poglavja

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Zaključek procesa proti Levstiku
14. 06. 2001 00.00
Okrožno sodišče v Ljubljani je z zaključnimi govori tožilstva in obrambe končalo glavno obravnavo zoper Vinka Levstika, obtoženega dveh kaznivih dejanj vojnega hudodelstva. Levstikova odvetnika sta izpostavila predvsem spornost procesa, ki je po njunem mnenju nepravičen, totalitaren in politično naravnan. "Danes je pred sodiščem Vinko Levstik, nekdanji domobranec, jutri pa bo lahko Vinko Levstik, nekdanji partizan, v obeh primerih pa bi ravnal enako," je obtožbe na svoj in na račun tožilstva s strani obrambe zavrnil višji državni tožilec Janez Šinkovec. Izrek sodbe bo jutri ob 14. uri

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU
12. 06. 2001 00.00
Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Mobitel ima nov portal
01. 06. 2001 00.00
Slovenski operater mobilne telefonije Mobitel na trg vse bolj vstopa tudi kot ponudnik informacijskih storitev: sinoči je predstavil svoj novi internetni portal pinkponk.com, ki so ga v Mobitelu označili kot splet nadzorovanih naključij. Uporabnika, ki lahko do njega dostopa tako prek mobilnika kot prek osebnega računalnika, na vstopni točki čakajo najrazličnejše vsebine. V Mobitelu so prepričani, da bo med uporabniki mobilne telefonije in približno 400.000 uporabniki interneta v Sloveniji zanimanje za obisk portala veliko.

Zaprti še dve poglavji
01. 06. 2001 00.00
Slovenija je z Evropsko unijo sklenila pogajanja o dveh poglavjih pravnega reda, avdiovizualni politiki in zunanjih ekonomskih odnosih. S tem se je število poglavij, o katerih za zdaj pogajanja niso več potrebna, povzpelo na 20. Sloveniji je bilo na pristopnih pogajanjih v Bruslju prvič predstavljeno tudi v četrtek uradno potrjeno skupno pogajalsko izhodišče Evropske unije o prostem pretoku oseb, kjer je Unija v primeru Slovenije, tako kot v primeru ostalih srednjeevropskih kandidatk, predvidela, da bodo imele države petnajsterice še sedem let po njenem vstopu v Unijo pravico z nacionalnimi ukrepi ščititi svoja tržišča pred slovensko delovno silo. V skladu s pričakovanji takšnega stališča Slovenija ni sprejela.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

V veljavi novi zakon o medijih
26. 05. 2001 00.00
V veljavo je stopil novi zakon o medijih, ki določa pravice, obveznosti in odgovornosti pravnih in fizičnih oseb ter javni interes Republike Slovenije na področju medijev. Zakon prinaša številne novosti. Med drugim bodo v prihodnje trije odstotki RTV-prispevka namenjeni pripravi programskih vsebin lokalnih in regionalnih ter študentskih radijskih in televizijskih programov. V zakonu še naprej ostaja za mnoge sporni sklad za avdiovizualne medije. Poleg tega pa se bodo sredstva za izgradnjo, vzdrževanje in obratovanje oddajno prenosnega omrežja za posredovanje teh programov zagotavljala v državnem proračunu. Za omenjene programe pa je določeno največ 20 odstotkov tarife za uporabo avtorskih del, kar ureja zakon o avtorskih in sorodnih pravicah. Zakon je ukinil obveznosti plačevanja triodstotne takse, ki naj bi jo televizije plačevale za predvajanje oglasov v svojih programih v poseben proračunski sklad za avdiovizualne medije.

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Podpredsednica belgijske vlade v Sloveniji
23. 05. 2001 00.00
Slovenski minister za promet Jakob Presečnik je podpredsednico belgijske vlade in ministrico za transport Isabelle Durant, ki se je mudila na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, seznanil z razmerami na področju prometa v Sloveniji ter slovenskim prevzemanjem pravnega reda Evropske unije na področju transporta. Belgijo, ki bo v drugi polovici leta prevzela predsedovanje EU, po besedah Durantove zanimajo težave, s katerimi se na področju prometa srečujejo države kandidatke. Kot je zagotovila, naj bi Belgija v času predsedovanja uniji pripravila neformalno srečanje ministrov za promet in okolje iz članic in kandidatk. Durantova se je dopoldne sestala tudi z državnim sekretarjem v ministrstvu za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem.

