peking

Kitajska gospodarska rast se upočasnjuje
16. 07. 1999 15.35
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja.

Peking okrepil pripravljenost vojske blizu Tajvana
16. 07. 1999 13.27
Kitajska je okrepila stopnjo pripravljenosti vojske na vzhodu države, v pokrajini Nankin blizu Tajvana, je danes za hongkoški časnik povedal vir blizu kitajskim oblastem.

Posedovanje nevtronske bombe
15. 07. 1999 10.20
Kitajska je danes sporočila, da poseduje tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe. Objavo te novice opazovalci povezujejo z opozorilom Tajvanu, naj ne razmišlja o neodvisnosti. Nevtronska bomba je jedrsko orožje z višjo stopnjo sevanja in nižjo stopnjo eksplozivnosti. Učinek bombe je smrtonosen za vsa živa bitja, infrastrukture mesta detonacije pa ne poškoduje. Tajvan je ob tem sporočil, da je povišal stopnjo pripravljenosti svoje vojske na obmejnem območju na jugovzhodu Kitajske. Nek častnik tajvanske vojske je ob tem dodal, da tajvanska vojska ''pozorno nadzira delovanje kitajskih enot''.

Odškodnina za veleposlaništvo
15. 07. 1999 09.58
Kitajska in ZDA sta danes v Pekingu začeli pogovore o odškodnini za napad zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja. Po navedbah ameriške strani naj bi pogovori trajali dva dni. Kitajska je zahtevala ''primerno odškodnino'' za družinske člane treh ubitih novinarjev ter 20 ranjenih. Razpravljali pa naj bi tudi o gmotni škodi. ZDA so se prejšnji mesec Kitajski že opravičile za napad 7. maja, ki naj bi se zgodil zaradi zastarelih zemljevidov, kar je Kitajska zavrnila kot ''nesprejemljivo'', saj je po njihovem mnenju za določanje tarče potrebna satelitska navigacija.

Li Huieva hipoteza
15. 07. 1999 08.10
Kitajski študent naravoslovnih ved Li Hui trdi, da črte na človeški dlani opredeljuje en in ne več genov, kot so doslej domnevali. Črte na dlani ne odslikavajo le človekovega zdravja, temveč tudi njegov inteligenčni količnik. Doslej se je domnevalo, da odtis dlani in prstne odtise opredeljuje več genov, njihovo formiranje pa nima potrjenih pravil. Li Hui je medtem odkril, da imajo odtisi srednjega prsta in kazalca določene razlike v razporedu, pa tudi določena pravila. V kolikor se bo njegova hipoteza izkazala za pravilno, bodo lahko na podlagi analiz dlani ugotovili bolezni, inteligenco in tudi krvno sorodstvo med očetom in sinom. Vendar pa nekateri strokovnjaki trdijo, da je treba izvesti preiskave več družin in edincev. Teza Li Huia, ki nosi naslov Evolucija odtisov dlani in nasledstvo, je pritegnila veliko pozornost strokovnjakov. Nastala je na podlagi analiz, ki jih je opravil med 1200 prebivalci Šangaja, in na odtisih dlani vseh primatov v živalskem vrtu tega mesta.

Kitajska se bo pridružila WTO
09. 07. 1999 09.40
Japonski premier Keizo Obuči se je danes sešel s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Sogovornika naj bi uradno objavila, da sta državi sinoči dosegli dogovor o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Podrobnosti tega dogovora še niso znane. Po ocenah analitikov je dogovor, četudi ne bo zadostoval za odprtje vrat WTO Kitajski, pomembna spodbuda za Peking, ki si že 13 let prizadeva za članstvo v tej organizaciji. Peking je danes potrdil sklenitev dogovora z Japonsko o priključitvi k WTO. Obuči se je sestal tudi s kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom.

Kitajska sprostila pogoje za tuja vlaganja v trgovino
08. 07. 1999 11.20
Po poročanju kitajskih vladnih organov bo Kitajska omilila uredbe za tuja vlaganja na področju trgovine na drobno in distribucije. Takšni odločitvi kitajskih oblasti so botrovali pritiski njenih trgovinskih partneric, ki kitajski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo pogojujejo z omilitvijo omenjenih omejitev.

Poplave na Kitajskem
05. 07. 1999 21.28
Na vzhodu Kitajske so zaradi poplav, ki so v manj kot mesecu dni zahtevale 150 življenj, evakuirali 160 tisoč ljudi. Okoli 6 milijonov prebivalcev vzhodne kitajske province Anhui je zaradi poplav utrpelo škodo, ki naj bi po prvih delnih ocenah znašala 300 milijonov dolarjev.

Na vzhodu Kitajske zaradi poplav evakuirali 160.000 ljudi
05. 07. 1999 11.14
Na vzhodu Kitajske so zaradi poplav, ki so v manj kot mesecu dni zahtevale 150 življenj, evakuirali 160.000 ljudi, je danes poročal kitajski tisk.

