podnebne spremembe

Beluge in tjulnji se prilagajajo na podnebne spremembe. Slednji manj uspešno
06. 03. 2019 17.04
Tjulnji in kiti na Arktiki so zaradi podnebnih sprememb, ki spreminjajo njihovo naravno okolje, primorani spremeniti svoje prehranjevalne navade. Od učinkovitosti prilagoditve pa bo odvisno njihovo preživetje, so zapisali strokovnjaki v nedavni raziskavi.

'Ko pride rušilni tornado, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne'
04. 03. 2019 14.57
Po uničujočih tornadih, ki so pustošili v ameriški Alabami in za seboj pustili 23 smrtnih žrtev, smo se pogovarjali s slovenskim lovcem na nevihte in fotografom Markom Korošcem, ki je že bil priča tako obsežnim tornadom: "Ko rušilni tornado pride v mesto, ne izbira, ali so hiše dobro grajene ali ne. Ko veter doseže hitrosti 300 kilometrov na uro ali več, ni objekta, ki to preživi."

Šarec: V mnogih primerih so podražitve neupravičene
04. 03. 2019 13.55
Premier Marjan Šarec na začetku marčevske redne seje državnega zbora odgovarja na vprašanja poslancev. Med glavnimi temami pa vse od priprav na novo finančno in gospodarsko krizo, pred kratkim predstavljeni novi davčni reformi, dviga cen javnih storitev do prihodnjega dela na okoljskem ministrstvu ter pokojninske reforme.

Ali vse bolj opazne podnebne spremembe že kažejo zobe?
02. 03. 2019 10.22
Bili smo še v februarju in namerili tudi 24 stopinj Celzija. Rekordi padajo. Se je vremenu res popolnoma zmešalo? Ponekod so ljudje že na plažah, sončijo se, kajtajo. A kaj to pomeni? Nas mora skrbeti? Nas čaka katastrofa, ki si jo sami kuhamo? Se bomo borili za vodo, hrano, osebno varnost?

Hunt se je Pahorju opravičil za besede glede Slovenije
27. 02. 2019 06.32
Predsednik republike Borut Pahor se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Veliki Britaniji, med katerim se bo v četrtek sešel z britansko kraljico Elizabeto II. Namen obiska, v ospredju katerega bo brexit, je utrditi prijateljske odnose med državama. Sešel se je s princem Edwardom in zunanjim ministrom Jeremyjem Huntom, ki se je opravičil za besede glede Slovenije.

Kaj Lebnov odhod pomeni za SMC in kaj za vladno koalicijo?
27. 02. 2019 18.51
Breme afere z maketo je bilo pretežko, Jure Leben je odstopil. In Marjanu Šarcu napisal: Naj zadnji vendarle ugasne luč! V opoziciji sicer različno ocenjujejo ponujeni Lebnov odstop. Ostro je dinamiko odhodov iz vlade ocenil prvak SDS Janez Janša.

Dan po rekordu nov rekord
26. 02. 2019 17.14
Podobno kot pri nas so tudi v Veliki Britaniji temperature vse prej kot zimske, oziroma vsaj običajne za konec februarja. V severozahodnem Walesu so meteorologi namreč izmerili nov rekord –20,8 stopinje Celzija.

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva
17. 02. 2019 11.33
Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.

Kmet Budi bi moral za plačo ameriškega direktorja delati več kot 5000 let
01. 02. 2019 08.47
Vedno glasnejši postajajo pozivi civilne družbe, da moramo spremeniti pravila trenutne globalizacijske tekme, ki spodbuja neenakost in ustvarja grozljive posledice. Si predstavljate, da si trenutno zgolj 26 milijarderjev lasti toliko kot revnejša polovica svetovnega prebivalstva? Bo torej kadarkoli prišel trenutek, ko bo manjši kmetovalec iz Kenije vreden toliko kot korporativni direktor z Manhattna?

16-letna okoljska aktivistka potrkala na vest svetovne elite v Davosu
26. 01. 2019 07.00
"Hočem, da čutite strah, ki ga sama čutim vsak dan. Hočem, da ukrepate, kot da gori hiša." Tako je na vest svetove elite potrkala 16-letna švedska okoljska aktivistka, ki je nagovorila zbrane na Svetovnem gospodarskem forumu. O tem, kako uspešno se prilagajamo na podnebne spremembe, smo se pogovarjali tudi s klimatologinjo, doktorico Lučko Kajfež Bogataj.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi
25. 01. 2019 09.28
"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.

