podpisa

Jutri rok za ponovljeni razpis UMTS
02. 09. 2001 00.00
V ponedeljek ob 12. uri se bo iztekel rok za prijavo na ponovljeni javni razpis za podelitev koncesije za opravljanje storitve tretje generacije mobilne telefonije UMTS/IMT-2000.

Joras toži državo
28. 08. 2001 00.00
Joško Joras, prebivalec enega od treh spornih zaselkov ob meji s Hrvaško, je zaradi maloobmejnega sporazuma vložil tožbo zoper državo.

BiH dobila stalni volilni zakon
23. 08. 2001 00.00
BiH je dobila stalni volilni zakon, ki omogoča normalen potek volitev ter med drugim določa, da morajo vsi volivci, ki na dan volitev nezakonito koristijo tujo lastnino, voliti tam, kjer so živeli pred vojno.

Nadaljevanje pogajanj v Makedoniji
15. 07. 2001 00.00
V Skopju se nadaljujejo pogajanja med makedonskimi in albanskimi strankami o mirovnem načrtu in ustavnih spremembah. Posrednika EU in ZDA, Francois Leotard in James Pardew, se bosta najprej ločeno srečala z voditelji dveh največjih makedonskih in albanskih strank, nato pa bodo pogovore nadaljevali skupaj z vsemi pogajalci hkrati.

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Kitajsko-ruski vrh v Šanghaju
14. 06. 2001 00.00
Kitajska zagotavlja polno podporo Rusiji pri ohranjanju strateškega ravnotežja moči v svetu, je glavno sporočilo z današnjega srečanja med kitajskim predsednikom Jiang Zeminom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Šanghaju. Putin je ob tem ponovil odklonilno stališče Rusije do ameriških načrtov za izgradnjo protiraketnega ščita.

Slovenski praznik v Ohiu
06. 06. 2001 00.00
Guverner ameriške zvezne države Ohio Bob Taft je v torek podpisal resolucijo, s katero je 25. junij, dan slovenske državnosti, postal uradni praznik Ohia. Taft je v resoluciji pozval vse prebivalce Ohia, naj se pridružijo slovenski skupnosti v praznovanju dneva državnosti z ustreznimi dejavnostmi in prireditvami. Prav tako pa je tudi določil, da bo slovenska zastava 25. junija izobešena pred državnim poslopjem državnega kongresa (State capitol) v prestolnici Ohia, Columbusu.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Slovenija in elektronsko poslovanje
29. 05. 2001 00.00
Ministrstvo za informacijsko družbo in Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) sta organizirala posvet, na katerem so se predstavniki ministrstva srečali s predstavniki Združenja za računalništvo in informatiko, Odbora za informatiko ter Skupine za elektronsko poslovanje pri GZS. V uvodu je minister za informacijsko družbo Pavel Gantar poudaril, da je namen srečanja vzajemna predstavitev in priložnost gospodarstva, da sporoči svoja videnja in poda predloge, kaj konkretno lahko ministrstvo naredi za vse, ki uvajajo informacijsko tehnologijo. Udeleženci posveta so nato v štirih delovnih skupinah oblikovali vrsto predlogov za nadaljnji razvoj informatizacije v gospodarstvu.

Za nakup le ena ponudba
26. 05. 2001 00.00
Za nakup večinskega, 50-odstotnega paketa delnic škofjeloške družbe LTH, ki proizvaja različne hladilne naprave, je v razpisanem roku prispela ena ponudba. Prodajo omenjenega lastniškega deleža je v sredo objavila Gorenjska borzno posredniška družba GBD, ki je danes odprla ponudbe. Kot je pojasnila predsednica uprave GBD Ani Klemenčič, je ponudbo poslala družba Blues iz Družmirja pri Šoštanju, do podpisa pogodbe, ki bo začela veljati 1. junija, pa naj bi prišlo v ponedeljek.

