pogajanj

Mitja Gaspari predstavil rezultate dela Strategije Svetovne banke za Republiko Slovenijo

15. 09. 1998 10.16

Minister za finance Mitja Gaspari je na novinarski konferenci predstavil rezultate enoletnega dela v okviru Strategije Svetovne banke za Republiko Slovenijo. Dosedanje delo je ocenil kot uspešno ter poudaril, da Slovenija pričakuje sodelovanje tudi v prihodnje, predvsem na področjih, ki imajo prednostni značaj. Gre predvsem za področja trga nepremičnin in posodobitve zemljiškega katastra, za reformo zdravstvenega sektorja in za reformo javne uprave; na omenjenih področjih bi se Slovenija tudi dogovorila za finančno pomoč. Za delo v okviru strategije Svetovne banke za Slovenijo so se dogovorili pred letom dni. Osnovna ideja je bila po ministrovih besedah ugotoviti, katere strukturne reforme so potrebne in katere reforme je potrebno pospešiti. Poleg tega bo projekt služil tudi pripravi Slovenije za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji (EU), predvsem na področjih kjer ima Slovenija premalo izkušenj ali kjer ima težave pri vpeljevanju rešitev v prakso.

Končan letni vrh Skupnosti za razvoj južne Afrike

15. 09. 1998 09.17

Na Mavriciusu se je sinoči končal letni vrh Skupnosti za razvoj držav južne Afrike (SADC), kjer pa kljub osmim uram intenzivnih razprav niso uspeli doseči napredka pri mirovnem procesu v DR Kongo. V nasprotju z zahtevami vodstva DR Kongo sklepna izjava ne obtožuje Ruande in Ugande, ampak le poziva, naj se pogajanj udeležijo vse vpletene strani.

ZRJ zavlačuje pogajanja o nasledstvu?

11. 09. 1998 13.04

Jugoslovanska delegacija za pogajanja o nasledstvu SFRJ se ne strinja z dnevnim redom novega kroga pogovorov, ki naj bi se po zamisli sira Arthurja Wattsa morali začeti 21. septembra.

Začetek pogajanj o prekinitvi ognja v DR Kongu

08. 09. 1998 16.16

Voditelji šestih afriških držav, ki so vpletene v spopade v DR Kongo, je dopoldne začelo pogovore o sklenitvi sporazuma o prekinitvi ognja, so sporočili diplomatski viri.

Pričakovana prošnja za začetek pogajanj o malteškem članstvu v EU

08. 09. 1998 10.32

Potem ko je na volitvah na Malti zmagala proevropska nacionalistična stranka Fenecha Adamija, ki je že izrazila namero za odmrznitev procedure vključevanja v Evropsko unijo, bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek ustrezno dokumentacijo Evropski komisiji predal že jutri. V komisarjevem uradu ne bi bili presenečeni, če bi prošnja za ponovno sprožitev postopka La Valetta na Bruselj naslovila v teh dneh.

Solana ugodno ocenil predlog o začasnem sporazumu

07. 09. 1998 14.03

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je predlog o začasnem sporazumu, ki ga je Beograd ponudil voditelju kosovskihh Albancev Ibrahimu Rugovi, ugodno ocenil, saj po njegovem mnenju predstavlja ''dobre možnosti za začetek pogajanj''. Solana je hkrati dodal, da je potrebno še videti, ali bo predlog dobil ''zadostno podporo'' predstavnikov obeh sprtih strani na Kosovu. Beograd je namreč Prištini predlagal, da bi Kosovu za obdobje od 3 do 5 let podelili ''določeno stopnjo samouprave''.

Danes začetek pogajanj o tarifnem delu zaposlenih v zdravstveni negi

01. 09. 1998 14.01

Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov v zdravstvu in vlade danes nadaljujeta pogajanja o kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi oziroma o novem tarifnem delu pogodbe, kot ga predlaga Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije.

