podpredsednik

Telekom meri na srbski trg

13. 02. 2001 00.00

V Skupini Telekom, ki jo poleg matične družbe Telekom Slovenije sestavljata še mobilni operater Mobitel in komercialni ponudnik internetnih storitev Siol, se nameravajo po ponedeljkovem obisku v Beogradu, kjer so se med drugim sestali s srbskim ministrom za telekomunikacije Borisom Tadićem in predstavniki Telekoma Srbije, potegovati za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji. Ta bo predvidoma razpisana junija. Zanima jih tudi možnost vlaganj v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture, sodelovanje na področju interneta v Srbiji in na širšem območju ter skupen nastop na trgu tretjih držav, predvsem Rusije in arabskega sveta.

E-čestitke vse bolj priljubljene

12. 02. 2001 00.00

Vse več Američanov za Valentinovo pošilja elektronske čestitke, so ugotovili v neki nedavno objavljeni javnomnenjski raziskavi v ZDA. Prek interneta bo letos poslanih približno 20 milijonov elektronskih voščilnic, kar je za dva milijona več kot lani, je razvidno iz raziskave, ki so jo opravili pri Bluemountain.com, eni od spletnih strani, ki ponuja elektronske čestitke.

Gore in Clinton naj bi se sporekla

09. 02. 2001 00.00

Nekdanji predsedniški kandidat demokratske stranke Al Gore naj bi se po poročanju več ameriških časopisov po priznanju poraza na volitvah spustil v oster prepir z nekdanjim predsednikom Billom Clintonom glede tega, kdo je kriv za poraz. Gore naj bi Clintonu zabrusil, da so bili za neuspeh krivi njegovi osebni škandali zaradi česar ga ni mogel koristneje uporabiti med kampanjo. Clinton pa naj bi mu odvrnil, da Gore ni znal obrniti v svoj prid gospodarskih in drugih dosežkov Clintonovega obdobja. Clinton naj bi svojim svetovalcem po volitvah dejal, da se je počutil osebno prizadetega, ker ga podpredsednik Gore med kampanjo ni bolj uporabljal. Seme razdora med nekoč obetajočim političnim parom naj bi vzklilo v času škandala z Monico Lewinsky, ko je Clinton vsem osebnim sodelavcem v obraz lagal glede razmerja z nekdanjo pripravnico v Beli hiši. Gore mu je verjel in ga večkrat branil pred kamerami, dokler ni bil Clinton prisiljen priznati razmerje, ker je preiskovalec Ken Starr dobil v roke znamenito modro obleko s sledovi predsednikove sperme. Gore je takrat, skupaj s Hillary Clinton in drugimi, izpadel milo rečeno neumno, kar je Clintonu hudo zameril. Po poročilih v Washington Postu in New York Timesu glede povolilnega prepira med Gorom in Clintonom so se že oglasili številni predstavniki demokratske stranke, ki skušajo pomiriti položaj in odpraviti morebitni razdor v stranki. Po njihovih trditvah naj bi mediji prepir prenapihnili.

Evropski vlagatelji v Beogradu

09. 02. 2001 00.00

Predstavnikih evropskih vlagateljev so se v četrtek v Beogradu sestali z jugoslovanskimi gospodarstveniki na srečanju, ki so ga pripravili v uradu Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Namen dvodnevnega srečanja je v vzpostavitvi poslovnih stikov med jugoslovanskimi in evropskimi gospodarstveniki. Na srečanju sodelujejo predstavniki 50 evropskih podjetij, med njimi podjetij Krup, Siemens, ABB in Philips. Udeležencem srečanja bodo spregovorili med drugim koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach, srbski premier Zoran 195144inđić, podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus in švedski veleposlanik v ZRJ Michael Sahlin.

Reagan praznuje 90 let

06. 02. 2001 00.00

Eden najbolj priljubljenih ameriških predsednikov Ronald Reagan danes praznuje 90. rojstni dan. Rodil se je 6. februarja leta 1911 v kraju Tampico v zvezni državi Illinois. Nosilec ameriške konservativne revolucije v 80. letih je bil v mladosti demokrat, kasneje pa si je premislil in postal član republikanske stranke ter bil na njeni listi dvakrat izvoljen za guvernerja Kalifornije in dvakrat za predsednika ZDA. Reagan je bil demokrat do leta 1962, ko je prestopil k republikancem, čeprav ga je v mladosti za politiko navdušil Franklin Delano Roosevelt, ki ga demokrati štejejo za največjega predsednika po Georgu Washingtonu. Kljub dejstvu, da je strankarske barve zamenjal šele leta 1962, je pred tem za predsednika ZDA dvakrat podprl republikanca Dwighta Eisenhowerja (1952,1956). Kot predsednik Združenja filmskih igralcev od leta 1947-1952 se je prostovoljno pridružil protikomunistični gonji in pred kongresnim odborom za protiameriške aktivnosti pričal proti kolegom iz Hollywooda. Reaganova politična kariera je sledila igralski, med katero je nastopil v več kot 50 filmih. Med drugo svetovno vojno je snemal propagandne filme za ameriško vojsko, po vojni pa nadaljeval z igralsko kariero.

