podpredsednik

Vstop v vlado še ni potrjen

11. 05. 2001 00.00

Glavna albanska opozicijska stranka v Makedoniji, stranka demokratičnega napredka, naj bi danes sprejela odločitev o pridružitvi vladi narodne enotnosti. Njihovi zahtevi sta predvsem prekinitev spopadov in sprememba makedonske ustave. Podpredsednik najmočnejše albanske stranke Aziz Polozhani je za 24 ur povedal: "Po pogovorih s premierom smo izrazili željo po mirnem dialogu pri reševanju naših zahtev. Pričakujemo, da bodo pri teh pogovorih prisotni tudi mednarodni opazovalci. Zaenkrat naš vstop v vlado še ni potrjen, kajti pričakujemo, da se bomo v naslednjih nekaj urah še enkrat sestali s premierom Georgijevskim."

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Bush ustanovil protiteroristični urad

09. 05. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v okviru Zvezne agencije za izredne razmere (FEMA) ustanovil nov protiteroristični urad, ki bo usklajeval dejavnosti, povezane z bojem proti terorizmu in odpravljanju posledic tovrstnih napadov. FEMA se sicer ukvarja predvsem z naravnimi nesrečami, kot so potresi, poplave in orkani, po novem pa se bo preko "Urada za nacionalno pripravljenost" ukvarjala še s protiteroristično dejavnostjo. Podpredsednik ZDA Dick Cheney je od šefa poleg ostalih nalog prejel tudi zadolžitev za vodenje delovne skupine, ki bo ugotavljala teroristične grožnje. Omenjena delovna skupina bo skušala najti najboljše odgovore na odpravljanje posledic terorističnih napadov in bo morala o svojih ugotovitvah do 1. oktobra letos poročati kongresu.

Jugoslavija postala članica Svetovne banke

09. 05. 2001 00.00

Jugoslavija je postala članica Svetovne banke. Z 840 dolarji bruto domačega proizvoda na prebivalca se uvršča med najrevnejše članice te mednarodne finančne ustanove, zato ima dostop do zelo ugodnih kreditov v skupni višini 540 milijonov dolarjev.

Obradović vpleten v škandal

09. 05. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je na današnji novinarski konferenci ob prvih sto dneh dela svojega kabineta potrdil, da bo podpredsednik vlade Vuk Obradović, pristojen za preprečevanje korupcije in kriminala, v petek odstopil s tega položaja.

Drugi dan Microsoftove NT konference

07. 05. 2001 00.00

V Portorožu se je včeraj začela šesta NT Konferenca, tradicionalno stičišče računalniških strokovnjakov. O uspehu v novi informacijski dobi so govorili dr. Pavle Gantar, minister za informacijsko tehnologijo RS, Michel Lacombe, predsednik nadzornega sveta Microsoft EMEA ter višji podpredsednik korporacije Microsoft, Malcolm Wicks iz korporacije Compaq in Grega Kukec, generalni direktor Microsoft d.o.o. v Sloveniji.

Evropska banka optimistična

02. 05. 2001 00.00

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg je v letnem poročilu banke za leto 2000 izrazil optimizem glede napovedi o gospodarski rasti v državah, ki so uvedle evro. Gospodarska rast na tem območju je lani dosegla 3,4 odstotka. Podpredsednik ECB Christian Noyer pa je pred gospodarsko-monetarno komisijo Evropskega parlamenta zatrdil, da obrestne mere v Evropi niso na "zgodovinsko visoki ravni". Obenem je zatrdil, da bo gospodarska rast na območju evra leta 2001 in 2002 približno enaka kot leta 2000 (3,4-odstotna). V svojih zadnjih napovedih Evropska komisija omenja 2,8-odstotno rast leta 2001 in 2,9-odstotno rast leta 2002. Podpredsednik ECB še ocenjuje, da bo stopnja inflacije leta 2002 in 2003 manj kot 2-odstotna.

Novi spopadi na jugu Srbije

30. 04. 2001 00.00

Albanski skrajneži so sinoči z minometi napadli srbsko vas v bližini Bujanovca. Popoldan pa so se na jugu Srbije vneli spopadi. Albanski viri poročajo, da so jugoslovanske sile silovito napadle položaje upornikov na varnostnem območju. Podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović pa je v intervjuju za beograjski časnik Blic izjavil, da naj bi bil potrjen prihod varnostnih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije. Načrt je srbska stran Natu predstavila v Bruslju.&nbsp

Nato načeloma za srbski načrt

30. 04. 2001 00.00

Načrt o prihodu srbskih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije, ki ga je srbska stran predstavila predstavnikom zveze Nato v Bruslju, je načeloma sprejet. To je v pogovoru za časnik Blic izjavil koordinator za jug Srbije in podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. Čović je ob tem dodal, da datum prihoda varnostnih enot še ni določen.

Gospodarska izguba Makedonije

28. 04. 2001 00.00

Makedonska gospodarska zbornica ocenjuje, da Makedonija zaradi nedavnih vojaških akcij beleži neposredno in posredno gospodarsko izgubo v višini približno 192 milijonov nemških mark, kar predstavlja tri odstotke makedonskega lanskoletnega bruto družbenega proizvoda, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.