Srečanje ministrov v Pragi
23. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Prvi konkretni dogovor o nasledstvu
11. 04. 2001 00.00
Tridnevna pogajanja o nasledstvu nekdanje Jugoslavije, ki so potekala za zaprtimi vrati v Bruslju, so sklenjena. Mednarodnemu posredniku na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ siru Arthurju Wattsu je tokrat v Bruslju, po nizu neuspešnih srečanj z vsemi delegacijami držav naslednic, pogajanja le uspelo premakniti z mrtve točke. Petim naslednicam nekdanje Jugoslavije se je v Bruslju uspelo dogovoriti o delitvi okrog 480 milijonov dolarjev vrednega zlata, vrednostnih papirjev in deviz, hranjenih pri Banki za mednarodne poravnave v Baslu (BIS). Sloveniji naj bi pripadalo 17 odstotkov ''zlatega nasledstva''.

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU
30. 03. 2001 00.00
Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Rupel zaključil obisk
13. 03. 2001 00.00
Slovenija načrtuje, da bo v času švedskega predsedovanja Evropski uniji v pristopnih pogajanjih začasno zaprla še šest oziroma sedem poglavij, s čimer bi se število poglavij, za katera usklajevanja niso več potrebna, povzpelo na 20 ali 21 od skupaj 29 poglavij, o katerih pogajanja potekajo. To je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel med drugim poudaril na pogovorih v okviru svojega dvodnevnega delovnega obiska na Švedskem, pričakovanje pa ponovil še na predavanju na univerzi v Uppsali, s katerim je obisk danes popoldne tudi sklenil.

Danes v DZ
28. 02. 2001 00.00
Državni zbor je v prvi obravnavi podprl novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija, nato pa to točko prekinil, saj bo o nekaterih dodatnih sklepih odločal, ko se bo do njih opredelila vlada. Zakonska novela je potrebna zaradi zaokrožitve medijske zakonodaje oziroma zaradi sprememb, ki jih predvideva predlog zakona o medijih, pa tudi zaradi harmonizacije z evropsko zakonodajo. Obenem pa novela, ki dopolnjuje zakon o RTVS iz leta 1994 in novelo tega zakona iz leta 1999, zagotavlja tudi minimalen upravni nadzor nad delovanjem javnega zavoda in rešuje vprašanje njegove programske avtonomije, je poslancem uvodoma pojasnila ministrica za kulturo Andreja Rihter.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Bohinc na obisku v Bruslju
22. 01. 2001 00.00
Slovenski notranji minister Rado Bohinc je po srečanju z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom izrazil upanje, da bo do konkretnega vsebinskega napredka na pristopnih pogajanjih z EU o poglavju pravosodja in notranjih zadev prišlo že v prvi polovici letošnjega leta, tako da ne bi bilo treba čakati na drugo polovico leta 2001, v katerem zaprtje poglavja indikativno predvideva unijina širitvena strategija.

Rupel sprejel švedskega veleposlanika
09. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel švedskega veleposlanika Johna C. Ahlanderja. Švedski veleposlanik je ministru Ruplu predstavil program švedskega predsedovanja Evropski uniji. V pogovoru je bilo največ pozornosti posvečene pogajanjem Slovenije za polnopravno članstvo v EU, katere predsedstvo je z začetkom leta za šest mesecev prevzela Švedska.

Nova orožna zakonodaja
07. 01. 2001 00.00
Z današnjim dnem začne veljati lani junija sprejeti zakon o orožju, ki med drugim prinaša možnost legalizacije orožja, in sicer v šestih mesecih po uveljavitvi zakona. Med 7. januarjem in 8. julijem letos bo lastnikom neprijavljenega orožja, ki ne izvira iz kaznivih dejanj omogočeno, da to orožje legalizirajo in zanj dobijo dovoljenje. Osebe, ki imajo neprijavljeno orožje, ki ga ni dovoljeno posedovati, pa bodo imele možnost, da o posesti orožja obvestijo pristojne organe, ne da bi proti njim uvedli sankcije. Takšno orožje bo strokovno odstranjeno in uničeno. Sicer je novi zakon o orožju v celoti usklajen s standardi EU. Notranje ministrstvo je pri njegovi pripravi upoštevalo pravila evropske direktive o kontroli nabave in posesti orožja, v kateri so določeni minimalni kriteriji, ki jih mora izpolnjevati vsaka članica unije. Cilji nove orožne zakonodaje so predvsem v tem, da se posameznikom, pravnim osebam in samostojnim podjetnikom zagotovi uresničevanje pravic pri športnem strelstvu, lovu in osebnem varovanju, po drugi strani pa da se v največji možni meri prepreči možnost zlorabe orožja.

