pismenost

Osumljenec načrtoval množični poboj, njegov motiv maščevanje
28. 04. 2021 10.17
Policija je ob pomoči ameriških varnostnih organov prijela osumljenca, ki je načrtoval množični poboj v več javnih ustanovah. Prek spleta je naročil orožje in strelivo, ki so ga zasegli ameriški organi ter o tem obvestili slovenske. Neuradno gre za 20-letnika, ki naj bi se želel maščevati sošolcem iz osnovne šole. Imel naj bi natančen seznam lokacij in oseb, strelski pohod je načrtoval na več lokacijah na območju Radovljice.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

'Besedišče politikov razkriva, da so nehali brati v 5. razredu, uporabljajo metafore iz Tajnega društva PGC'
20. 03. 2021 09.46
Le vsak deseti otrok kritično razume, kaj prebere, s prepoznavanjem besedila pa ima težave kar četrtina odraslih. Slovenski 15-letniki so sicer po bralni pismenosti nad povprečjem držav OECD, skrb pa vzbuja vse večje število tistih, to je skoraj vsak peti mladostnik, ki dosegajo le osnovno raven bralne pismenosti. Koliko beremo, kakšen je pri tem vpliv družine? Ali država krepi bralno pismenost, kakšen je odnos politike do branja?

Jan Janežič in Kristian Tomasović
22. 02. 2021 05.30
Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

Raziskava: slovenske šole v digitalni pismenosti pod povprečjem EU
06. 01. 2021 18.37
Nadaljuje se šolanje od doma, ki ne more biti in ni primerljivo s šolanjem otrok v šolskih klopeh. A brez skrbi, ministrica za šolstvo pravi, da bomo v Evropi glede na digitalna znanja prepoznavni po tem, kako se je šolstvo spopadlo s to krizo. A so se po njeni spodbudni oceni stanja odzvali mnogi: na pedagoškem inštitutu pravijo, da je stanje ravno nasprotno, z Arnesa, kjer skrbijo za omrežje in opremljenost z digitalno opremo naših šolarjev, sporočajo, da sami niso dovolj, oglasili pa so se tudi nevladniki, ki ministrico opozarjajo, naj si za vse ne pripisuje zaslug. Kakšno je torej resnično stanje?

Magda: Za boljšo obveščenost in večjo vključenost starejših v družbo
29. 11. 2020 17.00
Mobilna aplikacija je prišla ob pravem času, saj so zaradi novih razmer zaradi koronavirusa stiske in izzivi starejših še opaznejši. Magda deluje po načelu 'vse na enem mestu' in je preprosta za uporabo, saj na uporabniku prijazen način združuje raznovrstne informacije in vsebine, ki jih starejši potrebujejo v svojem vsakdanu.

Bruselj zaradi direktive o avdiovizualnih vsebinah v postopek proti 23 članicam
23. 11. 2020 16.00
Evropska komisija je uvedla postopek za ugotavljanje kršitev proti 23 državam članicam EU in Združenemu kraljestvu, ker v svoje nacionalne zakonodaje niso pravočasno prenesli direktive o avdiovizualnih vsebinah, so sporočili v Bruslju.

'Na tržišču laži pogojev ne diktira samo ponudba, ampak tudi povpraševanje'
27. 09. 2020 09.58
Pojav covida-19 je dezinformacijam sicer zagotovo dal dodaten zagon, a med nami so v neki obliki že od nekdaj. O tem in o odgovornosti politike, pa tudi o sovražnem govoru na spletu, njegovi regulaciji in aktualni medijski zakonodaji, so spregovorili soustanoviteljica Metine liste Nataša Briški, zgodovinar in politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič, ter pravnik, diplomat in kolumnist Matjaž Gruden.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?
19. 09. 2020 07.00
Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

Svet beleži nove dnevne rekorde, Izrael v ponovno zaprtje države
14. 09. 2020 06.56
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je svet v zadnjih 24 urah zabeležil nov dnevni rekord v številu novih okužb. Največ so jih potrdili v Indiji, ZDA in Braziliji. Izrael je medtem postal prva država, ki bo znova uvedla vseobsegajočo karanteno za celotno državo. Odločitev o karanteni so izraelski politiki sprejeli v želji po umiritvi naraščanja števila okužb s koronavirusom, ki bi se lahko zaradi prazničnih druženj še bolj razširil.

Konec zmede: dobili smo prva nacionalna priporočila za sladkorne bolnike
05. 09. 2020 13.00
Po strokovnih ocenah je v Sloveniji okoli 200.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in število iz leta v leto narašča. Za zagotavljanje dobre kakovosti življenja in boljšega poteka bolezni lahko bolniki največ naredijo sami, če upoštevajo priporočila svojih zdravnikov. A kaj, ko so ta priporočila pogosto različna in nasprotujoča. Strokovnjaki s tega področja so zato stopili skupaj in pripravili prva nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2.

