pogajanj

SKEI odgovoril na trditve Slovenskih železarn

16. 01. 1998 13.53

Predsednik sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI) Albert Vodovnik v javnem odgovoru na trditev Slovenskih železarn sporoča, da problem, ki je bil nakazan na novinarski konferenci sindikata SKEI 14. januarja, ni samo v internacionalnem povezovanju kapitala. Po oceni sindikata SKEI je problem tudi v tem, da se sanacija Slovenskih železarn ne izvaja po trditvah in pisni dokumenatciji, ki jo imajo na sindikatu SKEI. Ob prihodu Igorja Umeka v Slovenske železarne je bil njegov prvi varčevalni ukrep, predlog ministru za gospodarske dejavnosti, da se suspendira panožna kolektivna pogodba. Sindikat trdi, da o tem obstajajo tudi pisni dokazi. Reakcija sindikata, da zaščiti interese delavcev zaradi sanacije z odpuščanjem delavcev in stečaji, je normalna za čas pred začetkom pogajanj za izboljšanje panožne koletivne pogodbe. Sindikat SKEI je o vseh ugotovitvah in sklepih organov SKEI Slovenije sproti obveščal najodgovornejše v vladi in parlamentu. Zahteva SKEI po odpoklicu Igorja Umeka je povsem regularna, ker je poslana lastniku Slovenskih železarn in predsedniku nadzornega sveta.

Diplomacija mora delovati na diskreten način

13. 01. 1998 17.45

Zunanji minister Boris Frlec je z maksimo, da "mora diplomacija delovati na diskreten način" na svoji prvi novinarski konferenci v Ljubljani - izvzemši srečanja z novinarji neposredno po prevzemu funkcije septembra lani - posredno odgovoril na pripombe v javnosti o domnevni zaprtosti zunanjega ministrstva. Misel je podkrepil z besedami, češ da "zunanje ministrstvo ne spi" in da "se ne želi skrivati". Dosežke slovenske zunanje politike v letu 1997 je označil za "presenetljivo dobre", saj "presegajo naša realna pričakovanja", leto 1998 pa bo po njegovem "eno najtežjih", tako na notranjepolitičnem kot na zunanjepolitičnem področju. Napovedal je začetek pogajanj z Evropsko unijo 12. marca v Veliki Britaniji, intenziviranje dialoga z zvezo NATO, oblikovanje nove trilaterale na osi Dunaj-Ljubljana-Zagreb predvidoma marca, aktivno vlogo v SECI-ju, "nadaljevanje konstruktivnega dialoga z vsemi sosedami" in "rekonstrukcijo ministrstva".

Blair čestital Mowlamovi

10. 01. 1998 11.00

Britanski premier Tony Blair je danes čestital ministrici za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je včeraj obiskala strogo varovani zapor Maze na Severnem Irskem. Blair je hkrati poudaril, da si bo njegova vlada še naprej prizadevala in tvegala za dosego trajnega miru v tej nemirni pokrajini.

Se obeta uspešnejša evropska politika Slovenije?

08. 01. 1998 18.01

Najpomembnejši kriterij uspešnosti vključevanja Slovenije v Evropsko unijo je vsestranska pripravljenost in usposobljenost Slovenije in njenih ljudi za življenje v novi skupnosti, ne pa hitrost zaključka pogajanj, s čimer je zaradi prestižnih razlogov pretirano obremenjena slovenska oblast, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Poudaril je, da sta procesa vključevanja Slovenije v EU in krepitev njene državnosti dopolnjujoča in ne izključujoča. ZL se želi v razpravo o vključevanju Slovenije v EU aktivno vključiti, tako je predsednik stranke danes predstavil predloge za uspešnejšo evropsko politiko Slovenije.

Hubert Vedrine v Turčiji

08. 01. 1998 10.12

Vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine je prispel na pogovore v Ankaro. Osrednje teme pogovorov bodo vključevanje Turčije v EU, kurdsko vprašanje in francosko-turški odnosi. Vedrine bo skušal turško vodstvo prepričati, naj se vendarle udeleži začetka evropske konference konec marca v Londonu. Ankara je namreč napovedala svoj bojkot konference, ker na decembrskem vrhu v Luksemburgu od unije ni dobila povabila za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu. Francoski zunanji minister bo turške oblasti skušal tudi prepričati, naj si bolj prizadevajo za zajezitev bega Kurdov v Zahodno Evropo.