Streljanje na jugu Srbije

06. 02. 2001 00.00

Albanski uporniki na jugu Srbije v vasi Lučani blizu administrativne meje s Kosovom streljali na visoko ameriško delegacijo, incident pa je potrdil tudi podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. V ameriški delegaciji sta bila med drugim tudi ameriški veleposlanik v ZR Jugoslaviji William Montgomery in posebni ameriški odposlanec za Balkan James Perdu, ki sta se pred streljanjem zatekla v eno izmed nadzornih točk srbske policije, obisk pa sta nato nadaljevala v oklepnih vozilih. Oba diplomata sta se pred tem sestala s predstavniki srbskih oblasti ter z uporniškimi Albanci.

Senat potrdil tudi Ashcrofta

02. 02. 2001 00.00

Ameriški senatorji so z 58 glasovi za in 42 proti nekdanjega kolega iz zvezne države Missouri Johna Ashcrofta potrdili za novega pravosodnega ministra ZDA, s čimer je zaključeno najbolj sporno poglavje nove administracije predsednika Georga Busha. Ashcroft je zaradi svoje konservativnosti vzbujal nasprotovanje liberalnih skupin v ZDA, zato je proti njemu glasovala tudi večina demokratskih senatorjev. Ashcroftova potrditev je bila sicer pričakovana, saj je vseh 50 republikanskih senatorjev napovedalo, da bodo glasovali zanj, v primeru enotnosti demokratskega nasprotovanja pa bi odločilni glas prispeval podpredsednik ZDA Dick Cheney.

Bo Slovaška nadomestila Italijo?

31. 01. 2001 00.00

Danes se izteka rok, ki ga je Mednarodna rokometna zveza (IHF) postavila Italiji v zvezi z organizacijo letošnjega ženskega svetovnega prvenstva. Italija je zaradi denarnih težav namreč postavila pod vprašaj organizacijo tako zahtevnega tekmovanja, ki bo na sporedu decembra letos, IHF pa je v primeru odpovedi italijanskih prirediteljev že našla nadomestno prizorišče - Slovaško.

Sporazum o sodelovanju med GZS in PKJ

30. 01. 2001 00.00

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk in podpredsednik Gospodarske zbornice Jugoslavije (PKJ) Miodrag Nikolić bosta danes v Beogradu podpisala sporazum o sodelovanju in izmenjavi informacij med zbornicama, predstavniki približno 40 znanih slovenskih podjetij, ki so prišli v srbsko prestolnico v organizaciji GZS pa bodo imeli v prostorih PKJ individualne pogovore s predstavniki več kot 110 podjetij iz Srbije. V beograjskem hotelu Metropol se bodo prav tako danes, vendar v "zasebni režiji", pogovarjali predstavniki 30 slovenskih in 90 srbskih podjetij, v načrtu pa je že novo slovensko-srbsko gospodarsko srečanje sredi februarja v Beogradu.

Gospodarska delegacija v Beogradu

30. 01. 2001 00.00

Slovenska gospodarska delegacija, ki jo v Beogradu vodita predsednik Gospodarske zbornice Jožko Čuk in podpredsednica Marta Kos, zaključuje svoj obisk.

Organizirani kriminal in rusko gospodarstvo

29. 01. 2001 00.00

Zaradi korupcije ruska država na leto izgubi 15 milijard dolarjev, kar je enako približno dvakratnim proračunskim sredstvom, ki jih je Moskva v letu 2001 namenila za obrambo, je ocenil podpredsednik odbora dume za varnost Aleksander Kulikov. Po njegovih besedah kriminalne skupine nadzirajo 40 odstotkov vseh zasebnih podjetij v Rusiji in do 60 odstotkov državnih podjetij, pa tudi med 50 in 85 odstotkov bank, je po poročanju agencije Ria Novosti dejal Kulikov. Kulikov je tudi povedal, da se je v zadnjih petih letih število kriminalnih skupin povečalo za 17-krat. Približno devet milijonov Rusov pa je po njegovih besedah vpleteno v črni trg, ki predstavlja 40 odstotkov bruto družbenega proizvoda v državi. Tudi generalni državni tožilec Vladimir Ustinov je sredi januarja priznal, da v ruski administraciji bolj kot kdajkoli prej prihaja do korupcije.