Slovenija med najboljšo deseterico glede na blaginjo otrok
03. 09. 2020 11.29
Samomor, nezadovoljstvo, debelost ter slabo razvite akademske in socialne veščine so vse preveč pogoste značilnosti otroštva v najrazvitejših državah sveta, ugotavlja najnovejše Unicefovo poročilo. Glede na blaginjo otrok se je med 41 najbogatejšimi državami sveta Slovenija uvrstila v zgornjo četrtino, na deveto mesto.

'Grozi nam generacijska katastrofa, ki bi lahko spodkopala desetletja napredka'
04. 08. 2020 12.20
Da svetu grozi "generacijska katastrofa", je posvaril generalni sekretar ZN, Antonio Guterres. Zaradi pandemije koronavirusa je namreč 160 držav sveta začasno zaprlo šole, kar je prizadelo več kot milijardo otrok. Pozval je k ponovnem odprtju šol, ko je izbuh na lokalni ravni pod nadzorom. Poletne počitnice se medtem bližajo koncu, številne države tako pretresajo številne scenarije, kako na varen način znova odpreti šole. V šolske klopi pa so že sedli otroci v Nemčiji, pouk pa poteka po nekoliko spremenjenih pravilih.

Hrvaški hvalospevi slovenskemu šolskemu sistemu
24. 12. 2019 08.42
Po objavljenih rezultatih raziskave Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov, so slovenski učenci znova dosegli odlične rezultate. To je vzbudilo pozornost naših južnih sosedov, ki so se nekoliko slabše uvrstili, zato so njihovi novinarji obiskali naše šole.

Politične živali – 2. del
22. 12. 2019 07.23
Liberalizem je v prejšnjem stoletju iz spopada velikih ideologij izšel zmagoslavno. Najprej je leta 1945 “porazil” fašizem, nato pa leta 1990 še komunizem. Nekateri javni intelektualci in zagovorniki modernega liberalizma so v zanosu zmagoslavja razglasili konec zgodovine, s tem pa tudi konec politične filozofije.

Slovenski učenci nadpovprečni, na spletu več kot tri ure na dan
03. 12. 2019 08.48
Slovenski učenci so znova dosegli odlične rezultate v raziskavi Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov. Slovenija je dosegla nekoliko manj točk kot v raziskavi izpred treh let, a kljub temu dosegla rezultat, ki je nad povprečjem OECD.

'Pripotovala je na naslov, kjer moža že dve leti ni bilo več. Zlomljena se je vrnila domov'
14. 07. 2019 07.32
Priznati moram, da je današnje zgodnje jutranje zvonjenje pravo veselje za nov dan. "Gospa, imamo staro hišo, na Krku. Za šest dni vam jo z veseljem ponudimo za letovanje ene od vaših družin." Pred tednom dni je prišla podobna ponudba hotelskega kompleksa, ki me je prav osrečila. Kajti, že nekaj let nudijo družinam največjih stisk Slovenije tedenske počitnice v njihovih čudovitih destinacijah.

Izbruh hiva v Pakistanu: zaradi uporabe rabljenih igel 700 okuženih
02. 06. 2019 09.41
V provinci Sindh na jugovzhodu Pakistana se je v zadnjih dveh mesecih z virusom hiv okužilo več sto ljudi. Pakistanske oblasti to pripisujejo uporabi rabljenih igel, kar pa se v državi dogaja že več let, zato ni jasno, zakaj se je zgodil ta izbruh bolezni. Med nedavno obolelimi je večina otrok.

'Učitelji so steber vsega, nikoli ni bilo drugače, nikoli ne bo drugače'
30. 03. 2019 07.00
Izobraževanje je najboljša naložba v prihodnost, njegov ključni steber pa so učitelji, so poudarili na prvi javni razpravi o spremembah v šolskem sistemu. In prav učitelja, ki že dolgo ni več zgolj reproducent znanja, je treba razbremeniti administrativnih bremen in predvsem povrniti zaupanje vanj.

Učijo nas o evglenah in paramecijih, ne pa, denimo, kako varčevati za dopust
30. 01. 2019 06.00
V šoli nas učijo vse mogoče, a pogosto ne tistega, kar res potrebujemo. Večina med nami je tako finančno nepismena, ugotavljajo raziskave. A to se da spremeniti, pravi zmagovalka tekmovanja v finančni pismenosti.

Zapis poslanke Jelke Godec dvignil veliko prahu
22. 01. 2019 19.00
Jelka Godec je na Twitterju glede bralne značke v osnovni šoli zapisala, da zamori otroke in da je obvezna, kar ni res. S tem je sprožila precej odziva, sploh pa si zasluži pojasnila, saj Jelka Godec ni kar nekdo, ampak je poslanka v državnem zboru, ki bi ji morala biti dobrobit države na prvem mestu. Bralna kultura in pismenost pa sta zagotovo eni od najpomembnejših stvari pri razvoju in izobrazbi mladih.

