pitno

V Ljubljani in okoliških občinah od marca nekoliko dražja oskrba s pitno vodo

27. 02. 2020 14.15

Cena oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode se bo v ljubljanski in še šestih občinah, kjer za to javno službo skrbi družba Voka Snaga, s 1. marcem zvišala. Položnica za enodružinsko hišo bo v povprečju višja za 13 centov, za uporabnike v večstanovanjskih enotah pa za 31 centov.

Financiranje ekoloških naložb: na banko ali Eko sklad?

23. 02. 2020 07.10

Učinkovita raba in obnovljivi vire energije, električna vozila ter druge za okolje sprejemljive naložbe prinašajo prihranke in prispevajo k čistejšemu okolju, a jih je treba financirati. Za tiste, ki se odločajo za svoj eko projekt ali se še bodo, so na Zvezi potrošnikov Slovenije preverili, kakšne možnosti finančnih spodbud ali kreditov ponujajo banke in kaj zagotavlja Slovenski okoljski javni sklad. Kaj in kje se torej najbolj splača?

Močan veter podiral drevesa: klonila 230 let stara lipa in poškodovala hišo

10. 02. 2020 06.09

Zaradi močnega vetra se s številnimi težavami spopadajo na Celjskem in Koroškem. Na območju Elektra Celje je trenutno brez oskrbe z električno energijo 341 odjemalcev, posledično je ponekod motena oskrba s pitno vodo. Zaradi podrtega drevja je bilo oz. je še zaprtih več cest, pihanje vetra se medtem že nekoliko umirja.

V Mariboru občutno zvišanje cen komunalnih storitev

13. 02. 2020 16.11

V Mestni občini Maribor se obeta občutna podražitev komunalnih storitev. Če bodo mestni svetniki potrdili predlagane cene, se bo cena komunalne košarice za povprečno mariborsko gospodinjstvo zvišala za 4,5 evra. Po besedah vodstev občine in javnih podjetij je to pripisati predvsem zvišanju minimalne plače in drugih stroškov.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

'Zgleda, da par kmetov tukaj brani samo svoj svet, v resnici pa varujemo pitno vodo'

17. 01. 2020 17.04

V Ljubljani so nad območjem, ki skoraj v celoti zalaga prestolnico s pitno vodo, začeli postavljati kanalizacijske cevi. A lastniki zemljišč tudi tokrat niso dovolili prihoda strojev. O gradnji je lani novembra glasoval tudi državni zbor, ki je ministrstvu za okolje priporočil naj gradnjo ustavi. A ministrstvo na območjih, kjer so gradbena dovoljenja že pridobljena, tega ne more storiti.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Ognjemet – kemija, ki onesnažuje okolje in škodi zdravju

26. 12. 2019 06.00

Ognjemet na silvestrovo. Nekateri ga imajo radi, nekateri pa nad njim niso navdušeni, predvsem živali. A kot ste verjetno opazili, je tudi ognjemetov iz leto v leto manj. Postali so namreč zelo dragi, njihova vse manjša uporaba pa je povezana tudi z onesnaževanjem, ki ga ustvarjajo.

Zaradi legionele na psihiatriji zaprli šest oddelkov in premestili paciente

12. 12. 2019 13.27

Zaradi pojava bakterije legionele so na univerzitetni psihiatrični kliniki zaprli enoto za gerontopsihiatrijo. Stavba je stara 14 let, v zadnjem času so izvajali redne dezinfekcije, zato so cevi rjavele in razpadale. Zamenjali naj bi jih do maja prihodnje leto. V zadnjem letu so sicer zaznali sedem obolelih z legionelo, trenutno pa jih na kliniki ni.

Plaz v naselju Stopce po ocenah povzročil za dva milijona evrov škode

05. 12. 2019 16.22

Predstavniki okoljskega ministrstva so si skupaj z geologi podjetja Ozzing Trbovlje ogledali zemeljski plaz, ki se je sprožil v naselju Stopce v laški občini. Ocenili so, da je povzročil za vsaj dva milijona evrov škode. Ker gre za plaz večjih razsežnosti, bo treba pred samo sanacijo ugotoviti geološko strukturo tal.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo

01. 12. 2019 07.08

Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

Janković: Gradnjo kanala C0 bomo nadaljevali

29. 11. 2019 14.47

Ljubljanska občina bo nadaljevala gradnjo kanalizacijskega kanala C0 v skladu s pridobljenimi gradbenimi dovoljenji, je danes poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Državnemu zboru pa je očital, da projekt spodkopava zgolj zaradi njegovega priimka.