Dalajlama v Beli hiši
23. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši sprejel tibetanskega verskega in posvetnega voditelja dalajlamo. Srečanje med dalajlamo in ameriškim predsednikom je potekalo ob 50. obletnici podpisa kitajsko-tibetanskega sporazuma, s katerim je Tibet 23. maja 1951 postal del Kitajske in z vkorakanjem kitajskih čet formalno izgubil neodvisnost. Dalajlama je pogovore z Bushem označil kot zelo dobre, saj sta bila po njegovih besedah soglasna glede Tibeta in odnosov s Kitajsko. V tibetanski prestolnici Lhasa se je slovesnosti ob obletnici udeležilo približno 5000 ljudi. Iz strahu pred protesti skupin Tibetancev, ki živijo v izgnanstvu, so slovesnosti spremljali strogi varnostni ukrepi.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Obetavno slovensko-srbsko sodelovanje
08. 05. 2001 00.00
V Kočevju so podpisali prvo pogodbo v sklopu Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Od politične zveze, ki naj bi vzpodbujala sodelovanje na Balkanu, ima tako prvič korist tudi slovensko gospodarstvo.

Zreški Unior kupuje MPP Tehnološko opremo
24. 04. 2001 00.00
Kovaška industrija Unior iz Zreč bo jutri podpisala pogodbo o nakupu stoodstotnega deleža in nepremičnin podjetja MPP Tehnološke opreme. Ta mesec je Unior, ki je s približno 2200 zaposlenih lani ustvaril 18 milijard tolarjev prihodkov ter 700 milijonov tolarjev dobička, že prevzel tudi dejavnost podjetja MPP Inženiring, ki je bilo nekoč del mariborskega podjetja TAM.

Nove notarske tarife
21. 04. 2001 00.00
Z današnjim dnem so začele veljati spremembe in dopolnitve notarske tarife, ki v precejšnjem delu pomenijo znižanje veljavne notarske tarife. Minister za pravosodje je soglasje k spremembam, ki jih je odvetniška zbornica sprejela in predlagala konec letošnjega marca, podpisal 5. aprila, pomenijo pa celovito prenovo sistema notarskih tarif. Tarife so tako postale preglednejše, odpraviti pa so skušali tudi možnost različnega obračuna enakih storitev s strani različnih notarjev, do česar je prihajalo zaradi različnega tolmačenja tarife.

Dunaj za kulturno sodelovanje
11. 04. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter in avstrijski državni sekretar, ki pokriva področje kulture, Franz Morako sta se pogovarjala o kulturnem sodelovanju med državama, med drugim tudi o razstavi o Jožetu Plečniku, ki naj bi jo pripravili leta 2003 v Gradcu.

Kulturno sodelovanje z Dunajem
11. 04. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter in avstrijski državni sekretar, ki pokriva področje kulture, Franz Morako sta se pogovarjala o kulturnem sodelovanju med državama, med drugim tudi o razstavi o Jožetu Plečniku, ki naj bi jo pripravili leta 2003 v Gradcu.

Notarska zbornica znižala tarife
31. 03. 2001 00.00
Notarska zbornica Slovenije je na redni skupščini v Ljubljani sprejela predlog sprememb notarske tarife. Sicer je notarska zbornica predlog za znižanje tarife sprejela že decembra lani, vendar pravosodni minister z njim ni soglašal, saj predlog ni vključeval zgolj znižanja, temveč tudi zvišanje nekaterih tarif. Zbornica je predlog zdaj popravila, tako da naj se ne bi podražila prav nobena notarska storitev. Nova tarifa pa ne bo začela takoj veljati, saj mora, kot je določeno, s spremembami tarife soglašati še pravosodno ministrstvo.

Kam s prebežniki
23. 03. 2001 00.00
Na ministrstvu za notranje zadeve še vedno ne govorijo o tem, kam po Sloveniji naj bi prebežnike razselili. Razpis za najem ali odkup prostorov, kjer naj bi namestili ljubljanske prebežnike je bil objavljen v začetku februarja. Nanj se je po besedah ministra Bohinca prijavilo 21 ponudnikov. Najbolj primernih devet lokacij so si že ogledali, v igri pa sta zaenkrat dve ponudbi. Na ministrstvu so zatrdili, da do podpisa pogodb ni več daleč. Niso pa želeli razkriti, kdo se je na razpis prijavil, da ne bi javnost nepotrebno razburjali.

Višje plače za učitelje
16. 03. 2001 00.00
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok in vodja sindikalne pogajalske skupine za vzgojo in izobraževanje Branimir Štrukelj sta danes parafirala vse člene kolektivne pogodbe za zaposlene v vzgoji in izobraževanju.

Podpis sporazuma preložen
10. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski minister za etnične manjšine Rasim Ljajić je v Bujanovcu sporočil, da se bodo pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ki je bil napovedan za danes, nadaljevala v nedeljo. Pred tem se je Ljajić srečal s posebnim odposlancem generalnega sekretarja zveze Nato Petrom Feightom.

