podnebne spremembe

FOTO: V strahu pred dnevom nič, ko bo štirimilijonska metropola kmalu ostala brez tekoče vode

03. 02. 2018 07.03

Šest velikih jezov, ki so vir tekoče vode za štrimilijonsko mesto Capetown, je skoraj praznih. Zaradi suše, ki traja že tri leta, mestu sredi aprila grozi dan, ko bodo vodovodne pipe ostale zaprte. Prebivalci mrzlično kopičijo zaloge vode, glede na podnebne spremembe, ki se dogajajo, pa daljših deževnih obdobij ni pričakovati.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

Protestniki v Zürichu kritični, da forum v Davosu nikakor ne vzpodbuja miru

23. 01. 2018 12.44

Okoli 3000 gospodarstvenikov, politikov in akademikov v Davosu razpravlja o aktualnih in prihodnjih izzivih sveta. Razvpiti Donald Trump bo na srečanju predstavil svojo agendo "Najprej Amerika" in razpravljal o trgovini in gospodarstvu. Prve dame ne bo, vmes naj bi prišla "logistična vprašanja in urnik". V Zürichu pa so že pripravili proteste.

FOTO in VIDEO: Papež Frančišek na pomoč policistu, ki ga je konj vrgel iz sedla

18. 01. 2018 07.02

Na sprejemu papeža v čilskem Inquiqueju je policist padel s konja. Ko je papež Frančišek to opazil, je nemudoma ustavil karavano in preveril, kako je s policistom. Še pred tem pa je na letalu na poti tja nepričakovano poročil stevarda in stevardeso.

Še en dokaz o globalnem segrevanju: zadnja tri leta so bila rekordno vroča

18. 01. 2018 17.59

Če je El Nino poskrbel, da je bilo leto 2016 najbolj vroče, odkar so pred skoraj 170 leti začeli spremljati te podatke, pa se je lansko leto uvrstilo med najtoplejše tudi brez "pomoči" El Nina. To je jasen znak podnebnih sprememb, pravijo strokovnjaki.

Nova študija: se bo svet do 2100 izognil najhujšemu scenariju? 

18. 01. 2018 07.50

Z novim modelom je ekipa znanstvenikov omejila razpon, za koliko bi se lahko do konca stoletja dvignile globalne temperature. Študija kaže, da se temperature ne bodo dvignile za štiri ali celo pet stopinj, ampak za do 3,4 stopinje Celzija. To je še vedno veliko, zato se boj nikakor ne sme ustaviti.  

FOTO: Papež ob obisku Čila: Svet je na robu jedrske vojne

15. 01. 2018 06.57

"Potrebna je zgolj nesreča, da sproži vojno," je dejal papež Frančišek med letom v Čile in priznal, da je zelo prestrašen. Papež sicer začenja enotedensko turnejo v Južni Ameriki, med katero bo poleg Čila obiskal še Peru. Obisk pa utegne miniti tudi v znamenju protestov zaradi pedofilskih škandalov, ki so v zadnjem času pretresli katoliško cerkev.

Še vedno ne priznavate posledic globalnega segrevanja? Preverite dvig gladine morja v Kopru

05. 01. 2018 09.16

Dolgoleten niz izmerjenih vrednosti srednje letne gladine morja na mareografski postaji Koper kaže trend zviševanja gladine. To pa se sklada s predvidevanjem o porastu gladine Sredozemskega morja, na kar so v obsežni mednarodni študiji opozorili strokovnjaki. Do leta 2100 bi se gladina Sredozemskega morja lahko dvignila celo do 95 centimetrov.

Brzdajte temperature, sicer se bo četrtina planeta spremenila v nerodovitno zemljo, opozarja nova študija

03. 01. 2018 12.41

Nova študija predvideva, da bodo številne regije po svetu ob dvigu globalnih temperatur soočene s sušo in požari v naravi. Več kot četrtina površine planeta bi se lahko izsušila. Na drugi strani je študija ugotovila, da bi lahko ekvatorialna območja in države na višjih nadmorskih višinah postale bolj vlažne.  

15 top intervjujev leta 2017: ljudje, ki (pre)živijo, pričujejo, ustvarjajo in gradijo

31. 12. 2017 07.00

Edinstveni, bogati v življenjskih izkušnjah, globoki v svojih mislih. Takšni so posamezniki, ki smo jih novinarji 24ur.com v letu 2017 gostili v intervjujih. Od človeka, ki je kot najstnik preživel šest koncentracijskih taborišč, do ženske, ki je vzgojila športnega šampiona - na zadnji dan v letu vas znova vabimo v njihov bogat miselni svet.