Usklajeni sociala in zaposlovanje
06. 12. 2000 00.00
Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Usklajeno še eno poglavje
05. 12. 2000 00.00
Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Avstrija ni blokirala pogajanj o energiji
04. 12. 2000 00.00
Avstrija ni blokirala sprejema skupnih stališč EU o energiji na novembrskem krogu pogajanj s Slovenijo, temveč so se države članice unije soglasno odločile za odlog nadaljnje obravnave poglavja o energetiki, dokler nacionalni strokovnjaki ne bodo preučili raziskave o potresni varnosti Nuklearne elektrarne Krško. To je v pismu, ki ga danes objavlja bilten Uniting Europe, zapisal Martin Sajdik z oddelka za širitev na avstrijskem zunanjem ministrstvu. Sajdik s pismom zanika pisanje omenjenega biltena po novembrskem krogu pogajanj, po katerem je Avstrija zaradi nenehne zaskrbljenosti glede varnosti slovenske nuklearke v Krškem blokirala sprejem skupnih stališč EU o energetiki.

9. številka Kranjskega zbornika
23. 11. 2000 00.00
Ob 200-letnici rojstva velikana slovenske poezije Franceta Prešerna in kranjskem občinskem prazniku, so danes v Prešernovem mestu Kranju predstavili že deveto številko Kranjskega zbornika z okroglo letnico 2000. Dvesto letnica Prešernovega rojstva je za Slovence pomemben jubilej in prav v tem zborniku so njegovi snovalci velikemu pesniku dali poseben poudarek. Prešeren je svoja zadnja leta preživel v Kranju, kjer je tudi pokopan, po njem pa je v gorenjskem središču poimenovanih tudi več kulturnih institucij. O Prešernovem geniju in pesnikovi sodobni aktualizaciji govori zapis akademika Borisa Paternuja Prešeren danes, v katerem razmišlja o Prešernovi poeziji in njenem notranjem spajanju osebnega, nacionalnega in univerzalnega, s tem pa tudi njegovega obstajanja v novem, drugačnem svetu kultur.

Joyceov rokopis na dražbi
19. 11. 2000 00.00
Originalni rokopis enega od poglavij romana Ulikses irskega pisatelja Jamesa Joycea bodo prihodnji mesec prodali na dražbi v New Yorku, je sporočila dražbena hiša Christie's. Rokopis - gre za osnutek najdaljšega in najpomembnejšega poglavja knjige - so odkrili nedavno. Njegovo vrednost ocenjujejo med 800.00 in 1,2 milijona dolarjev.

Za hitrejšo sklenitev pogajanj
15. 11. 2000 00.00
Zunanji ministri šestih držav kandidatk, ki se o polnopravnem članstvu z Evropsko unijo pogajajo že poltretje leto, so se zavzeli za sklenitev pogajanj do konca leta 2001 ali najkasneje v začetku leta 2002.

Pogajanja z EU
14. 11. 2000 00.00
Slovenija je na današnjem krogu pristopnih pogajanj z Evropsko unijo končala usklajevanja o prostem opravljanju storitev. S tem se je število doslej na pogajanjih zaprtih poglavji unijinega pravnega reda povzpelo na trinajst. Vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik je bil z doseženim v Bruslju zadovoljen, obžaloval pa je, da zaradi še nezavzetega skupnega pogajalskega stališča petnajsterice na dnevnem redu ni bilo tudi poglavja o socialni politiki in zaposlovanju, saj je menil, da bi ga bilo moč prav tako zapreti.

Blokada Avstrije pri pogajanjih z EU
10. 11. 2000 00.00
Avstrija zaenkrat ne

Hatami na Japonskem
01. 11. 2000 00.00
Iranski predsednik Mohamed Hatami je včeraj prispel na štiridnevni obisk na Japonsko. Danes je po neformalnih srečanjih z japonskim premierom Joširom Morijem izrazil upanje, da bo njegov obisk omogočil odprtje novega poglavja v odnosih med državama.