Severna in Južna Koreja v Pekingu nadaljujeta pogajanja
01. 07. 1999 10.47
Predstavniki Severne in Južne Koreje danes v Pekingu v napetem ozračju nadaljujejo pogajanja o pripravi srečanja ločenih družin in drugih vprašanjih.

Delnice kitajske naftne družbe bodo kotirale v tujini
30. 06. 1999 19.14
Največja kitajska naftna družba China National Petroleum Corporation (CNPC) namerava v novembru uvrstiti svoje delnice na newyorško, londonsko in hongkongško borzo. S tem si podjetje obeta večjo konkurenčnost in pritok svežega kapitala, so sporočili iz vodstva podjetja.

Prihodnje leto naj bi v vesolje poletela prva Kitajca
30. 06. 1999 07.35
Kitajska lahko že pomladi prihodnje leto uresniči svoj prvi vesoljski polet s človeško posadko in se tako pridruži Rusiji in ZDA, ki so za zdaj edine sposobne izvesti takšne odprave. Do takšnega sklepa so prišli ameriški in britanski strokovnjaki, poroča ameriški dnevnik USA Today. Dva Kitajca, Wu Tse in Li Tsinlung, sta v moskovskem Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu že pred časom opravila kozmonavtske priprave. Po vrnitvi v domovino ju je Radio Peking označil kot člana prve kitajske vesoljske posadke. Kitajska nosilna raketa bo utirila kitajsko vesoljsko ladjo s kakršno naj bi Kitajci kasneje sestavili tudi manjšo vesoljsko postajo.

Odprli so prenovljen Trg nebeškega miru
28. 06. 1999 13.34
Po osmih mesecih so danes v Pekingu odprli prenovljen Trg nebeškega miru. Ta največji trg na svetu v središču kitajske prestolnice so začeli obnavljati ob 50. obletnici komunističnega režima oktobra lani.

Šarif na Kitajskem
28. 06. 1999 09.11
Pakistanski ministrski predsednik Navaz Šarif je danes prispel na Kitajsko, kjer naj bi tamkajšnje politično vodstvo seznanil o kašmirski krizi med Indijo in Pakistanom. Pakistan si prizadeva za politično podporo Kitajske glede mednarodnega posredovanja pri reševanju kašmirske krize, kar zavrača Indija.

Kitajcev bo leta 2000 1,3 milijarde
27. 06. 1999 08.44
Število prebivalcev na Kitajskem naj bi se v letošnjem letu povečalo za 11 ali 12 milijonov, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Tako naj bi na Kitajskem konec leta živelo 1,26 milijarde ljudi. Kitajske oblasti si prizadevajo, da število ljudi do leta 2000 ne bi preseglo 1,3 milijarde. Kitajska je v sedemdesetih letih začela s strogo politiko omejevanja rojstev, ki zajema prisilne splave, zaseganje lastnine, pretepanje in druge prisilne ukrepe, ki pa jih uradni Peking ne priznava. Yang Kuifu, namestnik ministra za družinsko planiranje, je dejal, da nova in bolj prožna politika kitajske vlade omogoča kitajskim kmetom, da svobodno odločajo o oblikah kontracepcije. Kitajsko prebivalstvo predstavlja 20 odstotkov celotnega svetovnega prebivalstva, Kitajska pa ima le sedem odstotkov zemlje primerne za obdelavo, zato je omejevanje števila prebivalstva nujno, je dejal Tian Xueyuan iz kitajske akademije za družbene vede.

Pogajanja se nadaljujejo
24. 06. 1999 09.10
Severna Koreja je svoji južni sosedi danes sporočila, da je pripravljena nadaljevati pogajanja o združevanju ločenih družin, je sporočil južnokorejski predstavnik. Pogovori naj bi se začeli v soboto. Zadnji krog pogajanj med Korejama, sicer prvi na vladni ravni v zadnjih 14 mesecih, se je začel v torek v Pekingu.

Kitajska proti izključitvi ZRJ iz programov obnove Balkana
22. 06. 1999 15.45
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes zahtevalo, da morajo države članice zveze NATO v načrt povojne obnove Balkana vključiti tudi ZRJ. Kitajska je opozorila, da so prav te države z vojaškim posredovanjem povzročile ogromno gmotne škode.

Visoki ameriški predstavnik na obisku v Pekingu
15. 06. 1999 19.48
Namestnik ameriške državne sekretarke Thomas Pickering je danes prispel v Peking, da bi predstavil uradno pojasnilo ameriške vlade v zvezi z bombardiranjem zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, do katerega je prišlo 7. maja letos. V sredo bo Pickeringa sprejel kitajski minister za zunanje zadeve Tang Jiaxuan.

Rusija za okrepitev strateškega sodelovanja s Kitajsko in Indijo
14. 06. 1999 14.49
Prvi namestnik ruskega obrambnega ministra Nikola Mihalov je danes napovedal, da se bo strateško sodelovanje Rusije s Kitajsko in Indijo že kmalu okrepilo.