Za več kot 150 milijard dolarjev dolgov Južne Koreje

31. 12. 1997 08.10

Zunanji dolg Južne Koreje je konec novembra po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) znašal skoraj 157 milijard dolarjev. Podatek zajema tudi posojila čezmorskih podružnic korejskih finančnih ustanov in posojila pri tujih bankah. Južnokorejska vlada bo v sodelovanju z IMF vsak mesec objavljala podatke o zunanjem dolgu, saj se je Seul v okviru pogajanj z IMF o premostitvenem posojilu zavezal, da bo poleg ustreznih gospodarskih in finančnih reform poskrbel tudi za večjo transparentnost. IMF, Svetovna banka in Azijska banka za razvoj so Južni Koreji doslej namenile 14 milijard dolarjev premostitvenega posojila, IMF in 13 držav pa so obljubili še 10 milijard dolarjev predčasnih posojil do konca januarja.

Južna Koreja dobila novega predsednika

19. 12. 1997 09.33

Na predsedniških volitvah v Južni Koreji je po končnih uradnih podatkih z nekaj več kot dvema petinama glasov zmagal kandidat opozicijske stranke Nacionalni kongres za novo politiko Kim Dae-Jung. Na drugem mestu je kandidat vladajoče Velike ljudske stranke Lee Hoi Chang, ki je že priznal poraz in čestital zmagovalcu. V skorajda polstoletni zgodovini te države je tako na njeno čelo prvič izbran opozicijski voditelj. Novi južnokorejski predsednik je danes že predlagal nadaljevanje političnih, gospodarskih in vojaških pogajanj s Severno Korejo na podlagi dvostranskega sporazuma iz leta 1992.

Slovenija uradno povabljena za začetek pogajanja

15. 12. 1997 16.52

V soboto je bila v Luksemburgu sprejeta pomembna odločitev, Slovenija je dobila uradno vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. To je politična prelomnica v odnosih med Slovenijo in EU, je na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, da ima Slovenija jasno začrtano pot naprej. Premier Drnovšek je spregovoril tudi o petkovem obisku v Zagrebu, ki je bil po njegovem uspešen. Premier pa izraža presenečenje ob dejstvu, da je Hrvaška isti dan iz svoje ustave črtala slovensko manjšino. Kot je poudaril, niti on niti predstavniki slovenske skupnosti na Hrvaškem o takšni nameri niso bili obveščeni. To po Drnovškovih besedah vsekakor ni dober način komuniciranja med sosedama. Premier je ob tem izrazil upanje, da se položaj Slovencev na Hrvaškem praktično ne bo poslabšal, bo pa vsekakor potrebno iskati ustrezne rešitve.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu

15. 12. 1997 16.27

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Danes nadaljevanje pogajanj s stavkajočimi

13. 12. 1997 12.12

Na Upravi RS za zračno plovbo se danes nadaljujejo pogajanja v zvezi s stavko operativnih delavcev kontrole letenja.

Sklenitev sporazuma o svetovni liberalizaciji finančnih storitev

13. 12. 1997 11.24

132 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je sklenilo "zgodovinski" sporazum o svetovni liberalizaciji finančnih storitev, je sporočil generalni direktor WTO Renato Ruggiero. Na podlagi sporazuma bo marca 1999 na 95 odstotkih svetovnega trga začela veljati liberalizacija mednarodne dejavnosti bank, zavarovalnic in borznoposredniških družb. Sklenitev sporazuma so takoj pozdravile vse pomembnejše države in podjetja. Kljub dejstvu, da prav ZDA do zadnjega trenutka niso skrivale dvoma v sklenitev sporazuma, je ameriški predsednik Bill Clinton nemudoma po koncu pogajanj pozdravil uspešno dogovarjanje pogajalcev in dejal, da sporazum "spričo trenutne finančne nestabilnosti vliva upanje, saj so z njim številne države naredile korak naprej." Tudi evropski komisar Leon Brittan je z ozirom na azijske finančne pretrese dejal, da lahko sporazum preko industrijskega sektorja, ki naj bi bil "katalizator gospodarske rasti" postane "vir zaupanja".

