podnebna

'Prostovoljci, ki imajo vozniško dovoljenje': aktivisti želijo ohromiti avtoceste
25. 02. 2023 22.04
Aktivistična skupina Zadnja generacija naj bi v internih strateških dokumentih opisovala vse bolj radikalne metode, poročajo nemški mediji. Skupina, ki je v Nemčiji že povzročila kar nekaj težav, naj bi imela za naslednjo tarčo predvidene avtoceste, cilj pa je upočasnitev prometa.

Veliko Nobelovih nominirancev za mir povezanih z vojno v Ukrajini
23. 02. 2023 09.07
Število nominacij za Nobelovo nagrado za mir se je v primerjavi z lanskim letom močno zmanjšalo vendar je v obravnavi še vedno več kot 300 imen. Zdi se, da je večina nominirancev povezana s skoraj leto dni trajajočo vojno v Ukrajini.

Richarda Lugnerja bo na opernem plesu spremljala Jane Fonda
26. 01. 2023 15.32
Dunajskega podjetnika in enega najbolj znanih obiskovalcev dunajskega opernega plesa Richarda Lugnerja bo na letošnji prireditvi, ki bo potekala 16. februarja, spremljala ameriška igralka, podnebna aktivistka in ikona fitnesa Jane Fonda. "Je odlična ženska, ki je v svojem življenju veliko dosegla," je o 85-letni oskarjevki dejal 90-letnik.

'Ura sodnega dne je alarm za celo človeštvo'
24. 01. 2023 20.15
Ura je zdaj 90 sekund do polnoči – najbližje globalni katastrofi, kar je bila kdaj koli prej. V združenju Bulletin of the Atomic Scientists pravijo, da ruske "slabo prikrite grožnje z uporabo jedrskega orožja opominjajo svet, da je stopnjevanje konflikta strašno nevarno".

Fotografije, ki so zaznamovale minuli teden
22. 01. 2023 09.00
Za dobrodošlico novemu tednu nas je pozdravil sneg, ki je poskrbel za veliko veselja, pa tudi za kolaps na slovenskih cestah. Ljubljančani so se borili za svoja drevesa, v Zidanem Mostu pa so dva tedna po železniški nesreči dvignili prevrnjeni vagon. Najzahtevnejša naloga jih sicer še čaka. V Davosu se je zbrala gospodarska elita, medtem pa so iz Ukrajine poročali o novem zločinu: raketa, ki je padla na stanovanjski blok, je ubila najmanj 45 ljudi.

Svetlobno onesnaževanje: Vedno manj zvezd lahko vidimo s prostim očesom
20. 01. 2023 08.20
Število zvezd, ki jih lahko vidimo s prostim očesom, se je v zadnjem desetletju močno zmanjšalo. Vzrok za to je tako imenovan "žarek na nebu", ki ga povzroča umetna razsvetljava. Nebesni sijaj se je eksponentno povečal zaradi rasti prebivalstva, širjenja naselij in uvajanja novih tehnologij razsvetljave. Značaj nočnega neba je zdaj drugačen, kot je bil v času, ko sta se razvijala življenje in civilizacija, so znanstveniki zapisali v reviji Science.

Odšla še zadnja protestnika, vas bodo podrli in začeli z rudarjenjem
16. 01. 2023 15.02
Iz vasi Lützerath na zahodu Nemčije, ki jo zaradi nasprotovanja širitvi tamkajšnjega premogovnika že več dni zasedajo in tam protestirajo podnebni aktivisti, so policisti danes iz enega od predorov v vasi evakuirali še zadnja dva protestnika. Vas, ki je v lasti energetskega velikana RWE, bodo zdaj podrli in naredili prostor za predvideno širitev.

Greta protestirala z Nemci, spremenjeno vasico označila za 'Mordor'
14. 01. 2023 21.41
V bližini nemške vasice Lützerath na zahodu države so se danes nadaljevali protesti proti širitvi tamkajšnjega premogovnika in posledičnemu rušenju celotne vasi. Shoda se je udeležila tudi švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg, ki je v Lützerath sicer prispela že v petek, in kritizirala nemško stranko Zeleni, saj podpirajo rušenje. Spremenjeno vasico je označila za Mordor, temno deželo v Gospodarju prstanov.

Podpora nemškim okoljskim aktivistom: 'Še pomnite Družmirja?'
13. 01. 2023 13.21
V podporo okoljskim aktivistom, ki so več mesecev branili vas Lützerath na zahodu Nemčije, da bi preprečili širjenje premogovnika, so se pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani zbrali Mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da Nemčija, država z največjim ogljičnim odtisom v Evropi, ne jemlje resno podnebne krize. "Da bodo še naprej kopali premog, želijo uničiti vas, kot smo nekdaj bili priča tudi v Šaleški dolini. Še pomnite Družmirja?"

'Ekipo sem oblikovala po kriteriju strokovnosti, profesionalnosti in referenc'
20. 12. 2022 08.51
Nataša Pirc Musar se s seznanitvijo z zadevami, ki jo čakajo, pripravlja na prevzem funkcije predsednice države. V Državnem zboru bo na svečani seji zaprisegla v četrtek popoldne, opolnoči pa bo tudi uradno začela petletni mandat. Znano pa je tudi, kdo bodo člani njene ekipe.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa
20. 11. 2022 07.41
Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Teden skozi fotografski objektiv
19. 11. 2022 17.15
V preteklem tednu je Slovenija dobila prvo predsednico države. To je postala Nataša Pirc Musar, kandidat SDS Anže Logar pa je kljub porazu beležil dober rezultat. V drugem krogu volitev je namreč prejel več glasov, kot sta jih na aprilskih volitvah v državni zbor stranki SDS in NSi skupaj. V nedeljo je medtem v Turčiji odjeknila eksplozija, v Iranu so se nadaljevali protesti, na Poljsko pa je priletela raketa. Kralj Karel III. je praznoval svoj prvi rojstni dan na prestolu, švedska babica se je na podnebno konferenco v Egiptu odpravila kar s kolesom, na pot pa je po več mesecih naposled le krenila tudi raketa Artemis. Katere foto utrinke so v svoje objektive še ujeli fotografi?