'Ura do sodnega dne' še vedno kaže dve minuti do polnoči
25. 01. 2019 12.48
Skupina jedrskih znanstvenikov in nekdanji guverner Kalifornije Jerry Brown so v Washingtonu dramatično razkrili, da simbolična "ura do sodnega dne" še vedno kaže na dve minuti do polnoči. Opolnoči pa bo v tem primeru, kot opozarjajo, konec vsega gorja zaradi jedrske vojne in podnebnih sprememb.

'Bitka bo končana, ko bo vlada razveljavila koncesijo o energetski izrabi reke Mure'
23. 01. 2019 14.31
"Strokovnjaki so že v 80 letih dejali, da hidroelektrarne na Muri niso sprejemljive. Enako ugotavljajo še danes," pravi Sonja Bezjak, ki aktivno sodeluje pri aktivnostih za zaščito reke Mure. Minister Leben si je po mnenju okoljevarstvenikov v Veliki Polani privoščil populistično in zavajajočo izjavo, ki je po njihovem daleč od zagotovila, da hidroelekrarn na Muri zares ne bo.

Svetovna elita v Davos na razprave o okolju z rekordnimi 1500 zasebnimi leti
23. 01. 2019 12.59
Na Svetovni gospodarski forum v Davos in tudi razprave o podnebnih spremembah in spopadanju z njimi bo svetovna elita večinoma priletela kar z zasebnimi letali. Število zasebnih letov v to švicarsko mesto bo letos namreč rekordno.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost
23. 01. 2019 06.00
Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Od svilne ceste čez milijone mrtvih do 'globalizacije na steroidih'. Kam zdaj?
22. 01. 2019 10.47
"Elite, katerih pogled ne seže dlje, kot do prihodnjih volitev ali četrtletnega poročila, ne morejo biti ocenjene kot vredne zaupanja," pravi šef Svetovnega gospodarskega foruma Klaus Schwab. Udeleženci ene najprestižnejših konferenc na svetu bodo sicer letos razpravljali o globalizaciji 4.0. oziroma o oblikovanju globalne arhitekture v času četrte industrijske revolucije.

Led na Grenlandiji od leta 2003 izginja štirikrat hitreje
22. 01. 2019 10.07
Led na Grenlandiji se tali hitreje kot pričakovano, razkriva nova študija. Od leta 2003 se je hitrost izginjanja ledu povečala kar za štirikrat. Z globalnim segrevanjem izginjajo vedno večje količine ledu, kar pa prispeva k dvigu morske gladine.

Bo vaša skodelica jutranje kave postala prestiž?
19. 01. 2019 07.00
Si jutra ne predstavljate brez skodelice dišeče kave? Nove raziskave ljubiteljem kave napovedujejo temno prihodnost. Kar 60 odstotkom divjih vrst kavovcev namreč grozi izumrtje, kar lahko v prihodnosti vpliva tudi na gojene vrste kavovcev, ki po pripravi končajo v naši kavni skodelici.

WHO: Nasprotniki cepljenja ena od desetih največjih groženj zdravju v 2019
17. 01. 2019 13.00
Svetovna zdravstvena organizacija je sestavila seznam desetih največjih nevarnosti za zdravje svetovnega prebivalstva v letu 2019. Med njimi so tudi nasprotniki cepljenja.

Antarktika izgublja šestkrat več ledu, izginjajo deli 'imuni na spremembe'
15. 01. 2019 17.42
Antarktika je v zadnjih letih izgubila po več kot 250 milijard ton ledu na leto, kar je šestkrat več kot pred 40 leti, so ugotovili znanstveniki. Zaradi taljenja ledu na tej celini pa se je gladina svetovnih oceanov med letoma 1979 in 2017 zvišala za 1,4 centimetra, so navedli.

'Imamo dokaze, da se oceani segrevajo mnogo hitreje'
11. 01. 2019 10.42
Segrevanje oceanov je pomemben kazalec podnebnih sprememb, ki ogroža raznolikost morskih živalskih vrst in preskrbo s hrano. Pretekle študije so dokazovale, da je v zadnjih letih pri globalnem segrevanju nastal premor, zadnje ugotovitve, objavljene v ameriški znanstveni reviji Science, trdijo nasprotno – premora ni.