Srečanje članic EU

12. 12. 1997 09.28

Na dvodnevnem vrhunskem srečanju se bodo sešli predsedniki vlad ali držav članic EU. Osrednja tema pogovorov bo širitev EU. Po pričakovanjih naj bi predsedniki držav in vlad petnajsterice načeloma podprli predlog Evropske komisije o začetku pogajanj o polnopravnem članstvu s petimi najbolje pripravljenimi srednjeevropskimi državami, med njimi je Slovenija, in Ciprom. Hkrati naj bi potrdili načelo odprtosti EU za vse kandidatke, ki bodo izpolnile pogoje. Druga pomembna tema vrha bo evropska denarna in gospodarska unija. V soboto se bodo voditeljem evropske petnajsterice pridružili še njihovi kolegi iz pridruženih članic, med njimi bo tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Sklepni dan nasledstvenih pogajanj v Bruslju

11. 12. 1997 10.50

V Bruslju se danes nadaljujejo tridnevna pogajanja delegacij vseh naslednic nekdanje Jugoslavije. Vodja slovenske delegacije Miran Mejak ocenjuje, da tokratni plenum ne bo dal odgovorov na glavna vprašanja, optimističen pa je, da bi do morebitnega premika lahko prišlo do konca januarja, ko bo mednarodni posrednik sir Arthur Watts v Bruslju znova zbral vse delegacije.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih

10. 12. 1997 14.23

Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna

10. 12. 1997 08.56

Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Minister Porges o prostotrgovinskem sporazumu s Slovenijo

09. 12. 1997 15.16

Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je poudaril, je za Hrvaško, ki ni niti članica Svetovne trgovinske organizacije niti Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), uspešen konec pogajanj o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma s sosednjo Slovenijo še posebej pomemben.

Začetek pogajanj o uradnem koncu korejske vojne

09. 12. 1997 14.33

V Ženevi se se danes začela mirovna pogajanja med Severno in Južno Korejo, na katerih sodelujejo tudi predstavniki ZDA in Kitajske. Cilj pogajanj je sklenitev mirovnega sporazuma med Korejama, s čimer bi bila tudi uradno končana korejska vojna.

Razprava o emisijah toplogrednih plinov se še nadaljuje

08. 12. 1997 09.30

EU je na konferenci o podnebju v Kjotu znova zavrnila vsakršen predlog sporazuma, ki bi določal zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje po državah. Luksemburški minister za okolje Johny Lahure je odločno zavrnil takšen predlog, ki so ga dale ZDA, Japonska in države v razvoju, češ da ne prispeva k napredku pogajanj. Ameriški podpredsednik Al Gore pa je po telefonskem pogovoru s predsednikom Billom Clinotnom zatrdil, da bodo ZDA pokazale več prožnosti na pogajanjih v prizadevanju za zmanjšanje učinka tople grede.

Državni sekretar Ivo Vajgl sprejel diplomate iz kontaktne skupine za seznanjanje s potekom pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ

02. 12. 1997 16.31

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes sprejel veleposlanike in odpravnike poslov Francije, Nemčije, Velike Britanije, ZDA in Rusije v Sloveniji. Omenjene države sestavljajo kontaktno skupino, v okviru katere se seznanjajo tudi s potekom in problemi pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ.

Evropski paralament se bo izrekel o širitvi EU

02. 12. 1997 09.44

Evropski parlament bo na dvodnevni seji jutri in pojutrišnjem v Bruslju razpravljal o vprašanju, s katerimi srednjeevropskimi prosilkami naj Evropska unija prihodnje leto začne pogajanja. Parlament sicer v tem vprašanju nima zadnje besede. Dokončno odločitev bodo morali s soglasjem sprejeti predsedniki držav in vlad povezave na vrhunskem srečanju v Luxembourgu prihodnji teden.

