pesticidi

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Zaradi enega kmeta poginilo več kot 16,5 milijona čebel

30. 04. 2023 16.24

V hrvaškem Medžimurju je pomrlo več kot 16 milijonov čebel. Mrtvih žuželk je toliko, da jih čebelarji pobirajo s smetišnicami in lopatami. A tragični dogodek ni osamljen primer, ampak vsakoletna težava, ki nastane zaradi nepravilne uporabe (prepovedanih) gnojil.

Države EU na leto porabijo 350.000 ton fitofarmacevtskih sredstev

26. 04. 2023 19.18

Evropska okoljska agencija je objavila poročilo o tem, koliko pesticidov uporabljamo v Evropi. Ugotovitve so, da evropsko kmetijstvo sloni na veliki količini uporabe pesticidov. Od leta 2011 do 2020 je 27 držav članic Unije na leto porabilo 350.000 ton različnih fitofarmacevtskih sredstev, od pesticidov do herbicidov. Četudi je uporaba nekaterih pesticidov v Evropi prepovedana, je prodaja teh dovoljena v državah zunaj Evropske unije, od koder prihaja hrana nazaj na naše krožnike.

Belgijskim kmetom prekipelo. S traktorji zasedli središče Bruslja

04. 03. 2023 12.11

Belgijski kmetje so iz protesta proti načrtovanim okoljskim ukrepom vlade včeraj z več kot 2000 traktorji zasedli in povsem ohromili prestolnico Bruselj. V središču mesta so kmetje, ki se bojijo zapiranja kmetij, protestno zažgali kupe pnevmatik. Če jim vlada ne bo prisluhnila, napovedujejo nove protestne akcije.

Slovenski čebelarji pozvali k prepovedi glifosata

09. 12. 2022 12.23

V Čebelarski zvezi Slovenije so odločevalce pozvali k nasprotovanju ponovnemu podaljšanju dovoljenja za prodajo in rabo herbicida glifosat na območju EU. Sredi meseca se bo izteklo petletno podaljšano dovoljenje za njegovo prodajo v EU, a je pričakovati, da bo Evropska komisija dovoljenje podaljšala še za eno leto.

Slovenca ustvarila edinstven jabolčni sok

11. 11. 2022 08.08

Jesenski dnevi so se z vračanjem ure nazaj še skrajšali, nizke temperature in krajši dnevi pa nas opominjajo, da moramo zaužiti več vitaminov in tako dodatno krepiti svoj imunski sistem. Jabolko na dan odžene zdravnika stran, je že zimzeleni rek, ki nikakor ni iz trte zvit. Jabolka so namreč prava zakladnica zdravja in energije, ki vam bo to jesen še kako prišla prav.

Pesticidi odganjajo štorklje iz Pomurja, drugje v Sloveniji pravi 'bum'

20. 10. 2022 13.03

V Sloveniji je letos gnezdilo 267 parov belih štorkelj, največ od leta 1999, odkar DOPPS letno popisuje te ptice. A v Prekmurju, tradicionalnem domovanju štorkelj, v nasprotju z ostalimi regijami število teh ptic selivk zaskrbljujoče pada. Razlog, da jih vzhodna slovenska regija zanima manj, je velika degradacija ekosistemov na tem območju. Travniki so izginili, na njivah, škropljenih s pesticidi, pa hrane za štorklje ni. Če se bo ta trend nadaljeval, bo Murska ravan čez 25 let brez štorkelj, opozarjajo pri DOPPS.

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah

09. 08. 2022 07.00

Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen

22. 07. 2022 09.46

Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.

Fascinantni svet čebel

10. 07. 2022 07.17

Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Kako je bolgarska mafija prevzela nadzor nad ključno vstopno točko v EU

09. 07. 2022 12.08

Odhajajoča bolgarska vlada je zadnje vzdihljaje na oblasti izkoristila za razkritje dogajanja na ključni kontrolni točki na bolgarsko-turški meji. Kot trdijo člani vlade Kirila Petkova, je mejni prehod pod preteklimi vladami upravljala bolgarska mafija. Kriminalna združba je na meji jemala podkupnine in izsiljevala podjetja, oblasti pa so si zatiskale oči. Zaradi vseobsegajoče korupcije naj bi v EU tako prispela ogromna količina neustrezno pregledane hrane z visokimi ravni pesticidov.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj

22. 03. 2022 09.14

Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

Čas za nov začetek

19. 01. 2022 00.15

Januar je pravi čas za več lahkotnosti tako v prehrani kot tudi v počutju. Razvade s hrano in pijačo, ki si jih privoščimo v prazničnem času, običajno obremenijo in utrudijo naše telo, zato je začetek leta kot naročen, da jih odstranimo iz svojega telesa. Na Sparovih policah so skrbno izbrali kakovostna živila in prehranske dodatke, ki so pri tem nepogrešljivi.