Arso zaradi kinet v predhodni postopek za kanalizacijski kanal C0

28. 11. 2019 14.18

Agencija RS za okolje je prejela zapisnik Inšpektorata za okolje in prostor o inšpekcijskem pregledu projekta izgradnje kanalizacije v Ljubljani in začela predhodni postopek za kanal C0 po uradni dolžnosti. V tem postopku se ugotavlja, ali je treba za nameravani poseg izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje.

Pogoreli Okrešelj na glavo postavil obnovo postojanke na Korošici

23. 11. 2019 07.18

Ko je oktobra 2017 pogorel Kocbekov dom na Korošici, si marsikdo ni mislil, da bo dve leti pozneje PD Celje Matica doletel nov udarec. Kot da ni dovolj, da so ostali brez enega vira dohodka, je pred dvema tednoma pogorel še dom na Okrešlju, kar bo na glavo postavilo obnovo Kocbekovega doma, ki je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Pogovarjali smo se z avtorjem idejne prenove postojanke, ki na Korošico prinaša sodoben in energetsko samooskrben objekt.

Ali Ljubljani z gradnjo 135 milijonov vredne kanalizacije 'tiktaka' ekološka bomba?

22. 11. 2019 19.28

Ministrstvo za okolje je pri reviziji postopka ugotovilo sum nepravilnosti. Kanalizacija, ki gre čez potresno in vodovarstveno območje, bo ogrozila vir pitne vode za skoraj pol milijona Slovencev, opozarjajo kmetje in lastniki zemljišč. Gradnja se je sicer že začela, čeprav vseh gradbenih dovoljenj še ni, pa tudi študija vpliva na okolje ni bila opravljena. Poslanci zdaj predlagajo ustavitev del.

Mengeški župan Jerič med ovadenimi zaradi zaprtja in porušitve vodovoda

19. 11. 2019 14.39

Tomaž Štebe je skupaj s še okoli 80 sopodpisniki na Nacionalni preiskovalni urad vložil ovadbo zaradi zaprtja in porušitve magistralnega vodovoda medobčinskega vodovodnega sistema Krvavec ter zaradi odvzema vodnih pravic Občini Mengeš na virih pitne vode Izviri pod Krvavcem. Med osumljenimi ovadba izpostavlja mengeškega župana Franca Jeriča.

Sueški prekop: 10 let gradnje v suženjskih razmerah in več kot 10.000 mrtvih

17. 11. 2019 07.25

Kako povezati Sredozemsko morje z Indijskim oceanom in s tem močno skrajšati plovno pot, je bilo že od nekdaj eno ključnih gospodarskih vprašanj. Prve povezave delte Nila z Rdečim morjem so bile vzpostavljene že v 13. stoletju pred našim štetjem, v 19. stoletju pa je padla odločitev, da zgradijo umetni prekop od pristanišča Port Said do Sueza ob Rdečem morju, katerega gradnja je trajala kar 10 let!

Turčija začela ofenzivo proti kurdski milici: prve smrtne žrtve, na tisoče ljudi beži

09. 10. 2019 15.22

Turške sile so začele ofenzivo proti kurdskim borcem na severu Sirije. Cilj operacije je po besedah Erdogana vzpostavitev varne cone, kamor naj bi naselili sirske begunce. Iz mejnega območja poročajo o zračnih napadih in prvih smrtnih žrtvah med civilisti. Ti sicer množično bežijo pred napadi.

Uspeh na celi črti, Sarine testenine so vrhunske

03. 10. 2019 21.09

Gospodarica Nada je bila navdušena nad vsem, kar so tekmovalci postorili v okviru tedenske naloge, tudi nad testeninami. Razveselili so se prave pojedine, medtem ko odpadniki niso bili nič kaj židane volje.

Istrski župani bodo vodne vire reševali na lastno pest

02. 10. 2019 13.26

Direkcija RS za vode obžaluje odločitev županov občin slovenske Istre, ki so napovedali, da bodo postopek izbire dodatnega vodnega vira "vzeli malo bolj v svoje roke". Na skupnem sestanku minuli teden so namreč dosegli soglasje k predlogu rešitev v projektni nalogi, ki jo je pripravila direkcija.

Letališče v Freeportu popolnoma uničeno: 'Raven opustošenja je dih jemajoča'

05. 09. 2019 07.48

Medtem ko se okrepljeni orkan Dorian vztrajno pomika proti Južni Karolini, na Bahamih odpravljajo posledice opustošenja. Število smrtnih žrtev se je povzpelo na 20, nujno pomoč pa potrebuje še več kot 70.000 ljudi. Reševalne ekipe zaradi velikega uničenja težko dostopajo do poškodovanih, pomaga jim tudi ameriška obalna straža.