20. maj razglasili za svetovni dan čebel

20. 12. 2017 07.03

Združeni narodi so na slovensko pobudo 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. S tem se zaključuje več kot triletni trud, ki pa je po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije in glavnega pobudnika Boštjana Noča le prva etapa. Dan je namenjen predvsem zavedanju izjemnega pomena čebel za preživetje človeka.

Trump predstavil svojo strategijo nacionalne varnosti: mir bo ohranjal s pomočjo povečanih vlaganj v ameriško vojsko

18. 12. 2017 21.18

Ameriški predsednik Donald Trump je predstavil strategijo nacionalne varnosti. Strategija ima štiri glavne teme z zaščito domovine, ameriškega ljudstva in načina življenja na prvem mestu. Strategija kot ključne izzive ameriškemu prostoru v svetu navaja 'revizionistične sile' kot sta Kitajska in Rusija, grožnjo pa predstavljajo tudi 'regionalni diktatorji' in 'teroristi džihadisti'.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi

17. 12. 2017 06.30

Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

Zaradi vode se bodo (lahko) sprožale vojne 

15. 12. 2017 19.28

Slovenci imamo srečo, saj imamo dovolj vode, ta je čista in pitna. Številni deli sveta tega privilegija nima. Skrb, ali bo vode dovolj, bo če v nekaj letih ena najpogostejših. Voda bo lahko razlog za vojne. Kaj lahko človeštvo stori, v rubriki Svet prihodnosti. 

Orkan Harvey na Teksas 'odvrgel' kar 127 milijard ton vode 

14. 12. 2017 07.35

Ameriški znanstveniki se strinjajo, da letošnji orkani, ki so prizadeli Karibe in ZDA, ne bi bili tako močni, če se na Zemlji ne bi dogajale klimatske spremembe. Harvey je bil eden padavinsko najmočnejših orkanov v zgodovini spremljanja. 

Macron preoblikoval Trumpov slogan in nagradil znanstvenike na področju podnebnih sprememb

12. 12. 2017 11.43

Pariz dve leti po sprejemu Pariškega podnebnega sporazuma znova gosti podnebno konferenco, ki poteka tudi v luči izstopa ZDA iz sporazuma. Francoski predsednik Emmanuel Macron zagotavlja, da se z Donaldom Trumpom ne bo pogajal, ga pa bo rade volje sprejel nazaj, če se znova odloči priključiti boju.

FOTO: Gasilci ne morejo ustaviti ognjenih zubljev. Kalifornijski guverner sporoča: Požari postajajo naš vsakdan

11. 12. 2017 07.21

Požar Thomas na obrobju mest Ventura in Santa Barbara se še vedno širi in je že večji od celotnega območja mesta New York. Več kot 200.000 ljudi je moralo zapustiti svoje domove, okoli tisoč hiš je uničenih. Kalifornijski guverner je razglasil najvišjo stopnjo nevarnosti in sporočil prebivalcem, naj se pripravijo še na hujše požare.

Kravje riganje 'krivo' za podnebne spremembe

09. 12. 2017 09.41

Znanstveniki iščejo načine, kako bi zmanjšali prispevek krav k podnebnim spremembam. Živali namreč pri prebavljanju sproščajo metan, močan toplogredni plin, zato so izpusti v živinoreji pomemben dejavnik globalnega segrevanja ozračja. Na Novi Zelandiji se tako trudijo iznajti cepivo proti kravjemu riganju.

Pogajanja za oblikovanje nemške koalicije se bodo le začela

07. 12. 2017 19.59

Stranka SPD je podprla začetek pogovorov o možnosti oblikovanja vladne koalicije s konservativci kanclerke Angele Merkel. Krščanski demokrati in Krščansko-socialna unija so odločitev že pozdravili. Prvi pogovori bodo potekali prihodnji teden.

FOTO in VIDEO: Grozljiv posnetek vožnje ob požarih v Kaliforniji

07. 12. 2017 08.31

Sezona požarov v Kaliforniji se je praviloma končala novembra, a letos hudi požari divjajo še na začetku decembra. Številni so ostali brez vsega. Ogenj se bliža tudi muzeju Getty, ki ima eno najvrednejših zbirk, zato kustosi hitijo, da bi na varno spravili čim več neprecenljivih umetnin. 

VIDEO: Srce parajoči posnetki sestradanega severnega medveda: 'To je obraz klimatskih sprememb'

06. 12. 2017 08.44

''Tako je videti sestradan – ne star – severni medved. To je počasna, boleča smrt. Ko znanstveniki svarijo, da bodo severni medvedi izumrli v prihodnjih 100 letih, pomislim na 25.000 medvedov, ki bodo umirali na tak način,'' je zapisal avtor posnetkov Paul Nicklen. Severni medvedi so odvisni od morskega ledu, ki pa ga je zaradi globalnega segrevanja vse manj. 

