podnebna

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši
05. 11. 2024 22.30
Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

'Trump je nevarnejši.' Pred očmi Harrisove pa 'se dogaja genocid'
02. 11. 2024 07.52
Nekaj dni pred predsedniškimi volitvami v ZDA je švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg republikanca Donalda Trumpa označila za nevarnejšega kandidata. Hkrati je kritizirala sedanjo vlado ZDA zaradi politike na Bližnjem vzhodu.

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra
23. 10. 2024 17.48
Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39
Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'
03. 10. 2024 14.37
Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Golob: Prioritete do konca mandata so zdravstvo, stanovanja in podnebna politika
12. 09. 2024 07.34
Poslanci in ministri strank koalicije so se sestali na Brdu pri Kranju, kjer so pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter začrtali delo za naprej. Premier Robert Golob je uvodoma pohvalil dosedanje delo vlade, nato pa napovedal, da bodo med drugim glavne prioritete do konca mandata zdravstvo, stanovanja, podnebna politika, znanje, javne finance in pravna država.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27
Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Smrtonosna vročina: tekme izven vrhunca poletja, več menjav pri ekipnih športih
12. 08. 2024 08.49
Olimpijskih iger v Parizu je konec. Medtem ko bo francoska prestolnica še ocenjevala finančni izkupiček in druge vidike dogodka, se strokovnjaki sprašujejo o usodi prihodnjih poletnih olimpijskih iger v luči klimatskih sprememb. Kdo jih bo sploh še lahko gostil? Pa ne le olimpijske igre. Vročina vse bolj ogroža tudi druge poletne športne dogodke. Znanstvenica, ki je bdela nad odzivom na vročino na olimpijskih igrah v Tokiu, meni, da se bo nujno prilagoditi.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode
15. 06. 2024 18.04
Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Deroča voda je odnesla njegovo 15-letno prijateljico, zdaj toži naftno podjetje
31. 05. 2024 16.34
Benjamin je tvegal svoje življenje, ko je leta 2021 v poplavah poskušal rešiti svojo 15-letno prijateljico Roso. Prepričan je, da so za ekstremne podnebne dogodke, kot je bil ta, odgovorna podjetja, ki trgujejo s fosilnimi gorivi. Skupaj s še osmimi posamezniki so sprožili postopek proti naftnemu podjetju TotalEnergies, saj so prepričani, da je podjetje odgovorno za podnebne tragedije.

Posledice poplav v Braziliji se kažejo: več mrtvih zaradi leptospiroze
26. 05. 2024 11.56
V brazilski zvezni državi Rio Grande do Sul se je po grozovitih poplavah pojavila še prenosljiva bolezen leptospiroza, so potrdile oblasti. Štiri osebe so umrle zaradi te bolezni, preiskujejo pa še 800 drugih primerov. Poplave so sicer prizadele več kot 2,3 milijona Brazilcev iz 469 občin, umrlo je več kot 165 ljudi, veliko jih še pogrešajo.

Podnebni aktivisti vdrli na letališko stezo in se prilepili na tla
18. 05. 2024 09.37
Na münchenskem letališču so to jutro vladale izredne razmere. Skupina podnebnih aktivistov je namreč vdrla na vzletno-pristajalno stezo in se prilepila na tla. Posredovala je policija, ki je aretirala osem ljudi. Zaradi incidenta je bil promet na letališču začasno zaustavljen, odpovedali so okoli 60 poletov.

Med izraelskim nastopom žvižge nadomestil aplavz: je bilo občinstvo utišano?
10. 05. 2024 08.46
Splet so preplavili posnetki iz dvorane Malmö Arena, na katerih je moč slišati neodobravanje občinstva med izraelskim nastopom. Sliši se skandiranje: "Osvobodite Palestino" ter žvižge. A televizijski gledalci tega niso slišali. Še več, televizijski gledalci so slišali aplavz. Je bilo občinstvo v dvorani utišano? So organizatorji prireditve predvajali lažen aplavz? To se danes sprašuje Evropa.

Pestre evrovizijske stavnice: Hrvat izgublja, Izraelka pridobiva
10. 05. 2024 07.18
Na uradnih evrovizijskih stavnicah je prišlo do spremembe. Po nastopu v drugem polfinalu se je na drugo mesto zavihtela izraelska predstavnica Eden Golan. Pred njo je le hrvaški predstavnik Baby Lasagna, njegove možnosti za zmago so ocenjene na 38 odstotkov, Izraelka pa je trenutno na 25 odstotkih. Med prvimi petimi favoriti so še Švica, Ukrajina in Irska.

Evropa je izbrala novih deset finalistov: med njimi tudi Izrael
09. 05. 2024 23.15
Po uspehu Raiven, ki se je v prvem polfinalnem večeru s pesmijo Veronika uvrstila v finale, je znanih še preostalih deset finalistov letošnje Evrovizije, ki poteka v Malmü na Švedskem. V drugem polfinalnem večeru je nastopilo 16 držav, v finale pa so se uvrstile Latvija, Avstrija, Nizozemska, Norveška, Izrael, Grčija, Estonija, Švica, Gruzija in Armenija.

Malmö: na ulicah več tisoč propalestinskih protestnikov, tudi Greta Thunberg
09. 05. 2024 15.25
V švedskem Malmöju se bo začel drugi polfinalni izbor 68. tekmovanja za pesem Evrovizije. Za uvrstitev v sobotni finale se bodo potegovali predstavniki 16 držav, največ oči pa je uprtih v nastop predstavnice Izraela. Med vajo so jo izžvižgali, domnevno pa je dobila tudi nasvet, naj do nastopa raje ostane v hotelski sobi. Na ulicah Malmöja se je medtem zbralo okoli 5000 protestnikov, ki zahtevajo izključitev Izraela z Evrovizije. Pridružila se jim je tudi podnebna aktivistka Greta Thunberg.