Al Gore bo predavatelj

26. 01. 2001 00.00

Nekdanji podpredsednik ZDA in predsedniški kandidat demokratske stranke Al Gore je v pogovoru za New York Times dejal, da namerava v prihodnje predavati na najmanj treh ameriških univerzah in skupaj s soprogo Tipper pisati knjigo o družinskem življenju. Glede ponovnega potegovanja za položaj predsednika ZDA pa se za zdaj še ni odločil, saj rabi najprej počitek in globok premislek. Gore je za New York Times dejal, da bo imel prvo predavanje opravil 6. februarja na novinarski šoli Univerze Columbija, kjer bo razlagal odnos med mediji in javno politiko.

Streetova ne bo nastopila na SP

23. 01. 2001 00.00

Ameriška smučarka Picabo Street, ki je leta 1998 na Japonskem osvojila naslov olimpijske zmagovalke v superveleslalomu, se ni uvrstila v reprezentanco za svetovno prvenstvo (SP) v St. Antonu (od 29. januarja do 10. februarja).

Yahoo odslej s Compaqovo opremo

23. 01. 2001 00.00

Internetni portal in trgovsko podjetje Yahoo je z računalniško družbo Compaq Computer podpisalo večletno pogodbo o dobavi računalniške opreme. Podrobnejši pogoji iz pogodbe sicer še niso znani, vendar je podpredsednik Compaqa Jeff Clarke povedal, da je vrednost posla primerljiva s pogodbo, ki jo je njegovo podjetje lani sklenilo z internetno skupino Walt Disney.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Senat potrdil sedem Bushevih ministrov

21. 01. 2001 00.00

Ameriški senat je nekaj ur po svečani prisegi predsednika Georga Busha mlajšega brez glasovanja potrdil sedem novih ministrov. Soglasno podporo so dobili državni sekretar Colin Powell, obrambni minister Donald Rumsfeld, finančni minister Paul O'Neill, minister za energijo Spencer Abraham, trgovinski minister Donald Evans, kmetijska ministrica Ann Veneman in minister za izobraževanje Rod Paige. Republikanci v kongresu upajo, da bo senat v prihodnjem tednu potrdil še preostale Busheve kandidate za kabinetne položaje oziroma direktorje agencij.

Clinton nagradil ZRJ

20. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj, dan pred iztekom mandata, obvestil kongresne voditelje, da je s predsedniškim odlokom odpravil trgovinske in finančne sankcije proti ZR Jugoslaviji, s čimer je to državo nagradil za strmoglavljenje režima Slobodana Miloševića. Odpravo sankcij je v Beogradu pozdravil podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus, ki je menil, da bodo omogočile izboljšanje trgovinske menjave ter obnovo finančnega in letalskega prometa med državama. Dragana Djurić, gospodarska svetovalka predsednika ZRJ, pa je menila, da bo mogoče v ameriških bankah odmrzniti za več kot 400 milijonov dolarjev sredstev srbskega gospodarstva. Letalska družba JAT pa je že sporočila, da namerava direktne lete v ZDA in Kanado obnoviti do maja ali junija.

Na SP tudi slovenski sankači

17. 01. 2001 00.00

V Steinu na avstrijskem Štajerskem bo konec tedna 13. svetovno prvenstvo sankačev na naravnih progah. Tekmovanja se bo udeležila tudi četverica slovenskih tekmovalcev: Borut Fejfar, Gašper Megušar (oba SK Domel Železniki), Borut Kralj (SK Podljubelj) in Grega Špendov (SK Jesenice).

Kučan začel posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

Plavšićeva prispela v Haag

09. 01. 2001 00.00

Nekdanja predsednica Republike srbske Biljana Plavšić je prispela v Haag, kjer je sedež Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je povedal podpredsednik Plavšićine stranke SNS Svetozar Mihajlović. Haaško sodišče pa ni želelo komentirati poročanja beograjskega tiska, po katerem naj bi Plavšićeva načrtovala prostovoljen obisk pri sodišču.

Proti orožju za množično uničevanje

09. 01. 2001 00.00

Ted Turner, ustanovitelj družbe CNN in podpredsednik družbe Time Warner, je v Washingtonu napovedal ustanovitev sklada za boj proti orožju za množično uničevanje, ki ga bo vodil skupaj z nekdanjim demokratskim senatorjem iz Georgije Samom Nunnom. Na leto bo Turner skladu z imenom "Pobuda proti jedrski grožnji" financiral vsaj 50 milijonov dolarjev, za različne projekte po vsem svetu, s poudarkom na osveščanju svetovne javnosti o nevarnosti jedrskega, kemičnega in biološkega orožja.

