pitno

V Istro bodo vodo začeli dovažati v torek

25. 07. 2022 12.18

Prvi tovornjaki s cisternami surove vode iz Unice bodo v vodarno Rižanskega vodovoda po še neuradnih informacijah prispeli v torek. Danes so v vodarni Cepki opravili logistične posege za lažji dostop vozil. Stanje vodooskrbe v slovenski Istri je še vedno kritično.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane

22. 07. 2022 15.34

Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Vanganelsko jezero se sme uporabiti za kmetijsko rabo

21. 07. 2022 17.38

Direkcija za vode je izdala dovoljenje za uporabo Vanganelskega jezera in drugih manjših zajetij za kmetijsko rabo. "V pripravi je načrt dopolnilne oskrbe z vodo s cisternami, ki ga pripravlja obrambno ministrstvo," je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za okolje Uroš Brežan. Opozoril je, da je situacija glede vodooskrbe v slovenski Istri je zelo resna, zato se je treba pri porabi vode obnašati varčno. "Upoštevajte vse ukrepe, ki jih pripravljajo Rižanski vodovodi in lokalne skupnosti," je pozval.

Novomeška komunala omejila rabo pitne vode

21. 07. 2022 14.33

Novomeška komunala je zaradi zmanjšanja izdatnosti vodnih virov uvedla ukrep racionalne rabe pitne vode. Do preklica je prepovedano uporabljati pitno vodo za zalivanje, pranje vozil in polnjenje bazenov, so sporočili s komunale.

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve

19. 07. 2022 07.05

Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Ukrep o omejevanju porabe pitne vode: kršiteljem bodo zaprli vodovod

18. 07. 2022 08.38

V hrvaški Istri je v veljavo stopila napovedana omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da je pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema so le tržnice in ribarnice. Državni inšpektorat bo vse kršitelje prepovedi kaznoval z izključitvijo iz sistema oskrbe z vodo.

V hrvaški Istri prepoved pitne vode za pranje vozil in tuširanje na plažah

15. 07. 2022 19.03

V hrvaški Istri bo s ponedeljkom stopila v veljavo omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da bo pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema bodo le tržnice in ribarnice.

Predrzneži vklapljajo zalivalne sisteme Marjetice Koper

08. 07. 2022 16.41

Zaradi dolgotrajne suše so razpoložljive količine vode v slovenski Istri na kritični meji. Zato so občine tega območja v torek sprejele vrsto ukrepov za zmanjšanje porabe vode in prepovedale vso nenujno uporabo vode. Tako so javna in komunalna podjetja, ki upravljajo javno infrastrukturo, v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah. Zaposleni v Marjetici Koper ugotavljajo, da ponoči nekdo namerno vdira v zalivalne sisteme in vklaplja zalivanje zelenic. Vandalizem so prijavili Policiji.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'

07. 07. 2022 13.25

Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Redukcije kot leta 1986? Za nekaj ur na dan bi lahko ostali brez vode

06. 07. 2022 20.08

Na Obali morajo zaradi hudega pomanjkanja vode razmišljati o redukcijah. Sedanji ukrepi - zaprti tuši na plažah in pitniki v mestih, izklop fontan in prepoved zalivanja zelenic, pranja avtomobilov in polnjenja bazenov - najbrž ne bodo zadostovali. Že ob koncu tega meseca ali v začetku prihodnjega bi se lahko zgodilo, da vode iz pip nekaj ur na dan ne bo, kar bi bil tudi hud udarec turizmu na vrhuncu sezone.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov

04. 07. 2022 15.09

Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

Vroče tudi živalim: V ZOO Ljubljana jih hladijo tudi s sladoledom

03. 07. 2022 08.15

Poletna vročina vpliva tudi na živali v ljubljanskem živalskem vrtu, zato oskrbniki poskrbijo za pravilne življenjske pogoje. Med drugim sezonsko prilagodijo hrano, ki je tako poleti bolj sočna, kot so lubenice in melone. Živalim pa pripravljajo tudi posebne sladolede. Na meniju morskih levov je tako ribji sladoled, za žirafe, slonico, medvede in druge živali pa pripravijo zelenjavnega.