Zdaj je pravi čas za razmislek o bazenu na lastnem dvorišču

22. 11. 2017 08.01

Do naslednjega poletja in vremena, ki bi vabilo na ohladitev v vodi je še precej daleč, ravno dovolj, da so lahko načrtovanje, izbira in vgradnja skrbno izvedeni, ter da ostane čas za ustrezno ureditev okolice. Bazenov je namreč veliko vrst, od zidanih do vgradnih, trg ponuja različne materiale, pa tudi izbira oblikovnih rešitev je pestra.

Slabo stanje ribjega staleža v Jadranu v glavnem posledica prekomernega ribolova

19. 11. 2017 09.51

Upad ribjega staleža v Jadranskem morju predstavlja problem za slovenske poklicne ribiče, ki vse težje shajajo. Vzroki za upad pa tičijo v glavnem v prekomernem ribolovu, pa tudi v podnebnih spremembah, pojavu invazivnih vrst, onesnaževanju in zmanjšanju habitatov za drstenje.

VIDEO: Tako naša Zemlja diha in se spreminja

19. 11. 2017 09.07

Pri Nasi so objavili vizualizacijo podatkov, ki so jih o našem planetu zbirali sateliti zadnjih 20 let. Jasno je videti, kako se spreminja v letnih časih. ''Glavno sporočilo posnetka je, da imamo samo en planet, na katerem živimo. In ta planet diha, ta planet je živ.''

V slovenskih gospodinjstvih nastane desetina vseh odpadkov

19. 11. 2017 06.30

Statistični urad je objavil, kakšno je stanje na področju zmanjševanja, ponovne uporabe in reciklaže odpadkov. Med drugim ugotavlja, da smo Slovenci v lanskem letu prozvedli skoraj 5,5 milijona ton odpadkov. Stopnja reciklaže komunalnih odpadkov pa je v Sloveniji višja od povprečja v celotni EU.

Odbor Generalne skupščine soglasno podprl pobudo za razglasitev svetovnega dneva čebel

18. 11. 2017 16.14

Odbor Generalne skupščine ZN, pristojen za finance in gospodarstvo, je soglasno podprl resolucijo o razglasitvi 20. maja za svetovni dan čebel, za kar si prizadeva Slovenija. Resolucija je bila nato predana v formalno potrditev na Generalni skupščini ZN, ki bo predvidoma v sredini decembra, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo.

Bojan Dobovšek, predsednik nove stranke Dobra država: Slovenijo bomo popeljali v prvo evropsko ligo

18. 11. 2017 07.34

Slovenski politični parket ima novo stranko - Dobro državo. Udeleženci so za njenega predsednika pričakovano izvolili poslanca Bojana Dobovška, ki je po izvolitvi poudaril, da stranka presega klasične delitve, da se bo borila proti korupciji in končala tranzicijo. "Slovenijo lahko popeljemo v prvo ligo evropskih držav," je prepričan.

'Slovenijo so nam ugrabili, zato bomo ustanovili Dobro državo'

17. 11. 2017 15.42

Civilna pobuda znotraj zavoda Dobra država bo na kongresu prerasla v istoimensko stranko. Njen najvidnejši obraz je poslanec Bojan Dobovšek, ki je politično pot začel v SMC, a je stranko kmalu zapustil. Ključni cilj stranke bo upravljanje države v javnem interesu, gradila pa bo na medsebojnem zaupanju.

Dvig izpustov ogljikovega dioksida za dva odstotka, znanstveniki s prstom kažejo na Kitajsko

13. 11. 2017 12.33

Na podnebni konferenci v Bonnu so znanstveniki opozorili, da se bodo izpusti ogljikovega dioksida letos povečali za dva odstotka. Avtorji študije so s prstom pokazali predvsem na Kitajsko, ki sicer prispeva okoli 30 odstotkov celotnega onesnaženja z ogljikom. Časa za ukrepanje je vse manj, svarijo strokovnjaki.

Drvimo v katastrofo: podnebne spremembe ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta

13. 11. 2017 12.44

Podnebne spremembe ogrožajo četrtino območij svetovne naravne dediščine, med drugim koralne grebene, ledenike in mokrišča. Število ogroženih območij se je v minulih treh letih podvojilo. "Podnebne spremembe delujejo hitro in ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta," opozarja direktor Mednarodne zveze za ohranitev narave.