Začetek začasne veljave prostotrgovinskega sporazuma z Izraelom

01. 09. 1998 13.41

Z današnjim dnem je v začasno veljavo stopil prostotrgovinski sporazum med Slovenijo in Izraelom, ki sta ga državi podpisali maja letos. Kot je za STA med drugim povedala državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar, sporazum slovenskim podjetjem omogoča boljše pogoje za izvoz na izraelski trg. Obe državi se zanimata tudi za povečanje obsega sodelovanja na področju storitev, predvsem turizma, pa tudi za višje oblike sodelovanja.

Kako se bo pogajala Slovenija: Znanost in raziskave

29. 08. 1998 09.37

Področje Znanost in raziskave bo pri sprejemanju in uveljavljanju pravnega reda Evropske unije očitno eno najmanj problematičnih, Slovenija pa se zavzema za čim hitrejši začetek pogajanj. Po opravljenem analitičnem pregledu pravne ureditve EU za omenjeno področje namreč Slovenija v pogajalskih izhodiščih ugotavlja, da evropski pravni red na tem področju ni obsežen, in ocenjuje, da proces prilagajanja ne bo težaven. Velik del odprtih vprašanj na področju Znanost in raziskave pa je tudi predmet posebnih pogajanj o pristopu Republike Slovenije k petemu okvirnemu programu znanstveno-raziskovalnih in tehnološko-razvojnih aktivnosti EU, ki zajema obdobje od 1998 do 2002.

Umik treh ameriških tobačnih koncernov s pogajanj

28. 08. 1998 08.05

Trije od petih ameriških tobačnih koncernov so se umaknili iz odškodninskih pogovorov z zveznimi ameriškimi državami, ki naj bi se nadaljevali konec tega tedna, prekinjeni pa so bili pred tremi tedni. To so tobačne družbe Brown & Williamson, R.J. Reynolds in United States Tobacco, ki se ne strinjajo z odškodninskimi željami odvetnikov. Ti namreč zahtevajo povračila določenih denarnih sredstev tudi za odobritev distribucije ter trženja cigaret in ne samo njihove proizvodnje in prodaje. Preostali družbi, torej Phillip Morris in Lorillard, bosta, kot sporočajo predstavniki podjetij, pogajanja nadaljevali.

Ross nadaljuje pogajanja z Izraelom in Palestinci

25. 08. 1998 15.05

Ameriški posrednik za Bližnji vzhod Dennis Ross je danes v Oslu nadaljeval pogajanja s predstavniki izraelske vlade in palestinskih avtonomnih oblasti o umiku izraelskih enot z Zahodnega brega.

EU predlagala avtonomijo za Kosovo

22. 08. 1998 11.12

Evropska unija je prepričana, da sedanje razmere na Kosovu omogočajo začetek pogajanj o avtonomiji te pokrajine po vzoru načrta Z-4 za Srbe na Hrvaškem, je poročala beograjska agencija Beta, ki se sklicuje na neimenovane vire v Ministrskem svetu in Evropski komisiji.

Uporniki v Kongu zavzeli vojaško oporišče Mbanza Ngungu

20. 08. 1998 12.41

Uporniki v Demokratični republiki Kongo so po hudih bojih po lastnih podatkih zavzeli zadnje večje oporišče vladnih enot pred glavnim mestom Kinšaso.

Boji na Kosovu, EU preučuje položaj beguncev

19. 08. 1998 18.27

V zadnjih bojih na Kosovu, kjer so bili udeleženi kosovski seperatistični uporniki in srbske varnostne sile, je bilo po nekaterih poročilih več mrtvih na obeh straneh.

Hill dopotoval v Prištino; kriza na Kosovu se poglablja

18. 08. 1998 12.59

Ameriški veleposlanik v Skopju in odposlanec za Kosovo Christopher Hill je danes prispel v Prištino potem, ko se je v ponedeljek v Beogradu pogovarjal s predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem, da bi pospešil ponovni začetek pogajanj o rešitvi kosovske krize.