195144ukanović in 195144inđić na sestanku

27. 04. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

Nezaupnica ukrajinski vladi

26. 04. 2001 00.00

Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Zapleti pri premikih na jugu Srbije

26. 04. 2001 00.00

Pri premikih na varnostnem območju na jugu Srbije se zapleta. Čeprav naj bi bil umik združenih varnostnih sil v občini Preševo v torek že končan, pa jugoslovanska vojska javlja, da premeščanje iz civilnih objektov v vaseh občine Preševo, Bujanovac in Medvedja še vedno traja. Jugoslovanske varnostne sile naj bi že zapustile albanske hiše v vasi Lučane, vendar je Saip Kamberi, predsednik Odbora za človekove pravice, izjavil, da so vojaki sicer odšli, vendar so se sinoči vrnili nazaj. To so potrdili tudi opazovalci EU, ki so potezo označili za taktiko Nebojše Čovića in srbskih oblasti pred današnjim zasedanjem sveta Nato. Po izjavi polkovnika policije Gorana Radosavljevića se srbska policija nahaja na nekaterih kontrolnih točkah v vasi Lučane, ne vstopa pa na dvorišča ali v hiše albanskih hiš.

Uprava Telekoma določila področja dela

24. 04. 2001 00.00

Po v ponedeljek opravljeni primopredaji poslov med v.d. predsednikom uprave Telekoma Slovenije Petrom Graškom in dosedanjim predsednikom uprave Marjanom Podobnikom, se je danes sestala tudi nova uprava Telekoma Slovenije, na kateri so člani določili področja svojega dela. Peter Grašek je prevzel področja strateškega načrtovanja, prodaje, mednarodnega sodelovanja, zavarovalnih rizikov, notranje kontrole, komuniciranja z javnostmi in marketinga, celovitega zagotavljanja kakovosti, pritožb in reklamacij, kadrovskih in splošnih zadev ter pravne pisarne.

Slovenske izkušnje zelo koristne

24. 04. 2001 00.00

Slovenske izkušnje pri vključevanje v Evropsko unijo so za Makedonijo, ki se na to pot po nedavnem podpisu sporazuma o stabilizaciji pri pridruževanju s petnajsterico šele podaja, izjemno koristne, je ob koncu dvodnevnega obiska v Ljubljani danes poudaril podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski. Še posebej jih bo lahko uporabila pri pripravi akcijskega načrta za izvajanje omenjenega sporazuma in nacionalne strategije za vključevanje v EU, je še pojasnil.

Krstevski v Ljubljani

23. 04. 2001 00.00

S pogovorom z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in nato z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom je podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski danes začel dvodnevni obisk v Ljubljani. O vsebini pogovorov je slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar za 24 ur povedal: "Obisk je namenjen predvsem spoznavanju naših izkušenj v organizaciji državne uprave ter nekaterih drugih področij, ki zahtevajo izpeljavo potrebnih reform. S tega stališča sodim, da je za Slovenijo izredno pomembno, da svoje izkušnje deli z državami, ki so nastale na področju nekdanje Jugoslavije." O krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama se bo Krstevski, ki je ob evropskih zadevah pristojen tudi za gospodarstvo, popoldne pogovarjal še z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin.

Državni udar v Burundiju spodletel

18. 04. 2001 00.00

Poskus strmoglavljenja burundijskega predsednika Pierrra Buyoye danes ni uspel, je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil visoki vojaški predstavnik Burundija. Burundijski državni radio je sprva poročal, da je bil državni udar uspešen in da so uporniki odstavili predsednika, ki "ubija lasten narod". Medtem se je izkazalo, da je skupini okoli 30 nižjih časnikov uspelo zasesti le zgradbo državnega radia, ki je zato prenehal z oddajanjem. Burundijska vojska je proti večeru že obkolila zgradbo radia in se pogaja z upornimi vojaki, naj se predajo, vendar razplet dogodkov za zdaj še ni jasen. Medtem je tudi State Department sporočil, da prevratnikom očitno ni uspelo izvesti državnega udara.

Cheney bogatejši od Busha

16. 04. 2001 00.00

Ameriški podpredsednik Richard Cheney je finančno zagotovo bolje preskrbljen kot njegov nadrejeni, ameriški predsednik George Bush, je razvidno iz davčne napovedi obeh, ki so ju javno objavili. Cheney in njegova soproga Lynne bosta za prihodke v višini 36, 1 milijona ameriških dolarjev plačala 14,3 milijona davka. George Bush in njegova soproga Laura pa bosta za prihodke v višini 744.682 ameriških dolarjev plačala davek v višini 240.342 dolarjev.

Zidane vabi Beckhama

13. 04. 2001 00.00

Vezni igralec francoske nogometne reprezentance in torinskega Juventusa Zinedine Zidane, ki je bil dvakrat izbran za najboljšega nogometaša na svetu, je povabil zvezdo Rdečih vragov in angleškega reprezentanta Davida Beckhama, k nadaljevanju športne poti v Italiji. "Beckham je eden najboljših nogometašev na svetu in veliko število italijanskih prvoligaških klubov bi ga rado videlo v svojih vrstah. Verjamem, da bi se hitro znašel in kmalu postal eden vodilnih igralcev v italijanski "Serie A", ni skoparil s komplimenti na račun Angleža član svetovnih in evropskih prvakov Zidane.