V Veroni zaradi suše uvajajo omejitve porabe pitne vode

02. 07. 2022 18.18

Mestne oblasti v Veroni na severovzhodu Italije so napovedale omejitve uporabe pitne vode zaradi trajajoče hude suše, ki povzroča vse večje težave po celotni Italiji, med drugim tudi v Rimu, Milanu, Lombardiji in ob reki Pad.

Bomo morali zaradi suše varčevati s pitno vodo?

02. 07. 2022 07.00

Poleg vsega, kar draži hrano, pa je udarila tudi suša. Bomo letos močno varčevali tudi s pitno vodo? Najbolj skrbi primorske kmete. V Ajdovščini, kjer je sicer vselej obilni izvir vode Hubelj skorajda presahnil, so s pozivov k varčevanju prešli k občasnim prepovedim uporabe vode - ob suši pa je pridelek udarila še žgoča vročina, pričakujejo ga tudi do polovico manj.

Za celotno Slovenijo velja velika požarna ogroženost

01. 07. 2022 09.36

Pred nami je še en vroč konec tedna, ki bo tudi v hribe prinesel visoke temperature, napoveduje Agencija RS za okolje. A tokrat z eno spremembo. "Tokrat boste, kot kaže, ob odhodu v hribe doma lahko pustili dodatna oblačila, ki vam pridejo prav, če vas ujame dež, zato pa prostor v nahrbtniku zapolnite z vodo, da ne pride do dehidracije," so še dodali. Opozarjajo namreč tudi na veliko toplotno obremenitev, ki Slovenijo že več dni drži v svojem primežu. Za celotno državo je razglašena velika požarna ogroženost v naravnem okolju.

Čistili bodo še mesece: 'Kar sem ustvarjal celo življenje, je uničeno'

30. 06. 2022 16.28

Arjoh na avstrijskem Koroškem, ki so ga zaradi močnih nalivov prizadele poplave, je še vedno odrezan od sveta. Krizna skupina, ki se je znova sestala, je sicer zagotovila, da je najnujnejša oskrba zagotovljena. Pri tem pomaga tudi helikopter, ki je med drugim pripeljal kisik za občana, ki ga je nujno potreboval.

Kam na izlet v vročih dneh? Predlogi za potepe po Sloveniji

29. 06. 2022 07.43

Čeprav je najhujša vročina že za nami, bo ozračje ostajalo ogreto na okoli 30 stopinj Celzija. Zato še zmeraj ostaja relevantno vprašanje, kam se posamezniki lahko umaknemo pred vročino? Predstavljamo vam nekaj krajev za učinkovito ohladitev.

Zelenski po napadu na trgovski center Ruse označil za 'nore teroriste'

28. 06. 2022 07.18

Ponedeljkov raketni napad ruskih sil na polno nakupovalno središče v osrednji Ukrajini so obsodili številni svetovni voditelji. Skupina voditeljev držav G7 ga je označila za gnusno dejanje ter vojni zločin. V času napada je bilo v trgovskem centru okoli 1000 civilistov, je po raketnem napadu ocenil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je poudaril, da središče za Rusijo ni predstavljalo nobene nevarnosti ter da tudi nima strateške vrednosti. Po trenutnih informacijah naj bi umrlo najmanj 18 oseb, še vsaj 59 jih je ranjenih. Ob tem pa hudi napadi tudi v Lisičansku, ki se pod težo raketiranja "spreminja v ruševine".

