podnebne spremembe

Z novimi ministrstvi tudi nove zaposlitve? 'To so praviloma visoke plače'

23. 06. 2022 06.00

Bomo šli zaradi odločitve o dodatnih ministrstvih na referendum? Vladajoča koalicija je namreč v parlamentu potrdila tri nova ministrstva. Vendar ali Slovenija res potrebuje 20 ministrstev? Mnenja so deljena. Opozicija odločno, da gre le za nepotrebno bohotenje državne uprave. Golobova Svoboda pa po drugi strani: ta tri ministrstva nam bodo omogočila, da izpolnimo predvolilne obljube, ki smo jih dali.

Del Bangladeša se spopada z najhujšimi poplavami v zadnjih 122 letih

22. 06. 2022 12.38

Zaradi močnega deževja, poplav in udarov strel je v zadnjem tednu v Indiji in Bangladešu umrlo vsaj 100 ljudi, ocenjujeta vladi obeh držav. Trenutne poplave na tem območju so najhujše v zadnjih 122 letih, zaradi podnebnih sprememb pa naj bi bile tudi vse pogostejše.

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu

22. 06. 2022 14.27

Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.

Vročinski val se širi po Evropi, italijanski Lacij razglasil izredne razmere

20. 06. 2022 17.02

Zahodna Evropa se še naprej sooča z vročinskim valom. V osrednji italijanski deželi Lacij so oblasti zaradi suše razglasile izredne razmere, kar jim bo olajšalo sprejetje ukrepov za varčevanje z vodo. V Španiji so zaradi požarov evakuirali okoli 1000 ljudi iz 12 vasi v pokrajini Navarra. Vročinski val naj bi sredi tedna zajel tudi Grčijo.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Energetska kriza: manj elektrike za Avstralce

16. 06. 2022 16.41

Avstralija se zadnji mesec spopada z energetsko krizo, zato je avstralski operater energetskega trga odredil začasno ustavitev trga. Osem milijonov avstralskih prebivalcev pa je bilo pozvanih, naj z elektriko varčujejo. Z ukrepom operater želi energetski trg ponovno stabilizirati in zmanjšati tveganje za izpade električne energije.

Združeni narodi: število razseljenih po svetu preseglo 100 milijonov

16. 06. 2022 11.02

Po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce je število razseljenih oseb po svetu prvič preseglo 100 milijonov, kar je največje število razseljenih oseb od druge svetovne vojne. Hkrati komisariat opozarja, da bi se zaradi vojne v Ukrajini in svetovnega pomanjkanja hrane lahko njihovo število še povečalo.

Raziskava računskega sodišča: dostop in razlike v cenah občinskih storitev

15. 06. 2022 10.48

Računsko sodišče je med 212 slovenskimi občinami izvedlo raziskavo o težavah njihovih prebivalcev pri dostopanju do storitev splošnega pomena. Izkazalo se je, da največ težav zaznavajo na področjih, na katera nimajo neposrednega vpliva (ukinjanje bankomatov), področjih, kjer to zahteva velike finančne vložke v infrastrukturo (slabe cestne povezave), in na področjih, ki so sistemsko pomanjkljivo urejena (težave pri izbiri osebnega zdravnika). Raziskava o cenah storitev in pristojbinah, ki jih zaračunavajo občine, pa je pokazala, da so največje razlike na področju komunalnega prispevka in odvajanja ter čiščenja komunalnih odpadnih voda.

Več članic EU, tudi Slovenija: Cilje za podnebne spremembe moramo doseči

15. 06. 2022 10.21

Deset držav članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, je v odprtem pismu posvarilo pred zniževanjem ambicioznosti podnebnega svežnja Pripravljeni na 55. To bi lahko po njihovem mnenju preprečilo, da bi dosegli podnebne cilje EU.

Španija na udaru vročinskega vala, Francija se nanj pripravlja

13. 06. 2022 17.22

Španijo je zajel vročinski val, ki naj bi v prihodnjih dneh dosegel ekstremne vrednosti, medtem ko se Francija nanj še pripravlja. Meteorologi za nenavadno visoke temperature krivijo globalno segrevanje. Temperature se po njihovih ocenah tudi ponoči ne bodo spustile pod 20 stopinj Celzija.

Lahko krompir pogrevamo?

11. 06. 2022 07.00

Krompir imamo Slovenci v podzavesti, je dobro in zdravo živilo. In za zdaj še relativno poceni, kar ni nepomembno v času, ko cene hrane izredno rastejo. Kakšen pa sploh je slovenski krompir, kako ga lahko pripravljamo, kako nanj vplivajo podnebne spremembe in kakšnega bomo jedli v prihodnosti?

'Eksplozija smrti med otroki' na Afriškem rogu neizbežna

07. 06. 2022 17.05

Če poleg vojne v Ukrajini svet ne bo razširil svojega pogleda na krizo na Afriškem rogu in nemudoma ukrepal, tej regiji grozi "eksplozija smrti med otroki," so opozorili pri Unicefu. Stroški terapevtske hrane za zdravljenje otrok s hudo akutno podhranjenostjo občutno rastejo, zato bo organizacija potrebovala dobrih 11 milijonov evrov več, kot je sprva načrtovala.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

V antarktični 'reki' pod ledom odkrili skriti svet morskega življenja

06. 06. 2022 12.38

Novozelandski znanstveniki so med preiskavo taljenja ledene police, ki ga povzročajo podnebne spremembe, odkrili skriti svet morskega življenja.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Zagorele hiše: 'Letošnje poletje bo zelo težko'

05. 06. 2022 10.30

Grški gasilci so po dolgih urah le obvladali velik gozdni požar na jugu Aten. Več sto lokalnih prebivalcev v predmestju Ano Voulo je sicer moralo zaradi oblakov gostega dima zapustiti svoje domove. Ogenj je zajel in poškodoval več hiš.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Scholz: Putin ne bo diktiral miru

26. 05. 2022 13.16

Ruski predsednik Vladimir Putin ne bo mogel diktirati miru v vojni, v kateri ne bo zmagal, je na zasedanju Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu dejal nemški kancler Olaf Scholz. Po njegovih besedah je Putinu spodletelo pri vseh strateških ciljih, ki si jih je zadal glede Ukrajine.

