pitno

'Pričakoval sem, da se bo vlada opogumila in odprla šole tudi v črnih regijah'

29. 01. 2021 08.15

"Šole bi se morale odpirati prve in zapirati zadnje," je izpostavil predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. Po njegovih besedah je glede na rezultate ponedeljkovega testiranja, ki so pokazali, da je "stopnja okuženosti med šolniki izjemno nizka", pričakoval, da se bo vlada opogumila in dodatno odpirala, ne pa zapirala šol. Kaj bo v ponedeljek – bo zaradi vnovičnega testiranja pouk potekal na daljavo ali se bo to organiziralo drugače? Pečan poudarja še, da bi si želeli več dialoga z vlado ter "da bi v ospredje stopila stroka, ne politika".

Prebivalci Anhovega ostali brez novega vodnega vira: 'Te vode ne bomo pili'

16. 12. 2020 19.49

Prebivalci Anhovega in okolice so kljub peticiji, s katero od županje zahtevajo alternativni vodni vir, dobili hladen tuš. Tako od občine kot občinskih svetnikov. Na zadnji izredni seji so namreč svetniki na pobudo županje potrdili, da bo občina obnovila vodarno Močila, ki pitno vodo zajema iz reke Soče. Podpisniki peticije in člani civilne iniciative pa vztrajajo, da te vode ne bodo pili.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Zaprtje vrtcev: starši oproščeni plačila, izjeme določajo župani

23. 10. 2020 08.14

Vrtci bodo naslednji teden zaprti, še vedno pa bodo otroke v varstvo lahko vozili vsi, "ki hodijo v službo, ki ne morejo delati od doma oziroma niso naslednji teden doma", je včeraj napovedal premier Janša. Danes pa je ministrica za izobraževanje Simona Kustec dejala, da izjema velja le za starše, ki "opravljajo nujne, za državo in družbo potrebne dejavnosti in poklice", kar krog upravičencev precej zoži. Odločitev je v rokah županov, ki so za ukrep izvedeli iz medijev. Starši, ki zaradi zaprtja vrtcev ne bodo mogli delati, bodo dobili 80-odstotno nadomestilo plače.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita

16. 10. 2020 13.16

Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Vlada obiskala Koroško: prva lopata na trasi tretje razvojne osi prihodnji teden

07. 10. 2020 09.07

Ministrska ekipa na čelu s predsednikom vlade Janezom Janšo je dan preživela na Koroškem. Člani vlade so s sodelavci obiskali več podjetij in ustanov ter se tako seznanili s potekajočimi in načrtovanimi projekti, pa tudi težavami in izzivi. Trenutno so ti zaradi okužb z novim koronavirusom največji v Mežiški dolini, saj imata Črna na Koroškem in Mežica največji delež aktivno okuženih.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo

04. 10. 2020 07.00

Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Sporni vodovod Močile: občina in Salonit Anhovo prikrivala okvaro črpalke?

02. 10. 2020 14.54

Črpalka na glavnem črpališču za vodarno Močile, ki na območju Anhovega s pitno vodo oskrbuje več kot 1100 ljudi, je bila v okvari od februarja lani, opozarja civilna iniciativa Danes. Vodstvo občine in Salonita Anhovo, ki ima vodarno posredno v lasti, sta po njihovih besedah za okvaro vedela dlje časa, a nista niti ukrepala niti obvestila krajanov.

Zdravju škodljiv 'fracking': Po napovedani tožbi nevladniki pozivajo Slovenijo, naj ne popusti pritiskom

22. 09. 2020 12.36

Slovenija je pred novim arbitražnim sporom. Britansko podjetje Ascent Resources, ki namerava na Petišovskem polju s hidravličnim lomljenjem pridobivati plin, je formalno sprožilo postopke za začetek arbitražne tožbe proti Sloveniji, ker se postopki za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja vlečejo že od leta 2017. Vlagatelji opozarjajo, da so za razvoj projekta do zdaj porabili več kot 50 milijonov evrov.