Viktor Klima v Jordaniji

01. 12. 1997 09.42

Avstrijski kancler Viktor Klima in jordanski kralj Husein sta se v Amanu nepričakovano sestala že v nedeljo zvečer. Sprva so bili pogovori o bližnjevzhodni krizi napovedani šele za danes. Klima je v Jordanijo prispel iz Egipta. V Kairu se je z egiptovskim vodstvom pogovarjal o zastoju v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je zavzel za večje sodelovanje Evrope v soglasju z Združenimi državami. Predsedujoči Arabski ligi Esmad Abdel Meguid pa je na srečanju s Klimo glede pogajanj z Izraelci poudaril načelo zemlja za mir.

Nadaljevanje pogajanj OPECa

28. 11. 1997 17.35

Ministri organizacije držav proizvajalk nafte (OPEC) se na konferenci v Džakarti še vedno niso sporazumeli o zvišanju dovoljene količine črpanja nafte znotraj organizacije. Pogajanja se bodo nadaljevala na jutrišnji plenarni seji. Tri dni po začetku konference se stališča udeleženk zalivske države še vedno močno razhajajo.

Poljske priprave na vstop v EU in NATO

28. 11. 1997 09.16

Poljski premier Jerzy Buzek se je v Bruslju srečal s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. Pogovor je potekal v luči priprav EU na decembrski vrh, na katerem bo petnajsterica sprejela odločitev, s katerimi kandidatkami bo začela pogajanja o članstvu. Do uspešne vključitve bo potrebno <i>še veliko dela in veliko politične volje za premagovanje težav</i>, je opozoril Santer. Glede problema kvot za uvrstitev poljskega mleka na tržišču EU in nujne preobrazbe poljske jeklarske industrije je Santer dejal, da bosta to temi konkretnih pogajanj med stranema. Buzek pa povedal, da je bila v pogovoru poudarjena potreba po določenem prehodnem obdobju, v katerem se bo Poljska pripravila na članstvo. Buzek se je v Bruslju srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano, ki je pozdravil poljske priprave na vstop v NATO.

Premier Drnovšek na Irskem

27. 11. 1997 19.13

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na prvem uradnem obisku na Irskem. V Dublinu se je danes srečal z irskim kolegom Bertiejem Ahernom, ki mu je zagotovil popolno podporo Irske na bližnjem luksemburškem vrhu za vključitev v prvi krog pogajanj in za čimprejšnji začetek pogajanj Evropske komisije s Slovenijo. Premier Drnovšek se je sestal tudi s predsednikom predstavniškega doma Seamusom Pattisonom in predsednikom senata Brianom Mulloolyjem.

Turški premier v Italiji

24. 11. 1997 00.00

Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.

Zahteve po nadaljevanju mirovnega procesa

21. 11. 1997 10.37

Francoski zunanji minister Hubert Vedrine bo izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju predal sporočilo nekaterih vodilnih evropskih politikov, ki obsojajo izraelsko politiko, je v četrtek poročala izraelska televizija. V sporočilu fracoski predsednik Jacques Chirac, nemški kancler Helmut Kohl in britanski premier Tony Blair od Netanjahuja izrecno zahtevajo ponovno vzpostavitev mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. V pismu po televizijskih navedbah Netanjahuju pripisujejo odgovornost za blokado mirovnih pogajanj.

Pogovori o mirovnem procesu tudi na Irskem

19. 11. 1997 09.38

Irski ministrski predsednik Betie Ahern je v torek poslancem irskega parlamenta sporočil, da je vse vodje severnoirskih strank povabil na pogovore v Dublin o mirovnem procesu. Srečanje naj bi bilo 28. novembra, Ahern pa se želi pogovarjati tako s predstavniki katoličanov kot tudi protestantov.

Odbor evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Večina članov odbora za mednarodne odnose evropskega parlamenta za hkratni začetek pogajanj

02. 10. 1997 00.00

Večina članov odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, ki je v torek in sredo razpravljal o širitvi, se strinja, da bi morala Evropska unija začeti pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo hkrati, se je izvedelo od parlamentarnih virov.