Pogajanja o nasledstvu še deset let?

13. 04. 2001 00.00

Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu SFRJ Dobroslav Mitrović je danes v Beogradu dejal, da bi lahko pogajanja trajala še deset let, če ostale države naslednice ne bodo sprejele predloga ZRJ, da bi naslednicam nekdanje skupne države pripadle vse nepremičnine in drugo premoženje, ki se nahaja na njihovem ozemlju. Glede delitve zlata po ključu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je Mitrović izrazil nezadovoljstvo ZRJ. Po njegovih besedah je bil najbolj ugoden izid zadnjih pogajanj v Bruslju za Hrvaško in Slovenijo, najmanj pa za ZRJ, BiH in Makedonijo. Zlato naj bi bilo na razpolago junija.

Aneks k dogovoru o politiki plač

09. 04. 2001 00.00

Na Gospodarski zbornici Slovenije so razpravljali o podpisu aneksa k dogovoru o politiki plač v gospodarstvu, o vplivu dogovorjenega usklajevanja plač na poslovanje slovenskega gospodarstva ter o državnem proračunu. Za 24 ur je podpredsednik GZS Samo Hribar Milič povedal: &raquo

Protesti v Turčiji

08. 04. 2001 00.00

Turčija je zaradi hude gospodarske in finančne krize zaprosila za finančno pomoč skupino industrijsko najbolj razvitih držav G-7. Po pisanju turškega časnika Sabah je turški premier Bulent Ecevit v pismu, ki ga je naslovil na skupino G-7, navedel, da država za izhod iz gospodarske krize potrebuje 12 milijard dolarjev. Turčija naj bi od skupine G-7 dobila šest milijard dolarjev, 6,25 milijarde dolarjev pa naj bi dobila od Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Vendar je podpredsednik Svetovne banke za Evropo in Osrednjo Azijo Johannes Linn izjavil, da ni zelo verjetno, da bi Turčiji dali več kot 5 milijard dolarjev.

Odnosi med ZDA in Kitajsko na kocki

08. 04. 2001 00.00

Kitajske oblasti že drugi teden na otoku Hainan zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v mednarodnem zračnem prostoru trčilo s kitajskim lovcem. Od Američanov zahtevajo opravičilo za nesrečo, ameriški podpredsednik Cheney pa je zahtevo že zavrnil kot neutemeljeno. K spravi med obema orožarskima velesilama pa je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalajlama.

Peking še naprej zahteva opravičilo

07. 04. 2001 00.00

Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Evropski ministri o kulturni dediščini

06. 04. 2001 00.00

Če hoče Svet Evrope (SE) uspešno uresničiti cilj graditve enotne Evrope, bo moral pozorno prisluhniti sporočilu, ki ga prinaša kulturna dediščina, pa tudi razlagam o tej dediščini in njeni uporabi. Kulturo in dediščino je treba razlagati tako, da postaneta sredstvi za preprečevanje sporov in za medkulturni dialog, je ob začetku 5. evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, v Portorožu povedal namestnik generalnega sekretarja SE, ki pokriva področje kulture in dediščine, Hans Christian Krueger. Ministrska konferenca se bo končala jutri s sprejetjem dokumentov, katerih predloge je že obravnaval Odbor za kulturno dediščino SE.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Brejc znova podpredsednik DZ

21. 03. 2001 00.00

Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Znova streljanje na jugu Srbije

20. 03. 2001 00.00

Albanski skrajneži so včeraj in davi na več mestih streljali na položaje jugoslovanskih sil na jugu Srbije in s tem kršili prekinitev ognja, ki je stopila v veljavo pred tednom dni, je danes poročal informacijski center v Bujanovcu. Jugoslovanske sile na napade, ki niso terjali žrtev, niso odgovarjale, še poroča center. Posebni odposlanec zveze NATO Peter Feith je sinoči v Bujanovcu začel pogovore s koordinacijskim odborom za jug Srbije, ki ga vodi podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović, pred tem pa se je v Končulju srečal s predstavniki albanske skupnosti. Glavna tema pogovorov, katerih podrobnosti niso znane, naj bi bil položaj na jugu Srbije in priprave na politični dialog med sprtima stranema.

Začetek pogajanj o krizi na jugu Srbije

19. 03. 2001 00.00

Predstavniki zveze NATO, jugoslovanskih oziroma srbskih oblasti ter Albancev z juga Srbije se bodo danes sestali v vasi Merdari na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovanega britanskega častnika sil KFOR. Skorajšnji začetek pogajanj o rešitvi krize na jugu Srbije po sklenitvi premirja sta napovedala tudi podpredsednik srbske vlade in vodja državnega koordinacijskega telesa Nebojša Čovič ter župan Preševa Riza Halimi.

Valonska delegacija v Sloveniji

19. 03. 2001 00.00

Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.