ARSO: Pesticidi se pojavljajo v zadrževalnikih na severovzhodu države

21. 12. 2021 10.51

Podatki monitoringa kakovosti jezer v Sloveniji so pokazali obremenitev s pesticidi v zadrževalnikih severovzhodne Slovenije. Zaradi pesticidov sta v zmernem stanju zadrževalnika Ledavsko in Gajševsko jezero, medtem ko obe naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko, s pesticidi nista obremenjeni.

V Sloveniji previsoka raven pesticidov predvsem v jezerih

19. 12. 2021 08.32

V evropskih površinskih vodah je leta 2019 raven pesticidov presegala mejne vrednosti na četrtini odvzemnih mest. V podzemnih vodah je ta mejne vrednosti presegla na treh odstotkih odvzemnih mest, ugotavlja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je bil najslabši rezultat v jezerih.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

40 odstotkov oblačil, ki jih kupimo, oblečemo le enkrat ali nobenkrat

16. 10. 2021 10.28

Ob tem podatku nas tudi ne preseneča, da vsak Slovenec v povprečju na leto odvrže kar 12,3 kilograma oblačil. To so najbolj vidne posledice hitre mode, ki se spreminja tedensko z novo kolekcijo, kar je past predvsem za mlade, ki želijo biti v trendu, da so sprejeti med vrstniki. A kulisa tega blišča je temačna. Podplačani delavci, ki šivajo in bivajo v nečloveških razmerah, umirajo na poljih zaradi bolezni, ki jih povzročajo pesticidi. Tu je še katastrofalen vpliv na okolje. Ne le gore oblačil, ki jih komunalna podjetja nimajo več kam odlagati, tudi izredno strupena pridelava in obdelava bombaža – neobdelan bombaž se razkraja šest mesecev, obdelan pa kar 500 let. Je rešitev v trajnostni modi?

11-letnica v boju za čebele in prihodnost človeštva

20. 08. 2021 06.00

Verjetno se vsi zavedamo, kako pomembne so čebele za človeštvo. Večina pa se nas tudi umakne iz bližine čebel, saj si nihče ne želi bolečega pika. Vendar pa to ne velja za 11-letno deklico iz okolice Chicaga, ki ima čebele zelo rada. Je navdušena čebelarka in se jih prav nič ne boji. Ravno nasprotno.

'Koktejl' kmetijskih kemikalij ubije več čebel, kot so sprva mislili

05. 08. 2021 06.00

Po podatkih Združenih narodov približno 75 odstotkov svetovnih pridelkov, ki predstavljajo sadje in semena za prehrano ljudi, temelji na opraševalcih, vključno s kakavom, kavo, mandlji in češnjami. Študija pa je zdaj pokazala, da so regulatorji morda podcenjevali nevarnost, ki jo čebelam predstavlja izpostavljenost mešanici kmetijskih kemikalij. Glede na rezultate raziskave ta pesticidni 'koktejl' znatno povečuje smrtnost čebel.

Švicarji na referendumu zavrnili prepoved sintetičnih pesticidov

13. 06. 2021 18.43

Švicarji so na referendumu zavrnili predlog prepovedi sintetičnih pesticidov. Na drugi strani pa so podprli protiteroristični zakon, ki daje policiji dodatna pooblastila, ter zakon, ki bo vladi še naprej omogočal lažje odločanje glede ukrepov za zajezitev pandemije covida-19.

Chrissy Teigen z oteklimi ustnicami: Nisem si jih povečala

15. 02. 2021 12.30

Chrissy Teigen je ena tistih zvezdnic, ki veliko stvari, če ne skoraj že vse, deli s svojimi oboževalci. Tokrat je z njimi delila fotografiji svojih močno otečenih ustnic. A še preden bi se pojavile govorice, ali si jih je dala povečati, je pojasnila, da je bila to alergijska reakcija.