Irak: Posebni odposlanec ZN Šah v Bagdadu

14. 08. 1998 08.04

Posebni odposlanec Združenih narodov za Irak Prakaš Šah se je včeraj zvečer v Bagdadu srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Šah naj bi Azizu izročil sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana s pozivom iraškim oblastem, naj prekličejo svojo odločitev o prekinitvi sodelovanja s posebno komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (Unscom).

Juri o podelitvi hišnih številk v treh zaselkih ob meji s Hrvaško

13. 08. 1998 16.00

Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri je v zvezi s podeljevanjem hišnih številk v zaselkih Mlini, Bužini in Škudelin s strani slovenske Geodetske uprave dejal, da je bilo podeljenih pet hišnih številk, in sicer na podlagi petih prošenj posameznikov, kar je tudi v skladu s sklepom sprejetim januarja letos.

Indija za zmanjšanje proizvodnje jedrskega orožja

12. 08. 1998 08.54

Indija bo na ženevski Konferenci o razoroževanju ta teden pristala na pogajanja o sporazumu o prenehanju proizvodnje jedrskih snovi v vojne namene, je sporočil tiskovni predstavnik indijske vlade. Opazovalci vidijo v torkovi odločitvi Indije korak sprave za ublažitev ameriških gospodarskih sankcij zoper Indijo, uvedenih po petih jedrskih poskusih maja letos. Stališče Indije, ki se ima po opravljenih poskusih za jedrsko velesilo, je zdaj bližje stališču ostalih svetovnih jedrskih sil, je pojasnil omenjeni predstavnik. Indija je, tako kot Pakistan, doslej zavračala vsakršno možnost pogajanj o prenehanju proizvodnje jedrskih snovi. Tudi Pakistan, ki je po indijskih virih izvedel vrsto lastnih jedrskih poskusov, je konec julija pristal na pogajanja.

Vjesnik: Kako se pogajati o NEK?

10. 08. 1998 11.30

V svojih zadnjih javnih nastopih je slovenski minister za gospodarstvo Metod Dragonja predlagal nadaljevanje pogajanj o Nuklearni elektarni Krško (NEK) na partnerski osnovi, kar bi lahko razumeli kot poskus pomiritve razmer, piše Željko Bukša v najnovejši številki Vjesnika.

Irak izigrava ZN?

04. 08. 1998 17.01

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za nadzor nad orožjem Richard Butler je po predčasni vrnitvi s pogajanj o razorožitvi Iraka izjavil, da je razočaran nad nepripravljenostjo iraške strani za sprejetje predlogov Združenih narodov o pospeševanju reševanja problemov oborožitve. Povedal je, da je Aziz od njega zahteva, naj Varnostnemu svetu poroča o končanem procesu razoroževanja, čeprav preiskava v zvezi s tem še ni zaključena. Jutri bo Butler o svojem neuspešnem poslanstvu poročal Varnostnemu svetu ZN, ki se bo nato odločil za nadaljnje ukrepanje.

Butler prekinil pogajanja v Bagdadu

04. 08. 1998 12.21

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za nadzor nad orožjem Richard Butler je moral po pogovorih o razorožitvi zaradi nesoglasij prekiniti obisk v Bagdadu. Iraški vladni časopis je v današnji izdaji obtožil Butlerja in njegovo komisijo, da je bila preiskava vodena v skladu z ameriško politiko do te države in zato ''sovražno usmerjena''.

Palestinci zavračajo mirovni načrt

04. 08. 1998 11.41

Včeraj so za zaprtimi vrati potekala pogajanja med predstavniki izraelske vlade in vodjem palestinske pogajalske skupine, nobena od strani pa ni imela takojšnjih pripomb na vsebino pogovorov. Danes pa je visoki palestinski predstavnik povedal, da Palestinci zavračajo načrte, ki jih je za vzpostavitev mirovnega procesa na včerajšnjem srečanju predstavila izraelska stran. Po njegovih besedah ti načrti ne predstavljajo smiselne osnove za nadaljevanje pogajanj.