Protestniki z baklami obkolili parlament: v središču Hojsova interpelacija in Salonit Anhovo

18. 09. 2020 19.51

Na Prešernovem trgu v Ljubljani se je v večernih urah znova zbrala množica protestnikov. Sprehodili so se pred parlament, kjer DZ obravnava interpelacijo notranjega ministra Aleša Hojsa. Poleg njegovega odhoda so zahtevali odstop vlade v celoti, stavbo parlamenta pa obkolili z baklami, s čimer so želeli pokazati, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo.

Mladi za podnebno pravičnost s protestom pred okoljskim ministrstvom

28. 08. 2020 16.34

Mladi za podnebno pravičnost so danes popoldne pripravili akcijo pred ministrstvom za okolje in prostor. Uslužbence ministrstva je nekaj deset udeležencev pozvalo, naj postanejo žvižgači in javnosti povedo, kaj se dogaja za stenami in vrati ministrstva za okolje.

Afriškim otrokom nove šole, vrtci, bolnišnice in porodnišnice. 'Hvala Slovenija!'

26. 08. 2020 18.57

V Burundiju se s pomočjo Slovenk in Slovencev denimo že gradi šivalnica in obrat za proizvodnjo mila. Slovenski misijonarji in misijonarke v Afriki so v 15 letih projekta Slovenske Karitas 'Za Srce Afrike' do zdaj postavili že sedem šol in vrtecev, šest zdravstvenih centrov, tri porodnišnice, center za fizioterapijo in 15 vodnjakov s pitno vodo. En ali pet evrov, ki jih darujemo, lahko v Afriki ljudem pomagajo spreminjati življenje na bolje. In to so nam s posnetki tudi pokazali tisti, ki so svoje življenje posvetili reševanju nam povsem nepredstavljive bede, v kateri nekateri še vedno živijo v 21. stoletju.

Inšpektorji pri nadzoru nad oskrbo s pitno vodo odkrili sedem kršiteljev

25. 08. 2020 18.35

Okoljski inšpektorji so v okviru nadzora nad oskrbo s pitno vodo pod drobnogled vzeli 96 zavezancev in nepravilnosti ugotovili pri sedmih. Kot so sporočili iz inšpektorata, kršitelji niso imeli sprejetih programov ukrepov v primeru izrednih dogodkov. Štirje so nepravilnosti odpravili še pred izdajo odločbe, trije postopki še tečejo.

Eternit preiskuje, ali so zaposleni odgovorni za onesnaženje vode v Anhovem

18. 08. 2020 14.32

Pristojni iz družbe Eternit, ki je odgovorna za julijsko onesnaženje vode v Anhovem, so zagotovili, da je bilo onesnaženje enkraten dogodek, ki so ga morebiti povzročili zaposleni, ker so pomanjkljivo opravili nedavna vzdrževalna dela. Če bodo odkrili nepravilnosti, bodo zoper odgovorne ukrepali, so zatrdili.

Podzemno bogastvo, ki ga moramo varovati

16. 08. 2020 07.00

Del naše narave so tudi jame. Izjemne in zelo raznolike imamo v Sloveniji. Skoraj polovico naše države pokriva kraški svet, več kot polovica prebivalcev Slovenije je odvisna od kraške podtalnice. Smo tudi eni od začetnikov jamskega turizma, slovenski jamarji-reševalci pa so izjemno cenjeni v svetu.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev

14. 08. 2020 16.28

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'

13. 08. 2020 13.51

Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Analiza pitne vode pokazala osemkrat povišano vrednost kroma in težkih kovin

08. 08. 2020 19.27

V Anhovem po tem, ko je zaradi onesnaženja v podjetju Eternit iz pip tekla umazana in smrdljiva voda z usedlinami, prebivalce s pitno vodo oskrbujejo gasilci. Toda tudi voda iz cisterne je bila motna in smrdljiva, nekaterim je bilo po pitju celo slabo. Gasilci so potrebovali nekaj ur, da so cisterno očistili nesnage, pitno vodo pa zdaj zajemajo v sosednjem kraju. Krajani so razburjeni tudi zaradi rezultatov analize, ki je pokazala, da je v vodi kar osemkrat presežena vrednost kroma in težkih kovin.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah

30. 07. 2020 06.22

Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.