Olivia Newton-John: Čas s Kelly Preston je bil eden najlepših

10. 02. 2021 15.24

Kelly Preston, soproga Johna Travolte, je poleti leta 2020 umrla zaradi raka, spomin nanjo pa je še vedno živ. Njena dobra prijateljica Olivia Newton-John, ki je igrala s Travolto v Briljantini, se spominja časov, ko sta sodelovali pri prav posebnem projektu.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Ugotovijo lahko, ali imajo zaseženi vzorci kokaina skupen izvor

09. 08. 2020 16.15

Kar 80 odstotkov preiskav, ki jih opravijo na Oddelku za kemijske preiskave Nacionalnega forenzičnega laboratorija, je povezanih s prepovedanimi drogami in novimi psihoaktivnimi substancami, ki se na tržišču pojavijo vsak teden. Največja težava je, da so – dokler niso izrecno prepovedane – legalne, zato je njihovo delo nekakšen začarani krog.

Bo zaradi znižanja standardov glede pesticidov Slovenija dovolila pomor 30.000 čebeljih družin?

22. 07. 2020 18.36

Slovenija je država, ki je poskrbela, da je svet dobil svetovni dan čebel. Vsaka tretja žlica jedi na svetu je namreč odvisna od opraševanja. Zato še toliko bolj čudi, da je Slovenija zdaj med državami, ki so naklonjene znižanju standardov za zaščito čebel pred pesticidi. Dovoljena smrtnost bi se s trenutnih sedem odstotkov zvišala za skoraj trikrat. Od približno 150.000 čebeljih družin v Sloveniji, bi bilo tako dopustno, da jih zaradi pesticidov pogine kar 30.000.

Ne drži: s testom za covid-19 vam bodo prodrli v možgane in vstavili čip

22. 07. 2020 16.42

Slediti vsem teorijam zarote, povezanimi s pojavom novega koronavirusa, je precej težko, saj rastejo kot gobe po dežju. Lastniki platform, kot je Facebook, pa vsakič znova dokazujejo, da so – kljub vsem obljubam – nezmožni kakršnega koli nadzora nad deljenimi vsebinami, čeprav vseskozi zatrjujejo, da skrbijo, da imajo ljudje dostop do verodostojnih informacij. Namesto tega še širijo teorije zarote, ki pri ljudeh vzbujajo nelagodje in škodljivo vplivajo na javno zdravje. Ena od teorij, ki je te dni spet dobila zagon, je, da je testiranje za covid-19 v resnici namenjeno čipiranju.

Italijani v Divačo nelegalno pripeljali več ton smeti, prebivalci čakajo na ukrepanje pristojnih

16. 07. 2020 08.33

Kako je mogoče, da nelegalno pripeljani kup več ton smeti po štirih mesecih še vedno ogroža prebivalce Divače? Dogodek smo prijavili okoljskemu inšpektoratu, a se v vsem tem času ni spremenilo še nič, pravi županja. Prebivalci se namreč bojijo, da so med smetmi mogoče tudi nevarni odpadki.

Ukinitev odredbe o prepovedi uporabe nevarnih pesticidov bi bila korak nazaj pri varstvu čebel

06. 07. 2020 19.58

Slovenija bo naredila korak nazaj pri varstvu čebel, če ukine odredbo o prepovedi nevarnih pesticidov. To je zadnje dni skrb čebelarjev ob napovedi ministrstva za kmetijstvo. A na ministrstvu mirijo, da gre le za birokratsko zadevo, ki v praksi ne bo ničesar spremenila. Slovenija je država, po kateri se, ko pride do varstva čebel, zgleduje tudi Evropska unija. Njihova prepoved uporabe pesticidov, smrtonosnih za čebele, je plod slovenskih prizadevanj.

Rekorden zaseg: 1346 ton nelegalnih pesticidov na črnem trgu vrednih do 94 mio. evrov

03. 06. 2020 11.39

Organi pregona so v mednarodni akciji zasegli rekordnih 1346 ton ponarejenih ali prepovedanih pesticidov, dvakrat toliko kot v podobni akciji lani, in aretirali dve osebi. Skupno so začeli 260 preiskav, osem jih še poteka v Belgiji, Franciji, Nemčiji, na Poljskem, v Sloveniji in Švici.

Mengeški župan Jerič med ovadenimi zaradi zaprtja in porušitve vodovoda

19. 11. 2019 14.39

Tomaž Štebe je skupaj s še okoli 80 sopodpisniki na Nacionalni preiskovalni urad vložil ovadbo zaradi zaprtja in porušitve magistralnega vodovoda medobčinskega vodovodnega sistema Krvavec ter zaradi odvzema vodnih pravic Občini Mengeš na virih pitne vode Izviri pod Krvavcem. Med osumljenimi ovadba izpostavlja mengeškega župana Franca Jeriča.