Nam bodo tartufe s krožnikov odvzele podnebne spremembe?
05. 01. 2019 07.00
Eno najdražjih živil na svetu in za povrh še afrodiziak. Vse to so tartufi, ki jim grozi izumrtje, ugotavljajo britanski znanstveniki. S krožnikov nam jih bodo odvzele podnebne spremembe. Zaradi vse pogostejših suš in višjih temperatur bi lahko s planeta izginili do konca stoletja. Še pred tem pa bo pomanjkanje tartufov njihovo že tako visoko ceno pognalo v nebo.

Slovenija v boj proti podnebnim spremembam: v skladu skoraj 150 milijonov evrov
02. 01. 2019 08.37
V sklad za podnebne spremembe se bo v letu 2019 steklo okoli 64 milijonov evrov, iz letošnjega leta pa se bo vanj preneslo še dodatnih 84 milijonov evrov, tako bo v letošnjem letu v skladu za ukrepe blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje na voljo 148 milijonov evrov, so sporočili z Ministrstva za okolje in prostor.

Dvoživko, ki glavo zakoplje v pesek, poimenovali po Donaldu Trumpu
19. 12. 2018 08.53
Pred kratkim odkrito dvoživko, ki zakoplje glavo v pesek, so poimenovali po predsedniku ZDA Donaldu Trumpu.

'Države so dobile premalo domače naloge'
17. 12. 2018 11.49
Globalna podnebna konferenca v poljskih Katovicah ni dosegla osnovnega namena, ocenjuje geograf in ekolog Dušan Plut. Podobnega mnenja so tudi v nevladni organizaciji Umanotera, kjer poudarjajo, da so v Katovicah kratkoročni interesi držav prevladali nad znanostjo. Z izkupičkom podnebnih pogajanj je nezadovoljen tudi minister za okolje in prostor Jure Leben.

Osamljeni George pomaga razvozlavati skrivnosti dolgega življenja
08. 12. 2018 07.00
Zadnji predstavnik galapaških orjaških želv – Osamljeni George, čeprav je poginil že leta 2012, še zmeraj 'pomaga' znanstvenikom odkrivati 'skrivnosti zdravja in večne mladosti'. Želve velikanke so sicer znane po dolgoživosti, pri njih pa so znanstveniki našli genske variante, povezane s staranjem in rakom. A želvak George je imel gene, ki preprečujejo nastanek raka, celo podvojene.

'Na obzorju je propad civilizacij'
03. 12. 2018 06.17
Ob začetku podnebne konference v Katovicah na Poljskem se je središču Bruslja zbralo več deset tisoč ljudi, ki so se zavzeli za večja prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam. Konference se udeležuje tudi predsednik Pahor, ki je pariški sporazum ocenil za enega od najpomembnejših dogovorov v zgodovini Združenih narodov.

Vrh G20 sprejel skupno izjavo
01. 12. 2018 11.31
Voditelji držav G20 so na vrhu v Buenos Airesu sprejeli skupno izjavo, v kateri so, sicer brez ZDA, podprli zavezanost k uresničevanju pariškega podnebnega sporazuma. Na vrhu skupine G20 sta se srečala tudi savdski princ Mohamed bin Salman in ruski predsednik Vladimir Putin, dva trenutna "izobčenca". Njun širok nasmešek in preveč prijateljski "high five" pozdrav je na družbenih omrežjih sprožil številna neodobravanja in kritike, da sta si tako naklonjena, ker sta "oba morilca".

Svet mora potrojiti napore ali pa nas čakajo katastrofalne posledice
28. 11. 2018 09.47
Skrb vzbujajoče poročilo ZN o izpustih toplogrednih plinov kaže, da so države neuspešne pri sprejemanju ukrepov, ki so potrebni za zajezitev posledic podnebnih sprememb. Zaveze iz pariškega sporazuma bodo težko dosežene, če ne bodo države vsaj potrojile svojih prizadevanj za njihovo uresničitev.

Trump: Moj instinkt je pametnejši od možganov drugih ljudi
28. 11. 2018 06.52
Ameriški predsednik Donald Trump je v pogovoru za ameriški časnik zatrdil, da je njegov instinkt ali občutek za zadeve pametnejši od možganov drugih ljudi, poleg tega je sam veliko pametnejši od znanstvenikov glede podnebnih sprememb in številnih drugih stvari.