Bančni sistem ostaja stabilen, kibernetsko tveganje zvišano
06. 05. 2024 13.58
Bančni in celoten finančni sistem v Sloveniji ostajata stabilna, splošna raven sistemskih tveganj se še naprej znižuje in je na nizki do zmerni ravni. Tako ugotavlja Banka Slovenije v najnovejšem poročilu o finančni stabilnosti, v katerem pa zaradi okrepljenih geopolitičnih trenj in nedavnih dogodkov opozarja na povečano kibernetsko tveganje.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00
Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Priprave na protest kmetov se nadaljujejo, Policija pričakuje zastoje
15. 03. 2024 08.18
Kmetijske organizacije in kmetijsko ministrstvo so zbližali stališča glede protestnih zahtev kmetov, končna odločitev glede za torek napovedanega protesta pa bo znana v ponedeljek. Do takrat bodo namreč kmetje preučili obravnavane rešitve, če jih bodo sprejeli, pa bodo z ministrstvom podpisali sporazum o izpolnitvi protestnih zahtev. Na policiji pričakujejo, da bo na določenih odsekih cest in mestnih ulicah, predvsem na širšem območju centra mesta Ljubljane, v času protesta lahko oviran promet.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?
20. 01. 2024 07.14
Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Predsedstvo COP28 zamuja z objavo dogovora, v bližini so se zbrali protestniki
12. 12. 2023 10.35
Med čakanjem na zaključno besedilo dogovora podnebne konference ZN, ki bi ga moralo njeno predsedstvo javno objaviti že pred dvema urama in pol, naraščajo pritiski okoljskih organizacij. Pred prostori, kjer se še vedno pogajajo in usklajujejo ministri pogodbenic, je pozno popoldne potekal tudi protest mladih z zahtevami po odpravi fosilnih goriv.

Gostitelj COP29 bo Azerbajdžan. Slovenija pri tem odigrala pomembno vlogo
09. 12. 2023 18.37
Na podnebni konferenci Združenih narodov v Dubaju (COP28) so izbrali gostitelja naslednje konference. Po zapletih, ki so zaznamovali izbiro, so države vzhodnoevropske skupine, ki so morale predlagati gostiteljico COP29 iz svojih vrst, dosegle dogovor, da bo to Azerbajdžan. Pomembno vlogo pri tem je imela tudi Slovenija.

COP28: Bogate države v sklad doslej nabrale za manj kot odstotek potreb
07. 12. 2023 10.29
Sklad za izgube in škodo, o katerem so se dogovorili ob odprtju podnebnega vrha COP28 v Dubaju, so označili za zgodovinsko potezo. Za pokrivanje škode in izgub, ki so jih podnebne spremembe že, ali jih še bodo povzročile, in večjo odpornost nanje, bi države v razvoju potrebovale na leto več kot 371 milijard evrov. A najbogatejše države na svetu, ki so tudi najbolj odgovorne za večino emisij CO2, so se doslej zavezale, da bodo v sklad namenile le okoli 650 milijonov evrov. To pa bi pokrilo manj kot odstotek potreb.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev
05. 12. 2023 08.16
Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Pirc Musarjeva: Slovenija bo podnebno varnost uvrstila na vrh programa
03. 12. 2023 14.46
"Če ne zavarujemo podnebja, ne moremo nahraniti ljudi in preprečiti nastanka vse več konfliktov," je dejala predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar na konferenci Organizacije združenih narodov o podnebnih spremembah. Napovedala je tudi, da bo Slovenija podnebno varnost uvrstila na vrh svojega programa, vključno s prehransko varnostjo.

Papeža ne bo na podnebno konferenco, načrte mu je prekrižal akutni bronhitis
01. 12. 2023 11.23
Papež Frančišek trpi za akutnim bronhitisom, zato se ta teden ne bo mogel udeležiti konference ZN o podnebnih spremembah v Dubaju. Kljub bolezni mu sicer še vedno uspeva opraviti nekatere svoje obveznosti, ohranil pa je tudi kanček humorja. Na začetku avdience z udeleženci simpozija o etiki in zdravstvu, se je namreč pošalil: "Še sem živ."

Revne države dobile prvo bitko za 'podnebni' denar razvitih
01. 12. 2023 07.48
Že prvi dan podnebnega vrha, ki letos poteka v Dubaju, je spisal zgodovino. Zdi se, da so revne države, ki so najbolj na udaru podnebnih sprememb, končno le zmagale prvo bitko v 30-letnem boju za 'podnebni denar'. Tako so razvite države sprejele prelomno odločitev in končno vzpostavile sklad za izgube in škode, o katerem so se dogovorile na lanski podnebni konferenci. Denarnico so najbolj odprli Združeni Arabski emirati, ki se soočajo s številnimi kritikami, in Nemčija. Še več naj bi prispevala EU.

Leto 2023 bo najbolj vroče leto: izgubljamo tekmo s časom za reševanje ledenikov
30. 11. 2023 13.07
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in zahtevala nujno ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev globalnega segrevanja. Prav tako je organizacija opozorila na porast toplogrednih plinov ter rekordne temperature morske površine in dvig morske gladine.

Papež vidno izčrpan: Še vedno se ne počutim dobro
29. 11. 2023 15.37
Papež Frančišek se je kljub slabemu počutju zaradi simptomov gripe udeležil tedenske splošne avdience v Vatikanu. Na sprejemu je bil 86-letnik videti utrujen in je zvenel zadihano. "Še vedno se ne počutim dobro," je po poročanju tujih tiskovnih agencij potožil prvi mož katoliške cerkve.