peking

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.42

Pogajanja med ZDA in Kitajsko o sprejemu slednje v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) napredujejo. Potem ko je ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky v soboto v Pekingu svoje pogovore s premierom Zhu Rongjijem označila kot produktivne, so pogajalci obeh držav v nedeljo pospešeno nadaljevali pogajanja. Kitajska si že 13 let prizadeva za vstop v WTO in upa, da ji bo to uspelo še pred vrhom WTO, ki bo od 30. novembra do 3. decembra potekal v Seattlu.

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.17

Kitajska je z ZDA sklenila dogovor o vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Državi sta soglasje o pristopnih pogojih dosegli po šestih dneh napornih pogajanj. Tako naj bi Kitajska kar se da hitro vstopila v organizacijo, zato pa je očitno morala med drugim odpreti tržišče za ameriške izdelke in storitve.

Kitajska občuduje slovenske dosežke v tranziciji

12. 11. 1999 21.40

Zunanji minister Boris Frlec se je med obiskom na Kitajskem danes v Pekingu srečal s podpredsednikom republike Hu Jintaom in podpredsednikom kitajskega parlamenta Bu Hejem. Kitajska sogovornika sta izrazila občudovanje za slovenske dosežke v tranziciji in njeno približevanje EU, se je izvedelo iz virov blizu slovenske delegacije.

Možnosti za prodor na Kitajskem

11. 11. 1999 21.50

Slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je danes v Pekingu sprejel kitajski kolega Tang Jiaxuan. V ospredju pogovorov je bilo gospodarsko sodelovanje, saj je med državama še vedno neuravnotežena zunanjetrgovinska bilanca na škodo Slovenije. Ministra sta se dotaknila tudi aktualnih zunanjepolitičnih vprašanj in ob tem ugotovila, da kljub nekaterim razlikam državi gradita partnerske in prijateljske odnose, v katerih ni odprtih vprašanj.

Slovenski semaforji na Kitajskem

11. 11. 1999 12.47

Podjetje Iskra sistemi uspešno nadaljuje petnajstletno tradicijo prometne semaforizacije na Kitajskem. Na sejmu Mutraconex, ki je v Pekingu potekal od 27. do 31. oktobra, se je podjetje znova dogovorilo za nadaljevanje poslov na področju Pekinga in province Shadong.

Minister Frlec na Kitajskem

10. 11. 1999 19.09

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je na povabilo kitajskega kolega Tang Jiaxuana danes prispel na uradni obisk na Kitajsko, kjer bo do petka. Uradni del obiska bo slovenski minister sicer začel jutri s srečanjem s kitajskim kolegom.

Toronto za OI leta 2008

10. 11. 1999 18.24

Kanadsko mesto Toronto je predstavilo načrt kandidature za organizacijo olimpijskih iger (OI) leta 2008. Glavne lokacije, na katerih bi bila zgrajena celotna olimpijska infrastruktura, naj bi bile ob jezeru Ontario.

Minister Frlec začel uradni obisk na Kitajskem

10. 11. 1999 16.24

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je na povabilo kitajskega kolega Tang Jiaxuana danes začel štiridnevni uradni obisk na Kitajskem. Minister Frlec se bo z gostiteljem pogovarjal o dvostranskih vprašanjih med državama in aktualnih mednarodnih vprašanjih.

Nova pogajanja o vstopu Kitajske v WTO

10. 11. 1999 11.19

Kitajska in ZDA so danes v Pekingu začele nova pogajanja o vstopu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Sporno je predvsem vprašanje, v kolikšni meri bo Kitajska odprla svoje tržišče za ameriške izdelke in storitve. Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue je sicer včeraj izjavila, da Kitajska ni pripravljena sklepati kompromisov, ki bi lahko škodili njenim interesom. Kitajska še naprej vztraja, da naj bi jo v WTO sprejeli kot državo v razvoju.

Preko gospodarskih tudi politične spremembe

05. 11. 1999 12.56

Nemški kancler Gerhard Schroeder je ob koncu tridnevnega obiska na Kitajskem danes dejal, da je potrebno v dialogu s Kitajsko opozoriti na pomanjkljivosti v delovanju pravne države, hkrati pa dati priznanje napredku. Schroeder pričakuje, da bo s pomočjo tržnogospodarskih reform na Kitajskem dolgoročno prišlo tudi do političnih sprememb.

Kitajska raziskuje nova naftna polja

25. 10. 1999 18.27

Kitajska bo v naslednjem tisočletju začela s črpanjem nafte na šestih naftnih poljih doma in v tujini, na katerih naj bi do leta 2010 skupno načrpali 300 milijonov ton nafte in zemeljskega plina.

Kitajske devizne rezerve naraščajo

25. 10. 1999 07.28

Kitajske devizne rezerve so konec septembra znašale 155,51 milijarde dolarjev, kar je za 6,55 milijarde dolarjev več v primerjavi s koncem leta 1998, je sporočila kitajska centralna banka.