Oceanski valovi butajo ob okna, ljudje poročajo o truplih

02. 09. 2019 06.25

Porušeni domovi, drevesa, električni drogovi, prevrnjeni avtomobili, poplave. To je ostalo za Dorianom, ki je Bahame v nedeljo dosegel kot orkan pete stopnje. Zdaj je oslabel v orkan četrte stopnje in se pomika proti obalam ZDA, a je še vedno izredno nevaren.

Trump: Jaz sem najboljša stvar, ki se je zgodila Portoriku

28. 08. 2019 22.13

V dneh, ko se Karibskemu otočju približuje tropska nevihta Dorian, in so prebivalci prestrašeni, saj je v Portoriku še kako živ spomin na orkan Mario, ki je lani terjal 3000 življenj, se je ameriški predsednik Donald Trump odločil, da na Twitterju zapiše, kako koruptiven je Portoriko in kako pokvarjeni so tamkajšnji politiki, ki kradejo denar.

Vili Resnik o novi pesmi: Mene se je res dotaknila

27. 08. 2019 16.08

Vili Resnik, z edinstvenim in prepoznavnim vokalom, kot tudi neizmerno energijo, po izjemnem uspehu skladbe 'Diham zate', ne počiva. V zadnjih poletnih dnevih vstopa v novo glasbeno življenje, saj bodo prihajajoče skladbe malo drugače zapakirane, še vedno pa bo utrip in način interpretacije ostal nespremenjen, prav tak, kot jo imajo ljudje pri njem radi.

Kemisu še naprej prepovedano obdelovanje odpadkov na Vrhniki

22. 08. 2019 16.39

Inšpektorat RS za okolje in prostor je zavrgel predlog Kemisa, da se začasno odloži izpolnitev obveznosti, ki mu jih je naložila gradbena inšpektorica, so sporočili iz podjetja. To pomeni, da Kemis še naprej ne sme obdelovati odpadkov v obratu na Vrhniki.

'Prebivalci lahko povsem normalno, mirno živijo in uporabljajo pitno vodo'

01. 08. 2019 19.35

Predstavniki operativne skupine so krajanom Dola pri Hrastovljah predstavili vse izvedene aktivnosti in stanje po izlitju kerozina konec junija. Slovenske železnice, ki so prevzele monitoring vode, bodo poleg tega izvedle ukrepe za aktivacijo vrtine V3 ter pripravile operativne načrte za morebitno črpanje kerozina oz. onesnažene vode.

Vlada novi dogovor glede Počka pričakuje jeseni

25. 07. 2019 19.59

Vlada je na dopisni seji sprejela odgovor na sklepe odbora DZ za obrambo glede osrednjega vadišča Slovenske vojske na Počku. Med drugim pričakuje, da bo novi dogovor med Občino Postojna in ministrstvom za obrambo sklenjen do jeseni, v pripravo razpisa za okoljski monitoring po letošnjem letu pa bodo vključili tudi lokalne skupnosti.

Za stanovalce ljubljanskega živalskega vrta poseben 'sladoled', kopeli in lubenice

25. 07. 2019 15.53

V vročih dneh živalim v ljubljanskem živalskem vrtu privoščijo tudi hladne priboljške. Na vročino so sicer najbolj občutljive žuželke in dvoživke, ter plazilci. Živali se lahko sicer kadarkoli umaknejo v senco in notranje prostore, prav tako imajo vedno na voljo hladno in svežo vodo.

Redkejše zalivanje zelenic in plaže brez tušev

19. 07. 2019 07.54

V vseh štirih občinah slovenske Istre so začeli veljati posebni varčevalni ukrepi za zmanjšanje porabe pitne vode, ki jih bodo do preklica izvajala občinska komunalna podjetja. Tako bi se tudi v primeru onesnaženja vodnega vira izognili morebitnim redukcijam oz. občasnim prekinitvam dobave vode.

Pitna voda v Moravčah je neoporečna, župan napoveduje ovadbe

17. 07. 2019 16.52

Analiza pitne vode, ki jo je po neodvisni kemijski analizi vode in sanacijskega materiala na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah odredil minister za okolje in prostor Simon Zajc, je pokazala, da je pitna voda v Moravčah neoporečna, so sporočili z okoljskega ministrstva. Medtem pa župan Milan Balažic napoveduje ovadbe.