Kongres potrdil Busha

07. 01. 2001 00.00

Podpredsednik Al Gore, demokratski kandidat za predsednika ZDA, je po uradni dolžnosti Georga W. Busha včeraj proglasil za zmagovalca predsedniških volitev. Ameriški kongres je na posebnem zasedanju tako tudi uradno potrdil republikanca Georgea W. Busha za zmagovalca ameriških predsedniških volitev avgusta lani. Dva meseca po volitvah sta oba domova kongresa po pričakovanjih potrdila glasovanje elektorskega kolidža, na katerem so delegati političnih strank v prestolnicah posameznih zveznih držav in okrožju Kolumbija 18. decembra Bushu (in podpredsedniškemu kandidatu Dicku Cheneyu) namenili zanesljivo večino 271 elektorskih glasov, Goreu (in Liebermanu) pa 266.

V ZDA bodo delili oblast

06. 01. 2001 00.00

Senatni voditelji ameriške Republikanske in Demokratske stranke so dosegli zgodovinski dogovor, v skladu s katerim si bodo zaradi razdeljenosti senata na 50 proti 50 sedežem do prihodnjih kongresnih volitev leta 2002 delili oblast. Obe stranki bosta imeli tako v senatnih odborih enako število predstavnikov, vendar bodo položaj predsednika v vseh odborih ohranili republikanci, ki bodo imeli s podpredsednikom ZDA Richardom Cheneyjem v senatu odločilni glas večine.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo

03. 01. 2001 00.00

Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Gorova prednost pred Bushem

31. 12. 2000 00.00

Podpredsednik ZDA Al Gore je na volitvah 7. novembra dobil 539.947 glasov volilcev več kot njegov republikanski nasprotnik George Bush mlajši, ki bo kljub temu 20. januarja zaprisegel kot 43. predsednik ZDA.

Bush pripravlja nova imenovanja

28. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je novinarjem na Floridi, kjer preživlja božični dopust, dejal, da bo do konca tedna objavil še nekaj imen za kabinetne položaje v svoji novi administraciji. Med pomembnejšimi položaji, za katera Bush še ni objavil imen, so ministri za obrambo, izobraževanje, zdravstvo in socialo, energetiko, notranje zadeve, delo ter transport. Med temi je največja neznanka pomemben položaj ministra za obrambo, ki ga v demokratski administraciji Billa Clintona zaseda republikanec William Cohen. Že med povolilnim zapletom na Floridi se je govorilo, da je Bush pripravljen imenovati nekdanjega demokratskega senatorja iz Georgije Sama Nunna, vendar je ta delo v vladi odklonil.

Zamorano za Americo de Mexico

28. 12. 2000 00.00

Nekdanji napadalec Interja iz Milana, Ivan Zamorano, ki je nazadnje igral za italijanski Inter iz Milana, je podpisal dve letno pogodbo z mehiškim klubom America de Mexico, vredno 3,3 milijona evrov. Podpredsednik kluba Hector Gonzalez je povedal, da se bo Zamorano mehiški javnosti predstavil v četrtek.

Drugi krog predsedniških volitev

28. 12. 2000 00.00

Več kot 10 milijonov volilnih upravičencev danes v Gani v drugem krogu voli predsednika, ki bo končal obdobje 20-letne vladavine vojaškega vodje in predsednika Jerryja Rawlingsa. V drugem krogu bodo volilci izbirali med dosedanjim podpredsednikom Johnom Atto Millsom in opozicijskim kandidatom Johnom Kufuorjem.

Pol stoletja Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev

28. 12. 2000 00.00

Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev je v letu 2000 dopolnilo pol stoletja. Filmski navdušenci so ga ustanovili na kongresu 7. maja leta 1950. Prvi predsednik društva je bil France Štiglic, podpredsednik Ivan Marinček, sekretar Jože Gale, blagajnik Milka Badjura, člani France Brenk, Bojan Adamič, Boris Kobe, Rudi Omota in Vladimir Skrbinšek. Društvo je v minulih petdesetih letih razvil ali bil pobudnik za ustanovitev podjetja Viba film, Slovenski filmski muzej in knjižnico, za Kinoteko v Ljubljani kot stalno kulturno ustanovo. Iz vrst filmskih ustvarjalcev je prišla tudi pobuda za ustanovitev Filmskega arhiva RS, ob jubileju poudarja društveni predsednik Marcel Buh.

Zakoncema Milošević bodo sodili v Srbiji

28. 12. 2000 00.00

Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović je v pogovoru za današnji Glas javnosti menil, da bi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in njegovo soprogo Miro Marković lahko aretirali že januarja. Čović, ki je eden vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS), je kategorično zavrnil možnost, da bi Miloševića izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga je leta 1988 obtožilo zaradi vojnih zločinov na Kosovu, in namerava obtožnico razširiti še na vojno v BiH in na Hrvaškem. Poudaril je, da jima bodo sodili v Srbiji, saj sta glavna krivca za katastrofalne razmere v državi.