Kitajska bo kupila francoska letala airbus

23. 10. 1999 20.22

Kitajski predsednik Jiang Zemin je med današnjim zasebnim obiskom pri francoskem voditelju Jacquesu Chiracu v Lyonu od Francije naročil 28 letal vrste airbus v vrednosti približno 2,5 milijarde dolarjev, je po srečanju dejal predsednik Chirac.

Varni pred računalniškim hroščem

23. 10. 1999 11.36

Kitajsko orožje in jedrske elektrarne so varne pred računalniškim hroščem. V skladu z izjavo kitajske komisije za znanost, tehnologijo in industrijo za državno varnost bodo vsa sredstva v državnem obrambnem sektorju 1. januarja 2000 zagotovo razpoložljiva in varna, je pisal časnik Business Weekly. Za vsa tista vladna in industrijska področja, ki morda ne bodo sposobna odstraniti težav v računalniškem sistemu, je ministrstvo za informacijsko industrijo odredilo predloge za nujne ukrepe, ki so jih pred kratkim preizkusili pri kitajski letalski družbi. Več glavnih odgovornih pri kitajski letalski družbi bo v dokaz prav ob koncu leta letelo s to družbo.

Kitajci na Luni in Marsu

23. 10. 1999 09.56

Kitajci naj bi v naslednjem stoletju pristali na Luni in Marsu, je objavil kitajski dnevnik Shanghai News. Na nedavnem kitajskem posvetu o vesoljskih raziskavah so prav takšna cilja imenovali kot glavna za kitajski vesoljski program v 21. stoletju. Po besedah generalnega sekretarja kitajske vesoljske znanstvene zveze Ye Zilija kitajski znanstveniki že pretehtavajo podrobnosti načrta za pristanek na Luni. O podrobnostih glede rokov uresničitve načrta, njegovem financiranju in ali bo šlo pri tem za polet s človeško posadko, ne poročajo. Za zdaj Kitajci v vesolje še niso poslali svojih vesoljcev. Tega tudi ne nameravajo pred letom 2005, je poročevalcem v Hongkongu sporočil eden vodilnih kitajskih strokovnjakov na tem področju. Zdaj razvijajo pristajalni odsek brez posadke. Prvi preizkusni polet tega odseka naj bi uresničili čez nekaj mesecev.

Rio de Janeiro kandidira za OI leta 2008

21. 10. 1999 19.08

Brazilska prestolnica Rio de Janeiro bo kandidirala za poletne olimpijske igre leta 2008. Župan Luiz Paulo Conde bo Mednarodni olimpijski komite o tem v prihodnjih dneh obvestil tudi uradno, poroča današnji časnik O Globo. Rio se je potegoval že za igre 2004, ki so jih dobile Atene, tokrat pa so med zanesljivimi tekmeci že Pariz, Sevilla, Carigrad, Peking in Osaka.

Kitajska ustavila padajočo gospodarsko rast

19. 10. 1999 18.29

Kitajska je v prvih devetih mesecih letos beležila 7,4-odstotno gospodarsko rast, kar je za 0,3 odstotne točke več kot v četrtletju pred tem.

Turneja kitajskega predsednika

18. 10. 1999 14.05

Kitajski predsednik Jiang Zemin se pripravlja na turnejo po šestih državah.

Pustošenje tajfuna Dan

11. 10. 1999 21.31

Na južni kitajski obali je pustošil tajfun Dan. Umrlo je najmanj 30 ljudi, 500 je ranjenih. Močan veter je razkrival hiše in ruval drevesa, nekaj časa so bile pretrgane številne telefonske in električne povezave, blokiran je bil tudi železniški in cestni promet.

Obletnica Konfucijevega rojstva

07. 10. 1999 15.33

Kitajska danes praznuje 2550. obletnico rojstva filozofa Konfucija, ki kljub temu da je bil v 50. letih obstoja komunizma večkrat žrtev napadov, še vedno velja za največjega kitajskega misleca. Kitajski predsednik Jiang Zemin naj bi se danes udeležil slovesnosti v spomin velikega misleca. Kitajske oblasti so sicer nedavno rehabilitirale konfucijansko misel, ki jo predstavljajo kot okop pred domnevno dekadenco in nemoralnostjo Zahoda. Več sto tisoč turistov vsako leto obišče mesto Qufu na vzhodu Kitajske, kjer se je leta 551 pr.n.št. rodil in leta 479 umrl Konfucij. Konfucij se je v poznih letih, potem ko je večino življenja preživel v revščini kot uradnik in učitelj, odpravil na 14 let dolgo potovanje po Kitajski, med katerim je mogočne učil pravičnosti in dobrohotnosti ter revne ubogljivosti. Konfucija za časa življenja niso upoštevali, v obdobju vladanja dinastije Han (221 pr.n.št.) pa so njegovo miselnost postavili za državno vero, kjer se je obdržala do padca cesarstva leta 1911.

Kitajska praznuje 50. obletnico

01. 10. 1999 10.06

Velika vojaška parada v Pekingu je danes oznanila praznovanje ob 50. obletnici Ljudske republike Kitajske. Z balkona vrat Nebeškega miru, od koder je pred natanko 50 leti Mao Zedong razglasil rojstvo te komunistične države, je danes predsednik Jiang Zemin nagovoril kitajsko ljudstvo. V govoru je poudaril, da je socializem edini možni način za rešitev Kitajske. Pomembna je tudi združitev s Tajvanom, hkrati pa se je zavzel, da bo Kitajska vztrajala na strani držav v razvoju, ''se postavila po robu hegemonizmu'' in ''se zavzemala za multipolaren svet''.

