podnebne spremembe

Pirc Musarjeva in Logar še zadnjič pred volitvami iz oči v oči

11. 11. 2022 19.12

Nataša Pirc Musar in Anže Logar sta se soočila še zadnjič pred volitvami. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo je bolj neodvisen, kdo manj? In kakšen nahrbtnik nosita, tudi skozi prizmo aktualnega dogajanja, ki močno razburja in tudi skrbi slovenske državljanke in državljane. Dotaknila sta se tudi muzeja osamosvojitve ter seveda pereče teme o davčnih oazah.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Zadnji dan kampanje: številka 1 ali številka 2?

11. 11. 2022 06.00

Predsedniška kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar imata le še danes do polnoči čas za nagovor volivk in volivcev, preden nastopi volilni molk. V nedeljo bo namreč znano, kdo bo naslednik Boruta Pahorja. Oba kandidata smo še pred zaključkom kampanje prosili, da strneta misli in za konec povzameta, zakaj naj volivci obkrožijo njuno številko.

Stanje v priljubljenih Zelencih po letošnji suši zelo zaskrbljujoče

09. 11. 2022 14.25

Priljubljeni naravni rezervat Zelenci je ogrožen, opozarjajo okoljevarstveniki. Namreč, njihove meritve so pokazale, da se je ob letošnji suši stanje v rezervatu izrazito poslabšalo. Medtem na območnem zavodu za varstvo narave upajo, da gre za enkraten dogodek.

Milijarderji v letu dni povzročijo toliko emisij kot cela država

09. 11. 2022 06.00

Peščica milijarderjev s svojim slogom življenja v 365 dnevih povzroči tolikšno količino emisij kot Egipt ali Francija. V tem obdobju namreč proizvede 3 milijone ton ogljikovega dioksida. Povprečna oseba v tem času proizvede 'le' 2,7 tone. Letna računica izpusta 125 najbogatejših Zemljanov tako nanese 393 milijonov ton ogljikovega dioksida, kar je enako količini 85 milijonov avtomobilov.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami

06. 11. 2022 13.25

V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'

06. 11. 2022 09.24

Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

Dolgotrajna suša terjala na stotine slonov, gnujev in zeber

05. 11. 2022 14.08

Dolgotrajna suša v Keniji ni prizadela samo ljudi, temveč tudi živalski svet. Poginilo je na stotine slonov, gnujev in zeber. Suša je na Afriškem rogu, predvsem v Somaliji, Etiopiji in Keniji, prizadela 18 milijonov ljudi, ki se zdaj soočajo s hudim pomanjkanjem hrane. Povzročila je tudi izsušitev rečnih strug in uničenje travnikov v rezervatih za divjad.

V vroči Barceloni bi strehe pobarvali na belo. 'To ne bo dovolj'

05. 11. 2022 06.00

Na Barcelono, ki leži na severozahodni obali Sredozemskega morja, sonce sije približno 300 dni na leto. A zaradi svoje lege je prestolnica Katalonije posebej dovzetna za podnebne spremembe, sploh za vse pogostejše vročinske valove, prebivalci pa od sonca nimajo koristi. Zaradi goste poseljenosti 1,6 milijona ljudi vročino namreč občuti še bolj intenzivno. Da bi se pred njo nekoliko ubranili, znanstveniki Barcelončane pozivajo, naj strehe svojih domov prebarvajo v belo barvo.

Scholz: Kitajska naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Rusijo

04. 11. 2022 06.15

Nemški kancler Olaf Scholz je na obisku v Pekingu pozval kitajskega predsednika Ši Džinpinga, naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Moskvo, da se vojna v Ukrajini čim prej konča. Ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je pozval, naj podaljša sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Kitajski predsednik Ši Džinping pa je dejal, da obisk krepi praktično sodelovanje Kitajske in Nemčije.

Evropa: celina, ki se segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja

02. 11. 2022 21.23

V zadnjih treh desetletjih so se temperature v Evropi zvišale kar dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, kar je najhitreje od vseh celin na svetu, ugotavlja novo poročilo svetovne meteorološke organizacije v okviru ZN. V tridesetih letih se je povprečna temperatura v Evropi dvignila za približno 1,5 stopinje.

'Skupnost se sooča z izgubo pokrajine in kulturne identitete"

30. 10. 2022 15.54

Vas Shishmaref na otoku Sarichef na zahodni Aljaski je v veliki nevarnosti, da preprosto "pade" v ocean oziroma da jo voda pogoltne. Domorodna skupnost, ki tam živi brez dostopa do glavnih cest ali tekoče vode, pa je na robu izginotja. Za naraščajoče morje, poplave, erozijo in izgubo ledu in zemlje so v večini krive podnebne spremembe.

'Vemo, da ljudje v Somaliji umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati'

30. 10. 2022 09.00

Govorili smo z Jamesom Elderjem, tiskovnim predstavnikom Unicefa v Ženevi. James se je ravno vrnil iz Somalije in nam poročal o resnosti stanja v tej afriški državi. V Somaliji se zaradi hude akutne podhranjenosti zdravi 44.000 otrok. "Situacija je grozljiva. Če je leta 2011 umrlo 260.000 ljudi, je trenutno v državi prizadetih dvakrat toliko posameznikov. Kaže, da se bo situacija poslabšala in ne poboljšala," je opozoril Elder. Vseeno pa tiskovni predstavnik Unicefa meni, da se težave da rešiti. "Vemo, da ta trenutek ljudje umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati. Zgodnja akcija je ta, ki je ključna," je bil jasen humanitarni delavec.