Sirija kritizira Izrael in zahteva francosko posredovanje

03. 08. 1998 12.20

Sirske oblasti so obtožile izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, da spodkopava prizadevanja za vzpostavitev miru na Bližnjem Vzhodu in hkrati pozivajo Francijo, naj prevzame večjo vlogo v negotovih pogovorih.

Nadaljevanje pogajanj za mir v Izraelu

03. 08. 1998 09.04

V Jeruzalemu naj bi se danes nadaljevala izraelsko-palestinska pogajanja, in sicer kljub temu, da je palestinska stran včeraj ocenila, da so bili pogovori z Izraelom minula dva tedna ''izguba časa''. Pogajanja Izraelcev in Palestincev, s katerimi bi pospešili 16 mesecev zastali bližnjevzhodni mirovni proces so obnovili pred dvema tednoma, vendar doslej še niso dosegli nobenega napredka. Palestinska stran je pristala na predlog ZDA po umiku izraelske vojske s 13 odstotkov ozemlja Zahodnega brega, Izraelci pa temu nasprotujejo in so se pripravljeni umakniti le z 10 odstotkov omenjenega območja.

Premier Drnovšek na obisku v Pragi

01. 08. 1998 12.46

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v Pragi, kjer bo zgodaj popoldne nagovoril študente Karlove univerze, ki sodelujejo v programu Ameriškega instituta za politične in ekonomske sisteme.

Roman Nota: ''Na to smo bili pripravljeni''

31. 07. 1998 13.19

Pomočnik hrvaškega ministra za gospodarstvo, zadolžen za energetiko, Roman Nota je v sinočnji oddaji hrvaške televizije Odmevi poudaril, da je hrvaška stran ''v določenem smislu presenečena, da so slovenski predstavniki, namesto nadaljevanja pogajanj in reševanja vseh odprtih problemov v zvezi z NEK, ponudili radikalizacijo problema, ki pa so jo resda napovedali že pred tem. ''Na to smo bili pripravljeni in za zdaj Hrvaška nima nobenih težav z oskrbo z električno energijo,'' je dejal Nota.

Primakov: Rusija za visoko stopnjo avtonomije na Kosovu

28. 07. 1998 17.19

Rusija meni, da je možno status Kosova rešiti v okviru široke avtonomije, nasprotuje pa odcepitvi pokrajine od ZRJ ali Srbije, je na regionalnem forumu Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v Manili dejal ruski zunanji minister Jevgenij Primakov.

Na izraelsko-palestinskih pogovorih brez uspeha

22. 07. 1998 10.20

Izraelsko-palestinski pogovori glede spornega umika izraelskih enot z Zahodnega brega v noči na sredo niso prinesli konkretnih rezultatov. Kot je davi poročal izraelski radio, ocenjujeta obe delegaciji izide pogajanj povsem različno.

Kmetijski ministri EU prvič pod avstrijskim predsedovanjem

20. 07. 1998 14.00

Kmetijski ministri Evropske unije danes v Bruslju prvič zasedajo pod avstrijskim predsedovanjem. Avstrijski minister Wilhelm Molterer bo ob tej priložnosti kolegom podrobneje predstavil prednostne naloge, ki si jih je na tem področju zastavilo avstrijsko predsedstvo.

Švica se ne bo udeležila D'Amatovega srečanja

17. 07. 1998 16.50

Predstavniki švicarske vlade so včeraj zavrnili sodelovanje v zaslišanju ameriškega senata glede možnosti ponovnih pogajanj v zvezi z zaplenjenim nacističnim zlatom. Ameriški senator Alfonse D'Amato, glavni kritik švicarskega odgovora na holokavst druge svetovne vojne, je od švicarske vlade zahteval, da priča pred senatom, ki mu bo predsedoval 22. julija. Švicarski zunanji minister pa je v posebnem obvestilu za javnost objavil, da ambasador Thomas Borer, predsednik švicarske vladne komisije, ki se ukvarja z nacističnim holokavstom med prvo svetovno vojno, ne bo sodeloval na zaslišanju.