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo

24. 06. 2022 10.37

Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe

23. 06. 2022 15.23

Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

V Istri porast strupenih klobučnjakov

20. 06. 2022 10.11

Na delu istrske obale opažajo vedno več kompasnih klobučnjakov – nevarnih vrst ožigalkarjev. Strokovnjaki opozarjajo, da se moramo stiku s klobučnjaki izogibati. V primeru, da do stika vseeno pride, moramo prizadeto mesto oprati z morsko vodo, ob pojavu drugih simptomov, kot sta slabost ali vrtoglavica, pa nemudoma poiskati zdravniško pomoč.

Vzorci potrdili, da nesreča v Melaminu ni vplivala na pitno vodo

16. 06. 2022 15.43

Preiskave vzorcev vode, vzetih iz vrtin in zajetij na Kočevskem 6. in 7. junija, so pokazale, da v preiskanih virih pitne vode ni zaznati vpliva industrijske nesreče, do katere je prišlo 12. maja v Melaminu. Poročilo o tem, ki ga je objavil NIJZ, tako potrjuje ugotovitve vzorcev vode, vzetih konec maja.

Raziskava računskega sodišča: dostop in razlike v cenah občinskih storitev

15. 06. 2022 10.48

Računsko sodišče je med 212 slovenskimi občinami izvedlo raziskavo o težavah njihovih prebivalcev pri dostopanju do storitev splošnega pomena. Izkazalo se je, da največ težav zaznavajo na področjih, na katera nimajo neposrednega vpliva (ukinjanje bankomatov), področjih, kjer to zahteva velike finančne vložke v infrastrukturo (slabe cestne povezave), in na področjih, ki so sistemsko pomanjkljivo urejena (težave pri izbiri osebnega zdravnika). Raziskava o cenah storitev in pristojbinah, ki jih zaračunavajo občine, pa je pokazala, da so največje razlike na področju komunalnega prispevka in odvajanja ter čiščenja komunalnih odpadnih voda.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50

10. 06. 2022 12.50

Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

150.000 evrov za romsko skupnost preusmerjenih v izgradnjo mostu

07. 06. 2022 19.46

Več kot polkilometrski viseči most nad reko Savinjo, ki bo povezal celjski Stari grad z bližnjo vzpetino, ne bo ostal le na papirju. Gradnja bi morala biti zaključena že v drugi polovici prihodnjega leta, je prepričan celjski župan Šrot. Skoraj pet milijonov evrov vreden projekt ne razdvaja le domačinov. Na nogah je tudi romska skupnost. Ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška je namreč 150.000 evrov proračunskih sredstev, sprva namenjenih za infrastrukturo v romskih naseljih, preusmerilo v gradnjo turistične brvi v Celju. Na ministrstvu sicer zagotavljajo, da je prerazporeditev zgolj začasna.

Pravilo petih sekund ne drži

07. 06. 2022 13.30

Svetovni dan varne hrane tokrat poteka z geslom Varnejša hrana – boljše zdravje. Zaradi onesnažene hrane letno zboli vsak deseti zemljan. Zapleti z zastrupitvami s hrano se lahko končajo s smrtjo, še posebej občutljivi na to so starejši in otroci, mlajši od pet let. Poznanih je že prek 200 bolezni, povezanih s hrano.

Analiza 16 vzorcev pokazala, da voda ni onesnažena

31. 05. 2022 15.28

Direktor podjetja Hydrovod Kočevje Antun Gašparac je sporočil, da so prejeli poročilo o rezultatih preiskave vzorcev vode iz vrtin in zajetij v zvezi z okoljsko nesrečo v podjetju Melamin. Rezultati ne kažejo odstopanj od predpisanih parametrov za pitno vodo.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi

28. 05. 2022 08.07

Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Nika Kovač Obami predstavila svoje delo v zadnjem letu

27. 05. 2022 09.42

Antropologinja, sociologinja, ustanoviteljica in direktorica Inštituta 8. marec ter Slovenka leta 2021 Nika Kovač je sporočila, da je bila med izbranci, ki so nekdanjemu ameriškemu predsedniku Obami predstavili, s čim vse so se ukvarjali minulo leto.