Ahtisaari na Kitajskem o kosovski krizi
08. 06. 1999 18.09
Posebni odposlanec Evropske unije za Kosovo, finski predsednik Martti Ahtisaari je danes dopotoval v Peking na srečanje s kitajskimi voditelji, na več sestankih pa se je pogovarjal o prizadevanjih za mirovni sporazum na Kosovu ter jih pozval, naj podprejo resolucijo Združenih narodov. Kitajska je namreč reagirala, ko so izstrelki zveze nATO zadeli ambasado v Beogradu, zato lahko uporabi pravico veta pri glasovanju o sprejetju resolucije v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Kitajska čaka na osnutek resolucije
08. 06. 1999 11.24
Kitajska bo najprej počakala na zadnjo različico osnutka resolucije o Kosovu skupine G-8, šele nato bo objavila svoje stališče glede glasovanja v Varnostnem svetu ZN, je danes v Pekingu dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue.

Peking in Bonn za nadaljevanje posvetovanj o Kosovu
07. 06. 1999 17.11
Kitajska in Nemčija sta se, kot je po pogovorih v Pekingu sporočil posebni nemški odposlanec Guenther Pleuger, dogovorili za nadaljevanje posvetovanj o politični rešitvi kosovske krize.

Na Kitajskem znova zaprli borce za človekove pravice
02. 06. 1999 22.45
Pred deseto obletnico krvave zadušitve demokratičnega gibanja 4. junija leta 1989 na Kitajskem so danes prijeli sedem borcev za človekove pravice.

Kitajska obveščena o pripravljenosti Beograda za mirno rešitev krize na Kosovu
01. 06. 1999 16.28
Kitajska je danes sporočila, da jo je ZR Jugoslavija obvestila, da je pripravljena podpreti načela za rešitev kosovske krize, ki jih je pripravila skupina G-8, in se obenem ponovno zavzela za ustavitev zračnih napadov zveze NATO na ZRJ.

Sorodniki žrtev pokola na Tiananmenu vložili tožbo proti oblastem
01. 06. 1999 11.31
Več kot sto staršev žrtev pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu leta 1989 se je nedavno odločilo za vložitev tožbe proti tedanjim kitajskim oblastem, je danes povedala tiskovna predstavnica družin Ding Zilin.

Peking: Coxovo poročilo polno rasističnih predsodkov
31. 05. 1999 16.43
Kitajska je danes ocenila, da je poročilo ameriškega kongresa, ki jo bremeni vohunjenja, polno rasističnih predsodkov, poleg tega pa naj bi bile informacije o ameriškem jedrskem orožju javno dostopne.

Kitajci popijejo več žganja kot mleka
29. 05. 1999 09.02
Kitajci popijejo več žganja kot mleka. Po podatkih kitajskega združenja pridelovalcev mleka na Kitajskem pridelajo osem milijonov ton žganja in le 7,4 milijona ton mleka. Kitajci v poprečju tako na leto popijejo le 6,6 litra mleka. Svetovno povprečje je 102 litra. Polovico vsega mleka na Kitajskem popijejo prav prebivalci Pekinga in Šanghaja. ''Alkoholne pijače imajo večtisočletno zgodovino na Kitajskem in so del kitajske kulture. Mnogi Kitajci pijejo žganje zlasti ob praznikih,'' je zapisala kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Povpraševanje po zemeljskem plinu se bo povečalo
26. 05. 1999 17.48
Povpraševanje po zemeljskem plinu se bo v svetovnem merilu po predvidevanju znanstvenikov iz kitajske Nacionalne naftne družbe (CNPC) do leta 2010 letno povečevalo za 2,7 odstotka.

Ruski zunanji minister Ivanov v Stockholm in Peking
25. 05. 1999 11.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov bo jutri odpotoval na nekajurni obisk v Stockholm, kjer se bo z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom pogovarjal o reševanju kosovske krize. Kot je danes še napovedalo rusko zunanje ministrstvo, je srečanje napovedano za pozno popoldne.

Kitajski nogometaši spijejo premalo mleka
20. 05. 1999 08.12
Za slabo igro kitajske nogometne reprezentance so končno našli pojasnilo - nogometaši ne popijejo dovolj mleka, so poročali kitajski dnevniki. Medtem ko nogometaši v tujini lahko na tekmo pretečejo od 10 do 12 kilometrov, kitajskim ne uspe več kot pol toliko. Trditev, da žogobrci ne spijejo dovolj mleka, časniki utemeljujejo z izjavo predstavnika kitajske mlečne industrije, ki je povedal, da 15 do 20 odstotkov Kitajcev trpi zaradi različnih oblik slabokrvnosti, ki so povezane s pomanjkanjem kalcija. Kitajci naj bi povprečno popili 6,6 litra mleka na leto, medtem ko prebivalci razvitih držav popijejo 205 litrov na leto. Vendar ostajajo Kitajci daleč največji porabniki zelenjave, saj v povprečju Kitajec na leto zaužije 253 kilogramov zelenjave, medtem ko znaša svetovno povprečje 102 kilograma.