamentarnih volitvah nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Paksasa novi litovski premier

26. 10. 2000 00.00

Litovski parlament je danes izvolil Rolandasa Paksasa za novega premiera Litve. Za Paksasa je glasovalo 79 poslancev, proti je bilo 51, sedem poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Novi premier ima na voljo dva tedna, da sestavi novo vlado.

Kršitev volilne pravice

26. 10. 2000 00.00

Z ustavo zagotovljena volilna pravica slovenskih državljanov, ki živijo v tujini, je bila na letošnjih parlamentarnih volitvah velikokrat kršena. Tako je vsaj sklepati iz številnih pisem in pripomb, ki so jih dobili na Svetovnem slovenskem kongresu (SSK), je na novinarski konferenci poudaril predsednik slovenske konference SSK Danijel Starman.

V Srbiji razpustili parlament

25. 10. 2000 00.00

Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Pogovori LDS in ZLSD o koaliciji

25. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o morebitnem oblikovanju vladne koalicije so se med Liberalno demokracijo Slovenije (LDS) in Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) nadaljevali tudi danes, o morebitnem sodelovanju stranke v koaliciji pa bo jutri popoldne razpravljalo predsedstvo ZLSD.

Srečanje predstavnikov DeSUS in SMS

25. 10. 2000 00.00

Na podlagi skupnega interesa obeh parlamentarnih strank so se danes v Ljubljani srečali predstavniki vodstev DeSUS in SMS. Po predstavitvi temeljnih programskih usmeritev so spregovorili predvsem o poglavitnih nalogah, ki jim bosta stranki namenili še posebno pozornost: gre zlasti za vprašanja šolanja pod enakimi pogoji, kakovostne povezave med izobraževanjem, znanostjo in gospodarstvom, za večje možnosti zaposlovanja, zlasti mladih, najširša vprašanja stanovanjske politike in zdravstva, spoštovanje pravic upokojencev in drugo, so sporočili z DeSUS in SMS.

Nemir med egiptovskimi volitvami

24. 10. 2000 00.00

Med drugim krogom parlamentarnih volitev, ki je potekal v severnem in osrednjem Egiptu, je bila v spopadih med varnostnimi silami in privrženci opozicije v mestu Ašmun ubita ena oseba, več kot dvanajst pa jih je bilo ranjenih.

Odobrili oblikovanje prehodne vlade

24. 10. 2000 00.00

Srbski parlament je popoldne s 128 glasovi za in petimi proti odobril oblikovanje prehodne srbske vlade v skladu s sporazumom, ki so ga

Kučan v intervjuju za Profil

23. 10. 2000 00.00

Odprava Avnojskih sklepov v Sloveniji po besedah predsednika države Milana Kučana ne pride v poštev. Kot je pojasnil v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega tednika Profil, so ti sklepi del evropske in svetovne zgodovine ter izrednega pomena za državno in pravno kontinuiteto samostojne Slovenije. Kučan je ocenil tudi kritike avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla ter komentiral nekatere izjave in dejanja koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Predsednik Kučan je v zvezi z Avnojskimi sklepi opozoril, da je Slovenija omogočila pritožbo zoper pravni sklep vsakomur, ki bi menil, da je bil nepravično obravnavan. O možnostih, da bodo avstrijski svobodnjaki (FPÖ) v članstvo Slovenije v Evropski uniji privolili le, če bo formalno preklicala Avnojske sklepe, je Kučan povedal, da bi težave lahko nastopile zgolj v primeru, da bi v Avstriji prevladala ksenofobija. V tem primeru, je za Profil ocenil Kučan, težav z vstopom v unijo ne bo imela le Slovenija, ampak tudi druge kandidatke za članstvo. Na vprašanje, kako so odnosi med Slovenijo in Avstrijo vplivali na rezultate parlamentarnih volitev v Sloveniji, je Kučan odgovoril, da je bilo omenjeno vprašanje sicer pomembno, vendar pa ni bilo v središču volilnega boja. V zvezi z izjavo avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla, da je Kučan kot nekdanji vodja Komunistične partije "še vedno z eno nogo v starem režimu", je slovenski predsednik pripomnil, da ga to ni užalilo, vendar si je po tej izjavi o avstrijskem kanclerju ustvaril drugačno predstavo, kot jo je o njem imel pred tem. V zvezi s povorko 10. oktobra v Celovcu, ki jo je časnik Delo označil kot "izraz militantne nacionalistične arogance", je Kučan dejal, da prireditev ni izkoristila priložnosti izpostaviti novo kakovost sobivanja z državljani slovenskega porekla na Koroškem ter novo kakovost odnosov med Avstrijo in Slovenijo. K sreči se značilnosti odnosov med državama ne kažejo zgolj skozi eno prireditev, je menil slovenski predsednik. Slovenski predsednik je slovensko-avstrijske odnose ocenil kot dobre in ob tem pripomnil, da je Avstrija v težkih trenutkih naredila veliko dobrega za Slovenijo, Menil je še, da motenj, ki jih v odnosih med državama povzročajo nekateri posamezniki, ne bi smeli pojmovati kot usodne.