Do rezultatov analize pitne vode velja v Anhovem prepoved uporabe vode za prehrano

30. 07. 2020 16.29

Potem ko smo v torek poročali, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, še vedno niso znani rezultati kemijske analize pitne vode. Občina Kanal ob Soči je zato občane obvestila, da voda ni pitna, prav tako ni primerna za uporabo pri kuhanju in umivanju zob. Za pomoč pri oskrbi občanov s pitno vodo so se obrnili na gasilce.

V vročih dneh tudi živali potrebujejo ustrezno skrb

29. 07. 2020 10.06

Vročina ne prizanaša niti hišnim ljubljenčkom niti domačim živalim. Čeprav nekatere težje, druge lažje prenašajo visoke temperature, pa morajo vedno imeti na voljo svežo pitno vodo. Omogočiti jim moramo tudi dostop do sence in hladnejših mest. Pri prevozu rejnih živali je najvišja dovoljena temperatura znotraj prevoznega sredstva 35 stopinj Celzija.

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega

28. 07. 2020 14.26

Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

Vizjak pričakuje sprejem prostorskega načrta za dodatni vodni vir za Istro do konca mandata

07. 07. 2020 17.47

Okoljski minister Vizjak je po srečanju s koordinacijo županov Istre in predstavnikov lokalnega gospodarstva ponovil odločitev o izbiri Padeža za dodatni vodni vir za slovensko Istro. Tako bodo začeli z umeščanjem projekta v prostor, državni prostorski načrt zanj bi po njegovem lahko sprejeli do konca mandata te vlade.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Civilna iniciativa bo na onesnaževanje pri Suhadolah opozorila s protestom

05. 06. 2020 11.11

Civilna iniciativa Mengeš ob današnjem svetovnem dnevu okolja pripravlja protest pred smetiščem podjetja Publikus v Suhadolah. Kot opozarjajo, se onesnaževanje območja nekdanje gramoznice zahodno od Suhadol dogaja že več kot 12 let, a pristojni še vedno niso ustrezno ukrepali. Odpadki neposredno ogrožajo tudi podtalnico, dodajajo.

Zaradi pandemije ujeti na odročnem otoku. 'Pazimo, da nam zaloge trajajo čim dlje'

17. 05. 2020 18.47

Skupina petih okoljskih prostovoljcev z različnih koncev sveta je od marca ujeta na odročnem mjanmarskem otoku, saj zaradi omejitev gibanja trenutno ni nobene možnosti, da bi otok zapustili. Živijo na robinzonski način, na tem delu otoka namreč ni nobenih nastanitev. Kamp so si zgradili iz naplavljene plastike in smeti, bambusa in žakljev, živijo pa od hrane, ki jo naberejo in zalog.

Skupini, ki je poskušala zajeti Madura, spodletelo: prijeli nekdanja ameriška vojaka

05. 05. 2020 11.04

Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je sporočil, da so varnostne sile prijele dva ameriška državljana, ki sta se v državo pred dnevi vtihotapila s "skupino plačancev". Kot trdijo oblasti, naj bi skupina poskušala zajeti venezuelskega predsednika, a jim je pri tem spodletelo. Zajeta Američana sta po pisanju ameriških časnikov nekdanja pripadnika specialnih enot.

NIJZ priporoča: v dlje časa zaprtih objektih pustite vodo na vseh pipah teči vsaj 15 minut

21. 04. 2020 08.47

V času omejitvenih ukrepov se je v številnih javnih objektih zmanjšala ali prekinila poraba vode, zaradi česar pa lahko v hišnem vodovodnem sistemu pride do razmnoževanja mikroorganizmov ali izločanja nevarnih snovi iz omrežja v pitno vodo, opozarja NIJZ. Priporočajo, da na vseh pipah v objektih, ki so bili dlje časa zaprti, povečamo pretok vode za najmanj 15 minut.