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25
Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Švedska babica s kolesom v Egipt: prekolesarila 8000 kilometrov
15. 11. 2022 12.08
Dorothee Hildebrandt se je v želji po odločnejših ukrepih za zaščito podnebja s kolesom iz Švedske odpravila v egiptovski Šarm el Šejk, kjer poteka podnebna konferenca COP27. 72-letna Švedinja je za pot potrebovala štiri mesece, na cilju pa se ji je na kratki vožnji pridružil tudi egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?
13. 11. 2022 21.06
Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub
09. 11. 2022 18.49
Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'
07. 11. 2022 06.13
V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Zapor za aktivista, ki sta se lotila slike Vermeerja Dekle z bisernim uhanom
03. 11. 2022 12.12
Nizozemsko sodišče je podnebna aktivista v sredo obsodilo na dva meseca zapora, od tega enega pogojno, ker sta se znesla nad sliko nizozemskega baročnega slikarja Johannesa Vermeerja Dekle z bisernim uhanom.

'Vemo, da ljudje v Somaliji umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati'
30. 10. 2022 09.00
Govorili smo z Jamesom Elderjem, tiskovnim predstavnikom Unicefa v Ženevi. James se je ravno vrnil iz Somalije in nam poročal o resnosti stanja v tej afriški državi. V Somaliji se zaradi hude akutne podhranjenosti zdravi 44.000 otrok. "Situacija je grozljiva. Če je leta 2011 umrlo 260.000 ljudi, je trenutno v državi prizadetih dvakrat toliko posameznikov. Kaže, da se bo situacija poslabšala in ne poboljšala," je opozoril Elder. Vseeno pa tiskovni predstavnik Unicefa meni, da se težave da rešiti. "Vemo, da ta trenutek ljudje umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati. Zgodnja akcija je ta, ki je ključna," je bil jasen humanitarni delavec.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija
27. 10. 2022 13.54
Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

Po napadu aktivistov na Monetovo sliko znana prva ocena škode
26. 10. 2022 13.57
V muzeju Barberini so po nedeljskem napadu podnebnih aktivistov, ki sta v sliko senenih kopic francoskega slikarja Clauda Moneta zalučala pire krompir, pripravili prvo oceno škode. Kot so sporočili, ta dosega petmestni znesek. Direktorica muzeja Ortrud Westheider je napovedala, da bo preučila odškodninske zahtevke proti aktivistoma.

Zakaj 'podnebni aktivisti' svoje dlani lepijo na svetovne umetnine?
22. 10. 2022 07.00
Zadnjih nekaj mesecev se je zvrstilo kar nekaj podobnih aktivističnih gest, v katerih so si tako imenovani podnebni aktivisti dlani prilepili na ene najbolj znanih in priznanih umetnin na svetu. Zadnji primer se je zgodil v Avstraliji, kjer sta si dva protestnika dlani prilepila na zaščitno steklo Picassove slike, s svojo gesto pa sta opozarjala na enega najbolj perečih problemov: klimatske spremembe.

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec
20. 10. 2022 21.16
V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00
Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Pahor nemškemu predsedniku podelil najvišje državno odlikovanje
13. 10. 2022 15.20
Predsednik republike Borut Pahor je v okviru uradnega obiska v Nemčiji svojemu nemškemu kolegu Frank-Walterju Steinmeierju podelil najvišje slovensko državno odlikovanje za osebne zasluge za poglobitev vsestranskih odnosov med Slovenijo in Nemčijo, so sporočili iz Pahorjevega urada.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'
08. 10. 2022 07.00
Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Nataša Pirc Musar
05. 10. 2022 11.43
54-letna Nataša Pirc Musar nastopa kot neodvisna kandidatka z zbranimi več kot 5.000 podpisi volivk in volivcev.

Zmagovalka med fotografijami prvič brez upodobljenega človeka
01. 10. 2022 17.57
Prvič v zgodovini mednarodnega fotografskega natečaja World Press Photo je zmagala fotografija, na kateri ni upodobljenega človeka. Na križih upodobljena oblačila predstavljajo spomin na indijanske otroke, ki so umrli v kanadski šoli Kamloops, kamor so jih prisilno vpisali z namenom asimilacije. "Fotografija predstavlja tihi trenutek globalnega obračuna z zgodovino kolonializma," je zapisala žirija.

Podnebni aktivist prekinil tekmo: stekel je na igrišče in si zažgal roko
23. 09. 2022 18.46
Podnebni aktivist je v Londonu prekinil tekmo teniškega turnirja. Med dvobojem je stekel na igrišče, se usedel poleg igralne mreže in si zažgal roko. Moški je nato zaradi bolečin pričel kričati in se kmalu po vžigu tudi sam pogasil. Med incidentom je nosil majico z napisom "Stop privatnim letom v Združenem kraljestvu". Podnebni aktivisti so sicer izvedli več globalnih protestov. Okoli 20.000 protestnikov so našteli v Berlinu, okoli 12.000 na Dunaju, nekaj tisoč udeležencev shodov pa v Italiji.