Rafik Hariri stari novi libanonski premier

23. 10. 2000 00.00

Nekdanji libanonski premier, milijarder Rafik Hariri, ki je pred skoraj dvema letoma izgubil položaj predsednika vlade v bitki za prevlado s predsednikom države Emilom Lahudom, je bil danes ponovno izvoljen na ta položaj, potem ko sta mu podporo izrekli več kot dve tretjini poslancev libanonskega parlamenta.

Občinske volitve na Finskem

22. 10. 2000 00.00

Na Finskem danes potekajo lokalne volitve, na katerih približno štiri milijone volivcev izbira župane in 12.500 mestnih svetnikov v 430 finskih občinah. Ker imajo občinske oblasti na Finskem široke avtonomne pristojnosti, so za Fince občinske volitve precej pomembne. Občine namreč skupaj z nacionalno vlado določajo davke. Okrog 835.000 finskih volivcev je že v preteklem tednu predčasno glasovalo po pošti, opazovalci pa letos napovedujejo nekoliko višjo volilno udeležbo kot na zadnjih lokalnih volitvah, ko je bila nekaj več kot 61-odstotna.

V Buenos Airesu zmaga NSi

21. 10. 2000 00.00

Na parlamentarnih volitvah je na slovenskem veleposlaništvu v Buenos Airesu volilo 969 slovenskih državljanov, od katerih jih je kar 814 svoj glas dalo Novi Sloveniji - krščanski ljudski stranki, sledita pa ji Socialdemokratska stranka Slovenije s 100 glasovi in združena stranka SLS+SKD Slovenska ljudska stranka s 26 glasovi.

SPS napovedala izredni kongres

21. 10. 2000 00.00

Socialistična stranka Srbije (SPS) nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića se bo 25. novembra v Beogradu sestala na izrednem kongresu, je v sporočilu za javnost zapisal izvršilni odbor stranke. Izvršilni odbor je ob tem kongres označil kot bistvenega za politično prihodnost stranke. V izjavi za javnost so še zapisali, da bo potrebno razmisliti tudi o zamenjavi predsednika stranke.

Srečanje Sampaia in Klestila

21. 10. 2000 00.00

Portugalski predsednik Jorge Sampaio in avstrijski predsednik Thomas Klestil sta se včeraj sestala v Lizboni, da bi pokazala, da so se odnosi med državama izboljšali. Sampaio je dejal, da je Klestila povabil na obisk, da bi pokazal, da so se odnosi med državama po septembrski ukinitvi sankcij 14 članic EU proti Avstriji izboljšali.

Ugotavljanje izidov izseljencev in zdomcev

20. 10. 2000 00.00

Pet dni po nedeljskih parlamentarnih volitvah je Republiška volilna komisija (RVK) v skladu z veljavnimi

Mubarakovi stranki kaže slabo

20. 10. 2000 00.00

Vladajoči egiptovski Narodnodemokratski stranki (NDP) predsednika Hosnija Mubaraka v prvem krogu parlamentarnih volitev, ki so v sredo potekale v Zgornjem Egiptu, delti Nila in v Kairu, ne kaže najbolje. Po preštetju glasov v prvih 26 provincah, kjer so v torek izvedli prvega od treh krogov volitev, naj bi si NDP uspela zagotoviti le 20 sedežev v 444-članskem parlamentu. Na volitvah pred štirimi leti je NDP dobila kar 97 odstotkov poslanskih mandatov.

Kongres SLS+SKD pred božičem

20. 10. 2000 00.00

IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Podpora Zagožnu

19. 10. 2000 00.00

V prostorih poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke v državnem zboru so se danes na neformalnem srečanju, na katerem so analizirali slab volilni rezultat, sestali poslanci in nekateri ministri te stranke. Glede možnosti odstopa predsednika stranke Franca Zagožna so soglasno ocenili, da mora ta voditi stranko do kongresa, ki ga želijo temeljito pripraviti v začetku prihodnjega leta, je novinarjem med sestankom dejal poslanec SLS+SKD Janez Kramberger. Razpravljali so tudi o tem, ali bo stranka pripravljena sodelovati v prihodnji vladni koaliciji. Po besedah Krambergerja so glede tega vprašanja mnenja zelo deljena, večina poslancev pa se opredeljuje zato, da bi bili v opoziciji.

Številne čestitke za predsednika LDS

19. 10. 2000 00.00

Predsednik Liberalne demokracije Slovenije Janez Drnovšek prejema številne čestitke tako iz Slovenije kot iz tujine za uspeh, ki ga je stranka dosegla na parlamentarnih volitvah. Med drugim je včeraj predsedniku LDS iskrene čestitke in najboljše želje v telefonskem pogovoru izrekel predsednik Evropske komisije Romano Prodi, so sporočili iz omenjene stranke.