Pogodba med Rudisom in Elektroprivredo
02. 03. 2001 00.00
Pogodba za obnovo in posodobitev črnogorske hidroelektrarne Peručica v vrednosti deset milijonov mark, ki jo je trboveljski Rudis podpisal z Elektroprivredo Črne gore, pomeni prvi večji posel nasploh med podjetji obeh držav po osamosvojitvi Slovenije in začetek močnejšega gospodarskega sodelovanja med državama. Črnogorski premier Filip Vujanović, ki se je skupaj s slovensko gospodarsko ministrico Teo Petrin udeležil slavnostnega podpisa v Ljubljani, je izrazil zadovoljstvo nad sklenjenim poslom, ki bo po njegovih besedah prispeval k še boljšemu gospodarskemu sodelovanju med državama. S podpisom te pogodbe, ki je zelo pomembna za celoten elektrogospodarski sistem Črne gore, naj bi po pričakovanju Vujanovića spodbudili tudi druga podjetja iz Slovenije za nastop na tamkajšnjem trgu. Črnogorska vlada bo to sodelovanje, podobno kakor slovenska, še naprej podpirala, je dejal in izrazil pričakovanje, da bo tudi Slovenska izvozna družba z garancijami čimprej podprla projekte slovenskih podjetij v Črni gori.

Ponoven proces o stečaju TKB
02. 03. 2001 00.00
Proces o stečaju Tržaške kreditne banke (TKB) bo potrebno začeti znova, ker so bile vse dosedanje sodne obravnave nične, je včeraj razsodil sodnik za predhodne obravnave Enzo Truncellito. Kot danes še poroča Primorski dnevnik, je sodnik tako sprejel proceduralni ugovor odvetnikov obtoženih, ki so na zadnji februarski obravnavi zahtevali razveljavitev sojenja zaradi formalne nepravilnosti pri sprejemu obsežne dokumentacije na sodišču za predhodne preiskave.

Nadaljevanje konference na Bledu
24. 02. 2001 00.00
Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU
23. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji za zaprtimi vrati med drugim sprejel dopolnjena izhodišča za pogajanja z EU o poglavju davkov. Kot je po seji še povedal predsednik odbora Jelko Kacin (LDS), so po celoviti razpravi poslanci pozvali vlado, naj odboru čimprej pošlje pobudo za sklenitev sporazuma o prosti trgovini z ZR Jugoslavijo.

Svetovni dan varstva mokrišč
02. 02. 2001 00.00
"Svet mokrišč - svet, ki ga odkrivamo" je moto letošnjega svetovnega dneva varstva mokrišč, ki poteka vsako leto 2. februarja, ob obletnici podpisa konvencijo o mokriščih. Letos poteka 30 let od podpisa t. i. Ramsarske konvencije, ki je začela veljati leta 1975, podpisalo pa jo je 18 predstavnikov držav v iranskem mestu Ramsar na obali Kaspijskega morja. Države pogodbenice so se obvezale izvajati takšno politiko razvoja, ki ne bo ogrožala obstoja mokrišč, ampak bo zagotovila njihovo smotrno rabo in varstvo ter trajnostno ohranjala biotsko raznovrstnost in številne funkcije vseh mokrišč, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Sodelovanje med akademijama
31. 01. 2001 00.00
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) akademik France Bernik in predsednica Švedske kraljeve akademije književnosti, zgodovine in kulturne dediščine prof. Inge Jonsson sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju med akademijama. Po besedah dr. Franceta Bernika gre za prvi sporazum s katero od skandinavskih akademij znanosti, kar je razumljivo, saj ima Slovenija prav s Švedsko najbogatejše kulturne stike, zlasti na področju literature.

Srečanje Drnovška in Koštunice
28. 01. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Odzivi na sojenje Plavšićevi
12. 01. 2001 00.00
"Biljana pod ključem" je le eden od naslovov prispevkov s katerimi so vsi srbski dnevni časniki na prvih straneh objavili novico o predaji nekdanje predsednice Republike srbske haaškemu sodišču. V številnih komentarjih in odzivih se največkrat izpostavlja pogumno gesto sedemdesetletne političarke in podpira njeno odločitev, ki je, kot pišejo časniki, najboljši način, da se umakne kolektivno krivdo s celotnega srbskega naroda.