Pahor predlaga Goloba za mandatarja

23. 05. 2022 06.12

Predsednik republike Borut Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin v pismu obvestil predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, da Državnemu zboru predlaga Roberta Goloba za mandatarja za sestavo vlade. V pogovori z vodji poslanskih skupin novoizvoljenega DZ je namreč nedvoumno ugotovil, da Golob uživa potrebno podporo za izvolitev, ta volja je izkazana tudi s podpisi 53 poslancev. Golob pa napoveduje, da bi lahko v jeseni iskali širše sodelovanje - programsko koalicijo - za ustavno večino o določenih vprašanjih, kot je sprememba ustave ali pokojninska reforma.

Nemški minister za gospodarstvo opozoril na svetovno recesijo

23. 05. 2022 12.44

Nemški gospodarski minister je v Davosu poudaril, da se bo treba hkrati spopasti z vsaj štirimi medsebojno povezanimi krizami, pri čemer je omenil visoko inflacijo, energetsko krizo, pomanjkanje hrane in podnebne spremembe. Če voditelji ne bodo uspeli rešiti nekaterih glavnih svetovnih gospodarskih problemov, svet čaka recesija, je opozoril.

'Država naj prostovoljcem zagotovi ustrezno infrastrukturo'

23. 05. 2022 06.19

Slovenska filantropija, ki si prizadeva za večjo prepoznavnost prostovoljstva, do nedelje že tradicionalno organizira 23. nacionalni teden prostovoljstva. V ta namen bodo po Sloveniji ves teden potekali različni dogodki, na filantropiji pa ob tem pozivajo državo, naj prostovoljcem zagotovi ustrezno infrastrukturo za delo.

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...

22. 05. 2022 11.56

90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

Poplave opustošile dele Bangladeša, primanjkuje pitne vode in hrane

22. 05. 2022 11.14

Močno deževje je v delih Bangladeša in Indije povzročilo obsežne poplave, ki so prizadele na milijone ljudi in zahtevale najmanj 57 žrtev. Po navedbah oblasti na severovzhodu Bangladeša beležijo najhujše poplave v 20 letih. Številni prebivalci so obtičali na poplavljenih območjih brez pitne vode, hrane in elektrike.

V Avstraliji zmaga laburistov, nekateri na volišča kar v kopalkah

21. 05. 2022 12.31

Na parlamentarnih volitvah v Avstraliji je trenutna konservativna vlada pod vodstvom premierja Scotta Morrisona utrpela poraz, zmaga gre v roke laburistov. Udeležba na volitvah je sicer obvezna, skoraj polovica vseh volilnih upravičencev pa je glasovala predčasno. Ostali so se na volišča odpravili na dan volitev, nekateri tudi v kopalkah.

Kmet toži Volkswagen: od 1983 so vedeli za posledice emisij

21. 05. 2022 11.26

Nemški ekološki kmet trdi, da so emisije iz Volkswagna prispevale k podnebnim spremembam in so zato odgovorne za škodo na njegovi kmetiji. Nemško sodišče je izrazilo dvom o upravičenosti primera, okoljevarstveniki pa kmeta podpirajo.

Ukrajinske borce iz Azovstala odpeljali v rusko ujetništvo

19. 05. 2022 10.05

Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah Moskve je velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck.

Vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni

18. 05. 2022 11.54

V najnovejšem poročilu o stanju podnebja Združeni narodi opozarjajo, da so vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni. Generalni sekretar organizacije Antonio Guterres je ob tem opozoril, da globalni energetski sistem ne deluje in človeštvo žene v podnebno katastrofo.

Peščeni vihar v bolnišnico spravil 2000 ljudi in vzel sedem življenj

16. 05. 2022 16.56

Ustavljen letalski promet, zaprte šole in uradi ter polne bolnišnice. To je bilanca peščenega viharja, ki je znova udaril po Bližnjem vzhodu. Najmanj 2000 ljudi je moralo zaradi težav z dihanjem v Iraku poiskati zdravniško pomoč, v sosednji Siriji pa je peščeni vihar zahteval življenja sedmih ljudi. To je že osmi peščeni vihar, ki je od sredine aprila prizadel Irak. Na Bližnjem vzhodu so peščeni viharji sicer običajni, vendar se je njihova intenziteta v zadnjih letih povečala. Prekomerno izkoriščanje rek, gradnja jezov in izsekavanje gozdov naj bi bili glavni krivci za pogostejše in bolj uničujoče viharje.

Most v Pakistanu odnesle poplave, ki so posledica taljenja ledenikov

12. 05. 2022 06.00

Pakistan je v primežu vročinskih valov. Zaradi visokih temperatur so se naglo stalili ledeniki na severu Pakistana, kar je povzročilo obsežne poplave. Med drugim je v regiji Gilgit-Baltistan narasla reka spodkopala temelje mosta, ki se je nato zrušil.