Sporna vprašanja potrebno rešiti čimprej

19. 10. 2000 00.00

V posebni izjavi za 24ur je avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner včeraj poudarila, da Avstrija slovenskega vstopa v Evropsko unijo ne bo pogojevala, da pa bo kljub temu potrebno sporna vprašanja med državama rešiti čimprej, pri čemer je mislila na slovenski zakon o denacionalizaciji in vprašanje jedrske elektrarne Krško. Avstrijska ministrica je menila, da je o slovenskem zakonu o denacionalizaciji potrebno čimprej začeti dvostranske pogovore na strokovni ravni. Poudarila je, da se zato, ker je ta tema dvostranske narave, osebno zavzema za iskanje rešitve na dvostranski ravni, saj institut kolektivne krivde in dokazovanje lojalnosti v današnji evropski družbi nista sprejemljiva. Na vprašanje, ali se bo Dunaj, v primeru, da na pogovorih ne bi našli rešitve, obrnil na Bruselj, pa je dejala, da je vprašanje denacionalizacijskega zakona na nek način postavljeno v kontekst slovenskega približevanja EU, da pa ga je primerneje reševati na dvostranski ravni. Dunaj dvomi tudi o varnosti JE Krško, sicer pa se je avstrijska vlada v svojem programu zavzela za čimprejšnje zaprtje jedrske elektrarne. "Vprašanje JEK je potrebno rešiti," je dejala Ferrero-Waldnerjeva in dodala, da se bodo pogovori nadaljevali potem, ko bo skupina strokovnjakov EU za jedrsko varnost pripravila poročilo na podlagi seizmoloških raziskav na območju Krškega. Izrazila je pričakovanje, da bodo strokovnjaki poročilo pripravili do konca leta. Glede izidov nedavnih parlamentarnih volitev v Sloveniji pa je ministrica dejala le, da za Dunaj ni pomembno, katera vlada je na oblasti, saj je vsaka demokratično izvoljena vlada primeren sogovornik.

Rugova še za nacionalne volitve

19. 10. 2000 00.00

Predsednik Demokratske lige Kosova, Ibrahim Rugova, je danes v Prištini izjavil, da si bo po lokalnih volitvah na Kosovu, ki bodo 28. oktobra, prizadeval še za izvedbo nacionalnih volitev v pokrajini in za neodvisnost Kosova.

Kučan in Čuk na kongresu gospodarskih zbornic

19. 10. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se danes v Berlinu udeležujeta uradne otvoritve VIII. kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic Eurochambres. Osrednji govornik na otvoritvi kongresa bo nemški predsednik Johannes Rau, spregovoril pa bo tudi predsednik Kučan.

Kučan in Čuk na kongresu gospodarskih zbornic

18. 10. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se bosta jutri v Berlinu udeležila uradne otvoritve VIII. kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic Eurochambres. Osrednji govornik na otvoritvi kongresa bo nemški predsednik Johannes Rau, spregovoril pa bo tudi predsednik Kučan. Srečanja se bodo udeležili številni predstavniki vlad, vodstva evropskih nacionalnih gospodarskih zbornic, predstavniki velikih gospodarskih družb in predstavniki ustreznih parlamentarnih odborov.

Dogovor o srbski vladi

17. 10. 2000 00.00

V Beogradu so se sinoči po začasni prekinitvi nadaljevala posvetovanja o oblikovanju jugoslovanske vlade. Pogovorov pri novem jugoslovanskem predsedniku se udeležujejo vodilni predstavniki Demokratične opozicije Srbije (DOS) in črnogorske Socialistične narodne stranke (SNP), ki sta najmočnejši frakciji v novoizvoljenem jugoslovanskem parlamentu. Pred tem so predstavniki DOS podpisali sporazum o oblikovanju prehodne srbske vlade s Socialistično stranko Srbije (SPS) Slobodana Miloševića in Srbskim gibanjem prenove (SPO). Stranke so podpisale tudi sporazum o predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji, ki bodo 23. decembra.

Jutri parlamentarne volitve v Egiptu

17. 10. 2000 00.00

V Egiptu se bodo jutri začele parlamentarne volitve, ki bodo potekale v treh fazah. Volivci v Zgornjem Egiptu, delti Nila in Kairu bodo 444 od 454 članov parlamenta tako prvič volili v časovnih zamikih 18. in 29. oktobra ter 8. novembra. Novi parlament, v katerem bo tudi 10 poslancev, ki jih imenuje predsednik države, se bo na prvi seji sestal 14. decembra.

Libanonski parlament izvolil Berija

17. 10. 2000 00.00

Libanonski parlament je na ustanovnem zasedanju za svojega predsednika ponovno izvolil Nabija Berija. Beri je za štiriletno obdobje potrjen že tretjič in sicer je zanj glasovalo 124 od 128 poslancev. Na parlamentarnih volitvah v Libanonu, ki so potekale 27. avgusta in 3. septembra, je opozicija zabeležila veliko zmago.