Več koncesij za dogovor

29. 09. 1999 09.45

ZDA bi morale ponuditi več koncesij, da bi dosegli dogovor glede vstopa Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), je danes dejal predstavnik kitajske delegacije, podpredsednik Long Yongtu. Po Longovem mnenju ZDA niso dobro razumele ponudbe Kitajske na pogajanjih aprila lani v Washingtonu. ZDA bodo odslej morale sprejeti predloge kitajskih pogajalcev, je dejal Long. Zmanjšanje carinskih pristojbin, ki jih je predlagala Kitajska, ni v skladu s pričakovanji Washingtona izraženih s strani ZDA aprila lani med obiskom predsednika kitajske vlade Zhouja Rongjija v ZDA, je povedal Long. Dodal je še, da so ZDA napravile najmanj deset do dvanajst napak, ki jih bo treba popraviti.

Spet neuspešni pogovori

28. 09. 1999 14.09

Pogovori med ameriškimi in kitajskimi pogajalci so znova zašli v slepo ulico. Možnosti, da bo Peking še do konca leta vstopil v Svetovno trgovinsko organizacijo, pa so tako vedno manjše. Ob tokratnem srečanju še ni bilo pričakovati podpisa sporazuma, toda oblasti obeh držav, mnogi podjetniki in zunanji opazovalci so upali, da se bodo na srečanju zmanjšale razlike in zbližala stališča pogajalcev. Kljub temu so bila pogajanja po besedah ameriškega pogajalca Toma Trippa >>uspešna<<, saj naj bi bil podpis sporazuma tako blizu kot aprila, ko so si bila stališča pogajalcev najbližja.

Na Tajvanu že skoraj 2100 žrtev potresa

23. 09. 1999 12.42

Število smrtnih žrtev rušilnega potresa na Tajvanju se je povzpelo že na 2089 oseb, pod ruševinami pa naj bi bilo še vedno zasutih 1762 ljudi. Reševalci medtem nadaljujejo z iskanjem morebitnih preživelih.

Kitajska zavrnila Annanov predlog

23. 09. 1999 10.45

Kitajska je odločno zavrnila poziv generalnega sekretarja ZN Kofija Annana in zahodnih voditeljev, da bi preučili možnost mednarodne vojaške prisotnosti na kitajskih mejah. Po Annanovih besedah bi s tem preprečili nadaljnje grobo kršenje človekovih pravic v tej državi.

Kitajska o vstopu v WTO tudi z EU

20. 09. 1999 17.46

Kitajska je danes naznanila, da naj bi ''kmalu'' nadaljevala pogajanja za vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) tudi z Evropsko unijo.

Enajst kitajskih pand išče posvojitelje

19. 09. 1999 09.35

Nek center za vzrejo pand na jugozahodu Kitajske je odkril izviren način za financiranje stroškov vzdrževanja in nege pand. Če želite in če imate kakšen tolar odveč, lahko te ljubke živali posvojite, lahko pa se odločite tudi za pokroviteljstvo. Po poročanju kitajskega dnevnika v angleščini China Daily je za posvojitev pande treba povprečno odšteti 4800 dolarjev. Za to ceno lahko ''posvojitelji'' pandi izberejo ime, pridobijo potrdilo o posvojiteljstvu, ime posvojitelja pa bo označeno na posebni tabli, ki bo imela stalno mesto v muzeju pand. Vendar pa ''starši'' svojega ''posvojenca'' ne bodo mogli odpeljati domov. Lahko ga bodo le kadarkoli obiskali in se vsakih šest mesecev zadovoljili s pismom o zdravstvenem stanju ''posvojenca''.

Vaje kitajske vojske blizu Tajvana

10. 09. 1999 14.19

Kitajska je danes sporočila, da je na obali nasproti Tajvana uspešno sklenila vojaške vaje ''velikega obsega'', v katerih so sodelovale letalske, pomorske in pehotne enote kitajske vojske. Tako je Peking tajvanskega predsednika Leeja Teng-huija ponovno opozoril pred težnjami po neodvisnosti otoka.

Zahteve Kitajske od ZDA

10. 09. 1999 07.53

Kitajska je včeraj od ZDA zahtevala, naj odločneje kot doslej zavrne prizadevanje Tajvana, da bi ga priznali kot samostojno državo.

Nižje dajatve za tuja podjetja

08. 09. 1999 15.46

Z namenom, da bi ublažili osemmesečni upad tujih investicij, je Kitajska danes sporočila, da bodo za tuje investitorje omilili davčne dajatve ter spremenili preferenčno politiko. Cilj takšne politike je privabiti tuji kapital, predvsem pa omogoča lažje in cenejše investicije v podjetja, ki proizvajajo visoko tehnologijo, infrastrukturne projekte ter razvoj nekaterih regij.