Napadli Dekle z bisernim uhanom: prilepila sta se na sliko in se polila z juho

27. 10. 2022 16.00

Policisti so aretirali tri podnebne aktiviste, ki so v Haaškem muzeju Mauritshuis napadli znamenito sliko Dekle z bisernim uhanom. Na umetnino Johannesa Vermeerja so se prilepili z lepilom, a je pri tej aktivistični akciji niso uničili, so sporočili iz muzeja.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija

27. 10. 2022 13.54

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'

24. 10. 2022 11.20

V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

Kordiš na zadnjem mestu, Mesec: Številke niso bistvene

23. 10. 2022 18.21

Predsedniški kandidat in poslanec Levice Miha Kordiš je po pri 99% preštetih glasovnic zbral 2,80 % glasov in se uvrstil na zadnje mesto med kandidati. Kordiš je v prvih odzivih po zaprtju volišč dejal, da je bil eden izmed njegovih ciljev predsedniškemu mestu vrniti težo, ki mu pripada. Ocenil je, da je bila kampanja pred njegovim vstopom dolgočasna in oropana vsebine. Koordinator Levice Luka Mesec poudarja, da se v stranki z rezultatom Kordiša ne ob vstopu v tekmo ne danes niso zares obremenjevali. Politika je tek na dolge proge, je dejal.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki

23. 10. 2022 11.08

Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Kakšna zima nas čaka v času energetske krize?

22. 10. 2022 15.00

Države po Evropi se sprašujejo, kako bodo prebrodile energetsko krizo to zimo, ljudje pa po tihem upajo, da bodo temperature prizanesljive in s tem tudi nižji stroški za ogrevanje. In kaj pravijo meteorologi? Kako huda bo prihajajoča zima, kje jo bodo najbolj občutili in kaj lahko pričakujemo na sončni strani Alp?

Zakaj 'podnebni aktivisti' svoje dlani lepijo na svetovne umetnine?

22. 10. 2022 07.00

Zadnjih nekaj mesecev se je zvrstilo kar nekaj podobnih aktivističnih gest, v katerih so si tako imenovani podnebni aktivisti dlani prilepili na ene najbolj znanih in priznanih umetnin na svetu. Zadnji primer se je zgodil v Avstraliji, kjer sta si dva protestnika dlani prilepila na zaščitno steklo Picassove slike, s svojo gesto pa sta opozarjala na enega najbolj perečih problemov: klimatske spremembe.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki

20. 10. 2022 16.39

Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

V Nigeriji v poplavah umrlo več kot 600 ljudi

17. 10. 2022 09.52

V najhujših poplavah, ki so v zadnjem desetletju prizadele Nigerijo, je umrlo več kot 600 ljudi. Približno 1,3 milijona ljudi je moralo zapustiti svoje domove, poplave pa so uničile več kot 200.000 domov. Po besedah nigerijske ministrice za obvladovanje nesreč, so nedavne poplave postale velika katastrofa, številne države pa kljub opozorilom nanje niso bile ustrezno pripravljene. Poplave se bodo predvidoma nadaljevale do konca novembra.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'

16. 10. 2022 08.00

Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.

Aktivistki metali pločevinke juhe v eno izmed Van Goghovih slik

15. 10. 2022 14.29

Dve ženski sta bili obtoženi kaznivega dejanja škode, po tem, ko sta vrgli paradižnikovo juho čez znamenito Van Goghovo sliko Sončnice v Narodni galeriji. Iz galerije so sporočili, da je incident povzročil manjšo škodo na okvirju, vendar slika, ki je prekrita s steklom, ni bila poškodovana. Ženski, stari 21 in 20 let, bosta v soboto imeli sojenje na sodišču v Westminstru, obtoženi sta "kaznivega poškodovanja okvirja Van Goghove slike Sončnice". Na sodišču bo obravnavana še en aktivistka, obtožena poškodovanja napisa pred sedežem policije New Scotland Yard v središču Londona.

Nigerijci bežali na strehe svojih avtov, umrlo že okoli 500 ljudi

15. 10. 2022 10.22

Okoli 90.000 nigerijskih domov je potopljenih zaradi poplav v 27 od 36 zveznih držav. Poplave naj bi ubile že okoli 500 ljudi, kar 1,4 milijone pa jih je razseljenih. Stopnja uničenja in razseljenosti zaradi poplav povzroča strah pred pomanjkanjem hrane. Slabe okoljske prakse in zastarela infrastruktura so nekateri temeljni vzroki za poplave, medtem ko nigerijski uradniki pravijo, da so letošnje poplave povzročile prelivajoče se reke, padavine, ki trajajo dlje časa in izpust odvečne vode iz kamerunskega jeza Lagdo.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'

11. 10. 2022 07.24

Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.