Prav posebno doživetje je, ko srečaš avtorja knjige
20. 01. 2019 00.12
Če gre verjeti statistiki, potem nas Estonci krepko premagujejo v bralnih navadah. Letno povprečni Estonec porabi za knjige in časopise 200 evrov, na dan pa branju v povprečju nameni 13 minut. A tudi pri njih, tako kot v večini drugih držav EU, trend pada. O bralni kulturi, razmerah v državi, pa tudi učinkih e-uprave in e-volitev smo se pogovarjali z estonsko pisateljico Hilli Rand.

Valentin Vodnik: prvi slovenski novinar in človek, ki je zaznamoval 19. stoletje
08. 01. 2019 07.23
Pred natanko 200 leti je v Ljubljani preminil jezikoslovec, pesnik, prevajalec, časnikar in duhovnik Valentin Vodnik. Bil je ena najpomembnejših osebnosti 19. stoletja. Njegova zelo kreativna življenjska pot se je končala skoraj v izolaciji, saj je bil zaradi podpiranja Napoleonovih idej v nemilosti pri avstrijski oblasti, ki ga je prisilno upokojila.

Pozor! Finančni virus na pohodu!
27. 12. 2018 21.45
V zadnjem času smo zasledili, da je tudi v Sloveniji na pohodu nov, zelo nevaren virus. Enega od najbolj očitnih simptomov tega novodobnega virusa najbolj opišejo prav izjave ljudi, ki ga že občutijo: “Vse je lepo in prav, a če imaš 400 evrov kreditov, 653 evrov plače, ne vem, kako bi skalkulirala, da preživim mesec, razen, kot delam zdaj, edino, da grem 20 km peš v službo.” Ali pa drug primer, kjer gospod simptome opisuje takole: “Imam 850 evrov plače, vse položnice na mesec pridejo 400 evrov, 200 evrov porabim za hrano, pa potem še bencin … kako naj sploh kaj prišparam?”

Danes bomo pomagali slovenskim družinam, da jutri ne bodo več potrebovale pomoči
17. 10. 2018 10.32
Veriga dobrih ljudi je nov projekt Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, namenjen družinam z mladoletnimi otroki, ki so se znašle v primežu revščine. 500 družin, 500 zgodb in eno skupno upanje – da jih bo veriga končno potegnila iz krempljev revščine. "Če ljudje, ki pomoč potrebujejo, zberejo toliko poguma, da o tem javno spregovorijo, kako naj drugi pogledamo stran?" pravi Jani Muhič, eden od ambasadorjev akcije.

Znani rezultati poskusnega preverjanja znanja tretješolcev
09. 10. 2018 15.45
Poskusno prostovoljno preverjanje znanja je po navedbah Državnega izpitnega centra opravljalo 4418 učencev, kar je več kot petina vseh učencev 3. razreda. Po ugotovitvah predmetnih komisij za matematiko in slovenščino so učenci preizkus na splošno dobro reševali, povprečen dosežek je bil več kot 70-odstoten.

'Trump je zelo drugačen. Gre za jezikovno presenečenje stoletja'
21. 04. 2018 08.00
Kakšna prihodnost čaka slovenščino in ali ji vplivi iz angleščine in drugih jezikov škodijo ali koristijo? Kako rešiti problem sporazumevanja z migranti, ki prihajajo v našo državo? O tem smo se pogovarjali z legendarnim britanskim jezikoslovcem Davidom Crystalom, ki med drugim pravi tudi, da je Trump jezikovno presenečenje stoletja.

Ali res vse šole ponujajo enake možnosti za otroke?
14. 03. 2018 18.03
Mednarodna raziskava primerjave dosežkov učencev PISA je pokazala, da so naši učenci nadpovprečni na vseh področjih, ki so jih vzeli pod lupo: v naravoslovju, matematiki in pismenosti. Katere osnovne šole pa pri nas veljajo za elitne in na katere se je v preteklosti neupravičeno gledalo zviška? Ali res vse šole ponujajo enake možnosti za otroke?

Vsakič, ko kaj objavite na internetu, izgubite nekaj svoje zasebnosti
06. 02. 2018 06.43
Cilj dneva in meseca varne rabe interneta je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike. Strokovnjaki letos še posebej opozarjajo pred pretiranim objavljanjem na internetu, ki ima lahko posledice na različnih področjih. Družbena omrežja in aplikacije za sporočanje pa so pogosto lahko kanal za nasilje.

Kako razkrinkati lažne novice? Med strokovnjaki, ki bodo to ugotavljali, tudi Slovenec
18. 01. 2018 09.58
Se še spomnite mladeničev iz Makedonije, ki so pred dvema letoma z objavljanjem bizarnih vsebin ustvarili pravo tovarno lažnih novic in zelo donosen posel? Če se je tukaj pokazal ekonomski interes, pa je šlo v primeru ameriških volitev za politični interes. EU pa še vedno nima jasne strategije boja proti tovrstnim vsebinam. A to naj bi se kmalu spremenilo, saj je skupina strokovnjakov, med njimi tudi je tudi Slovenec Žiga Turk, že začela delati.